Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reteta de pasca.


99 raspunsuri la acest subiect

#21
nushulica

nushulica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.139 mesaje

Postat 06 aprilie 2006 - 12:18

quote:
Originally posted by fannna2003
eu mai nou fac pasca din aluat de pandispan peste care pun branza cu toate alea...asa le place copiilor si intradevar este grozava [mamica]de baieti Bogdan(10.01.2000)& Florin(16.04.1990)
vreau si eu reteta sau cum fac ca reteta de pandispan am zi-mi de umplutura si cum procedez babirusa reteta data de tine imi place cum suna ...tu ai facut-o sau nu ai incercat-o?? Nushulica si finutza [copil] Ingrid(11.12.2005)[hop]

#22
babirusa

babirusa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 06 aprilie 2006 - 15:55

nushulica, am facut-o si mi-a placut. numai bine [flo] babirusa si [copil] Alexandra(14 oct.2004)

#23
Happiness_4_us

Happiness_4_us

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 06 aprilie 2006 - 16:00

Doamne cate bunatati! Nu stiam ca exista si cu ciocolata. Eu stiam pasca numai cu branza dar cu siguranta o sa fac. Sarumana mult fetelor. Daca mai are cineva, astept in continuare retete, sunt foarte bine venite! [pup][pup][pup] Nana Motoc

#24
nushulica

nushulica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.139 mesaje

Postat 06 aprilie 2006 - 16:24

quote:
Originally posted by babirusa
nushulica, am facut-o si mi-a placut. numai bine [flo] babirusa si [copil] Alexandra(14 oct.2004)
negresit o voi face mi-a placut cel mai mult reteta asta din toate si astept si raspunsul la pasca aia cu aluat din pandispan Nushulica si finutza [copil] Ingrid(11.12.2005)[hop]

#25
Myhaella

Myhaella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 338 mesaje

Postat 06 aprilie 2006 - 17:21

Gand la gand! Eu as vrea sa pregatesc Cheese Cake de la Natalia pe post de pasca, cu sau fara blat. Nu am incercat reteta dar sunt convinsa ca este foarte reusita.

#26
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 08 aprilie 2006 - 14:20

Initial creeata de disperata
buna seara! mama mea nu face pasca... deci nici eu nu stiu. am vazut o sumedenie de retete de pasca , pe la rude. are cineva reteta originala... din mosi-stramosi de pasca? multumesc s-auzim numai de bine! si [pup][pup][pup]

#27
narcisa

narcisa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 08 aprilie 2006 - 22:15

Ai facut-o si aici in De? Cu Quark??? sau ce fel de brinza dulce gen Philadelphia? narcisa
quote:
Originally posted by babirusa
pasca ingrediente: 750g branza dulce 5 oua 10 linguri zahar 250g smantana 2 linguri faina 250g stafide 100g unt topit 2 zahar vanilat preparare: Se amesteca toate in afara de albusuri care se bat spuma si se adauga la sfarsit. Se toarna intr-o forma tapetata si se coace la foc potrivit. babirusa si [copil] Alexandra(14 oct.2004)


#28
ardeiash

ardeiash

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.960 mesaje

Postat 09 aprilie 2006 - 09:52

multumesc osna... chiar asa vroiam sa zic si eu. nu m-asteptam sa gasesc si pasca cu ciocolata. fetele sunt dragute , totusi ca mi-au raspuns cu atatea retete. nici nu stiu ce s-aleg mai intai! car e mai usoara... si nu necesita "stropi de transpiratie"!!?? s-auzim numai de bine! si [pup][pup][pup]

#29
april

april

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.234 mesaje

Postat 10 aprilie 2006 - 11:50

Pasca a la Maramu' 1 kg faina drojdie cu sare 4 galbenuse + 2 oua intregi 1/2 pachet unt topit dar nu fierbite 2 linguri smantana 100 gr. zahar 100 ml ulei apa minerala calduta pt framantat Se framanta bine, se lasa la crescut (in bucatarie sa fie cald). Se iau 3 cratite de marimi diferite (1,2,3 litri) se ung cu margarina, se tapeteaza cu faina si se pune aluatul in ele. Aluatul initial se imparte in 4, in marimi diferite, in functie de marimea cratitei. Din partea a IV-a se fac impletituri diferite si se pun deasupra. Se lasa in cratita sa creasca, cca 1/2 ore, dupa care se ung bine pastile cu galbenus de ou. Se baga la cuptor bine incis, se lasa cca 15-20 min la temp ridicata dupa care se reduce temperatura spre mediu, inca 15-20 min. Se scot din cuptor si din cratite, se pun pe o placa de lemn si se acopera cu prosoape de bucatarie. se lasa sa se raceasca si se serveste la masa de Paste. Pofta buna. PS. Va pun si poze cu pascutele mele in sambata mare. Fericirea e alcatuita din lucruri marunte.[floare3] "And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years" Abraham Lincoln

#30
ardeiash

ardeiash

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.960 mesaje

Postat 10 aprilie 2006 - 11:57

april: vrei sa zici ca pasca maramureseana nu contine branza? nu se pune deasupra? s-auzim numai de bine! si [pup][pup][pup]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -