Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

*** Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007***(5)


327 raspunsuri la acest subiect

#321
duda35

duda35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 06 august 2007 - 19:48

Doamne ajuta sa auzim doar vesti bune despre Sonia de acum! La multi ani cu bucurii si multa sanatate Sonia! mamica de baietel si fetita

#322
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 06 august 2007 - 20:04

La buna re-intalnire fetelor![:)]
Ce mult ma bucur ca traiesc din nou placerea de a scrie pe forum dupa o perioada urata petrecuta in spital cu Bogdanel. [V] Am fost internati de vineri pana azi la Sp Gomoiu in terapie cu diagnosticul bronsiolita acuta. Am ajuns acolo caci B facea niste crize urate, tusea si se ineca. Internarea a debutat cu un aspirat de secretii in nasuc si gat dupa care au urmat 3 tentative esuate de a i se pune branula. Puiul meu a fost ciuruit cu cate 4-5 intepaturi la fiecare mana si picior. [bang] E GROAZNIC sa-ti auzi puiul urland si mai rau, sa-i VEZI DISPERAREA din ochi. [:(] Intr-un final a fost gasita o branula de nou-nascuti (daca stiam de la inceput ca asta le trebuie, ma duceam si cumparam de la farmacie!!) care i s-a putut monta la manuta. Bogdanel a primit antibiotic, cortizon si a facut inhalari in toata aceasta perioada la un interval de 6 si 8 ore. Acum Slava Domnului am revenit acasa si B e mai bine, desi inca tuseste. Ii dau ser fiziologic la fiecare 3 ore astfel incat sa i se inmoaie secretiile. Sa speram ca se va face repede bine. Un sfat: sa nu iesiti cu puii afara pe vant, chiar daca nu e puternic. Eu suspectez ca acesta e motivul pt care B a facut bronsiolita, desi medicii spuneau ca e posibil sa fi luat si de la Matei un virus, caci el a avut rosu in gat acum o saptamana... Bine macar ca nu a avut febra, iar analizele de sange si urina i-au iesit bune. Cam atat despre noi deocamdata. Ma duc sa citesc din urma. Sanatate maxima tuturor!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007) -poze

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007) -poze

#323
duda35

duda35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 06 august 2007 - 20:46

Liviana, Eu tocmai ma uitam pe geam si vintul bate slab, ma gandeam sa ies...acum am renuntat, multumesc de sfat. Sa se faca Bogdanel bine repede si sa fiti sanatosi si veseli! mamica de baietel si fetita

#324
florina

florina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 06 august 2007 - 21:25

LA MULTI ANI, Raluca! Sa fii sanatoasa, fericita si sa te bucuri de Maria Bucuria![pup] Meriti si tu o felie de tort, nu fi prea aspra cu tine! [floare3]

Carrie, mie pediatra mi-a spus sa-i bag supozitor zilnic 10 zile la rand, sa isi formeze reflexul...[bang] Asa ea imi spune multe, dar eu ma orientez si ii ascult sfatul in functie de situatie... Copila mea face kk doar la 4-5 zile, si nici atunci n-ar face dar atunci cedez eu nervos si ii pun supozitor...Produsul e cat se poate de normal, putin pasta la inceput si apoi moale cu "seminte de susan", dar foarte mult... Motiv pentru care m-am hotarat sa n-o mai las sa adune, la 3-4 zile maxim bag supozitorul si nu pentru ca ar fi copilul constipat sau ar avea dureri - doar pentru a incerca sa o ajut sa capete un ritm mai normal...Sa vad daca reusesc.
A, un pont de la pediatra mea: pune-i supozitorul invers. Eu ii bag unul intreg, invers, intra mult mai bine si are efect, nu iese singur :) Am intrebat-o daca sa nu-l tai, si mi-a zis ca nu e cazul...Chiar nu e.
Felicitari pentru blugi! Si eu am incaput dar am un colacel deasupra... as sta la suprafata in orice apa :)

Addinel, sa-ti traiasca Maria, e foarte frumoasa! Dar are si cu cine sa semene :)

Didi, mi-am amintit ca ma intrebai de carti. Noi avem biblioteca plina (i-am luat tot felul de colectii de povesti, gen Andersen, romanesti, Jules Verne... insa nu au poze si inca nu au succes la public). Acum Tudor are doua carti preferate pe care le recitim la infinit:
http://www.supercart...le_europei.html
http://prescolar.ro/...5d79b538b6fcf86
Sunt format A4, mari si groase... cu tot felul de povesti mai mult sau mai putin cunoscute.

Duda, sper sa vii la intalnire si sa ne vedem fetitele una langa alta. Eu zic ca seamana mult :) La fel era si fratele ei cand era mic...Se schimba mult trasaturile cand cresc. Decocamdata seamana toti :) Si mie imi place laptele de orez de la Scoti! Insa e mai putin dulce decat laptele de soia cu banane sau vanilie... :)

Liviana, sanatate multa multa celor mici. Imi pare rau ca ai ajuns cu Bogdanel la Gomoiu... Si noi am mers cu Tudor o data pentru niste analize la ei. Acum regret ca am iesit azi, pe vant, afara... M-am dus cu treaba dar as fi putut amana...Nu voi mai iesi nici eu pe vant, multumesc de sfat. [pup] lui Bogdanel de la Thea! Sa se faca bine repede.

Sobi, ce face Vladut? E ok cu stomacelul? Ati scapat de pete?

Ce vreme urata... Dar bine ca nu ne mai coacem...

[pup] tuturor,

Ajutati-o pe Sonia[flo]
Florina, [mamica] fericita de [fetita] Teodora(27.06.07) si[testoasa]Tudor(5 ani)
Teodora, capsunica mea iubita
Asa a crescut baietelul meu, Tudor


#325
moberi

moberi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 06 august 2007 - 22:02

La multi ani Ralucami! La cat mai multe lunisoare Sonia! Noi avem in continuare crize de plans, imi amintesc de Davidul lui Ella mereu, dar al ei s-a calmat , in schimb al meu e tot mai nervos pe zi ce trece...e adevarat ca noaptea e rezonabil, dar totusi nu inteleg de ce trebuie sa fie atat de rau in timpul zilei. Multumesc de sfaturile cu inlocuitorii de lapte , voi mai incerca dar tare sufar eu de cand ma stiu mi-ar fi trebuit o vacuta in casa atat de mult lapte pot sa beau si cu deosebita placere...Imi ramane ciocolata, eu nu stiu daca da sau nu alergii cert este ca bebelusul meu nu face. Carrie, esti o fericita ca ai incaput in blugi, eu nu mai zic nimic ca numai ma amarasc.Apropo unde v-ati facut casa?Dar tu Paflo, ca poate cine stie suntem/sau vom fi vecine. Liviana imi pare rau de experienta cu Bogdanel , eu stiu foarte bine ce chin sunt bronseolitele, cu primul copil de la 1 an si jumatate am tot stat prin spitale din cauza lor pana cand in final ni s-a pus diagnosticul de ast si am trecut la tratamentul cronic.Acum dupa 6 ani mi se pare un cosmar ..bine ca a trecut. Alyna24 bine ai revenit si eu sper sa reusim sa plecam in concediu in septembrie.Eu vreau sa ajungem in Croatia desi tare ma tem ca totusi e prea lung drumul pentru bebe...800 de km cu masina ca avion direct nu prea avem.Mai vedem daca ne vom aventura. Mama lui Matei(21.05.2007)

#326
michigan

michigan

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 06 august 2007 - 22:25

la multi ani sarbatoritelor: raluca si sonia, ma bucur sa aud vesti bune din germania
cris felicitari pt casuta, este f frumoasa, cred ca va fi minunata cand va fi gata, si te inteleg perfect, si noi ne-am chinuit foarte tare sa ne cumparam apartamentul , prin hatisurile bancilor si cu tot felul de imprumuturi, pt ca ne doream enorm de mult un bebelus, pe care am hotarat insa sa-l avem numai cand vom avea casa noastra, asa ca am avut motive in plus de luptat si din septembrie ne-am mutat , luna in care a fost plantat si capsunelul[:D],
e foarte greu intr-adevar acum cu atatea rate , dar speram ca in curand va mai rasari soarele si pe strada noastra, ca prea trecem printr-o perioada grea...noroc cu Octavian care-mi lumineaza ziua imediat printr-un zambet la auzul vocii mele, nu mi-am imaginat ca ma va face atat de fericita!

Mihaela si pui mic Octavian Andrei
40 de saptamani pt o minune
Octavian (17iunie2007)


#327
andradap

andradap

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 06 august 2007 - 22:39

Intru pe fuga.... cat il distreaza sotul pe ANTONIO....

CAPITOL NOU!!!





Poze BOTEZ Antonio
VIDEOCLIP Antonio



Andrada [mamica] FERICITA de Antonio



#328
Pepsi

Pepsi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 892 mesaje

Postat 06 august 2007 - 22:41

si eu m-am gindit sa iau o pauza de la scris ca din lipsa de timp nu-mi gaseam tot timpul cuvintele si se pare ca erau rau interpretate, dar apoi mi-am zis doar ce ma supar ca magaru pe sat si mi-ar fi fost dor sa stau la o vorba cu voi asa ca uite ca intru din nou sa scriu nu numa sa va citesc!

paflo, bine ai revenit din concediu!

revin

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -