Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cat se traieste cu ciroza hepatica?


39 raspunsuri la acest subiect

#21
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 21 iunie 2006 - 12:49

quote:
Originally posted by EmmaT
Mama are ciroza hetatica cu virus C de 16 ani si traieste si acum si nu pot spune ca tine un regim alimentar stric ca nu tine... insa isi ia zilnic medicamentele...Mai pot spune ca in 90 a fost operata de splina care a avut 5,5 kg,are varice esofagiene de gradul 4 si acum 2 ani a mai facut si un atac cerebral si nu-si mai poate folosi cum trebuie mana stanga....Insa ea este optimista,vesele tot timpul rade se odihneste foarte mult
Emma - esti sigura ca a avut timp de 16 ani ciroza? sau hepatita cronica? pentru ca e totusi o diferenta. mi se pare cam mult sa traiesti 16 ani cu ciroza.
Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Bubulina[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis]

#22
EmmaT

EmmaT

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 268 mesaje

Postat 21 iunie 2006 - 13:18

Ramonika eu am raspuns cu ceea ce stiam... vazand raspunsul tau am pus mana pe telefon si mi-am sunat mama sa o intreb daca am zis bine... Mama a fost operata de fiere in 85.. iar dupa nasterea mea ( in 87) a facut un icter mecanic... si de atunci a inceput sa se umfle foarte rau avea niste crize groaznice... iar in 90 a fost operata la spitalul Fundeni... au deschis-o pt ca asa a vrut ea insa toti se asteptau sa aiba cancer...insa are splenomegalie ( dupa cum am zis splina ei a avut 5,5 kg) a urmat un tratamen cu medicamente aduse de afara insa a facut ciroza iar in 96 s-a descoperit ca are si heparita cu virus C, iar acum 2 ani vroiau sa-i faca legatura de varice esofagiene...insa e prea periculos si nu a acceptat Dupa cum am zis nu tine un regim alimentar special pentru boala ei din cauza posibilitatilor, isi ia medicamentele si poate lucru care o ajuta f mult este ca se odihneste si ea nu se gandeste ca este atat de grav bolnava... Si tata a avut ciroza...insa el nu s-a mentinut deloc.. (a si baut)si a decedat in urma cu 6 ani....

#23
mihaela amalia

mihaela amalia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 21 iunie 2006 - 16:11

Si socrul meu are de multi ani ciroza, si dupa cum arata se pare ca o va mai duce mult timp de-acu inainte...In schimb are un mod de viata foarte linistit, tine regim si plus de asta ia si tratament...

Multa sanatate




"Exista patru lucruri care nu se mai intorc inapoi niciodata: cuvantul spus, sageata trasa, trecutul si o sansa ratata."

#24
camelia.t

camelia.t

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 285 mesaje

Postat 21 iunie 2006 - 18:05

Ramonika.....uite ca ne reantalnim din nou la acest subiect.
Mie profesorul de la Cluj mia zis asa cand mi-a descoperit virusul: daca nu se negativeaza dupa tratament, poti trai cu el 15-20 de ani cu regim strict de viata ( odihna fff multa) si regim alimentar....daca ajungi la ciroza, aici deja se discuta de o perioada in care este compensata si una de ciroza decompensata.Perioada compensata se poate prelungi destul de mult dar depinde ff mult de fiecare organism.Oricum regimul de viata conteaza f mult.Perioada decompensata este atunci cand deja apare lichidul ascitic (adica o burta mare umflata de lichid)....lichid care periodic trebuie eliminat prin punctii.....cand se ajunge in faza asta, atunci poti zice ca nu mai este mult.

Totusi din experienta mea, incearca sa ii explici mamei tale cat de important este regimul de viata.Nu stiu cat se poate abtine de la munca, dar este o treaba esentiala, atat odihna cat si regimul alimentar. Fara nimic conservat, mezeluri, prajeli, condimente tari,mancare proaspata tinuta in frigider cel mult de pe o zi pe alta, multe fructe si legume, carne doar slaba ......aici iti poate explica exact un medic internist bun.
Multa sanatate mamei tale si tie mult curaj.

Ps. Intre timp eu mai am un bb ( de 4 saptamani), mi-am mai refacut viremia prin luna a 5-a de sarcina este tot negativa.
Te pup.

adela si piticii Fineas si Andrei n.28.10.2001; n.24.05.2006

[foto]Baieteii lui mami[bonjovi] aici[foto]

#25
RaluD

RaluD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 226 mesaje

Postat 21 iunie 2006 - 18:44

Bunica sotului meu n-a pus alcool in gura si totusi a avut ciroza.
A trait cu ea (nu cu hepatita, cu ciroza) cam 20 de ani.
Tinea regim, dar nu strict, adica manca sanatos. Evita cafeaua, Cola, dar nu le-a eliminat de tot. Ea locuia in Constanta si mai statea cu turcoaicele de pe strada la o cafelutza turceasca. [;)]
A murit pe la 77 de ani de obstructie intestinala, desi cred ca ciroza o mai ducea mult si bine.
Avea si probleme cu plamanii... si era optimista si activa cat cuprinde, nu-i stateau mainile. [flo]


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
http://83.103.236.3/Andrei/index.htm

#26
EmmaT

EmmaT

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 268 mesaje

Postat 21 iunie 2006 - 22:16

Dupa cum a zis si Cameria odihna conteaza ...mama cand o sun si o intreb ce face imi spune stau in pat,ma uit la tv...si rade este foarte optimista si asta o ajuta...si alcool nu stie ce e ala..nu gusta nici macar o gura de bere...insa sper ca media de 15-20 (la mama trecand 16 ani)...sa fie falsa..si sa o am cat mai mult timp langa mine!

#27
RaluD

RaluD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 226 mesaje

Postat 22 iunie 2006 - 01:23

Emma, sa dea Dumnezeu sa ai dreptate. [pup]
Daca mama ta mananca sanatos si se odihneste, nu vad de ce n-ai avea-o cu tine muuulta vreme.
Eu cred ca mamaie a noastra daca nu facea obstructie, traia si azi. [;)]


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
http://83.103.236.3/Andrei/index.htm

#28
cici

cici

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 299 mesaje

Postat 22 iunie 2006 - 02:08

Poate va ajuta cu ceva si articolul asta. http://www.formula-a...tantin...-.html http://pg.photos.yah...m?.dir=/7672re2

#29
Elise

Elise

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 22 iunie 2006 - 02:35

Mult.
Bunica-meu a trait vreo 20 de ani cu ciroza.
A tinut regim, e adevarat....

Elise

#30
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 22 iunie 2006 - 10:45

fetelor, sa nu credeti ca mama a facut ciroza de la bautura. nu a pus pic de bautura in gura de multi ani de zile.
ea are virusul C in sange, de aici se ajunge la ciroza. problema e ca virusul il care cam de la 30 de ani si mama are acum 58 de ani.

camelia - felicitari pt bebe. chiar ca n-am mai vorbit de mult. tu ai fost norocoasa ca ai scapat de virus. mama e pensionara, dar totusi nu se odihneste cat ar trebui, e si o fire stresata, e negativista.
of Doamne, am plans aseara o ora de am okii cat cepele azi. [V]


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Bubulina[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -