Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

casnicie fericita


53 raspunsuri la acest subiect

#1
DANA26

DANA26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 07 mai 2006 - 03:01

Suntem de 5ani impreuna,avem un baietel de 3ani si suntem foarte fericiti.Azi mi sa mai confesat o prietena care are probleme(saraca) cu un sot betiv si agesiv si sunt casatoriti doar de un an.M-am simtit atat de norocoasa! Eu sper ca sotul meu sa ma iubeasca mereu ca acum si sa nu avem ispite grele in anii ce vor urma. Voi sunteti ...fericite?

#2
Elise

Elise

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 07 mai 2006 - 03:49

Da, eu personal sint.
Dar n-as defini fericirea (cel putin a noastra) ca lipsa provocarilor.

Nu sint fericita pentru ca as avea o relatie uniforma.
Nici nu cred ca m-ar defini stilul asta.
In ce ma priveste (si cred ca si pe el) monotonia sapa mai adinc decit problemele.

Deci, din contra, exista urcari si coboriri.
Exista la fel de bine momente in care sintem pe val sau sub val.
Descoperim si redescoperim ca sintem importantzi unul pentru altul.
Intr-un fel, cu fiecare provocare devii mai puternic.
E un alt hop peste care treci impreuna.

Peste ce n-as putea trece?

Peste o a treia persoana, mai importanta ca unul dintre noi.
Si peste prima palma.

In rest, sintem cam la fel de fair play cind ne julim sufletele, ghearele sau genunchii intr-un conflict, deci actionam cu fortze egale. [:)]
Si cind unul cade, celalalt il ridica.
La sfirsitul zilei, sintem 2 jumatati ale aceluiasi intreg.

Deci, da, sintem fericiti.

Elise

#3
alincic

alincic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 812 mesaje

Postat 07 mai 2006 - 04:21

Ce sa va spun?imi pare foarte rau pentru sotiile care au sotul betiv sau bataus(putin spus).O femeie merita sa fie iubita si sa iubeasca,caci uneori ele prea "iubesc"astfel de barbati,sau nu au ce sa mai faca?Sincer as vrea sa pot ajuta cu un sfat macar,dar nu stiu cum.Am si eu o cunostinta a carui sot bea dar macar nu o bate... Poate cineva este mai matur in asa ceva si poate sa ajute cu o vorba buna. Eu sunt o femeie fericita si inplinita,o mamica cu trei copilasi dragalasi,si un sot iubitor si grijuliu.Multumesc Lui Dumnezeu pentru tot ce am.Si va doresc la toate o familie fericita Alina Chisinau

#4
alincic

alincic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 812 mesaje

Postat 07 mai 2006 - 04:42

Sunt iarasi eu,SALUT.putin despre mine.Suntem casatoriti de 6ani,avem aceeas virsta 26.Copiii au venit pe lume dupa 2ani de casatorie,si cam unul dupa altul,sotul mai era si student pe atunci...nu chiar usor,da? Dar am trecut cu bine toate greutatile,acum ne descurcam destul de bine,si dragostea noastra creste cu fiecare an de casnicie[flo]. Clar ca sunt si unele momente [pic],dar sunt reparabile, caci nu suntem de fier. Dar pot sa spun deschis si sincer ca sunt FERICITA Alina Chisinau

#5
michelle7

michelle7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 07 mai 2006 - 09:08

eu nu-s fericita. da nici nefericita. as fi fericita : - daca barbatul meu ar pune vasele in spalator -daca macar o data pe saptamana ar face cel mai mic efort sa faca ordine -daca nu ar fi atat de ursuz cand iesim cu prietenii pe care am reusit sa-i fac aici (cu greu indraznesc sa spun) - daca atunci cand mergem in club m-ar lasa sa ma fac manga in timp ce el nu bea nimic ca sa putem merge cu masina acasa[:D] - daca nu mi-ar aduce aminte macar de 2-3 ori pe an de fostii iubiti -daca m-ar incuraja mai mult in meseria mea indiferent care e ea - daca ar recunoaste ca fara mine e mort[:D] -daca nu ar fi obsedat de mohamed ali si ar intelege ca umarul meu nu e sac de box[bang] -daca ar intra cu mai putina viteza pe autostrada si m-ar ferii cu un drum de senzatia minunata de pre-infarct[mariaj] sunt fericita totusi ca : - nu ma inseala si nici nu are amice ( a avut una odata si i-am spus ori o f... si termini o data povestea, ori renunti la ea ca suport orice dar suspansul ma omoara [:D]) - ca nu bea decat moderat - ca nu se tine de capul meu sa fac sex cand nu am chef - ca are chef de sex si daca nu am apucat sa ma epilez -ca imi cumpara pantofi cand vreau eu fara exceptie -ca mananca ce-i gatesc si-i lucesc ochii de fericire ce bun e [cool] - ca imi lasa masina chiar daca e prea frig pt motocicleta doar pt ca m-am indispus ca am ramas fara picioare

#6
tlaura

tlaura

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 07 mai 2006 - 12:33

quote:
Originally posted by michelle7
eu nu-s fericita. da nici nefericita. -daca ar intra cu mai putina viteza pe autostrada si m-ar ferii cu un drum de senzatia minunata de pre-infarct[mariaj]sunt fericita totusi ca :- nu ma inseala si nici nu are amice ( a avut una odata si i-am spus ori o f... si termini o data povestea, ori renunti la ea ca suport orice dar suspansul ma omoara [:D])- ca nu bea decat moderat- ca nu se tine de capul meu sa fac sex cand nu am chef- ca are chef de sex si daca nu am apucat sa ma epilez-ca imi cumpara pantofi cand vreau eu fara exceptie-ca mananca ce-i gatesc si-i lucesc ochii de fericire ce bun e [cool]- ca imi lasa masina chiar daca e prea frig pt motocicleta doar pt ca m-am indispus ca am ramas fara picioare
Subscriu si eu la unele puncte ale tale; in special cea cu autostrada! As fi si mai fericita daca ar renunta la chestia asta; mie imi este imposibil sa mananc ceva cand sunt in masina; stomacul meu se face mic, mic de tot, si il simt printre dinti![:D]Laura, mama lui AndreiPozePoze

#7
dianaiulie2009

dianaiulie2009

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.733 mesaje

Postat 07 mai 2006 - 13:06

Si eu ca si michelle7 , pot sa spun ca si DA si NU .
As fi mai fericita daca :
- m-ar ajuta mai mult in privinta fetelor , mai ales cand e vorba de iesitul afara ;
- ar fi de acord cu ceea ce doresc sa fac eu , de ex. renovarile in apartament si in momentul in care doresc eu ;
- ar avea mai multa incredere in mine sa-mi dea masina sa merg singura la servici sau oriunde in alta parte ;
- ar veni mai rpd acasa de la munca , adica sa nu mai stea pana seara tarziu si sa ma chiunui numai eu cu fetele ;
- s-ar lasa de tzigari ;
- ar fi mai dispus la conversatie pe orice tema ;

Sunt FERICITA pentru ca :
- nu comenteaza cand vreau sa ies cu prietenele in orash si el trebuie sa stea acasa cu fetele ;
- ca imi cumpar tzoale si pantofi , pot sa spun ca am chiar o obsesie pentru aceste lucruri ;
- nu e gelos ;
- daca trebuie sa raman peste program la servici nu e genul care sa faca scandal ;
- bea moderat , inainte de masa un paharel de tuica , iar dupa-masa cate un pahar de vin sau bere ;
- cand sunt nervoasa sau indispusa stie ce sa faca sa nu se iste o cearta aiurea intre noi 2 ;
- inghite in sec cand spun vrute si nevrute despre mama lui ;
- e de acord cu mine in majoritatea hotararilor ;
- ma iubeste asa cum sunt , pentru ca eu recunosc , sunt o fire foarte dificila si pretentioasa .

Probabil ar mai fi , dar nu imi vin acum in minte ...




albumele noastre

#8
Adria_

Adria_

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 07 mai 2006 - 14:43

Da, sunt bucuroasa si linistita ca am gasit omul care ma accepta asa cum sunt, ma intelege mai mult decat ma inteleg eu, ma iubeste, ma ajuta. Si reciproca e valabila. Cred ca a fost de la inceput asa numai ca am inceput sa simt toate astea doar de putin timp. Dar... mai bine mai tarziu decat niciodata.

#9
IEPU

IEPU

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 07 mai 2006 - 16:16

Eu sunt asa de fericita ca o "bacterie siropus" intr-un container plin cu sirop. [:D] Magda, mami de Horia (20ian1997) si Matei (3oct2005) http://community.web...146097&ran=6628

#10
KSorana

KSorana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 07 mai 2006 - 16:26

Si eu sint multumita ca am o casnicie mai fericita decit a vecinei(saraca)@.[:D] Cel putin asa am eu impresia.[:D]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -