Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reteta de pasca.


99 raspunsuri la acest subiect

#1
Happiness_4_us

Happiness_4_us

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 04 aprilie 2006 - 22:14

Are cineva vreo reteta de pasca buna? Nana Motoc

#2
tumpi

tumpi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.323 mesaje

Postat 04 aprilie 2006 - 22:43

eu fac asa pt aluat ai ne voie de: 300 g zahar 200-250 g faina 5 oua 1/2 lapte vanilie,coaja se lamaie 100-150 g ulei incalzit ptumplutura ai nevoie de: 100g branza de vaci 2 oua stafide(aprox. un pumn 1-2 linguri de zahar zahar vanilat "Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger) 2+1

#3
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 04 aprilie 2006 - 22:48

tumpi la aluat nu pui faina,sau cata...cum este mai gros mai subtire....???

#4
tumpi

tumpi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.323 mesaje

Postat 04 aprilie 2006 - 23:43

osna, uitasem de faina. Am mai facut pasca din aluat de cozonac,si a fost f buna. Poate sunt fete pe aici care au facut de mai multe ori, eu am facut doar de 2 ori pana acum.Si anul asta fiind departe de casa de Pasti am sa incerc sa fac in casa,desi cred ca o sa fim numai noi 2. "Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger) 2+1

#5
akella

akella

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 669 mesaje

Postat 05 aprilie 2006 - 10:05

(Alt fel de) pasca Ingrediente: 400 g faina, 150 g branza de vaci, 100 g zahar, 1 plic zahar vanilinat, 3 oua, sare, 150 g unt rece, 50 g stafide, 1 galbenus, dulceata de caise Se cerne faina intr-un castron. In mijloc se adauga branza, zaharul, zaharul vanilinat, ouale si un praf de sare. Se framanta bine. Daca aluatul este prea consistent, se adauga 3 lg. lapte. Se formeaza o bila de coca, se inveleste in folie de aluminiu si se da la rece cca 30 de minute. Se intinde aluatul, astfel incat sa aibã o grosime de 0,5 cm. Se taie 4 cercuri (Ø 25 cm). Intr-o tava unsa cu unt, se aseaza primul cerc. Se adauga ¼ din untul taiat feliute subtiri. Se aseaza deasupra al doilea cerc. Se presara stafidele si ¼ din unt. Se aseaza inca un cerc. Se pune restul de unt si se aseaza ultimul cerc de aluat. Pe blatul de deasupra se deseneaza un model, taind usor cu un cutit. Se unge cu galbenus si se da la rece cca 15 minute. Se coace pasca cca 15 minute in cuptorul incins, pana ce devine auriu-maronie. Se serveste cu dulceata de caise.

#6
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 05 aprilie 2006 - 11:21

eu fac intotdeauna pasca cu aluat de cozonac. dintr-o portie de aluat de cozonac cu 500g faina. aluatul este super usor si niciodata nu am dat gres: 500g faina 4 galbenusuri o cutie de 200ml smantana 25% grasime 110g unt la temperatura camerei un plic de drojdie uscata sau un cub de drojdie proaspata dizolvata in 50ml apa calduta arome (coaja de portocala si lamaie, rom) 2/3 cana zahar (cam 175g zahar) si 2 pliculete de zahar vanilat se framanta toate bine de tot in masina de paine sau in robot care are functie de framantare, se pune la crescut la loc cald cam 1 ora. dupa ce a crescut bine se scoate din forma si se imparte in 4 parti, una de ori mai mare decat celelalte doua (1/2, 1/4 si 1/4). partea mai mare de aluat se face sul si se rasuceste usor ca un prosop ud. se unge cu unt o forma rotunda (ca cea de tort de exemplu), se intine cu sucitorul una dintre bucatile mai mici, se aseaza pe fundul formei, apoi se pune pe margini sulul mai mare. se da din nou la crescut cam jumatate de ora. intre timp se amesteca 500-750g branza proaspata cu 4-5 oua, zahar dupa gust, zahar vanilat, arome si stafide inmuiate in rom. se toarna crema aceasta in interiorul aluatului crescut a doua oara, se orneaza deasupra cu suluri de aluat din bucata ramasa. se unge cu ou batut si se da la cuptorul cu foc mediu (cam 16-170 grade electric sau 180 gaz) cam o ora-o ora si jumatate. dupa ce e coapta bine (grija sa intepati cu scobitoarea pana jos ca sa vedeti daca e complet facuta) se lasa sa se raceasca in forma cam 15 minute apoi pe un gratar. Roxana

#7
diaan

diaan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 05 aprilie 2006 - 11:48

da o reteta de pasca cu ciocolata nu stie nimeni?

#8
Danelutza

Danelutza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.134 mesaje

Postat 05 aprilie 2006 - 12:20

si eu vreau, dar cu ciocolata

Povestea nasterii principesei noastre

Daniela si principesa ISABELLA [copil] (5 iunie 2005)

Poze cu ingerasul lui mami

#9
nushulica

nushulica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.139 mesaje

Postat 05 aprilie 2006 - 12:56

da pasca din aia fara aluat(sau ma rog cu foarte putin aluat) de parca ar fi budinca stie cineva?? adik cu cluat nedospit sau nu stiu cum sa ma exprim[:D][:D]m-a inteles cineva ce vreau?? Nushulica si finutza [copil] Ingrid(11.12.2005)[hop]

#10
Kehleyr

Kehleyr

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 974 mesaje

Postat 05 aprilie 2006 - 13:02

Fetele, opriti-va ca imi ploua in gura [pofta]. Roxana, te rog sa imi spui sincer [:D] care este probabilitatea sa imi iasa, avand in vedere ca eu nu-s prea tare la aluaturi dospite (adica nu fac). Ca sa stiu daca ma chinui sau cumpar gata facuta [:D]. Si inca ceva, ca nu imi dau seama din cantitati. Are multa branza? Mie imi place pasca in care exista enorm de multa branza, daca se poate aluatul numai sa se ghiceasca. Smantana este normala, de gatit, sau din aceea tip pentru frisca? Akella, si reteta ta suna foarte bine, si cred ca se poate face si cu alte ocazii, asa, mai ca o prajitura. Intrebare pentru voi amandoua: in ce se coace? Merge in cratita normala? Sau inox, sau tava speciala de prajituri de teflon? Daca se poate si o dimensiune... [pup]
In aceasta nehotarare, la raspantia optiunii, eu insami, in restul de realitate pe care-l ignor, stau si ma astept in zadar.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -