Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Despre croitorie-sfaturi si idei (cap 2)


298 raspunsuri la acest subiect

#281
tonsis

tonsis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 07 septembrie 2007 - 02:07

buna fetelor harnicutelor!
GUGULUFF, eu am un triplok marca privileg luata din germania second hand si am si masini de cusut privileg si sunt multumita de ele.se lucreaza f usor cu ele,au operatii multe.am si fier de calcat privileg. probabil imi place mie cum suna privileg....am o simpatie pt firma asta, dar iti spun ca am lucrat si pe singer,si pe pfaff (la masina de cusut liniara) si mereu m-am oprit la privileg. e firma nemteasca cu traditie in masini de cusut.
MIDASNU...caut costumul si il fotografiez,nu am apucat inca pt ca fac ceva pregatiri pt sisi,fata mea cea mica,implineste duminica 4 ani.
spor la treaba !
dana

#282
midasnu

midasnu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 07 septembrie 2007 - 15:23

Buna fetele,

Alina, am mai auzit si eu de calitatea produselor de la quelle, insa nu stiu nimic despre electrocasnice, cum le trimit si ce calitate au, mai mult de articole vestimentare. Aaaa si bine ai revenit! [flo]

tonsis, scuza-ma, am si eu o nelamurire, ce faci cu trei triplok-uri? am avut impresia ca iti cauti pe cineva sa-ti lucreze si tu ai acasa "scule". Sau e lipsa de timp?
Si cu pozele, cand ai tu timp, nu-i graba, mai am pana ma fac mare, mare.

va pupic fetele dragutele

Elena

#283
tonsis

tonsis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 07 septembrie 2007 - 15:42

midasnu,,,tot eu.......
eu am nevoie de oameni sa lucreze pentru mine...am o firma si cu asta ma ocup...am vorbit cu tipa de care mi-ai spus tu,dar ea face cam ce fac si eu...eu nu mai am timp sa cos singura si am deja 2 tipe care ma ajuta ,dar mai vreau...si am nevoie de o tipa talentata si careia sa ii placa ce face ca sa poate executa toate ideile mele.
te pup si mai vorbim
ma duc sa fac niste cumparaturi ca duminica e ziua fetei mele cele mici anastasia
va pup pe toate


#284
midasnu

midasnu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 07 septembrie 2007 - 17:15

La multi ani pentru fata ta, in final am inteles, de fapt tu cauti pe cineva sa angajezi. Ce mi-ar fi placut si mie sa lucrez pentru cineva, am si fost la un moment dat, era o firma mica avea vreo 20-25 de fete numai ca a s-a dovedit a fi o persoana foarte neserioasa, nu dadea banii la fete, asa ca m-am reprofilat, sa nu mai aud de angajat in croitorii, ma rog asta e experienta mea, nu o luati ca pe o regula.
Sa ai spor si sa gasesti pe cineva asa cum iti doresti tu, numai ca fetele care au clientela deja formata nu se baga la asa angajament, nu are rost, mai mult castiga din ce lucreaza ele decat de la patron.

va pup, pa

Elena

#285
tonsis

tonsis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 07 septembrie 2007 - 21:47

ELENA,
din pacate ce caut eu e foarte greu ...am nevoie de cineva care sa fie pasionat de lucru ,nu cineva care coase pe banda.eu fac mai mult unicate si multe chestii de mana (dantela,margele,pietre). eu ca si voi am invatat singura croitorie facand experimente si imi place cand aud persoane care vor sa invete croitorie...

stie cineva sa coasa margele din alea mici mici lunguiete? stiti vreo metoda sa le cos mai repede si uniform?
spor la croitoreala fetelor!
dana

#286
iulia72

iulia72

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 77 mesaje

Postat 08 septembrie 2007 - 20:50

Multumesc GUGULUFF,ptr.aprecieri!Veterana sunt la cumparat reviste,ca pe vremea aceea nu stiam sa cos prea bine! Referitor la Quelle,incep sa ma consider norocoasa.La mine totul a mers cum scrie in carte.Cand am dat comanda mi-au spus ca in 3 saptamani imi vine produsul si fix in ziua respectiva a venit.L-am comandat prin curier,deci a venit la usa.Doar ca piciorusele au venit dupa 2 zile ptr.ca nu le aveau in stoc.Poate e norocul incepatorului,ptr.ca eu sunt foarte multumita si de produs si de livrare. DIONISIA, am sa pun si pozele.Piciorusul ptr.elastic(e vorba de elastic rotund) l-am probat ,celalalt inca nu. Va pup,ceau!

#287
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 09 septembrie 2007 - 02:46

Am vazut ca sunteti fericite cu masinile de cusut si triplock-urile Privileg. Am gasit insa pe net pareri cam proaste despre firma, in general, erau cotate produse de-ale lor cu 3 stele din 5. Am cautat in Niro triplock chinezesc si este 300lei si NU ofera nici o garantie... Tzeapa, as zice. Am mai fost si la Brother la reprezentanta si am vazut o masina de cusut de vis[olala]. Modelul NX400... 2600 lei sau 2200 lei la reducere, cica. Are 300 de cusaturi si muuulte alte chestii. Ma rog, e misto de clatit ochiul pe asa ceva. Sau unele mai ieftine bunutze si ele: BC2500 la 1.090lei. Ma rog, de uitat aici: http://www.brotherco...sut-casnice.php
Alina, iubita, sa-mi spui si mie ce masina ai tu, ca ce minuni ies din mana ta cred ca e buna totusi desi tu visezi la Pfaff. La noi am vazut doar niste modele mai vechi de masini pe un site, de la Pfaff. M-au cam dezamagit si nici preturi nu aveau.
Dana, vrem si noi poze cu unicate de lux. Cred ca sunt frumoase rau mai ales ca ai angajate sa te ajute.
Iulia, si eu tot din Burzi invat doar ca eu o cumpar de-abia de la sfarsitul anului trecut. Tu deja ai acumulat experienta. Am sa mai citesc mesajele mai vechi ca nu mai stiu ce aveai tu Privileg. Poate ma risc si eu cu ceva de la ei, par mai ieftine oricum.
Elena, lasa ca o sa ai multe modele la indemana, am sa-ti pun si eu poze cu panatalonii pe care i-am purtat, foarte frumos montat elasticul la raiat si comod si aratau super bine.
P.S. Scz pt lipsa de coerenta dar vin de la un concert rock si-mi fac ochii flash-uri si urechile imi vajaie[pk]
Va pup.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

#288
tonsis

tonsis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 09 septembrie 2007 - 04:12

buna fetelor!
ALINA,EU AM SI UN TRIPLOK BROTHER 1034 D,poti sa il vezi pe site la el,dar la fel de bun e si privileg...eu fac comparatie la modul de lucrat cu ele,privilegul e mai usor de manevrat si mai la indemana sa zic la pus ate,la operatiuni....am si o masina pfaff care e foarte buna,dar tot aia mica privileg mi-e mai draga....
triplok din ala chinezesc...nu stiu ce sa zic...nu prea poti sa faci reglaje pe el si cred ca nici motorul nu e prea puternic...si daca te lasa...mai dai 2 mil pe un motor nou.mai bine dai banii pe unul mai bun decat sa bagi banii in buzunar la mecanic sa ti-l repare mereu.
ALINA,am avut si eu o masina pfaff luata de la reprezentanta de unde va de pe la kogalniceanu .tu de care ai? eu am dat atunci mult pe ea tin minte,facea destule operatiuni...dar acelasi lucru face si privilegul meu.
ELENA...cum te simti?ce mai cosi? la 11 mi-au plecat musafirii...a fost frumos,copiii s-au distrat...vreau sa va pun poze dar nu stiu cum .
incerc sa butonez si sa va pun si poze sa vedeti.
v-as da numele site-ului...dar...sa nu fac reclama aici...
va pup si revin cu poze daca ma descurc...
dana


#289
tonsis

tonsis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 09 septembrie 2007 - 05:20

tot eu
va dau un link sa vedeti poze cu haine facute de mine,cu niste margele facute de mine, si cu fetele mele.....facute tot de mine!
http://www.bebo.com/...umId=5502639817
ma culc,noapte buna,vorbim miine
dana

#290
Vianne

Vianne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 535 mesaje

Postat 09 septembrie 2007 - 21:26

Alina, asta e masina pe care o am eu http://www.allbrands...11166-0728.html
E mai buna decat NX400[:D]. Folosesc foarte mult cusaturile decorative, alfabetul..dar ica nu o folosesc la capacitate maxima:-))
Da, intr-adevar, mie mi-a ramas gandul la Pfaff care mi se pare impecabila. Plus ca e facuta in Germania si nu in China[:D] Am vazut o demonstratie si de atunci imi place asa mult... Dar sa nu-L manii pe Dumnezeu, si asta pe care o am e f buna.

Am mai facut o poseta http://community.web...aRrysM?start=84 am trimis-o cadou la o prietena.

Am fost cam necajita, am luat o teapa. Tipa pt care am facut poseta si palaria roz turcoise http://community.web...aRrysM?start=72 nu mi-a platit. E vb si de bani, desigur, dar cel mai mult m-a deranjat atitudinea. Eu tot nu inteleg cum poate cineva sa faca asa ceva[bang] Si cat am muncit...
In sfarsit, noi sa fim sanatosi...

Va pup! Spor la treaba, fetelor!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.web.../alinavillanova


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -