Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 12 voturi

Sarut pe gura?


251 raspunsuri la acest subiect

#21
Gabbriela

Gabbriela

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.385 mesaje

Postat 23 august 2007 - 10:16

quote:
Originally posted by ina_nz
Pai d'aia s-o fi ajuns la rosii si alte paruieli ca ai sarit tu asa de fund in sus ca nu se pupa pe gura. Sa stii ca daca vorbesti tare si cu naduf nu inseamna ca ai si dreptate. Usurel ca faci tensiune si e pacat.

Pana la urma te-ai agitat si ai dat din coate ca nu e bine, ca o fi, ca o pati dar concluzia tot singura ai tras-o.....fiecare face ce vrea cu copilul ei.



Ina



tare al naibi si rautacioase mai puteti fi unele dintre voi.. nu v-am luat cu numele sa va trag de urechi, mi-am zis parerea... si la urma urmei faceti ce vreti, nu imi pasa de copiii si de ritualurile voastre.
Te inseli.. la alte subiecte despre pupaturi in locuri nu prea indicate nu m-am bagat...
Ar fi frumos sa iti masori cuvintele inainte sa postezi.. nu ma cunosti si nu ai dreptul sa mi te adresezi asa... De fapt la urma urmei la ce sa ma astept.. daca doar atata poti scoate la iveala, jigniri ieftine si gratuite.. nici macar nu are rost sa mai imi tocesc degetele sa dezbat idei... voua va place sa dezbateti persoane din cate se vade... citit regulamentul doamnelor


Sanatate si numai bine [flo]

Nicole mami lui Julian

[foto]
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

#22
Carmenbr

Carmenbr

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.070 mesaje

Postat 23 august 2007 - 10:29

E adevarat ca exista riscul ca un copil sa nu faca deosebire intre a pupa pe mama pe gurita si a pupa pe altcineva tot pe gura (multumesc lui Dumnezeu, fiu-meu vad ca face deosebire) si asta nu mi se pare ok nici mie. E adevarat din nou ca de aici pot denatura actiuni cu conotatie sexuala si incercam sa ne ferim copiii de asta.
Dar, de curiozitate, mi-am sunat medicul stomatolog (nu roman) si l-am intrebat ce pericol exista ca eu sa-i transmit cariile mele copilului meu doar pt ca-l pup pe gurita. Atentie, gurita inchisa. doar ne pupam, nu facem schimb de alte fluide! Si mi-a spus ca NICI un pericol. Cariile nu se transmit prin pupat, se transmit prin schimb de fluide, prin folosirea de periuta comuna. Mi-a spus ca e mult mai mare probabilitatea sa se imbolnaveasca (vezi microbii de care se spunea) cand merge in parc, pune manutele pe tobogan sau alte leagane si apoi in gurita. Si sa nu-mi spuneti ca nici unul din copiii vostri nu a facut asta, ca nu va cred.
Pupatul pe gurita e o chestie intima si e DOAR problema fiecarui parinte daca isi asuma riscul de a-l "educa gresit" pe copil, nu e chestie de igiena! Parerea unui medic american, de care vad ca toata lumea tine cont, ca doar americanii sunt cei mai cei, nu?!
Asa ca hai sa nu exageram!

Carmen & Ericutz (15.06.2004)

Ajutati-o pe Diana!

Povestea nasterii!

3 anisori...uraaa!

#23
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 23 august 2007 - 10:39

Ieri in timp ce scriam, mi-am amintit ca am citit intr-o carte despre cresterea copiilor (trimisa de cineva de pe DC) ca e indicat ca mama la primul contact cu copilul, imediat dupa nastere (chiar zicea ceva de un interval de maxim 2 ore, parca, de la nastere) sa isi pupe copilul pe gura. In felul asta i-ar fi transmis nu stiu ce bacterii "pozitive", care l-ar fi ajutat sa treaca mai repede si mai usor peste perioada de colici si mai tarziu sa aiba un sistem digestiv mai sanatos. Era acolo e explicatie mai laborioasa care mi s-a parut si foarte logica. Imi pare rau ca nu imi amintesc in ce carte, ca sa va sun exact. Am sa mai caut diseara, poate o regasesc. Am citit asta cand ai mei aveau deja mai mult de 1 an.
Oricum, cred ca nici o mama nu isi pupa copilul cand e bolnava. Si probabil ca nu ar trebui sa ne pupam nici cu iubitul pe gura, sa nu facem schimb de microbi periculosi. Hai sa nu ne mai pupam deloc, sau sa ne pupam numai pe obraz, dupa ce am dat bine cu spirt inainte!

Laura [mamica] de shtrumphi, [zana] Bianca Andreea si [bonjovi] Rares Mihai (13.06.2005)

[foto]Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni

#24
LoraG76

LoraG76

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.288 mesaje

Postat 23 august 2007 - 10:46

In concluzie, dupa ce-am citit ce a postat fiecare, nimeni n-are dreptul la o proprie opinie...cum zice unul "eu spun ca asa e bine", vine celalalt si zice: "nu, nu e bine, asa e bine"...deci fiecare incearca sa-si impuna punctul de vedere...ceva in creerele noastre nu functioneaza cum trebuie... In sabii sa ne luptam sau la tranta sa ne luam??? [alcool]

Lora, mami de IUSTINA




#25
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 23 august 2007 - 10:53

Ca de obicei se cade fie intr-o extrema, fie in cealalta.

Uitati aici citate din diverse articole scrise de "celebri" doctori americani (ca ei sint cei mai cei!!?):

http://www.virginias...contagious.html

http://www.louisiana...uthsofmoms.html

http://parenting.ivi...0,,46v9,00.html


Si ar mai fi multe, astea sint doar asa, la o prima vedere (ca e noaptea tirziu acum si nu mai stau acum).

Citat dintr-unul dintre articole:


"Researchers have found that this bacteria is passed from adult to child through kissing, sharing utensils or any other activity that transmits any minute particle of saliva from one mouth to the other, like talking closely to the child.

There is a “window of infectivity” which is especially critical in children from 6 to 36 months of age, but all children are susceptible. People do not pass Strep mutans to each other as adults."



Nu pretind ca stiu totul, nici ca ce spun eu este adevarul-adevarat, dar sincer acum, de ce sa riscam sa transmitem asa ceva copilasilor proprii?!

#26
Gabbriela

Gabbriela

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.385 mesaje

Postat 23 august 2007 - 10:58

hai sa fim ironici si batjocoritori, ca asa e cel mai usor si cel mai bine... e mult prea greu sa aducem argumente intr-o discutie, mai bine dam cu jignirile si castigam batalia...

Sanatate si numai bine [flo]

Nicole mami lui Julian

[foto]
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

#27
CriPOD

CriPOD

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.522 mesaje

Postat 23 august 2007 - 11:09

Pfuai mai, cat au evoluat lucrurile de cand am avut eu copii mici! In viata mea nu mi-ar fi trecut prin cap asa ceva!

Eu, sincer, i-am pupat pe unde am apucat, da' aveam accese de pupat de-a dreptul, ratiune ioc in momentele alea (din amintiri va spun ca cel mai dulce e coltul guritei, acolo unde face o gropita cu obrajorul bucalat [:D]). Acum, serios, ai mei nu s-au imbolnavit niciodata, e drept ca-i pupam apasat si cu tzoc, cred ca de-aia! Culmea e ca niciodata nu au lasat pe altcineva sa-i pupe pe gura, intorceau de mici obrazul, nici macar bu a fost nevoie sa ii invat.

Si sa fiu si mai sincer, nu as schimba nimic la capitolul asta daca as avea ocazia.

Era o reclama cu Brooke Shields, imediat dupa ce a nascut a 2-a oara. Nu cumva pupa bebelusul pe gura in reclama? Ce "dezgustator" [:D]



mami Kiki & amazing Dedi (1995) & extremely private ex-Pauuu (1991)

#28
Gabbriela

Gabbriela

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.385 mesaje

Postat 23 august 2007 - 11:10

quote:
Originally posted by Siminaf
Ca de obicei se cade fie intr-o extrema, fie in cealalta.Uitati aici citate din diverse articole scrise de "celebri" doctori americani (ca ei sint cei mai cei!!?):http://www.virginias...contagious.htmlhttp://www.louisiana...uthsofmoms.htmlhttp://parenting.ivi...0,,46v9,00.htmlSi ar mai fi multe, astea sint doar asa, la o prima vedere (ca e noaptea tirziu acum si nu mai stau acum).Citat dintr-unul dintre articole:"Researchers have found that this bacteria is passed from adult to child through kissing, sharing utensils or any other activity that transmits any minute particle of saliva from one mouth to the other, like talking closely to the child.There is a “window of infectivity” which is especially critical in children from 6 to 36 months of age, but all children are susceptible. People do not pass Strep mutans to each other as adults."Nu pretind ca stiu totul, nici ca ce spun eu este adevarul-adevarat, dar sincer acum, de ce sa riscam sa transmitem asa ceva copilasilor proprii?!
stai sa iti raspund eu.. pt ca asa le aratam cat de mult ii iubim, cat de intimi suntem cu ei.. mai mult ca o pupatura direct pe guritza nu putem sa le aratam cat ii iubim de mult.Am inteles bine teoriile celor pro pupat pe guritza?Sanatate si numai bine [flo]
Nicole mami lui Julian
[foto]
scaune de masina pt copii
Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

#29
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 23 august 2007 - 11:10

Inca o postare si va las cu pupaturile: La subiectul despre sexul anal s-a afirmat cum ca anusul si rectul [indecent] sint mai curate decit gura (!!!!), iar acum putem sa ne pupam copilasii pe gura? Cu ceva mai murdar decit - pardon scuzati! - c..u..r..ul??? Ce sa mai crezi? Ne dam dupa cum bate vintul?

#30
Gabbriela

Gabbriela

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.385 mesaje

Postat 23 august 2007 - 11:11

il pupacea pe obraz...
quote:
Originally posted by mQQm
Pfuai mai, cat au evoluat lucrurile de cand am avut eu copii mici! In viata mea nu mi-ar fi trecut prin cap asa ceva! Eu, sincer, i-am pupat pe unde am apucat, da' aveam accese de pupat de-a dreptul, ratiune ioc in momentele alea (din amintiri va spun ca cel mai dulce e coltul guritei, acolo unde face o gropita cu obrajorul bucalat [:D]). Acum, serios, ai mei nu s-au imbolnavit niciodata, e drept ca-i pupam apasat si cu tzoc, cred ca de-aia! Culmea e ca niciodata nu au lasat pe altcineva sa-i pupe pe gura, intorceau de mici obrazul, nici macar bu a fost nevoie sa ii invat. Si sa fiu si mai sincer, nu as schimba nimic la capitolul asta daca as avea ocazia.Era o reclama cu Brooke Shields, imediat dupa ce a nascut a 2-a oara. Nu cumva pupa bebelusul pe gura in reclama? Ce "dezgustator" [:D]
mami Kiki & amazing Dedi (1995) & extremely private ex-Pauuu (1991)
Sanatate si numai bine [flo]
Nicole mami lui Julian
[foto]
scaune de masina pt copii
Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Plimbare ❤️

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 19:31

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -