Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lipsa poftei de mancare - pls help!


14 raspunsuri la acest subiect

#11
Qamar

Qamar

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.663 mesaje

Postat 26 iulie 2007 - 11:16

quote:
Initial creeata de Candy
Fetelor, tot in voi mi-e nadejdea! La 2 ani si jumatate, Eric sufera de o lipsa de apetit... cronica, as putea sa spun. Nu sunt o mamica obsedata sa-i manance copilul non-stop, i-am oferit mancare de calitate, proaspata, variata, dar degeaba... M-a exasperat cu mofturile la mancare si refuza sa manance o gramada de mancaruri sanatoase si recomandabile ptr copii, gen miere, ou, spanac (de fapt aproape orice legume cu exceptia cartofilor), fructe (cu f. mici exceptii), fiind un carnivor si "orezar" prin excelenta. L-am alaptat pana la 2 ani si 2 luni (!). In ultimul an n-a mai luat 1 gram in greutate, e drept ca si de "soi" e mai plapand. L-am dus la 4 doctori, i-am facut analizele, inclusiv ex. coproparazitologic fiind convinsa ca are ceva, rezultatele au fost negative. I-am introdus in alimentatie Cavit, singurele vitamine pe care le ia (am incercat si cu Pikovit si altele, dar le scuipa). Sunt zile in care nu mananca mai nimic, ma mir cu ce traieste. In rest, e activ, vioi, doarme bine, nu se trezeste noaptea, doar ca nu pare sa-i fie foame niciodata. Puteti sa-mi recomandati un remediu verificat ptr stimularea poftei de mancare? Pana acum a facut 2 cure cu Tonotil N care a parut ca da rezultate, zilnic ii dau ulei de catina 100% natural, Cavit si am mai incercat si cu un sirop de la Favisan, Pofta buna se numeste, pe care il refuza fiindca e dstul de rau la gust. God, if I can't have what I want, let me want what I have.
Candy, fix asa e si pitica mea; ea are 16 luni si ma termina nervos cu mesele si cu ce mananca, sau mai bine spus cu ce NU mananca. Nici eu nu sunt genul care sa indoape copila daca nu are chef de papa sau sa bage in ea toate prostiile, insa de cateva luni bune vad ca o tine tot asa. Eu pana acum m-am ferit sa ii dau vitamine sau alte suplimente alimentare, pentru ca mi-e teama sa nu cadem in extrema cealalta... Am tot dat vina pe masele, pe canicula, etc.... Cred ca, pana la urma, e posibil ca asta sa fie "soiul" lor; si , atata timp cat sunt sanatosi si ok din celelalte puncte de vedere, sa ii lasam in ritmul lor. Cred, nu stiu exact. Oricum, pentru mine, orele de masa sunt o adevarata tortura[:D]
The moment scatters. Motionless, I stay and go: I am a pause

#12
Candy

Candy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 380 mesaje

Postat 26 iulie 2007 - 11:20

Va multumesc pentru sfaturi si incurajari, fetelor! Ieri am mai descoperit ceva care se pare ca i-a placut: tortellini cu branza si sos de smantana dulce si cascaval, dar din pacate lista e inca f.f. restransa. Saptamana viitoare merg cu el la medic si o s-o rog sa-mi dea si Polyvital. Mai ziceti... God, if I can't have what I want, let me want what I have.

#13
anca26

anca26
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 17 august 2007 - 17:56

Buna fetelor am si eu un baietel de 5 luni si nu mai stiu ce sa fac cu el sa manance pur si simplu imi refuza orice mancare inafara de pui cu morcov si cu cartof pe care i le dau numai de o saptamana .Inaite de vaccinul de 4 luni manca si mar cu biscuiti si banana si danonino si cereale dar acum pur si simplu le refuza si cei mai rau ca nu prea mai bea lapte de aceea mam hotarat sa il schimb sa vedem poate asa o sa am noroc.Am fost cu el la doctor si mi-a dat niste picaturi Pikovit pe care i le dau cam de 10 zile dar fara nici un rezultat .Voi ce credeti sa fie de vina vaccinul de la care a facut si febra si varsaturi si diaree si de atunci este foarte agitat si doarme foarte putin. multumesc bud

#14
lalilu

lalilu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 17 august 2007 - 19:25

Anca26, copilul tau este foarte destept in situatia asta, bravo lui ca refuza danonino si alte minuni la 5 luni. nici nu i cazul sa le manance! E mult prea mic.E suficient puiul cu morcov. Si chiar si asa ma intreb la cat ai inceput diversificarea daca la 5 luni mananca atatea?!

#15
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 17 august 2007 - 20:52

quote:
Originally posted by anca26
Buna fetelor am si eu un baietel de 5 luni si nu mai stiu ce sa fac cu el sa manance pur si simplu imi refuza orice mancare inafara de pui cu morcov si cu cartof pe care i le dau numai de o saptamana .Inaite de vaccinul de 4 luni manca si mar cu biscuiti si banana si danonino si cereale dar acum pur si simplu le refuza si cei mai rau ca nu prea mai bea lapte de aceea mam hotarat sa il schimb sa vedem poate asa o sa am noroc.Am fost cu el la doctor si mi-a dat niste picaturi Pikovit pe care i le dau cam de 10 zile dar fara nici un rezultat .Voi ce credeti sa fie de vina vaccinul de la care a facut si febra si varsaturi si diaree si de atunci este foarte agitat si doarme foarte putin. multumescbud
Reactia post -vaccin nu se manifesta prin varsaturi.Insa intoleranta digestiva DA!La 5 luni, stomacelul lui este mult prea sensibil ca sa poata sa faca fata la carne, biscuiti si danonino.Este obligatoriu sa nu mai continui sa ii dai altceva decat legume, laptic. cel putin pana mai creste si depaseste problemele de acum.Daca vei continua cu acest REGIM de ADULT riscul sa apara complicatii digestive mult mai severe este foarte mare.Uite aici recomandarile OMS (organizatia mondiala a sanatatii) privind alimentatia sugarului. Este in engleza insa.http://www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english.sanatate multa!PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT
Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -