Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 12 voturi

Abuzul Domestic (2)


184 raspunsuri la acest subiect

#11
anca74

anca74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 759 mesaje

Postat 21 iunie 2005 - 18:56

Corect, asa este, Mik. Insa ma macina cum nu-ti imaginezi faptul ca ma uraste rau de tot "pentru ce i-am facut". Nu am avut dumani niciodata, nu pastrez resentimente fata de nimeni si mi se pare teribil de greu acum ca persoana la care am tinut cel mai mult inainte vreme sa ma urasca… Chiar daca un psihiatru i-ar pune cu siguranta diagnosticul de schizofrenic. Inca si acum ma apeleaza cu epitetul de "curva ordinara". In mintea lui este clar ca ceva s-a blocat pe teama de a fi inselat de sotie. Chiar de m-as tiri in genunchi si mi-as pune tarina in cap, el tot ar crede cu inversunare ca l-am inselat.

In fine, inca nu am reusit sa trec la faza de a nu ma mai gindi la situatia in care s-a bagat singur. Ca orice barbat orgolios si batut in cap, n-a uitat sa mentioneze ca acum are cele mai faine femei posibile, ca le schimba ca pe sosete si ca este mult mai fericit fara mine. A afirmat chiar ca regreta in fiecare zi clipa in care m-a cunoscut. Cam doare fraza asta. Inca mai doare. In subconstientul meu, cred ca mi-as fi dorit o relatie de prietenie cu el, sa ne fi salutat cind ne intilneam pe strada, sa putem sa ne povestim bucuriile, problemele, etc. In fond, am fost casatoriti impreuna. Il cunosc mai bine decit se cunoaste el pe sine insusi. Nu i-am cerut sa stam nas in nas 24/24, nici sa ne vedem zilnic. I-am cerut o relatie civilizata de oameni care au fost casatoriti cindva, care au realizat ca nu mai puteau continua aceasta relatie din "n" motive, s.a.m.d. El insa a intrepretat-o ca si cum i-as fi cerut sa fim din nou impreuna. Departe de mine gindul acesta! Sint intr-o relatie stabila de peste 1 an de zile si ma inteleg bine cu prietenul meu. Si m-am ales acum cu fostul barbat care ma uraste groaznic si ma invinuieste fata de toata lumea care ne cunoaste ca i-am stricat eu viata, ca l-am umilit cind a trebuit sa anunt politia fiindca ma batea, etc. In mintea lui, ar fi trebui sa stau si sa indur pina cind s-ar fi saturat el de mine si ar fi plecat singur. Din pacate, stau prost cu rabdarea.

As vrea sa nu-mi mai pese de existenta lui. Este insa foarte greu sa ajung la stadiul acesta. Am citit acum ceva vreme un subiect aici despre prima dragoste care nu se uita niciodata. E cit se poate de adevarat. Nu am cum sa-l uit vreodata. Cu toate problemele si neajunsurile pe care le are.

Cam asta e povestea mea.


============
What sometimes seems to be the end it's really just a new beginning.

#12
Bic

Bic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 27 iunie 2005 - 22:53

Salutare.
Eu nu am mai intrat demult pe acest thread pentru ca, slava Domnului, la mine s-au calmat lucrurile. Nu de tot. Il mai apuca pe dinsul crizele si ma mai jigneste, dar asta e. Nu mai ajungem la dezastrele de altadata. Am devenit mai intelepti. [hot]

anca74, am citit abia acum povestea si m-a cutremurat. Singurul aspect pe care vreau sa-l comentez este sentimentul tau de vinovatie si toate gindurile tale legate de esecul relatiei. Te rog mult incearca sa nu te mai invinovatesti tu pe tine. Sint sigura ca nu esti perfecta si probabil ca ai alimentat si tu certurile, dar nimic, ABSOLUT NIMIC, nu scuza comportamentul lui fata de tine. Te rog repeta-ti in fiecare zi cind te mai gindesti la relatia asta ca nu ai nici o vina, ca nu puteai face nimic altceva si ca cineva care isi permite sa te fac "curva" nu merita nici macar un "buna ziua" de la tine. Nu te mai intreba ce ai gresit. Poate ai gresit cu citeva lucruri, dar bottom line este ca ai avut ghinion, ai fost credula si gata. A fost o intimplare. Nefericita, ce-i drept, dar nu te mai gindi atit de fatalist la ea. Bine ca ai avut curajul sa iesi din relatia respectiva. De ce sa-ti doresti sa fiti prieteni? Merita un om ca asta prietenia ta? Merita omul asta un lucru atit de pretios pe care multi oameni cumsecade nu-l au?
De ce vrei tu sa fiti prieteni? Pentru ca nenorocitii astia de abuzatori sint in stare sa te spele pe creieri teribil de tare si sa sadeasca in tine sentimentul ca tu esti cea in neregula, cea care trebuie sa caute ispasirea.
Pe astia nu trebuie sa-i crezi. Singurul lucru pe care il poti face este sa-i multumesti lui D-zeu ca ai scapat de el si stai cit mai departe.
De uitat nu o sa-l uiti, dar uita ca e o persoana normala cu care poti avea niste raporturi umane firesti.
Si te rog lasa la o parte si sentimentul asta duios si foarte periculos pe care il deduc din ultimul tau mesaj ca el are nevoie de tine sa se schimbe si tu poti sa-l salvezi. Stiu de unde vine: toate victimele vor penitentza din partea tortzionarilor. Din pacate, penitenta poate veni la un moment dat in viata sau poate nu. Dar daca e sa vina, apare muuult mai tirziu decit am vrea noi.

Bafta!

[gravi] DPN 31.10.05 [fetita]

#13
anca74

anca74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 759 mesaje

Postat 28 iunie 2005 - 22:13

Multumesc, Bic, pentru mesajul tau. [floare3] Ai absoluta dreptate. Partea rationala din mine refuza sa se gindeasca la ce ar fi fost daca... daca nu s-ar fi ajuns unde s-a ajuns, daca omul ar fi fost normal la cap si am fi avut o familie, copii, deja 5 ani de casatorie, etc. Cu alte cuvinte, cum ar fi fost daca normalitatea ar fi definit cuplul nostru si nu nebunia?! Este greu uneori sa treci peste anumite zile care-ti aduc aminte de momente frumoase cu ex-ul, alteori este foarte simplu si usor sa-l trimiti la naiba si pe el, si pe cei care l-au conceput. [zz]
Cred ca asa este viata de fapt. Un sir de regrete.

Sigur, este foarte adevarat ca am avut noroc ca am scapat de toate problemele mele cu el si ca acest cosmar este acum in urma mea. Sper sa ajung odata la momentul in care il voi uita complet si voi fi capabila sa imi fie absolut egal daca mai exista sau nu.


============
What sometimes seems to be the end it's really just a new beginning.

#14
pisik 4ever

pisik 4ever

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 285 mesaje

Postat 13 octombrie 2005 - 18:25

am citit si eu pe aici si m-am cutremurat.

anca, priveste-l ca pe un om bolnav. in felul asta o sa ai mai putine regrete si o sa-ti recapeti mai usor increderea in tine. cum nu te astepti din partea unui copil sa-ti faca calcul integral, nu te poti astepta nici din partea unui nebun sa judece ca un om normal.

You're unique. Just like anyone else.

#15
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 15 noiembrie 2005 - 11:12

Ella, e ingrozitor ce povestesti. Trebuie sa se poata face ceva, trebuie sa faci un plan sa iesi din situatia asta! Gandeste-te, cine te poate ajuta? Ce trebuie sa faci?

J

#16
Doina

Doina
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 15 noiembrie 2005 - 12:38

Buna Ella,
nu am prea mult talent in arta scrisului, de multe ori observ ca eu spun una si ceilalti inteleg altceva.... am facut aceasta introducere ca sa "te pun in garda". Nu ma pricep sa scriu/vorbesc cu subtilitati etc, intotdeauna am fost o persoana franca, sincera si am spus exact ceea ce gindesc.

Deci: sa zicem ca vorbesc dintr-o experienta personala... de multe ori ajungem in situatii disperate pt ca nu am stiut/putut sa punem piciorul in prag atunci cind a fost cu adevarat nevoie. De multe ori femeile viseaza mult, imaginarul lucreaza din plin, la incepututl unei relatii iubitul e inzestrat cu cele mai frumoase si grozave calitati, vedem doar ceea ce e frumos si ne place si ne spunem ca vom face fata greutatilor care vor aparea in mod invitabil.
Eu am ajuns la concluzia ca nimeni nu este dusmanul meu. Am un singur dusman, puternic si tare greu de invins/doborat: EU INSUMI.
Nu trebuie sa permiti nimanui sa te transforme in victima. Uita-te in oglinda si priveste-te cu adevarat, cum esti tu, nu cum vrea el sa te vezi. Vezi o proasta in oglinda? NU.
Ai grija de tine, caci daca tu nu o faci nimeni nu o va face. Si daca nu rezi ca mai meriti nimic, uita-te la fetitele tale. Ele au nevoie de tine, au nevoie de o mamica puternica.
Ai grijacumte alimentezi, chiar daca nu ai chef de nimic, AI GRIJA DE TINE, incearca si luta sa te eliberezi de gindurile rele si realizeaza ca esti o persoana puternica care merita si poate sa iasa din aceasta situatie.
Nu-l mai lasa sa tetrateze astfel. Asta nu inseamna sa te certi cu el, poti sa-i explici de o mie si un milion de ori, plingind sau urlind ca nu esti proasta, oricum el nu te va crede. Schimbarea trebuie sa vina din tine. Cind iti spune vorbe grele, de fapt vorbeste singur, lasa-l sa vorbeasca singur. Pune-ti ochelari de cal si vezi-ti doar INTERESUL TAU SI AL FETITELOR TALE.
Bani.
Independenta financiara.
Putere.
Incredere in propia persoana.
Ridica-te si lupta-te cu tine ca sa atingi aceste scopuri.
NIMENI NU TE POATE AJUTA.
PUTEREA ESTE IN TINE.
Trebuie sa cauti si sa-ti amintesti ce persoana minunata esti.

Pentru inceput trebuie sa capeti forte. Maninca, dormi. Un om bolnav este un om slab. Stresul si supararile provoaca boli, depresii din care greu se poate iesi. Iesi din acest cerc vicios.
Asta nu inseamna divort. Divortul este o sursa de stres, este o lupta murdara din care poti iesi schilodit sufleteste. Daca nu te simti pregatita de lupta, stai cuminte si aduna forte. Ca sa te lupti cu tine insuti in primul rind.

Se spune ca limba engleza este una dintre cele mai usoare limbi, vorbesc in cunostinta de cauza. Uita-te la TV, lasa mereu televizorul/radioul pe un post de limba engleza, daca ai timp sa te uiti la TV la un film, pune si teletextul ai sa auzi si ai sa vezi cum se scrie fiecare cuvint, am vazut chiar si desene animate subtitrate in engleza/franceza, chiar daca ti se pare un joc, dupa citeva luni vei realiza ca vocabularul tau s-a imbogatit.
uite o adresa cu un dictionar englez-roman.
http://www.dictionare.com/
cinta-le fetitelor cintecele in limba engleza, cind iesi in parc, vorbeste cu alte mamici in engleza, nu scapa o ocazie sa vorbesti in engleza, cu oricine ar fi, doar exersind zilnic vei reusi.

Nu stiu cit de clara am reusit sa fiu, de fapt tot ce-am vrut sa spun este ca dusmanii nostri isi iau forta din slabiciunea noastra.

Este o vorba care mie cel putin mi-a fost de ajutor: "fa-te frate cu dracul, pina treci lacul"
Vezi-ti de interesele tale si ale fetelor tale. Pentru moment, asta este, esti la mina lui, daca pleci de la el, risti sa ajungi pe drumuri. Situatia actuala se poate schimba putin cite putin cu muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuulta rabdare, putere si intelepciune. Le ai pe toate, trebuie doar sa le regasesti.
In primul rind pune-te la punct cu limba engleza, nu poti avea un job daca nu vorbesti/scrii cel putin bine in engleza. Apoi uita-te in jurul tau si vezi ce posibilitati de lucru ai. Trebuie sa fie, doar sa le gasesti. Rabdare sa ai si sa nu pierzi din minte niciodata ca nimeni nu te poate ingenunchea daca tu nu esti de acord. Sunt job-uri prin corespondenta, bay-sitter etc, vorbesti cu fetele din America, cauta fete care stau alaturi de tine, nu stii de unde poate aparea o idee salvatoare, imprieteneste-te cu vecinii, vorbeste cu oricineiti iese in cale, fii sociabila si deschisa si vei gasi singura o solutie.

barbatii care se comporta astfel sun oameni slabi si se simt puternici cind doboara pe cineva. Poate ca de fapt nici nu este un om rau, ci slab, neputincios si se razbuna pe tine pt neputina lui de a fi un om adevarat. Este tatal copiilor tai si va fi mereu, asa ca nu prea ai ce face in privinta asta. Pina nu te pui tu pe picioare, nu prea poti intreprinde nimic.

Lasa-l sa vorbeasca singur, lasa-l sa se jigneasca singur, pune-ti ochelari de cal si vezi-ti de interesele tale. Invata limba engleza si vezi ce posibilitati de serviciu ai. Abia cind devii independenta fianciar, ai sa poti sa iei o decizie pt viitor.

Daca te bate si-ti pune viata in pericol, daca bate copii sau este un tata denaturat, atunici totul se schimba. Oricum de la jignici la bataie este un pas destul de mic. Nu-l lasa sa faca pasul asta. De tine depine.

Hai, capul sus.

Esti o persoana puternica, stiu asta.

Do[flo]

#17
ari

ari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 315 mesaje

Postat 16 noiembrie 2005 - 00:27

Ella, de ce nu-ti iei fetitele sa vii cu ele înapoi în Canada? Ai rezidenta permanentà în Canada, din câte am înteles. Aici ai putea avea ajutor sa te descurci cu fetele si ai putea, încet, sà reclàdesti ceva. Cel putin ai putea sà fii autonomà, n-ai mai depinde de acest personaj grotesc.

#18
Caroline

Caroline

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 16 noiembrie 2005 - 00:42

Bella, dar tu ai rezidenta canadiana si te poti intoarce in Canada, nu-i asa?

Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi
Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,
E c-ai murit in plansetul de-aseara.
(Radu Gyr)


#19
roisin

roisin

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 16 noiembrie 2005 - 10:53

quote:
Originally posted by Bella

fetita mea cea mare striga la el, cum vine acasa"de ce vorbesti asa cu mama mea, de ce ai spus ca este nesip...nespin..nespintita(nesimtita), sa nu mai spui asa, e mama mea, eu o iubesc".


Fraza asta de mai sus m-a rupt in doua, m-a facut praf... [:(]



Bella, eu n-am nici cea mai mica experienta de genul asta, nu stiu nici ce inseamna sa traiesti in alta tara, dar povestea ta ma intristeaza enorm, n-am rezistat sa nu scriu.

Am citit mesajul Doinei si inclin sa-i dau dreptate. Ai nevoie in primul rand de forte proaspete si de multa incredere in tine insati. Incearca sa ignori tot ce vine de la el, imi inchipui cat iti este de greu, dar cu exercitiu zilnic cred ca e posibil. Solutia cu planul in scris e foarte buna, in felul asta vei putea adauga idei pe masura ce-ti vin. Eventual fa-ti o lista de tinte intermediare, pe care sa le tai de pe lista pe masura ce le atingi. Asta cred ca iti va mai ridica moralul si iti va creste increderea in fortele proprii.

Nu stiu, chiar nu stiu ce sa te sfatuiesc, dar iti tin pumnii stransi si iti doresc multa, multa putere.



zgatiile

#20
pisik 4ever

pisik 4ever

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 285 mesaje

Postat 16 noiembrie 2005 - 17:07

Bella,



Chestia cu lasatul jobului e vrajeala. Daca esti hotarata sa nu mai fiti impreuna, nu-l mai ameninta cu asta. Aduna datele care iti trebuie si cand esti gata actionezi. Cauta neaparat sa vorbesti cu un avocat, fie prin intermediul internetului, fie adreseaza-te unui centru pentru femei abuzate, o sa te indrume ei cu discretie. Solutii exista intotdeauna. Haide, curaj!





You're unique. Just like anyone else.

[pis]... si [copil] bursuca 08.05.05


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -