Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

amniocenteza


46 raspunsuri la acest subiect

#1
adelyna

adelyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 11 mai 2006 - 19:50

Vreau sa raman insarcinata dar sunt ceva probleme de ordin genetic.Am fost sfatuita ca la momentul potrivit sa fac amniocenteza.A mai facut cineva sa-mi spuna cum este si la cate saptamani se face?

#2
Ale2009

Ale2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 297 mesaje

Postat 11 mai 2006 - 21:05

Adelyna, eu n-am facut-o, dar am de gind s-o fac la viitoarea sarcina. Deci practica n-am, dar la teorie stau bine. Cea mai completa explicatie am gasit-o aici http://www.geneticla...mniocenteza.htm

Sper sa-ti fie de folos. Si daca nu te superi ca te intreb, poti sa-mi spui si mie cum ai ajuns la concluzia ca "sint ceva probleme de ordin genetic"? Banuiesc ca prin analize, dar ce anume te-a facut sa le faci si ce anume au indicat ele? Multumesc si bafta [floare3]

____________________________________________________________________
Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé


#3
orhidee

orhidee

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 11 mai 2006 - 21:49

Hei ce bine imi pare ca am dat de voi aici! Si eu am aceeasi problema cu amniocenteza. Mie mi s-a recomandat de catre dr. tinand cont ca am peste 35.... ("numai daca vreau sa o fac", alternativa ar fi un altfel de test AFP care inca nu imi e clar..). Link-ul tau Ale, m-a lamurit oarecum. Intrebarea am pus-o si eu la "Fetele din America" daca a trecut cineva prin testul asta, dar am primit doar un raspuns, de unde trag concluzia ca nu sunt prea multe persoane care au facut-o. Cand am sa o fac am sa va scriu cum a fost, dar mai am pana atunci! Va doresc mult succes si spor in tot ceea ce va doriti, Orhidee

#4
Ale2009

Ale2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 297 mesaje

Postat 11 mai 2006 - 22:07

Orhidee, io zic s-o faci. E sfinta... Cu tot riscul pe care il comporta... desi la voi acolo, la america, sint convinsa ca riscul e mult mai mic...[:D]
Eu n-am decit 26 de ani si tot o s-o fac. Am pierdut de curind o sarcina la 17 saptamani si prima ipoteza a fost "defect genetic"... acu s-a schimbat ipoteza, am dat in probleme imunologice...

Pe de alta parte, in incercarea doctorului de a ma convinge ca se poate si mai rau decit ce am patit io, mi-a relatat ca a asistat primul downian adus la termen din cariera lui de 15 ani. Facuse toate testele posibile si multiple ecografii, mai putin amniocenteza si nu s-a vazut deloc... Asa ca...

Uita-te aici pt AFP: http://www.geneticlab.ro/triplu.html.

[floare3]

____________________________________________________________________
Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé


#5
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 11 mai 2006 - 22:26

Eu am facut amniocenteza, de fapt de 2 ori. Experientele au fost complet diferite, prima data n-am avut nimic, aproape ca n-am simtit, dupa 10 minute eram gata sa zburd; a doua oara a fost rau, m-a durut cand mi-a bagat acul, m-a durut toata ziua burta...

De ambele dati am facut-o in jur de 19 saptamani.

Daca te intereseaza ceva anume, spune-mi.

Corina

Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

#6
orhidee

orhidee

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 11 mai 2006 - 22:44

Ale, stii care-i treaba cu riscul, nu cred ca tine de loc, nu are nici o importanta ca America....sunt atatia factori in joc, organismul fiecaruia, norocul omului... Am stat putin pe ganduri cand mi-a povestit dr. de o pacienta care a pierdut sarcina, dar nici prin cap nu-mi trece sa nu o fac! Cricor stii ca mie mi-a zis ca dupa 16 sapt este bine sa o fac. Dar eu l-am intrebat de ce acum ma simt lipsita de energie iar cand am fost cu primul copil nu am avut nimic. Raspunsul: fiecare sarcina este unica! Asa o fi si cu amniocenteza, iar noi ne schimbam pe zi ce trece - fizic, psihic. Hai ca prea ma lungesc la vorba. Dar ce ma intriga pe mine aici este ca nu au ca in Ro analizele alea diferentiate - sa zicem deficienta de fier, in Ro ti se prescrie Fe, sau nu stai bine cu calcemia, nu se incadreaza intre limite, prescriu Ca. Astia dau la gramada, vitamine prenatale. Sau poate am ramas eu in urma si in Ro se prescriu acum la fel vitamine si atat, nu pe bucatele. Vorbesc prea mult, imi cer scuze! Spor in tot ceea ce va doriti, Orhidee

#7
orhidee

orhidee

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 11 mai 2006 - 22:48

Am uitat sa va spun ca primul copil l-am avut la 30 neimpiliniti. Dar atunci nu am facut decat analizele normale. Nu am pierdut nici o sarcina, am facut doar un avort. Dar acum este diferit, s-a dus cu zburdalnicia! Cred a numai gandul la acusor si felul dr. de a dramatiza putin, m-au speriat! Pe curand

#8
Felicity

Felicity

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 12 mai 2006 - 04:41

Eu am facut amniocenteza in jur de 17 saptamani (cred). Si mie mi s-a parut dureroasa cand au introdus acul. Simti niste contractii in uter. Riscurile sunt foarte mici (sub 1%), dar exista. Mie riscul de defect genetic mi s-a parut mai mare (3%). Conteaza mult experienta doctorului care o face. In Romania mi se pare mai mare riscul la infectie.

#9
adelyna

adelyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 12 mai 2006 - 11:26

Ale,problemele genetice le-am depistat prin analize,iar ceea ce m-a determinat sa le fac este faptul ca am o fetita cu o modificare genetica care i-a afectat muschii(nu este nimic grav,s-a recuperat cu gimnastica)dar putea fi si mai rau.de aceea imi este recomandata amniocenteza la urmatorul.

#10
26octombrie

26octombrie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 223 mesaje

Postat 12 mai 2006 - 14:59

Eu am facut amniocenteza, la spitalul Titan (constantin si elena) din Bucuresti, la dr. Predoi. Am facut-o pentru ca am 36 de ani, a fost alegerea mea si ma bucur f tare de asta. Mi-a iesit ok, m-am linisit. Iti pot spune ca sunt niste conditii excelente, te interneaza cu o zi inainte, pentru a-ti face un set complet de analize, stai de vorba cu un genetician, iti explica ce si cum si de ce, faci ecografie inainte. A doua zi dimineata iti face amnio propriu-zisa, e o frectie pe langa teama dinainte. E, poate, ceva mai neplacut decat atunci cand iti ia sange din vena. Deci, o prostie, nu doare. Sau are dr mana f buna. Oricum, in ultimele 24 ore ti s-au facut litice, din 8 in 8 ore, pentru a avea uterul fara contractii. Dupa toata asta, care dureaza un minut, doua, mai stai o zi, iar cu litice, mai faci o ecografie, te monitorizeaza minunat. Si n-ai nimic. Din peste doua mii de amniocenteze facute intr-un un si jumatate, n-au avut nici un avort. Asadar, va recomand calduros, mergeti linisite, nu fiti stresate, e f usor. De costat costa 6 milioane, spre deosebire de Albu, unde am fost eu trimisa, unde costa vreo 13, te duci dimineata, ca la piata, acolo, iti face amnio, te tine 10 minute si ..fugi acasa. Nu mi se pare ca poti face comparatie!
Cheer up, e usor, scurt si trece!



Luana si [patut]Hora

Hora Lucia
Lisboa 2005


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -