Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

"solzisori" pe cap


24 raspunsuri la acest subiect

#11
kokiy

kokiy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.365 mesaje

Postat 18 februarie 2008 - 18:33

quote:
Originally posted by mariamunteanu
E normal sa aiba asa ceva. Si baietii mei au avut si ii racaiam cu peria, pana cand o frizerita mi-a spus sa-i las ca se curata singuri in timp - chiar bu e bine sa fie racaiti. Asa am facut si au disparut de la sine dupa cateva luni. Maria
Bineinteles ca aproape toti copii fac aceste coji in cap,dar nu mi se pare normal sa-l las sa se chinuie cateva luni pana ii trec de la sine.Eu am incercat aceasta metoda "babeasca", care spre fericirea mea a dat rezultate. Daca aceasta metoda era fara rezultat, sigur ajungeam la doctor pentru sfaturi.Cum puteam sa las eu bietul copil sa se scarpine de zor in cap,in plus incepuse sa-si faca rani si se vedea pe fetisoara lui ca-l deranjeaza. Kokiy[roker] mami de [iepu]Claudia (12dec.2001) si [copil]Razvan (8 iunie 2007)

#12
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 18 februarie 2008 - 19:04

Exista un produs special, de la Mustela, cred ca se numeste Stelaker, dar intreaba la farmacie daca acesta este produsul pentru cojite pe cap ("cruste de lapte", ca sa sune mai bine), eu am folosit mai multe produse "specializate" de la ei si s-ar putea sa fac o confuzie de denumire. Gasesti sigur in farmaciile Sensiblu. Costa o groaza de bani (30-40 RON, parca), dar cu un tub de crema ai rezolvat problema. Se aplica seara si copilul se spala dimineata pe cap. Dupa 3 "reprize" noi nu am mai avut urma de crusta, dar rezultatul s-a vazut si dupa prima aplicare.

#13
servetel

servetel

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 18 februarie 2008 - 21:28

Si fetita mea a avut cam acum un an si ceva, i-am dat cu o crema cu vitamina A Mebra se numea, la noi a functionat si este foarte ieftina, inainte de baita i-am dat pe zona cu cojite si am lasat sa se inmoaie cam 10 minute dupa care am indepartat usor cu un piaptan cu dinti mai desi, apoi i-am facut baie si nu a mai fost necesar sa repetam fiindca au disparut complet. Gabriela [hippi]mamica de [copil]Ana Maria(18-06-2006)-

#14
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 18 februarie 2008 - 23:58

multam, fetelor [pup] astea-s "crustele de lapte" ? ca de astea stiam (heee, cand eram gravida cu andrei am citit gramezi de chestii despre copii- pe care le-am uitat [:I]), dar n-am facut legatura [pic] c & andrei-ardei [zz]14.11.2005 & cireshik anais [il]07.05.07

#15
AngeliquedeS

AngeliquedeS

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 20 februarie 2008 - 12:16

Si noua ne-a trecut cu crema de la Mustela, e fff buna!!

________________________

Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi [copil]

noi 2, poze, luni de miere...[9cer],
Mare, Munte, Flori


#16
Alinutzaa

Alinutzaa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.712 mesaje

Postat 20 februarie 2008 - 12:53

Mai puteti sa incercati si Uleiul de migdale dulci. Se gaseste la plafar si este foarte ieftin.
Noi asa am scapat de cojitele de pe cap dupa ce am incercat ulei de masline, ulei de corp pentru copii, etc etc. Nu mai avea bietul copil nici un firicel de par acolo unde avea cojitele (si suprafata era foarte extinsa, nu numai la fontanela), cojitele luasera aspectul de cruste, iar pielea capului era rosie si iritata tot timpul. Dupa nici o saptamana de aplicat ulei de migdale dulci in fiecare seara mai mult de jumatate din cojite disparusera.
Foarte de folos s-a dovedit si samponul Mustela - este un sampon spuma contra crustelor de lapte. Noi il folosim in fiecare seara la baita, dupa care aplicam uleiul de migdale dulci. Si crema Mustela Stelaker contra crustelor de lapte de asemenea buna, dar la noi nu a facut fata din pacate. Uleiul de migdale dulci insa....a facut adevarate minuni.

Multa sanatate micutilor.

Alina, mamica de Tudor (05.08.2007)

Un pici pe nume Tudor

#17
camelia_daniela

camelia_daniela

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 20 februarie 2008 - 13:41

aici s-a mai discutat!


[mamica]Cami & Alexandra Daria [hop] (02.01.2006)


Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit


#18
simonik79

simonik79

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 02 martie 2008 - 00:34

si baietelul meu a avut dar sa stii k nu trec de la sine cum au zis alte mamici mai ales k ai spus k sunt ca o crusta. Kiar asa se keama-crusta seboreica se gaseste la farm un preparat ti-l fac ei pentru asa ceva, il ungi dim si-i pui o caciulita apoi seara ii faci baie repeti de vreo doua ori si ai sa vezi ca va trece si va avea un cap super.

#19
TOMALAVINIA

TOMALAVINIA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 02 martie 2008 - 10:20

quote:
Originally posted by simonik79
si baietelul meu a avut dar sa stii k nu trec de la sine cum au zis alte mamici mai ales k ai spus k sunt ca o crusta. Kiar asa se keama-crusta seboreica se gaseste la farm un preparat ti-l fac ei pentru asa ceva, il ungi dim si-i pui o caciulita apoi seara ii faci baie repeti de vreo doua ori si ai sa vezi ca va trece si va avea un cap super.
Ceea ce e special ptr asa ceva se numeste vaselina salicilata.Si e fff utila si ieftina. Multa sanatate! Mamica MARIEI(4.11.2004)si CRISTINEI(14.12.2006)

#20
mychydutza

mychydutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 02 martie 2008 - 12:03

spuma Stelaker de la Mustela. i-au disparut toate. nu-l spal f des cu ea pt ca are multi "parabeni" insa de cand o folosesc nu mai are nici urma decojitze ! *mihaela*


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -