Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

*** Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007 ***(2)


327 raspunsuri la acest subiect

#21
eimotto

eimotto

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 19:15

Liviana - eu stiu ca nu se fac botezuri in post. Adica nu ca nu e bine ci ca nu se fac.

Mamica de Iulia Eleni(06.02.2004) si Yannis Victor (09.04.2007)

Poze



#22
mica0307

mica0307

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.048 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 19:22

eimotto vezi ca pe calea mosilor, dupa restaurantul goldent falcon este angel's day unde au e toate. Am vazut un pliant de la ei si au de toate pt botez: trosouri, setul ot biserica, cruciulite, cadouri pt invitati etc. Ar trebui sa dam si noi o fuga pana acolo in week-end.

liviana eu stiu ca botezuri se fac in post. Da cel mai bine mergi si intreaba un preot.

A pt cine nu stie. Preotul mi-a dat lista cu ce trebuie pt biserica: panza de mir, fasa, sapun, prosop, ulei, vin si certificatul de nastere in original.

Si maine vine Kay acasa....[majoreta][majoreta][majoreta][majoreta]

[mamica]Mica cu [bb] Maya Alexandra (10 mai 2007)

Poze

#23
dianalaura

dianalaura

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.005 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 19:47

Liviana, sunt eu multumita, nu e vorba, insa din cele 6kg, 2 le-am dat jos in 2-3 zile dupa ce am venit acasa, ca erau mai mult apa, nu ma dezumflasem complet. deci mai mult 4 kg in doua luni. Si tu zici ca stangezi la 5+, e mai am de dat jos 8 pana ajung la greutatea mea dinainte de sarcina. Eu pe acolo eram..57-60kg, ma mentineam in graficul asta de vreo 7-8 ani. Sper totusi cu rabdare si cu ajutorul lui fii-miu sa revin la 60. Acu, m-a incurajat si doctorita...cica iti trebuie 9 luni sa devii mama si tot 9 sa redevii femeie. DAca nu, asta e...oricum, atata timp cat alaptez nu poate fi vorba de cura de slabire sau altceva. Oricum, eu cand ies la plimbare cu caruciorul, apoi ies la plimbare..adica merg pe jos, frate. Sunt vreo 2 mamici cu bebei pana intr-un an aici vecine (la blocul vecin) care cica ies cu bebe la plimbare afara, dar ele stau pe banca in fata blocului. Nu contest ca bebe e tot afara si tot la aer acolo, dar pt mine?! Ce sa fac? Sa stau pe banca sa mi se lateasca fundul? Nu. Eu bag kilometrii la impins caruciorul [:)].
Cat despre botezul in post...nici eu nu stiam ce sa fac, pt ca si mie doar in luna august imi vin nasii in tara...si in 1-14 e post..Am ales 19 august, fiindca e prima duminica dupa post, plus ca e si ziua sotului meu tot atunci. Dar din cate am inteles se fac botezuri si in post, doar ca in postul Pastelui nu este indicat sa se faca. Dar cel mai bine, intreaba un preot care va sti sigur ce sa iti raspunda. Te pup.
Aaaa....si eu am discutat cu preotul cand sm fost sa imi faca molitva de 6 sapt si mi-a zis ca pana la botez sa ma hotarasc daca vreau sa fac botezul prin scufundare sau doar sa il faca pe capsor, manute si picioruse. Mi-a placut ca m-a intrebat, e un preot mai deschis la minte, si poate s-a gandit ca daca e copilul bolnavior atunci, sa nu il mai scufunde si el in apa.

diana [mamica] de [bb]IANIS STEFAN 14 mai 2007
poze


#24
miniuta

miniuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 19:50

am revenit! am facut si eu ca didi, am iesit afara pe vant si 14 grade si cu frica-n san ca ne prinde ploaia. dar nu ne-a plouat, macar atat; eram asa de frustrata ca nu mai iesisem de duminica din casa...pai asta-i treaba? nu suport eu caldurile mari, dar nici ploaia zilnica...sa nu pot iesi in voie cu bebeul la plimbare. eimotto, tu povesteai ca diluezi laptele? ca in loc de 90 de ml pui 100? eu folosesc humana, si pe cutie scrie ca la trei masuri de formula pun 90 de ml de apa, si ca asa obtin 100 de ml de "bautura". ca altfel ar iesi prea concetrat laptele si ca asa pot aparea probleme de digestie. didialex, imi pare rau ca ai circoteca si ca robertelul trece prin crize de gelozie...speram sa treaca toate repede. in legatura cu picaturile de colici, eu folosesc sabsimplex (stiu ca multe sunteti dezamagite de ele, pe de alta parte davidutul meu nu este un colicios, ca sa folosesc cuvintele andradei). am inceput sa folosesc picaturile la fiecare masa, dupa ce intr-o seara a plans la basinele si s-a tanguit pana mi s-a rupt inima. mai plange si acum, dar mult mai rar din cauza lor. dr mi-a recomandat sa nu i le mai pun chiar in fiecare sticluta, sa le mai raresc, sa observ efectul, dar inca nu am avut curaj. poate dupa ce trece de doua luni. spuneai ca trebuie sa repeti ecografia la sold? noi am fost saptamana trecuta la U3, i-a facut si ecografia asta si a zis ca e totul ok, ba chiar eu i-am platit si ecografie la vezica si la rinichi (era optional si deci neplatita de casa de asigurari) dar nu mi-a zis dr ca ar trebui sa mai repet ecografia. ia sa ma interesez pe undevva, trebuie facuta de doua ori??? liviana, din cate stiu eu si din ce am mai citit pe aici, botezul se face oricand, restrictie ar fi de fapt la cheful de dupa botez (daca e in post si respecti postul, e mai greu de ales meniul). ei, am fugit sa o asist pe maica-mea care cica ne face pizza. va pup si va urez o seara placuta, fara urlete care declanseaza dorinte suicidale. mamica lui david (21.05.2007) www.DropShots.com/puparussa

#25
duda35

duda35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 19:58

dargi mamici care alaptati, ce mai mincati voi? Eu sunt in pana de idei...nu stiu ce sa mai maninc si parca nu mai am nici lapte de cind e cel mare bolnav, stresata sa nu ia si cea mica...offff[bang][bang][bang]. mamica de baietel si fetita

#26
ELTEKA

ELTEKA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 20:12

Hai mey cum sa plece Androix? [q] Parca a zis ca nu e suparata...[:(] Am vazut eu ca nu a mai scris, dar am zis ca are examene, chiar ma gandeam s-o intreb ceva si sa-i fac un apel...

Ella, pare-se ca si nervii astia tot colici sunt, zice nenea Spock:

http://www.drspock.c..._health,00.html
(citeste tu pe linkuri)

Al meu peste zi e inger, dar seara dupa baie moooor! Azi ma rugam sa nu ma enervez, ca numai azi mai sunt singura...da' tot am plans pe-nfundate.

Il apuca neshte framantari de pe la 21.30 pana la 23 de stau sa turbez...Nu pot sa zic ca urla, dar maraie. In sus, jos, leganat, nimic nu e bine...Se lupta cu sanul meu, da' urla daca nu-l are...Cand il are, il mesteca nervos...Io am zis ca daca ii dau unul mai plin, mananca si il linistesc...La naiba! Ca s-a innecat de am inceput sa-l scutur in disperare [soc] Ca de fapt el nu vrea lapte, vrea sa ma roada pe mine...

Si azi am incercat cu suzeta de sute de ori, parca ii dau otrava...Maine ii fac un filmulete sa vedeti...

Dar pana la urma l-am dovedit. Acu' ma duc si eu sa ma culc, sa treaca noaptea asta mai rpd ca nu mai rezist singura.

Mihamora, tu ai pus cantecele pe mailu' comun? Le-am incarcat pe toate, multumesc frumos [flo][pup] Momentan dolofanel nu e prea sensibil la ele, dar eu abia astept sa mai folosesc limba romana, la mine au efect relaxant [:D]

Dulce bebelu' tau! [il] Imi plac pozele 19 si 31, e haios tare!

DidiAlex, aici nu se face nici un fel de eco la sold [bang]...Io la bengosul meu abia ii pun pampersul, ca sta cu picioarele drept bat...Numai cand doarme in carucior sta cu ele ca broasca (ca atunci cind doarme acasa sta numai pe parti, al meu nu vrea pe spate nici batut si nici pe burta - dar am verificat cu Spock si zice ca e ok [:o)]). Cum arata displazia asta???

Dianalaura, asa e si la mine: am lasat 11 in spital, am mai dat 3 in prima luna si acu stagnez la +3, +4...Cred ca raman cu ele [bang] Si am o burta, ca am facut separatie din aia de muschi [bang] Plus ca n-am avut vergeturi in toata sarcina,d ar de o saptamana, cum s-a retras burta, mi s-a incretit pielea sub buric...[q] La ce ditamai masutza de cafea aveam io, nici nu ma mir...

Madi, cum stai cu lohiile? La mine tot revine sangerarea, se pare ca din cauza fibromului nu se poate contracta uterul la loc...Si am discutat despre fibrom la ultimul control, dar vestile nu sunt prea grozave [q]

Asa creste bebe
Elias, sau DOLOFANEL, Fat Frumos cel Chel

#27
ELTEKA

ELTEKA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 20:37

Aaaaaaaaaaaa, si mai e vreun copil la care nu-i place cu caruciorul?????

Ca eu numai daca apuc sa il adorm inainte pot iesi cu el afara...Altfel, plange [bang] Am incercat si viteze diferite, si vorbit..nimic. Vrea numai in brate, si nici acolo. Da' in marsupiu NU!

Io nu stiu cum mi-am "stricat" copilu' asa...

Peste zi al meu nu se uita pe pereti, nu tricoteaza cu manutele cum fac alti bebei. Nuuuuuuu. Daca il las singur, invariabil da din picioare si vomita, il gasesc dupa 3 minute cu mormanul de branza langa... [bang] (Al meu regurgiteaza si la 90 de grade, nu se pune ca sa-l tin inclinat ca etc [bang])


Asa ca nu-l las singur...Si oricum, dupa 5 minute se plictiseste, orice ar fi. Si eu am remuscari ca mi-am facut copil si imi vine sa merg al computer... Oricum, Spock asta zice ca nu tre' sa stai mereu cu bebel, ci doar 9/10 din timp...Acu' eu si matematica...

Cat inseamna noua zecimi? [alcool]

Asa creste bebe
Elias, sau DOLOFANEL, Fat Frumos cel Chel

#28
Michelle35

Michelle35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 20:47

Credeam ca al meu e unicat. Nu ii place in carucior. Cum plecam la plimbare incepe sa planga...si pana nu il iau in brate nu se calmeaza :( . Mica0307, multumesc pentru lamurirea in legatura cu botezul. Michelle [mamica] de [bb] Alexandru Stefan

#29
miniuta

miniuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 20:53

elteka, am tot vrut sa iti scriu si am uitat. si noi am luat marsupiu de-ala de la babybjorn, si desi scrie pe pachet ca se foloseste de la 0 luni, eu nu cred ca va avea subces decat dupa ce bebitii isi vor putea tine capul mai bine. asa ca inca nu arunca hamul, ca mai ai timp sa il folosesti. si mi-a mai zis cineva ca daca totusi il folosesc acum, sa il tin maxim un sfert de ora in el (eu intr-un sfert de ora abia ajung in statia de autobuz....cum sa merg in oras????? [bang] si inca ceva. legat de tinutul in brate. al meu nu vrea oricum in brate, ci doar pe umar, sa se poata uita el in jur (dar doar asa, de peste umar, ca daca il tin altfel nu ii prieste). nu va spun cat de tare ma doare spatele si cum am asa o presimtire ca imi stramb cu totul coloana. [bang][bang] si totusi, nu ma mai plang, ca voi aveti cu adevarat probleme...eu mai mult ma bag in seama.... mamica lui david (21.05.2007) www.DropShots.com/puparussa

#30
Pepsi

Pepsi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 892 mesaje

Postat 05 iulie 2007 - 21:00

didi, merci de urari, asa e si eu ma astept la reactii din partea lui dominic, inca e prea devreme, dar sigur vor fi reactii, inca nu e gelozie, iti zic sincer ca atunci cind e el de fata mi-e si frica sa-l alint pe david, asa ca o fac noaptea cind nu e el de fata, si-l alint nu cu aceleasi cuvinte ca si pe dominic. in rest incercam sa facem activitati de baieti mari numa cu el, merge taica-su cu el cu bicicleta, etc, mai iesim in parc cu amindoi, inca nu ies singura cu ei, dar isim in curte.

liviana, merci de urari, cind nu ai de ales te descurci. din septembrie il voi da la timp redus si pe dominic din nou la gradi ca sa nu uite limba!

pacat ca androix nu mai scrie, de ce si-a inchis contul? imi placea ce scria, numa sfaturi bune si gindite!

noi, inca nu avem colici, la primul n-am avut sa vedem acuma. david e tare cuminte, maninca si doarme, plinge seara dupa baita cam intre 10 si 12 noaptea, desi e schimbat si mincat, dar asta e, trebuie sa se obisnuiasca la viata noua! in rest suge si doarme, important este ca voi mamele sa fiti calme, mai ales daca-i alaptati ca ei simt toata frustrarea voastra si fac scandal si ei.....asa era cel putin la mine cu primul, si acuma vad ca e la fel! alaptez exclusiv, inca mai am rani, si am o infectie ce o tratez cu creme si medicamente, sper sa nu dureze 3 luni ca la primul. a luat bine in greutate, are cit avea la nastere si inca nu are 2 saptamini, la 2 saptamini va avea mai mult!a crescut in lungime, este un dulce, il mai scot afara pe terasa. vom vedea cum vor evolua treburile, ca la primul tot timpul a evoluat totul, nu puteam zice gata are program asa e....noaptea ma trezesc de 2 ori, pe la 12 ma culc, si pe la 3 e primul trezit, apoi pe la 5, asa ca dorm destul pe noapte, m-am obisnuit!

sanatate multa sosonicai!

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -