Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lipsa poftei de mancare - pls help!


14 raspunsuri la acest subiect

#1
Candy

Candy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 380 mesaje

Postat 23 iulie 2007 - 14:27

Fetelor, tot in voi mi-e nadejdea! La 2 ani si jumatate, Eric sufera de o lipsa de apetit... cronica, as putea sa spun. Nu sunt o mamica obsedata sa-i manance copilul non-stop, i-am oferit mancare de calitate, proaspata, variata, dar degeaba... M-a exasperat cu mofturile la mancare si refuza sa manance o gramada de mancaruri sanatoase si recomandabile ptr copii, gen miere, ou, spanac (de fapt aproape orice legume cu exceptia cartofilor), fructe (cu f. mici exceptii), fiind un carnivor si "orezar" prin excelenta. L-am alaptat pana la 2 ani si 2 luni (!). In ultimul an n-a mai luat 1 gram in greutate, e drept ca si de "soi" e mai plapand. L-am dus la 4 doctori, i-am facut analizele, inclusiv ex. coproparazitologic fiind convinsa ca are ceva, rezultatele au fost negative. I-am introdus in alimentatie Cavit, singurele vitamine pe care le ia (am incercat si cu Pikovit si altele, dar le scuipa). Sunt zile in care nu mananca mai nimic, ma mir cu ce traieste. In rest, e activ, vioi, doarme bine, nu se trezeste noaptea, doar ca nu pare sa-i fie foame niciodata. Puteti sa-mi recomandati un remediu verificat ptr stimularea poftei de mancare? Pana acum a facut 2 cure cu Tonotil N care a parut ca da rezultate, zilnic ii dau ulei de catina 100% natural, Cavit si am mai incercat si cu un sirop de la Favisan, Pofta buna se numeste, pe care il refuza fiindca e dstul de rau la gust. God, if I can't have what I want, let me want what I have.

#2
pisimuky

pisimuky

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 546 mesaje

Postat 23 iulie 2007 - 18:17

Draga Candy,, al meu asta mic facea nazuri la mancare iar pediatrul mi-a recomandat niste picaturi ( Polyvital se numesc ) , sunt naturiste, i-am dat 9 picaturi pe zi timp de 10 zile si acum mananca taare bine. Intreaba-l pe medicul copilasului tau daca poate lua acest medicament, e pentru stimularea poftei de mancare. Noi va dorim mult succes ![:X] Mamica de nazdravan Rares [bonjovi] si [copil] Mihnea Good things last forever.

#3
pisimuky

pisimuky

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 546 mesaje

Postat 23 iulie 2007 - 18:20

Revin cu o precizare : fiul meu cel mic are doar 6 luni. Pentru copilasul tau, evident, se da o alta doza din acest medicament. Doar medicul, in cazul in care iti da unda verde, iti poate spune ce cantitate poate lua puiul tau. Sanatate si numai bine ! Mamica de nazdravan Rares [bonjovi] si [copil] Mihnea Good things last forever.

#4
adi_dalma

adi_dalma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 300 mesaje

Postat 23 iulie 2007 - 18:31

Candy ... sora mea a fost un copil mofturos. Asa de mofturos incat a inceput scoala cu 19 kg si a terminat clasa 4 a tot cu 19 kg.O oprea lumea pe strada pe mama si o certau ca o femeie asa ingrijita si eleganta isi neglijeaza copilul (era si moda copiilor grasuti, e drept) Mama a fost la mdic(i) cu ea si nimic; copilul era sanatos tun. Un medic mai in varsta i a pus urmatoare intrebari: doarme (Da0;se joaca (oho) merge bine cu scoala (sigur) e desteapta (da) . okey LASATI COPILUL IN PACE! sora mea manca doar cartofi prajiti si paine cu un si cu sara . ATAT! Acum are 46 de ani, se chinuie sa slabeasca, are 2 copii si totul e fain. Si te rog, pe caldura asta sa iei in cal;cul ca nu prea mananca lumea, ,,,,, ag

#5
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 23 iulie 2007 - 19:29

da, si eu zic ca e bun Polyvitalul. Are efect si chiar imediat, in plu se administreaza f usor ca-s niste picaturi uleioase, destul de rele la gust, dar il poti imbunatati cu suc de portocale sau altceva la 2 ani poti folosi multe trucuri Eu am avut in clasa a 5-a 20 kg, aveam interdictie de la sport, ca se temea profesorul sa nu slabesc mai rau. Am fost o inapetenta inraita, niciodata nu-mi era foame si nimic nu era favorit in meniul meu decat zeama de la cartofi fierti cu taitei. Din profil eram ca o scandura. In afara de rosu in gat si puroi in gat plus bolile copilariei nu am avut ca si copil. Totusi aratam ca de la Auschwitz, deci eram ca naiba, subnutrita, malnutrita, rahitica, anemica, oricum numai nu ok. Acum la 34 de ani dupa 2 nasteri am un excedent de 10 kg si-s o gurmanda. M-am schimbat total dupa 20 de ani cand am inceput sa arat si eu a femeie si sa-mi placa mancarea. Probleme cu greutatea in surplus am doar de dupa nastere.

#6
Bee

Bee

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.939 mesaje

Postat 23 iulie 2007 - 21:20

Daca are un tonus bun, e vioi, analizele-s ok, eu zic sa-l lasi in ritmul lui cu mancarea. Lasa-l sa manance ceea ce-i place si in cantitatile pe care le vrea el (mai putin lucruri care-i strica pofta de mancare: biscuiti, dulciuri, etc). La noi remediul miraculos a fost "aerul". Munte, mare si in rest la tzara. Mofturoasa mea, care pana acum 2 luni clatina din cap la orice mancare, acum e in stare sa manance orice. SI fetita mea refuza legumele, cartofii, carnea, ciorba, fructele. In schimb manca la spanac si orez......Asta i-am dat: spanac,orez cu ficat, mamaliguta cu smantana si cu ou ca mancare principala, pana brusc a vrut si altceva. Rabdare si incearca si o cura de aer, pe langa vitaminizarea de care vorbesti! si Ana Teodora (22.12.2005) http://www.dropshots.com/dochia

#7
adi_dalma

adi_dalma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 300 mesaje

Postat 25 iulie 2007 - 18:29

Apropos... am citit undeva ca unii copii refuza mancarea doar pt ca vor sa atraga atentia asupra lor... ag

#8
dianocica

dianocica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 757 mesaje

Postat 25 iulie 2007 - 23:00

off-topic:
dorsilia, nu inteleg cum poti sa te stresezi atat pe motiv ca fata ta nu mananca avand in vedere ceea ce tocmai ai spus despre tine. bucura te ca e vioaie si ca ti seamana [:D]



diana si david 03.12.06
Pentru Sonia
M-am certat cu Mitica Dragomir, dar fara jigniri. El m-a facut oligofren, eu l-am facut zdreanta, dar nu ne-am insultat. In schimb Marian Iancu e obraznic si umbla cu tot felul de jargoane care nu e bine sa le dai la presa.

#9
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 26 iulie 2007 - 10:26

Si eu am fost ff stresata cand baietelul meu cel mic (1 an si 9 luni) nu manca mai nimic. Problema nu era ca nu era grasut ci ca de la greutatea pe care o avea slabise aproape 1 kg, fara sa fi fost bolnav. L-am dus si i-am facut analize de sange, urina si copro si dupa ce am eliminat cauzele "medicale" i-am dat viamine. Dupa aproape 1 sticla de Pikovit - nici-un rezultat. Disperata (mai mult sau mai putin) dar [mariaj] de soacra am vorbit iar cu dr si mi-a zis sa incerc cu laptisor de matca. Am cumparat de la farmacie fiole de laptisor de matca si i-am dat 1/2 de fiola /zi. Dupa 3 zile copilul meu incepuse sa manance. Fratele meu a avut aceeasi problema cu fetita lor si i-au dat niste bulinute homeopate (recomandate de medic)- acum se streseaza ca e copilul prea grasut[}:)] Anya

#10
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 26 iulie 2007 - 11:10

eu stiu cat de tare ne stresam cand nu ne mananca copiii. si am norocul sa nu am un copil asa. in schimb eu am fost asa, barbata-miu la fel. eu ma intrat la 6.5 ani in clasa I cu...16kg. mai era un pic si nu ma primeau [:D]. nu beam decat apa si mancam ciocolata. si nu stateam 3 secunde locului. mama ma indopa cu cavit, propolis, ulei de peste si alte minuni de sporit pofta de mancare. aiurea. doctori, etc....nimic. mi-am revenit dupa ce am intrat la gimnaziu si am inceput sa mananc. pot sa va mai zic atunci cand eram la gradi m-a si trimis in tabara la Brasov doar doar oi manca ceva. nici gand [:)]. barbata-miu era din categoria in care mama lui facea de mancare pentru toti copiii din scara si ii chema toti la masa doar-doar o manca odoru' ceva. 'ash! si slava domnului suntem ok acum. draga mea Candy, stiu ca nu te incalzesc prea tare povestile noastre...dar le spunem pentru ca sa iti ridicam putin moralul. bine ca mananca carne si orez pana la urma, tot e ceva. eu zic ca o sa isi revina cu mancatul, dar nu imediat. pur si simplu cred ca asa sunt unii copii. sper ca in cazul tau sa nu dureze totusi pana la gimnaziu problema [:)]. succes. si...pofta buna lui Eric [:D] Roxana


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -