Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

amniocenteza


46 raspunsuri la acest subiect

#41
Jaana

Jaana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 16 septembrie 2006 - 18:36

aiska, da, acum sunt sudista, dar am stat chiar in Rovaniemi 1 an :-) cunosc locurile si am lasat o bucatica de inima si pe acolo :-) Da, aici, in ditamai orasul Tampere, se ofera numai o echografie pe toata perioada sarcinii! Mi se pare extrem de putin... E la alegere, fie in sapt. 13 fie morfologica in sapt. 20. Eu am facut ce-i drept pana acum 4, dar 3 din ele au fost din cauza unor sangerari la inceput de sarcina. La ecografia de sapt. 13 mi s-a spus ca totul arata ok, a vazut si organele si ca nu mai e nevoie de alta in sapt. 20. Sunt putin nelamurita daca n-ar fi bine totusi sa o fac... Mie nu mi-au pomenit nimic de triplul test, asta ma intriga. Am sa intreb la urmatoarea intalnire de la Neuvola. Tu ai facut copiii la varsta mai tinara decat mine, de ce ai fost ingrijorata de defecte genetice? terveisiä Etelä Suomesta :-)

#42
aiska

aiska

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 17 septembrie 2006 - 01:09

Jaana am avut mult noroc ca m-am oferit ca voluntar sa particip la acele teste.Am discutat cu sotul si amindoi am ajuns la concluzia ca preferam sa stim daca copilul este sanatos sau nu. Altfel nu mi se depista problema placentei jos situata.Culmea e ca nu am avut singerari,nu nimic.In neuvola n-am mare incredere,daca nu ma duceam la cererea mea la translucenta si daca se intimpla sa nu singerez deloc pe parcursul sarcinii ma considerau gravida fara risc si cind sa ma apuce nasterea cine stie ce pateam cu placenta. Totul e sa le spui la finlandezi ca mori de frica,sa stii sa justifici motivul si te vor trimite la ecografie sa-ti dovedeasca ca te temi degeaba.[;)] mukavaa viikonloppua Sabina [gravi]20+ mamica lui Aleksi Joel [copil]

#43
carmen94

carmen94

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 179 mesaje

Postat 17 septembrie 2006 - 09:28

aiska.................iti raspund cu placere la intrebare si ai dreptul sa intrebi.de aceea suntem aici,sa ne ajutam cu informatii. la mine la a 2a sarcina a fost cam in felul urmator: cu cateva zile(cred ca cu vreo 3 zile) inainte sa-mi vina ciclul am facut un test de sarcina(deh!nerabdarea) care a iesit pozitiv.bucurie mare pe capul meu....dar chiar in ziua a 28a (aveam un ciclu regulat)am avut hemoragie.am fugit repede la doctor.i-am zis ca sunt insarcinata(dovada testul de sarcina)ca stiu ca e prea devreme ptr. un control(ma refer la controlul medical in care sa-mi certifice si el sarcina)dar azi am sangerat(inca mai sangeram cand am fost la control).mi-a facut control+ echo si mi-a zis de atunci ca nu pot pastra sarcina ptr. ca este prinsa prea jos,colul uterin deschis si pierd din placenta.am intrebat de tratamente,daca imi poate face cerclaj(sper ca am scris bine).mi-a explicat ca cerclaj se face mai aproape de luna a 4a.la insistentele mele mi-a dat tratament(nu mai retin cum se numesc pastilele)dar mi-a spus ca nu-mi garanteaza ca se poate rezolva ceva.am luat tratamentul ,hemoragia s-a oprit,dar a2a luna exact la data cand trebuia sa-mi vina ciclu,iar m-am trezit cu hemoragie(nu foarte mare,dar destul sa ma sperii).am fugit din nou la medic,mi-a schimbat medicamentul,dar a 3a luna hemoragia a fost mai mare.mi-a zis ca nu are ce sa-mi faca ca deja pierdusem jumate din placenta.si am facut intrerupere de sarcina. cred ca daca nu as fi facut testul de sarcina nici nu as fi stiut de ea.nu aveam simptome de sarcina,iar hemoragia as fi luat-o drept ciclu.hemoragiile la mine erau la 28 de zile,ca la ciclu. iti doresc sarcina usoara si bb sanatos! sa ne mai aduci cu vesti. Carmen [gravi]

#44
Roxana_G

Roxana_G

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.876 mesaje

Postat 13 aprilie 2007 - 17:57

Gata, prestat amnio la Viena fara probleme si rezultatul este bun. Pe scurt operatiunea a fost cam asa: - am completat o fisa cu date despre mine, partener si medic si am semnat ca am luat cunostinta de riscuri; - 10 min discutie cu dr de acolo despre teste si eco din Ro - concluzie:singura indicatie de amnio era Hcg mare chiar si la testul cel mai bun; - 15 min ecografie cu masuratori detaliate - concluzie: BB absolut normal ecografic; - in 10 sec aparuse o masa cu ditamai acul si 2 seringi si imi stergeau burtica cu spirt; - m-au intepat direct, fara litice, fara anestezie, nu am simtit mare lucru, nu a durut. S-a scos f putin lichid in seringa mica, cica era afectat de celulele materne. Inca juma de minut s-a scos o seringa mai mare de lichid, 15 ml. Eu m-am uitat la ecran, BB era nemiscat bietul. Cand au scos acul saracul a tipat, s-a crispat si a cascat gura. Au verifcat miscari, tonus, au facut Doppler, nimic in neregula. Totul a durat jumatate de ora, de cand am intrat pe usa. Mi-au zis ca riscul de avort a trecut dupa Doppler, sa imi iau temperatura si dc fac febra sa sun sa imi dea antibiotice. In rest, drum bun! Am primit numai 2 paracetamol pentru dureri ca m-au vazut panicoasa. A ramas sa sun la un nr de urgenta dc am dureri tip ciclu, si sa evit efort vreo 24 de ore. Nu am avut nimic nimic, m-am plimbat a doua zi seara, si a treia zi chiar am batut Viena, in ritm lent si cu odihna, dar am mers fara probleme. Inainte sa plec am primit si FISH, testul rapid pentru cromozomii X,Y, 13,18 si 21, care a iesit perfect (adica nici o celula analizata cu anomalii). Testul final, adica tot cariotip, peste 2 sapt, pentru ca necesita cultura. Insa Inteleg ca in privinta cromozomilor analizati nu se se poate schimba ceva - adica temerea mea de Down este de domeniul trecutului. Rox [gravi] 18+[baietel] si Alexandra Maria [copil] (10.02.2004)

#45
loredannaa

loredannaa
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 30 august 2007 - 16:20

Roxana_G,inteleg ca ai facut amniocenteza la Viena, poti sa imi spui si mie la cat s-au ridicat costurile? pt ca intentionez sa o fac si eu tot la Viena atunci cand va fi momentul. Daca se poate sa imi spui unde ai facut-o ti-as fi recunoscatoare.

#46
Roxana_G

Roxana_G

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.876 mesaje

Postat 28 septembrie 2007 - 19:49

Loredana, scuze ca raspund tarziu, am nascut pe 31 august si nu am intrat o perioada, iar apoi nu am mai verificat subiectul pana acum cand am avut nevoie sa dau link cuiva.

A costat in jur de 1700-1800 (am uitat suma exacta) numai amnio, fara transport si cazare.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

#47
loredannaa

loredannaa
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 04 octombrie 2007 - 13:56

quote:
Originally posted by Roxana_G
Loredana, scuze ca raspund tarziu, am nascut pe 31 august si nu am intrat o perioada, iar apoi nu am mai verificat subiectul pana acum cand am avut nevoie sa dau link cuiva. A costat in jur de 1700-1800 (am uitat suma exacta) numai amnio, fara transport si cazare.Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)Poze
In primul rand sa-ti traiasca BB si sa fiti sanatosi.Multam pentru raspuns, nu ai scris tarziu, pt ca eu nu sunt inca insarcinata, dar vreau sa fac toate investigatiile pt ca nu vreau sa mai trec inca o data prin ce am trecut. Zi-mi te rog si la ce clinica ai fost si cum ai procedat cu programarea; te-a trimis dr. tau acolo, sau ai aflat prin alte mijloace?adresa mea este loredannaa@yahoo.com,as vrea sa mai vb despre acest subiect, daca nu te deranjeaza.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -