Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un copil!


144 raspunsuri la acest subiect

#1
Ioanatugs

Ioanatugs

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.254 mesaje

Postat 08 mai 2006 - 22:32

Buna fetelor ! M-am gandit sa deschid acest subiect pentru ca am aflat de curand ca am aceasta boala si nu stiu mai nimic despre ea. Tot intrand pe forum si discutand cu fetele problemele noastre am constatat ca tot mai multe fete tinere se confrunta cu acesta cumplita ENDOMETRIOZA, care ne impiedica sa putem avea un bebe. Atat stiu deocamdata, ca ataca aparatul genital feminin si ne impiedica sa ne implinim visul nostru frumos de a deveni mame. Vreau sa scrieti aici tot ce stiti despre boala aceasta si cum o putem combate: tratament, retete naturiste, regim alimentar, orice ne-ar putea ajuta, sa scapam de ea, sau mai bine zis sa nu se intoarca. Dupa cum stiti majoritatea fetelor care au facut laparoscopia si au fost depistate cu endometrioza, clinic au scapat de ea, dar am aflat ca nu trece doar cu bisturiul sau laserul si se poate reintoarce oricand.. Adaugati link-uri gasite de voi despre boala si sfaturi de la fetele care au scapat de ea. Am auzit candva un medic spunand ca cel mai bun tratament pentru endometrioza este un copil. Asta vreau si eu sa obtin si Amely si Silvana si cred, toate fetele care au fost depistate sau suspectate de endometrioza. Daca stiti fete care au reusit sa ramana insarcinate in ciuda endometriozei depistate, va rog sa ne spuneti si noua, ca sa putem RENASTE prin succesul altora si sa nu moara niciodata SPERANTA CA INTR-O ZI VOM INVINGE BOALA SI OBTINE O SARCINA ! Cu drag Ioana Tugs

#2
nasha_4as

nasha_4as

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 08 mai 2006 - 23:50

te pup dulce IOANA,si pe mime ma intereseaza subiectul ca"nu stiu cu ce se maninca",dar am auzit des aici de aceasta boala...mie nu mi s-a spus nimic de asa ceva in urma laparo dar nu strica sa stim toate despre asa ceva[cit]

#3
nasha_4as

nasha_4as

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 08 mai 2006 - 23:53

te pup dulce ,IOANA,si pe mine ma intereseaza subiectul ca"nu stiu cu ce se maninca",eu nu am fost diagnosticata in urma laparo cu asa ceva,dar trebuie sa stim si sa cerem pareri ca de aia stam pe aici[cit]

#4
nasha_4as

nasha_4as

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 08 mai 2006 - 23:55

hai ca nu sint[alcool],dar nici eu nu stiu ce am facut ca prima oara nici nu ma logasem[:D]

#5
Ioanatugs

Ioanatugs

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.254 mesaje

Postat 08 mai 2006 - 23:56

NASHA_4AS multumesc si ma bucur ca nu ai asa ceva! Daca ai facut deja laparo si nu ai endometrioza e ok, tin pumnii sa vina bebe cat mai repede si la tine! [pup] Multumim ca ne esti alaturi! [pup] Cu drag Ioana Tugs

#6
Ioana1971

Ioana1971
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 09 mai 2006 - 00:37

Eu am facut laparoscopie acum 1 luna, am endometrioza si am inceput deja tratamentul cu Dipherelline recomandat de dr. Urmeaza sa fac tratament 3 luni si apoi vom mai vedea. Ioana

#7
piticul

piticul

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 104 mesaje

Postat 09 mai 2006 - 00:43

Eu nu stiu deocamdata sa am asa ceva,dar...cine stie??Numai laparoscopia poate sa spuna exact ce si cum.Ioana,daca te-ai odihnit si ai luat hotararea ca sa nu faci deocamdata tratamentul,foarte bine.Se spune ca intotdeauna primul gand este dat de la Dumnezeu.Asa ca mergi inainte.Curaj si multa sanatate![recevere]

#8
Amely

Amely

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 85 mesaje

Postat 09 mai 2006 - 11:36

Te sustin, Ioana in decizia ta. Intuitia uneori e mai presus de orice dr. Eu am hotarat la fel, sa astept cateva luni dupa laparo, sa-mi dau o sansa natural si sa cred in sansa mea, inainte de a lua Diphereline. Deocamdata nu vreau sa fac experimente pe propria sanatate, in plus, s-ar putea sa stric ceea ce e bun deja...stim si noi cat de important este echilibrul hormonal (si chiar psihic) in obtinerea unei sarcini.
Incerc sa ma concentrez pe un regim alimentar sanatos, bogat in acizi grasi nesaturati (Omega 3) si in fibre, care stimuleaza imunitatea si dau corpului resursele necesare ca sa lupte impotriva acestei boli.
Stiu, e greu, dar cu ajutorul lui Dumnezeu, vom reusi![bis] Nu ne "face" pe noi o amarata de endometrioza, ok?[pup]

"...mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi



#9
SilvanaPopovici

SilvanaPopovici

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 09 mai 2006 - 14:03

http://reclama/endometrioza.htm

#10
SilvanaPopovici

SilvanaPopovici

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 09 mai 2006 - 14:05

http://reclama/intre...dometrioza&pg=1 si urmatoarele 11 pagini


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -