Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare(3)


155 raspunsuri la acest subiect

#131
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 20 iulie 2005 - 05:39

Piatra la vezica se opereaza cu rezultat foarte bun, nu dispera. Sa taie complet grasimile, sosul de rosii si ouale, ca sa-l mai lase durerile. Si sa evite anghinarea, aia-i buna la vezica lenesa dar doare mai tare la piatra.

#132
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 20 iulie 2005 - 09:07

draga adriana, imi pare asa de rau... multa sanatate sotului tau![flo] abia ce cititsem in Pr. Arsenie Boca despre necazurile care vin pe capul nostru... si apoi sa vad aici...:((

uite, mi-am amintit ca si sotul meu trebuia sa ajunga pentru un diagnostic la acelasi Dr. Petrescu al Sabinei, dar... am nascut chiar in ziua aia si de atunci n-a mai ajuns saracu'[q]



sa va dea Domnul sanatate si sa treceti cu bine de problema asta!


Sabina, chiar la tine m-am gandit cand am citit de acele casatorii:) in fine, perceptia ta se va schimba dupa o experienta mai indelungata in Biserica, adica e normal sa vezi acuma ca extreme si ciudate sfaturile Parintelui... par de domeniul SF:) dar dupa ce vei cunoaste mai din interior acest tip de viata, vei vedea nu ca e posibil (ca e posibil nu ar fi cine stie ce) ci ce consecinte da o viata traita asa...



scuze, urla ioa', fuug[mamica]



Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)





mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!


ajutati-l pe mihaita!

#133
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 20 iulie 2005 - 10:35

Buna,dragelor![il]Va multumim pentru urari,asa e,azi se serbeaza Ilincile [:D].Peste vreo jumatate de ora plecam si noi la Radu Voda,la slujba.Sarbatorim sambata cu tort si restul,ca azi e post,din pacate.
Dady,bine ai venit printre noi![flo]
Adriana sanatate sotului si sa rezolvati cat mai repede!Se poate si fara operatie clasica,din cate stiu eu.Nu stiu cum se cheama procedura,dar mi se pare ca e cu laser.Oricum,sa nu lasati asa,ca si bunicului meu,Dumnezeu sa-l ierte,tot din asa ceva i s-a tras sfarsitul.Nu s-a operat la timp si fierea s-a rupt si toata infectia s-a revarsat in sange,a mai trait vreo doua zile dupa aceea.Nu panica,dar nici nu amana.
Gandacel,am citit si eu "ridicarea casatoriei la nivel de taina"acum vreo 3 ani,exact cand a aparut.Din pacate,cel putin la mine in familie,nu prea pot aplica foarte multe de acolo,fiindca nici eu,nici sotul nu suntem la un nivel atat de ridicat.
Cea cu sexualitatea privita din tinda Bisericii am vazut-o,dar nu am cumparat-o.Cred ca o sa i-o iau azi cadou fiica-mii[:D] si o citesc eu[:D]
Hai ca v-am lasat.Pupicei la toata lumea.
P.S.Stiti ca ieri s-a serbat Cuviosul Serafim de Sarov?Pentru cine n-a citit viata lui,v-o recomand din suflet.[il]

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#134
star33

star33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 20 iulie 2005 - 11:14

Pupici la toate fetele !

Am citit si eu "Ridicarea casatoriei la inaltime de Taina", e superba cartea, dar in cate familii se poate aplica asa ceva? Eu nu sunt casatorita si mi-as dori din tot sufletul un sot cu care sa fac o familie asa cum cere Parintele...nu sunt eu vrednica de asa ceva!!

Cel mai greu de respectat cred ca este partea cu conceptia copiilor, adica nu protectie, nu nimic. Nu vrei copii? atunci nu ai relatii. Apropo, chiar am dicutat cu un preot acest subiect si imi spunea foarte detasat ca se poate tine metoda calendarului lejer, ca sunt interzise 14-15 zile si nu este un capat de tara. Si chiar este mai sanatos pentru organism decat orice fel de protectie, ca se urmeaza cumva calea naturala lasata de Dumnezeu. Chiar m-a convins ca se poate. Acum sa vedem in practica cat de poate la noi, mirenii, ca preotii or fi avand ei alta motivatie decat noi. Voi ce ziceti?

Desi Pr. Boca e mai sever decat alti Parinti, are o forta duhovniceasca enorma si acum dupa moarte. Eu il iubesc tare mult si mi-ar fi placut sa il cunosc cat traia. Desi cred ca ma desfiinta pentru pacatele mele[alcool]

Adriana, multa sanatate sotului! Nu dispera si mergeti la doctor cat mai repede.

#135
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 20 iulie 2005 - 13:27

fetele, e adevarat ca am citit acolo si ne-am minunat: uite, domne, la ce nivel ar trebui sa traim...



dar daca va mai aduceti aminte, Parintele spune ca numai asa traim ca niste crestini... adica se pune problema mantuirii aici... eu de asta am fost foarte miscata de cartea asta (inca nu am terminat-o)



si eu il iubesc mult pe Pr. Boca, e nascut in aceeasi zi cu mine[il] l-am citit de mult, acum il regasesc...


sabina, cmi=cornel mihai ionescu[;)] pe cine mai stie simi?[berica]



Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)





mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!


ajutati-l pe mihaita!

#136
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 20 iulie 2005 - 14:25

Buna,dragelor!M-am intors si eu de la slujba,a fost foarte frumos si am impartasit-o si pe Ilinca.Profit acum ca a tras pe dreapta si am putin timp liber.
Gandacel,eu ma intreb cum faci sa ajungi pe treapta aceea att de inalta,cand nivelele duhovnicesti a celor doi soti sunt diferite?Cum poti sa practici abstinenta in posturi ,de exemplu,daca celalalt vrea [xinpat]?Ca intervine aici problema cu invoiala si cu faptul ca nu poti sa iti refuzi sotul,fiindca trupul femei ii apartine barbatului,si invers?Ma gandesc ca aici e dificultatea aplicarii principiilor sustinute de parintele Arsenie.Daca cei doi sunt de acelasi nivel duhovnicesc nu cred ca e chiar foarte greu,sau nu chiar atat de greu cum e in cazul celalalt.

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#137
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 20 iulie 2005 - 14:42

nu intram acum in probleme intime... duhovniceste![:D]

asta e treaba fiecaruia si a duhovnicului care ii indruma



eu doar am pus problema intr-un fel... nu inseamna ca sunt la un nivel inalt[hot]



am observat ca la orice tampenie pe care o facem, adica ORICE, gasim cele mai bune scuze...



asta cu nivelul duhovnicesc diferit e o scuza rezonabila[:D]



problema nu e scuza pe care o gasim, ci, repet, mantuirea...



cred ca lupta se da in inima ficaruia, si Dzeu stie cel mai bine inimile



pupi[pup] sarbatoritei![il]



Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)





mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!


ajutati-l pe mihaita!

#138
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 20 iulie 2005 - 15:49

Multumesc de incurajari fetele [flo]
[:(]

Deocamdata stam. Nu stiu ce asteapta, sa se rezolve de la sine;
ne intrebam cum vom stii cand se sparge fierea [:D] (adica pancreatita cronica, cumva?)

Sabina, multumesc, o sa apelam la el, in cateva zile sper..
Gandacel, amu, irina, star.. [pup]

Noi azi am fost la Letca Noua, mai mult l-am tarat pe sot [:(], era de mult in plan si am zis ca ne va face bine si sa vedem icoana Maicii Domnului de acolo..
E tare frumoasa.. [8**].
Si biserica e mare, frumoasa..
Am stat cam crispata..

Multi ani tuturor Ilincelor [:)]



#139
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 20 iulie 2005 - 16:49

quote:
Originally posted by gandacelu





am observat ca la orice tampenie pe care o facem, adica ORICE, gasim cele mai bune scuze...



asta cu nivelul duhovnicesc diferit e o scuza rezonabila[:D]





pupi[pup] sarbatoritei![il]



Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)





mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!


ajutati-l pe mihaita!






Multumim pentru pupici![il]

Referitor la ceea ce vorbeam mai sus,nu cred ca e o scuza,e o realitate intalnita in multe familii.Unul din soti doreste abstinenta pe motive religioase,dar celalalt nu.Bineinteles ca e o problema care se discuta cu duhovnicul,de la caz la caz,dar totusi in Scriptura se intalneste acest principiu general ,si anume ca abstinenta sa fie pentru putina vreme si doar cu invoiala ambilor soti.Ceea ce propune parintele Arsenie e un ideal,dar nu stiu cati ajung la atingerea lui.Dar e un ideal de dorit...



.............................



Adriana,bunicul meu se ingalbenise tot,inclusiv albul ochilor.Atunci abia s-a operat,dar era prea tarziu.Eu zic sa-l iei pe sus pe al tau si sa-l duci la doctor.[box]



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#140
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 20 iulie 2005 - 18:02

------------------
Noi azi am fost la Letca Noua, mai mult l-am tarat pe sot , era de mult in plan si am zis ca ne va face bine si sa vedem icoana Maicii Domnului de acolo..
E tare frumoasa.. .
Si biserica e mare, frumoasa..
Am stat cam crispata..
--------------------------
Eu am copilatrit la Letca. Te rog, spune-mi , cum mai e pe acolo?
Cand eram copil, alergam prin curtea bisericii si ma jucam cu nepoatele preotului.
Bunica mea este inmormantata la Letca. Ultima data am fost in biserica aceea cand am condus-o pe bunica pe ultimul drum. Sunt 18 ani de atunci.

Acum, cand sunt departe, imi doresc tare mult sa ajung din nou la Letca, la icoana de acum celebra. Iar eu nici nu pot sa mi-o amintesc. Si am vazut-o de atatea ori.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -