Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

"solzisori" pe cap


24 raspunsuri la acest subiect

#1
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 18 februarie 2008 - 03:03

am vazut la fiica-mea (9 luni), ca ii apare un fel de matreata in locul unde ii strangeam motul. am zis ca am ranit-o cu vreo clema, dar cand m-am uitat mai bine am observat nise formatiuni de "solzisori" galbui pe o mare suprafata a capului - categoric nu sunt matreata, par cornosi - care nu se desprind decat cu mare greutate de pe cap (nu se desprind la periaj) andrei nu a avut asa ceva. (bona imi zice - a, pai toti copiii au) cum pot sa scap de ei? sunt urati si am ciuda pe ei [:o)] c & andrei-ardei [zz]14.11.2005 & cireshik anais [il]07.05.07

#2
geronimo

geronimo
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 18 februarie 2008 - 09:29

Speli bine copilul cu sampon si apoi, mult mai bine, clatesti. Cojitele sunt urma samponului uscat, deci nu a fost suficint clatit parul. Eventual inainte de baita unge partea cu probleme cu putin ulei de corp, maseaza si apoi la baita.

#3
camelia_daniela

camelia_daniela

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 18 februarie 2008 - 10:39

Off, Corap, te cred ca nu-ti plac ... noi nu am avut dar am auzit ca ar fi bun uleiul ca sa inmoi cojitele astea dupa care sa le cureti cu pieptanul!
Bafta si sanatate multa!


[mamica]Cami & Alexandra Daria [hop] (02.01.2006)


Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit


#4
TOMALAVINIA

TOMALAVINIA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 18 februarie 2008 - 10:39

Stai linistita, vor disparea.Sriu ca sunt inestetici, ar fi bine sa folosesti vaselina salicilata (eu asta am folosit, si a a dat rezultate, si a costat 2 lei o cutiutza).Poate vin alte mamici cu idei mai bune. Sanatate! Mamica MARIEI(4.11.2004)si CRISTINEI(14.12.2006)

#5
cristianamat

cristianamat

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 18 februarie 2008 - 13:37

eu zic sa le lasi in pace ca dispar singure, cel putin la a mea au disparut

#6
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 18 februarie 2008 - 14:47

multumesc pentru raspunsuri. geronimo, daca ar fi fost asa simplu - spalat/clatit n-as mai fi pus intrebarea [:D]. nu, nu sunt coji de la sampon, in mod clar. o sa incerc cu vaselina aia salicilata, ca imi suna cel mai bine. si sper sa dispara pan' la majorat c & andrei-ardei [zz]14.11.2005 & cireshik anais [il]07.05.07

#7
sirod

sirod

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 185 mesaje

Postat 18 februarie 2008 - 15:04

Corap, Otilia mea a avut cojite de care povestesti tu, aproximativ la aceeasi virsta.Sa nu razi, dar iti povestesc cum am scapat de ele, mi-a spus si mie o bunica. Inainte de baie, cu o jumatate de ora o ungeam pe cap cu albush de ou.Acesta prindea crusta si la baie se curatza cu solzishori cu tot.Nu mai tin minte dupa cite baite a scapat definitiv. Albusul il separam de galbenus si il lasam sa se incalzeasca, sa nu-ti inchipui ca-l puneam direct din frigider.oti avea asa de multi, incat masina de tuns se bloca in ei, imi aduc aminte ca era tunsa ''capareste'', pe unde nu a razbit masina avea smocuri de parutz. Asa am invins noi solzishorii. Irinuca, sora Otiliei nu a avut. EU cu doua minuni: Otilia(02.08.2002) si Irina(10.05.2005)

#8
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 18 februarie 2008 - 16:09

A avut si baiatul meu. Noi am scapat cam asa: cat timp se juca in cada aplicam pe par o masca facuta dintr-un galbenus de ou frecat cu cca 2 linguri de ulei de masline. Lasam masca sa actioneze cam 10 min. si apoi, cu un pieptan des (l-am tuns foarte scurt inainte) usor, fara sa apas prea tare, curatam cojitele acolo, in cada (cand se inmoaie se iau destul de usor cu pieptanul, nu este nevoie sa apesi). Apoi aplicam samponul si clateam bine. Dupa circa 2 tratamente nu mai avea nici o cojita. Si a stat asa cam de la 1 an pana la 6 ani cand i-a aparut din nou. Am repetat tratamentul si nu mai are cojite. Ideea este ca se poate intampla ca din cand in cand cojitele sa reapara. alice

#9
kokiy

kokiy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.365 mesaje

Postat 18 februarie 2008 - 16:21

Acum circa 10 zile baietelul meu se scarpina in cap,cand m-am uitat la el in cap m-am ingrozit.Avea niste cojite galbene exact unde este fontanela si in jurul ei.Stiam, ca citisem pe forum, ca cel mai indicat este uleiul. Inainte de baita cu jumatate de ora l-am uns(tamponat)cu uleiul lui de corp.Dupa ce-l samponam il spalam cu un buretel moale in zona unde erau cojile.Dupa doua tratamente cu ulei i-au disparut. Kokiy[roker] mami de [iepu]Claudia (12dec.2001) si [copil]Razvan (8 iunie 2007)

#10
mariamunteanu

mariamunteanu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.173 mesaje

Postat 18 februarie 2008 - 18:07

E normal sa aiba asa ceva. Si baietii mei au avut si ii racaiam cu peria, pana cand o frizerita mi-a spus sa-i las ca se curata singuri in timp - chiar bu e bine sa fie racaiti. Asa am facut si au disparut de la sine dupa cateva luni. Maria


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -