Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 12 voturi

Sarut pe gura?


251 raspunsuri la acest subiect

#11
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 22 august 2007 - 21:50

complet off topic... e o moda [xx(] care nu mai trece pe DC.. oricine crede ca postarea lui e mai cu mot scrie in josul ei ceva despre faimoasele rosii...

#12
Pet

Pet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 91 mesaje

Postat 23 august 2007 - 01:37

Niciodata nu am refuzat copilul sa ma sarute pe buze daca asa a dorit. Asta nu inseamna ca trebuie sa procedeze asa cu toti cunoscutii! Mie mi se pare mai grav sa intorci capul sperand sa nimereasca obrazul <si sa ia asta ca pe un refuz> decat sa te sarute pe buze! Neigienice sunt si o multime de lucruri pe care le-au facut jucandu-se, incepand de la nisipul care se mai nimereste si prin gura pana la litrii de apa bauti din cada sau din lacul unde ne ducem sa inotam. Se stie,s-a spus de zeci de ori si o mai spun si eu o data: se imbolnavesc mult mai usor copiii care sunt feriti de toti microbii posibili si imposibili. Ce facem cu fratiorii care isi dau pupici intre ei? Le creem fobii povestindu-le ca o sa li se intample ceva rau sau ca o sa le creasca coarne?

#13
Gabbriela

Gabbriela

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.385 mesaje

Postat 23 august 2007 - 02:10

hai sa fim seriosi, acuma le dam voie si le aratam ca e ok sa ne "sarute" pe buze.. pe gura, absolut dezgustator.. unde sunt limitele? Care e rolul tau de parinte pana la urma.. sa lasi sa faca ce vrea copilul sau sa il ajuti sa descopere diferenta intre bine si rau, intre igienic si ne igienic... ?

A mai fost acest subiect dezbatut si s-a ajuns la paruieli o data... cu fiecare generatie de bb de 1 - 2 ani aparuta apare si subiectul.

nu mi se pare normal sa il sarut pe buze, pe gura, sau el pe mine, cum nu mi se pare normal nici sa il pupacesc pe fund sau in zona genitala... si sunt parinti care fac asta... dupaia ne miram la cate se intampla in lumea asta si noi ca parinti nu putem sa punem o limita.

Cum sa interpreteze ca un refuz? Nu va inteleg deloc, ii explici frumos uite asta e voie si asta nu e voie, asta e bine si asta nu e bine, accept sa imi dai pupici pe obraz, frunte... dar nu pe gura.

PS: la urma urmei fiecare face ce vrea cu copilul ei...


Sanatate si numai bine [flo]

Nicole mami lui Julian

[foto]
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

#14
Carmenbr

Carmenbr

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.070 mesaje

Postat 23 august 2007 - 02:42

Eu tot nu inteleg de ce sunteti asa de virulente cu cele care sunt de acord sa-si pupe copilul pe gurita. Si vorba Laurei, nu se fac schimburi de saliva, de nimic, se pupa cu gurita inchisa. Si eu imi pup baietelul asa si asta e. dar nici n-as putea fi asa "hotarata" daca alta mamica n-ar fi de acord cu aceasta metoda. Nu pup copilul alteia pe gura, doar pe al meu. De ce cu alte chestii suntem de acord, "e al meu si eu stiu ce emai bine pt el, eu hotarasc", iar acum nu dati voie altor mamici sa faca asta, daca asa simt. Si nu mi s-a intamplat ca baietelul meu sa pupe alt copil sau pe altcineva pe gurita, tot mereu se duce si ii pupa pe obraz. Doar pe mine si pe taica-su ne pupa PE gurita, nu IN gurita.

Carmen & Ericutz (15.06.2004)

Ajutati-o pe Diana!

Povestea nasterii!

3 anisori...uraaa!

#15
kim222

kim222

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.381 mesaje

Postat 23 august 2007 - 03:16

Doamne cit exagerati! Nu-i igienic...dezgustator....ntz,ntz... Eu imi pup copilul..unde nimeresc [:D]...si-l pup "de-l tocesc" fara sa ma gindesc ..

#16
diana21

diana21

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.513 mesaje

Postat 23 august 2007 - 04:35

Guguluff, ai scris:

"Explica-i cu frumosul ca nu se pupa copii pe gura ca patesc ceva rau, le cresc coarne, vezi tu."

Sper doar ca ai incercat sa faci o gluma...Daca tie ti se par inofensive amenintarile astea, afla ca pentru un copil ele pot deveni cosmaruri care sa-l marcheze pentru tot restul vietii.


Off-topic
Am aflat si eu de curand de unde mi se trage frica de a dormi la marginea patului si mai ales, descoperita. Chiar si la 30 de grade, eu trebuie sa am musai piciorele sub cearceaf...de la un bau-bau care locuia sub patul meu cand eram mica...Si mamei i se parea inofensiva treaba asta pentru nu dadeam semne ca m-ar speria foarte tare "vecinul" meu de camera. Mi se pare trist...


Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti

Poze strumfesti





#17
Gabbriela

Gabbriela

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.385 mesaje

Postat 23 august 2007 - 05:39

din partea mea puteti pupa copii unde doriti voi si cat doriti voi, dar la consecinte v-ati gantit? La urmarile acelor pupicuri nevinovate? La exemplu care il dati acelui copil... si ideea ca totul e ok sa saruti pe gura?
Puteti trage linie intre a pupa pe mami pe gura si a pupa pe X si Y pe gura... cand voi nu sunteti de fatza de unde stiti ca acel copil e capabil sa faca diferenta cand e ok si cand nu sa pupe pe gura pe cineva

de microbi vad ca nu are rost sa aduc aminte ca nu e important pt voi...


Sanatate si numai bine [flo]

Nicole mami lui Julian

[foto]
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

#18
Lemoni

Lemoni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 23 august 2007 - 07:19

Tatal meu nu suferea sa il pupe cineva pe gura, se mai trezea cate o matusa de la tara cu acest obicei si era vai si amar cat se stramba , asa am fost crescute si noi nu prea pupaciase din fire , sau chiar daca ne pupam cu cei dragi noua o facem pe obraz , nu mi se pare igenic pe gura . Ai mei copii nici nu pupa, daca este necesar intinde numai obrazul sunt criminali dar toti stiu povestea cu tata asa ca aschia nu sare departe de gard(sau cum e proverbul) Apropos ca nu vreau sa deviez de la subiect , dar chiar e necesar sa ne pupam si intre noi cand ne vedem oameni buni ? Hai zic cand e o relatie mai apropiata si nu te-ai vazut de mult, dar asa, mai vazut odata de doua ori si hai la pupaturi ........ "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel

#19
ina_nz

ina_nz

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 455 mesaje

Postat 23 august 2007 - 09:48

quote:
Originally posted by Gabbriela
hai sa fim seriosi, acuma le dam voie si le aratam ca e ok sa ne "sarute" pe buze.. pe gura, absolut dezgustator.. unde sunt limitele? Care e rolul tau de parinte pana la urma.. sa lasi sa faca ce vrea copilul sau sa il ajuti sa descopere diferenta intre bine si rau, intre igienic si ne igienic... ? A mai fost acest subiect dezbatut si s-a ajuns la paruieli o data... cu fiecare generatie de bb de 1 - 2 ani aparuta apare si subiectul. nu mi se pare normal sa il sarut pe buze, pe gura, sau el pe mine, cum nu mi se pare normal nici sa il pupacesc pe fund sau in zona genitala... si sunt parinti care fac asta... dupaia ne miram la cate se intampla in lumea asta si noi ca parinti nu putem sa punem o limita. Cum sa interpreteze ca un refuz? Nu va inteleg deloc, ii explici frumos uite asta e voie si asta nu e voie, asta e bine si asta nu e bine, accept sa imi dai pupici pe obraz, frunte... dar nu pe gura. PS: la urma urmei fiecare face ce vrea cu copilul ei...
Pai d'aia s-o fi ajuns la rosii si alte paruieli ca ai sarit tu asa de fund in sus ca nu se pupa pe gura. Sa stii ca daca vorbesti tare si cu naduf nu inseamna ca ai si dreptate. Usurel ca faci tensiune si e pacat. Pana la urma te-ai agitat si ai dat din coate ca nu e bine, ca o fi, ca o pati dar concluzia tot singura ai tras-o.....fiecare face ce vrea cu copilul ei. Ina

#20
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 23 august 2007 - 10:02

Pe linga riscul de luat diverse boli (intre care si cariile, stiati?), mai exista si riscul sa invatam copilasii cu diverse obiceiuri nu prea sanatoase (sa zic "neortodoxe"? fara legatura cu religia), cum ar fi pupatul foarte lejer pe gura oricui (sint atitea cazuri chiar intre mamicile de pe forum, ai caror copii nu prea au inteles exact pe cine sa pupe si pe cine nu si o fac intr-o veselie). Si daca totul s-ar rezuma la gurita (nu ca ar bine, dar ma rog), dar mai sint si mamici ultraincintate de bebei/copilasi, care-i pupa si pe unde nu te gindesti, fie la schimbat de scutecel, fie la/dupa baitza. Ei, daca nici asta nu este ceva "neortodox", nu mai stiu ce sa mai zic... Acum daca mi-am exprimat opinia, sper sa nu ziceti ca am sarit de c..u..r in sus! Claudia a cerut niste pareri, totul se discuta, nu?


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -