Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

*** Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007***(5)


327 raspunsuri la acest subiect

#11
Paflo

Paflo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 28 iulie 2007 - 14:49

Servus, fetelor! Eu una ma minunez ce cuminte mi-a devenit fata!Nu ca ar fi fost ea foarte plangacioasa inainte, dar acum e asa de cumintica ca nu-mi vine a crede!Plange doar cand ii este fomica sau cand a facut kk si nu suntem pe faza sa o schimbam rapid.Si mai scanceste uneori cand ii este somn si nu reuseste sa adoarma fara ajutor (a se citi un pic de leganat si tras de vreo doua-trei ori din suzi), dar si asta se intampla din ce in ce mai rar. Doarme mult mai bine peste zi decat o facea nu demult.In rest, e un copil taaare vesel (seamana cu mami!), zambeste mult (mai ales cand povestim cu ea sau cand are in fata jucaria ei preferata - un puisor cu care povesteste tare mult),gangureste si acte 10 minute (dupa care o apuca sughitul si se enerveaza), ii place in bouncer, unde i-am agatat tot soiul de jucarii pe care le trage si impinge si cate o ora. Din cand in cand incearca sa se ridice in fundel - face o fata asa de haioasa cand se concentreaza sa se ridice! deocamdata ii iese doar ridicatul capului si umerilor. Acum doua zile am primit un covoras cu cateva jucarii agatate deasupra, s-a distrat cand am pus-o pe el, dar nu foarte mult timp caci nu ajunge la jucarii; va trebui sa i le cobor pana la nivelul manutelor.Sta bine pe burtica, isi intoarce caputul dintr-o parte in alta si analizeaza tot-tot. Pe masa de infasat (care e destul de mare si gen covatica - a fost facuta de tati special ptr ea) se impinge zdravan cu picioarele si se deplaseaza asa si cate 20 de cm(trebuie sa fiu chiar tot timpul cu ochii pe ea ca altfel risc sa pice in cap). Rar se intoarce si de de burtica pe o parte.In carucior sta cu ochii larg deschisi si admira frunzele din Gradina Botanica, se mai joaca cu fluturasi agatati acolo si doar tarziu de tot (dupa cam 2 ore) adoarme.De dormit doarme si pe spate si pe burtica (doar in timpul zilei; de fapt, trisez eu putin ca adoarme pe spate si o intorc, caci doarme mai bine pe burta). Seara facem baita (unde se distreaza teribil) si apoi, daca nu e foarte flamanda, ii fac masaj, ocazie cu care ne si cremuim.Cam astea sunt activitatile noastre. Noi ptr musicori ( e drept ca are rar, si din aceia uscati) folosim doar ser fiziologic ptr ai inmuia (pe care il pun in nasucul ei cu o seringa, fara ac, cate 2-3 picaturi intr-o nara), dupa care ii scoate singurica afara prin stranut. Ne pregatim (intr-un final glorios!) sa plecam in concediu. Pana la urma vom sta la o pensiune la munte (la Maguri-Racatau). Abia astept sa plec din Cluj! Kay, ma bucur ca micuta Sonia e mai bine! Ne gandim frumos la voi! Carrie, de ce nu mergi sa va vada un orl-ist?Este in Pedi I, un orl-ist tare bun (imi scapa numele acum - daca imi amintesc ti-l spun). Pepsi, localizare la nivelul sfarcurilor este una foarte rara. De obicei, se localizeaza la nivelul degetelor, mai rar a urechilor, nasului, barbiei, etc. Incerc weekendul asta sa-ti trimit mai multe date. Gata, ma apuc de pregatit bagaje!Cred ca o sa am nevoie de un camion.Va pup! Florina R.

#12
timur

timur

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 101 mesaje

Postat 28 iulie 2007 - 15:36

Buna fetelor! Am revenit si eu dupa o luuunga absenta! Am implinit si noi o luna si 11 zile astazi, suntem baietei mari, avem 55 cm si 4700 gr. Intrebare in leg cu masajul: cand, cu ce si cum. Cu gimnastica cum e? De cand trebuie facuta? Cum? Multumim anticipat!

#13
Madi

Madi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 607 mesaje

Postat 28 iulie 2007 - 16:38

quote:
Originally posted by eimotto

La Multe Lunisoare si pentru Teodora de Madi, Luca de Ileana si David de Alynta[bis][bis][bis]




Multumim Eimotto! [flo][flo]

Madi si [bb] Ana Teodora(27 aprilie 2007)



"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”


#14
carrie

carrie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.684 mesaje

Postat 28 iulie 2007 - 16:56

lA MULTI ANI SARBATORITILOR ZILEI!!

fetelor voiam sa va intreb pe cele cu bebi de 3 luni s-au linistit coliceii?mai ales la Davidutzi...

noi ne luptam in continuare rau cu mucii, e a treia noapte dormita mai mult nu...am fost iar la control ca de luni ne pleaca si dr in concediu...in continuare nu se aude nimik la plamani dar ma termina cum tuseste si se ineaca...om trece noi si peste asta-chiar imi dau seama ca nu e o problema grava, mi-e putin groaza de toamna cand va veni Thea de la gradi cu tone de virusi...



Cristiana, gagalicea Theodora Alexia ( 30 mai 2003)si galuscutza Carina Sofia(10 mai 2007)

comorile noastre iubite
Thea Alexia
noi si Roma 2006
nasterea papusii Theodora


#15
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 28 iulie 2007 - 17:26

Florina, multumesc pt raspuns! Azi am fost la Auchan si printre altele am luat baloane cu "Este baietel!". Le vom umfla cu heliu si vom orna cu ele mesele de la restaurant cu ocazia botezului. Abia astept!
Andrada, ne-ai parasit de tot? [bang] Noi te asteptam pe forum si cand ai timp sa-l faci, cu filmuletul promis (cu noi si bebeii nostri). Apropo de videoclipul acesta, cred ca trebuie stabilit un termen maximal pana la care sa se trimita pozele. Sfarsitul lui august e ok, ce ziceti fetelor?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007) -poze

#16
ancamari

ancamari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 28 iulie 2007 - 19:06

Buna mamicutelor!

Incerc sa recuperez cu citirea ultimului capitol, dar mai am destule pagini, am vrut sa ciesc inainte de a scrie dar nu ma mai pot abtine.

Azi avem si noi 2 luni! Ieri am fost la vaccin, engerix + pentaxim, s-a comportat tare bine piticul, a plans putin atunci pe loc a stat bosumflat vreo 2 ore, era toropit de oboseala, a dormit o ora si cand s-a trezit era iar vioi, nu a avut nici o reactie. Are 60 cm si 5,800 kg, adik e foarte bine. Dar e greu sa ajung cu lapte suficient pana la ultima masa (in jur de 9 seara). El mananca din 2 in 2 ore si dupa amiaza nu se mai umplu sanii cum trebuie, si ii e lene sa traga bine din ei seara, se enerveaza si urla. Imi trebuie multa rabdare cu el, sa il impac, sa-l atasez iar la san si tot asa. Am scapat de colicii rai, sper sa nu mai revina. Mai urla doar cand nu poate face kk. Oricum e cumintel, la mare a dormit bine si in timpul zilei. Iar noaptea se trezeste abia pe la 4-5 dimineata, ceea ce e minunat si pentru mine.

Eu am postat ieri mesajul lui Kay pe care l-am gasit la Sufletul Credintei (acolo m-am dus sa citesc mai intai) si voi contribui la inceputul saptamanii, imediat ce reusesc sa ies din casa fara Petit in timpul orelor de program ale bancilor.

Va pup si revin cat de curand!

Anca si Andrei Cristian (28 mai 2007)

#17
alynta27

alynta27

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.125 mesaje

Postat 28 iulie 2007 - 19:44

Multumesc Ankaa! Somnel lui bebe!
Florina, la multe lunisoare Teodorei (cu intarzaiere!)! E nascuta in aceiasi zi ca David!
O duminica placuta!
Andrada revino, fata![pup]


Alina-Mirela cu [baietel] DAVID 27.06.2007
David


Poze burtica

Pozele mele


#18
Pepsi

Pepsi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 892 mesaje

Postat 28 iulie 2007 - 23:44

didi, gata am luat felicitarea o pun saptamina asta cu banii la adresa ta, cind pleci in Ro, da-mi pe privat te rog?

paflo, merci mult, vacanta placuta sa aveti

am o intrebare cum e cu banii noi si vechi, ce inseamna 100 lei noi in cei vechi, ca eu nu am prins schimbarea....merci

andrada, ai primit PM-ul de la mine?[dual]

am uitat sa ne laudam si noi ca la 1 luna si 3 zile aveam 4.820 si 56 cm. deci a luat 830 g intr-o luna si 3 cm!
weekend placut

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

#19
ankaa

ankaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 29 iulie 2007 - 15:33

Buna fetelor! PEPSI,100 RON=1.000.000 lei vechi.S-au taiat 4zerouri. Piticul meu are la 1luna si 1sapt 63cm si putin peste 5kg,in conditiile in care avea 50cm si 3.150 la 1saptamana.e mult?[ups] k soacra zice k e gras dar mie mi se pare k e numai bine la cat e de lung [:D].

#20
Paflo

Paflo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 29 iulie 2007 - 15:40

Intru rapid printre liste cu ce trebuie sa luam cu noi si bagaje (zici ca mergem ptr cel putin o luna, dar cum mergem la munte-munte, trebuie sa-i iau tot ce-i trebuie gazei ca nu avem de unde cumpara la nevoie). Pepsi, dupa ce am cautat ca o zapacita prin cd-urile mele, mi-am dat seama ca am la indemana o 'carte' mult mai vasta: netul. Am gasit pe siteul Mayoclinic.com, explicatii foarte detaliate in ceea ce priveste boala Rayanaud. Iti dau un link, atata doar ca sunt in engleza. daca nu te descurci cu engleza, promit ca dupa ce ma intorc, iti traduc. http://www.mayoclini...0433/DSECTION=1 Vezi, ca dau informatii inclusiv in ceea ce priveste tratamentul si preventia. E chiar complet siteul. E drept ca nu prea pomenesc de localizarea la nivelul sanului, dar cum iti spuneam este o localizare foarte rara. Mai povestim cand ma intorc. Fetelor, va doresc o saptamana frumoasa, cu bebelusi sanatosi si voiosi! va pupam, Florina si Sofia (09.05.20007) Florina R.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -