Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cat se traieste cu ciroza hepatica?


39 raspunsuri la acest subiect

#11
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 20 iunie 2006 - 14:24

totusi nu poate sa imi zica cineva cu aproximatie cam de cat timp e vorba?
stiu ca depinde mult de la om la om, dar as vrea sa stiu din cazuri pe care le-ati mai intalnit.


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Bubulina[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis]

#12
anca tanasica

anca tanasica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 20 iunie 2006 - 14:55

quote:
Originally posted by Ramonika
totusi nu poate sa imi zica cineva cu aproximatie cam de cat timp e vorba?stiu ca depinde mult de la om la om, dar as vrea sa stiu din cazuri pe care le-ati mai intalnit.
Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Bubulina[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis]
pai tocmai asta incercam noi sa te facem sa pricepi...cu un regim de viata adecvat si cu tratament...traieste pana i se termina firu' pe mosor...nici mai mult nici mai putin......ca poate sa aiba "bine ha" hepatita si sa moara de fapt de inima...Anca si Alexandra (10 nov.2003)poze:http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

#13
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 20 iunie 2006 - 15:24

Tata a murit de ciroza hepatica, nu mai stiu ce fel de virus, nu ma lansez in presupuneri pentru ca eram copil atunci si nu prea mai tin minte detalii medicale. N-a baut in viata lui mai mult de un pahar de bere o data. De cand l-au diagnosticat si pana a murit au trecut maxim 5 ani, cu tratament si regim. Asta a fost in '95. S-a banuit ca a avut o hepatita pe care n-a tratat-o la timp, despre care nu a stiut. Eu una acum daca ar fi sa trec iar prin asta m-as interesa despre un transplant de ficat. Anca, tatal meu a murit de inima, daca vrei, dar inima a cedat din cauza bolii pe care o avea. Andreea mamica lui [copil] Filip Stefan

#14
adi_dalma

adi_dalma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 300 mesaje

Postat 20 iunie 2006 - 16:21

Cristi Minculescu de la Iris are de ani de zile si traieste bine merci... Altii nu supravietuiesc atat de mult... Doamne ajuta! ag

#15
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 20 iunie 2006 - 16:23

Ramonika, de cat timp face mama ta tratament? A luat de la bun inceput Interferon? Din ce am mai citit, cu cat esti mai invarsta, cu atat boala avanseaza mai greu...... Alina

#16
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 20 iunie 2006 - 17:01

pai a incheiat tratamentul... [bang] ca nu i-a mers bine, ii ieseau analizele rele...
a facut cam 3 luni, dar cu doza mai mica decat trebuia, ca nu ii pria...
i-a iesit ficatul neomogen si bilirubina mare, semn de inceput de ciroza...[V]


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Bubulina[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis]

#17
delsim

delsim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 20 iunie 2006 - 17:58

Ramonika i s-a facut biopsie hepatica? presupun ca da, din moment ce a facut interferon ca altfel nu aproba se dosarul .Daca s-a facut si a primit interferon , inseamna ca inca nu este in stadiul de ciroza ci doar de hepatita cronica evolutiva si atunci este prematur sa intrebi cat timp mai are. Delia "Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer

#18
teano

teano

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 21 iunie 2006 - 00:43

draga Ramonika ciroza hepatica este intr adevar o boala crunta,dar daca tratamentul este tinut corect,mediul in care se traieste e linistit fara stress se poate trai ani buni.In ciroza e foarte buna sfecla rosie facuta suc si amestecata cu morcov,patrunjel si telina radacina.Sunt foarte multe ceaiuri care se pot bea ceai hepatic 2 ceai hepatic simplu si ceai depurativ amestecate,cate trei cani pe zi si dimineata pe stomacul gol.conteaza foarte mult odihna.Bineinteles ca este interzisa bautura,cafeaua si tigara.in fiecare zi daca se poate bea macar un pahar de suc de sfecla amestecat cu celelalte radacinoase pe care ti le am spus.este foarte bun polenul si mierea de albine.mult curaj si mai conteaza foarte mult psihicul bolnavului.Eu i ti doresc multa sanatate si cred ca totul o sa fie bine.

#19
nematics

nematics

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.291 mesaje

Postat 21 iunie 2006 - 02:54

Eu stiu pe cineva care a trait cu ciroza hepatica pina la adinci batrineti - tinea regim si viata linistita si in plus minca foarte multa brinza de vaci zilnic - e o substanta in ea (imi scapa numele acum) care ajuta la regenerarea celulelor hepatice [hot] Muc cel Mic

#20
EmmaT

EmmaT

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 268 mesaje

Postat 21 iunie 2006 - 11:22

Mama are ciroza hetatica cu virus C de 16 ani si traieste si acum si nu pot spune ca tine un regim alimentar stric ca nu tine... insa isi ia zilnic medicamentele... Mai pot spune ca in 90 a fost operata de splina care a avut 5,5 kg,are varice esofagiene de gradul 4 si acum 2 ani a mai facut si un atac cerebral si nu-si mai poate folosi cum trebuie mana stanga.... Insa ea este optimista,vesele tot timpul rade se odihneste foarte mult


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -