Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copil inafara casatorie - curaj sau egoism?


30 raspunsuri la acest subiect

#21
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 26 august 2005 - 22:16

Miruna, eu chiar te invidiez ca nu ai nici o problema personala nici morala si nici de alta natura si ca esti atat de convinsa in sinea ta ca nici n-o sa ai vreodata, incat singura ta preocupare pare a fi ce fac altii si daca e sau nu moral, cinstit, bine, corect s.a.m.d. N-am sa inteleg niciodata de ce unii oameni simt nevoia sa judece si sa interpreteze faptele celorlalti. Daca Dumnezeu a dat fiecaruia dintre noi liberul arbitru, sa isi conduca viata asa cum doreste si cum crede de cuviinta, cum de isi poate permite altcineva sa ne judece faptele si sa arunce cu pietre. Unde e bunatatea, intelegerea si iertarea cu care ar trebui sa ne tratam semenii? Ca sa nu mai pomenesc de ajutor. Miruna, daca macar raspundeai unui subiect, sa zicem la topicul deschis de Leea si iti dadeai acolo cu parerea, ma rog, mai intelegeam, Leea a cerut pareri, asta primeste: pareri pro si contra. Dar sa deschizi un topic nou construit numai din pietre aruncate in cei care fac lucruri cu care tu nu esti de acord asta mi se pare cel putin rautate. In alte circumstante poate ca s-ar numi barfa.... Iulia, mama lui Cristi (13) Unii cauta fericirea, altii o creeaza.

#22
Ioana Sora

Ioana Sora

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 27 august 2005 - 01:16

Niciodata nu mi-am imaginat ca o sa-mi cresc singura copilul. Si uite ca s-a intamplat, fara voia mea. Fetita mea are mai degraba doar un tata in acte. Ma gandesc cat de mult imi doream o familie adevarata... Iar acum ma gandesc ca mai vreau un copil, vreau un fratior pentru Catalina. Mai am timp, sigur... Dar ma intreb ce o sa fac daca ajung la o anumita varsta si voi fi in aceeasi situatie. Daca nu va fi sa-mi refac viata, atunci poate ca o sa fac un copil cu cineva care nu va vrea sa se insoare sau sa-si asume responsabilitatea. Sau poate ca voi adopta un copil... Astea sunt variantele. Da, sunt de acord ca cel mai bine e ca un copil sa aiba ambii parinti. Nu e usor de unul singur, iar copilul va trece prin perioade de framantari. Dar, uneori, aici ne aduce viata, din n motive. Ioana & Maria Catalina http://photos.yahoo.com/ioana_sora

#23
adivio

adivio

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 27 august 2005 - 03:03

quote:
Originally posted by KUKI
Miruna, eu chiar te invidiez ca nu ai nici o problema personala nici morala si nici de alta natura si ca esti atat de convinsa in sinea ta ca nici n-o sa ai vreodata, incat singura ta preocupare pare a fi ce fac altii si daca e sau nu moral, cinstit, bine, corect s.a.m.d. N-am sa inteleg niciodata de ce unii oameni simt nevoia sa judece si sa interpreteze faptele celorlalti. Daca Dumnezeu a dat fiecaruia dintre noi liberul arbitru, sa isi conduca viata asa cum doreste si cum crede de cuviinta, cum de isi poate permite altcineva sa ne judece faptele si sa arunce cu pietre. Unde e bunatatea, intelegerea si iertarea cu care ar trebui sa ne tratam semenii? Ca sa nu mai pomenesc de ajutor. Miruna, daca macar raspundeai unui subiect, sa zicem la topicul deschis de Leea si iti dadeai acolo cu parerea, ma rog, mai intelegeam, Leea a cerut pareri, asta primeste: pareri pro si contra. Dar sa deschizi un topic nou construit numai din pietre aruncate in cei care fac lucruri cu care tu nu esti de acord asta mi se pare cel putin rautate. In alte circumstante poate ca s-ar numi barfa.... Iulia, mama lui Cristi (13) Unii cauta fericirea, altii o creeaza.
Categoric sustin comentariul Iuliei[flo]. Foarte urit gestul de a comenta postarile membrilor in subiecte separate, clar cu destinatia birfa. Miruna, am inteles din alta postare ca doresti sa adopti un copil si te-am admirat, dar cred ca intii trebuie sa mai lucrezi cu sufletul tau, cred ca trebuie intii sa inveti sa iei lumea asa cum e, cu bune si rele si atunci cind ceva sau cineva nu-ti place sa ai curajul sa spui in fata, nu pe la spate. Ca sa prinzi radacini iti trebuie pamint bun, altfel te poate smulge asa,...orice val. Adivio&Ioana-nazdravana

#24
Alyssa

Alyssa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 27 august 2005 - 05:19

Miruna_Pavel... Cine esti tu de vii aici si te legi de ce face X si Y??? Si daca ai de comentat, comanteaza la subiectul cu pricina unde iti este ceruta parerea, nu te apuca sa deschizi subiecte despre alti membrii!!! Aici pe acest Forum se discuta subiecte, nu persoane sau moralitatea actiunilor lor... Dupa parerea mea tu ai incalcat aceasta regula, ai jignit in stinga si in dreapta, ai aratat cu degetul ca vai Doamne ce nebuna sa ia aceasta decizie... Treaba ei!!! Intelegi? Te doare pe tine'n cot ce se intimpla in sufletul ei??? O sa ii cresti tu copilul??? Ti-e barbat acela cu care vrea sa conceapa??? Daca nu, atunci las-o sa isi traiasca viata linistita cu deciziile ei si tu vezi-ti de viata ta perfecta, ok??? Prefer sa cred ca nu intentionat te-ai bagat aici in clubul mamelor si tatilor singuri ca sa provoci valuri, sa jignesti si sa tai lumea dupa sablonul tau... Prefer sa cred ca ignoranta ta vorbeste si faptul ca faci parte din mica majoritate in viata carora nici macar briza nu adie... Ei bine, majoritatea noastra au trecut prin furtuni, au infruntat uragane si au fost instare sa aiba grija de puii lor si sa ii fereasca de probleme si cu ajutorul lui Dumnezeu ii vom putea creste si educa si de acum incolo cum putem mai bine!!! Asa ca fata draga da-ti parerea unde iti este ceruta si retrage-te in coltul tau perfect scuipindu-ti in sin si tzitziind!!! De la mine ai [8] si [indecent] Alice

#25
Daisy

Daisy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 27 august 2005 - 05:33

Kuki, Adivio, Alyssa sunt 100% de acord cu voi. Eu totusi cred ca nu total intamplator Miruna a ales sa isi posteze topicul pe forumul mamicilor si taticilor singuri, aici a crezut probabil ca isi va face mai multi adepti... Oricum, Miruna, nu mi se pare fair faptul ca ai ales sa nu ii dai posibilitatea Leei sa replice, topicul ei se afla pe alt forum, discutia aceasta nu isi are aici locul (si nici rostul)!!! Cea care spera

#26
Alebasi

Alebasi
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 27 august 2005 - 13:45

Cine ne da dreptul sa judecam? Cum de ne permitem sa intram cu bocancii cu noroi in viata unui om? Ce-i cu acest stalp al infamiei? Am crezut si cred ca DC este locul unde poti sa-ti deschizi cu sinceritate sufletul stiind ca vor fi urechi/ochi care sa te auda, sa te vada si sa-ti dea o sugestie. Mamici singure sunt de cand lumea si pamantul si n-am vazut pana acum nici o statistica din care sa rezulte ca acesti copii, crescuti de mame singure, ar fi niste taratzi sau mutilati sufleteste. Nu e o fericire sa cresti fara tata, sunt de acord, dar nici nu poti acuza mama care il creste de faptul ca nu a fost in stare sa-l tina pe tatal biologic pe langa ea. Din pacate, am in familie nenumarate exemple de copii crescuti doar de mamele lor (pentru ca asa au vrut tatii), iar copii acestora sunt niste oameni de toata isprava. Nu e de dorit ca un copil sa creasca fara un parinte, dar daca e sa se intample acest lucru, e cu atat mai mult de admirat parintele care il creste pentru efortul lui de a face tot posibilul sa-i fie bine copilului lui. In ceea ce priveste cazul Leei, doar cei doi stiu cu adevarat ce se intampla intre ei. Ideea e ca oricum va veni acest copil pe lume si va avea parte cel putin de o mama care il iubeste enorm si poate ca in timp va avea si un tata care sa intregeasca tabloul familiei. Nu trebuie sa fim habotnici. Viata ne rezerva multe surprize. Poate ca intr-o zi Leea sau oricine altcineva intr-o situatie similara va intalni un barbat care sa o iubeasca, sa vrea sa-si petreaca restul vietii cu ea, dar care sa nu poata ave copii si atunci nu e o binecuvantare c Leea, in loc sa fi avortat va avea deja un copil care sa fie centrul universului lor? Hai sa nu ne mai jucam de-a Dumnezeu si sa amestecam in vietile altora si sa aratam cu degetul. Daca suntem in stare sa pune o vorba bun, ok, daca nu, macar sa incercam sa fim impartiali. Cine-si expune sufletul pe DC e suficient de lovit ca sa mai suporte si loviturile altora. Concluzia este ca e nevoie de ceva mai multa moderatie cand ne lansam in afirmatii la adresa cuiva. In plus de asta, asa cum au mentionat si Daisy, Kuki, Alyssia, Adivio, discutia ar trebui purtata pe topicul Leei nu in afara lui. PS. Uitam un aspect, respectiv cel legat de adoptii. Sunt de admirat cuplurile care infiaza copii abandonati, dar de aici si pana la a sugera ca daca nu esti casatorita nu ai dreptul sa concepi propriul tau copil pe motiv ca sunt altii deja facuti mi se pare o aberatie. Revin, cine suntem noi sa decidem cine are dreptul sa procreeze si cine nu? Ar trebui purtate discutii despre felul in care sunt crescuti si ceea ce se intampla cu acesti copii dupa nastere, nu despre starea civila a mamei in momentul conceptiei.

#27
patri

patri

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 27 august 2005 - 14:03

Mai ce subiect aprins! Vreau sa-mi spun si eu parerea, si ceea ce simt e ca a da nastere unui copil e ceva extraordinar, si chiar am indrumat o prietena care e la o varsta...ma rog, si care e singura, si vad cat isi doreste o familie, si cat iubeste copiii, sa-si faca unul. Stiu ca i-ar schimba viata in bine, i-ar da un sens si sunt convinsa ca ar fi un copil foarte iubit! E de preferat ca un copil sa aiba 2 parinti, dar mai bine unul care sa-l iubeasca cat 2 decat 2 din care unul alcolic sau caruia sa nu-i pese deloc de copil, sau si mai rau... Poate ca eu am avut noroc in viata, dar niciodata nu stii ce-ti aduce ziua de maine, si decat sa fii singur si fara nici un suflet pe linga tine, eu zic ca a avea un copil e ceva minunat! Si nu se stie niciodata daca copilul il vei creste singura, sau ii vei gasi, in timp, un tatic, daca meriti are Dumnezeu grija. Cred ca daca ne gandim la drobul de sare...asa nu mai facem nimic, ca de nimic nu putem fi sigure... patri

#28
leea_cv

leea_cv

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 274 mesaje

Postat 27 august 2005 - 15:29

Am descoperit cu stupoare,ca sa nu spun cu mihnire,ca se discuta aici despre viata mea.Oare, MIRUNA PAVEL,te lasa pe tine ceatza care ti-a intunecat intr-atita mintea la vederea povestii mele, - sa crezi ca eu mi-am dorit vrodata ca al meu copil sa nu aiba tata?Daca ai fi citit cu atentie,ai fi observat ca acest prunc a fost conceput dupa indelungi discutii in care noi doi ne puseseram de acord asupra venirii lui.Doar ca atunci cind s-a intimplat tatal ''nefricit'',vorba ta,a dat sa fuga.Asta inseamna ca eu ar fi trebuit sa ma macelaresc si imi omor copilul numai ca sa ii fiu lui pe plac?Si apoi ai tu habar pentru care motiv am vrut eu un urmas?Poate ai fi surprinsa sa constati ca nu mi-am inchipuit ca sint curajoasa.Sunt fete pe acest forum care nu au aprobat atitudinea mea.Am inghitit in sec.Era dreptul tau sa imi raspunzi eventual la fel.De aici pina la a ma face nebuna si egoista e ceva cale.Adpotia?Toata stima pentru cei care fac asta.Dar de ce o fac?Pentru ca nu au alta sansa.Cum sa fi renuntat eu la dreptul meu de a face un prunc,cum sa il fi avortat pe cel conceput cu atita dragoste de mine, numai asa, pentru a ajuta un altul cu parinti inconstienti.Aberatie.Daca mi-am asumat raspunderea de a face un copil,fii sigura ca m-am gindit si la cum va creste.Si nu trebuie eu sa iti dau tie explicatii vis a vis de cum va decurge viata noastra sau ce discutii vom avea la virsta intrebarilor.Cu ce va fi copilul meu mai prejos decit cei ai atitor mame vaduve sau singure pentru ca sotii le parasesc?Sau si ele sunt egoiste ori nebune ca au ales sa isi cresca pruncii?Tu de fapt cine esti?Care e povestea ta de te consideri atit de fara pacat sa arunci cu pietre?Sa fii chiar de o moralitate atit de inaltatoare?Oamenii de buna credinta n-as zice ca impart palme celorlalti doar de dragul de a le imbujora obrajii si astfel crescindu-le adrenalina.Parca ti-as fi cerut tie coji de paine sa am ce minca!Sau poate te doare suferinta mea ori cea de care crezi ca va avea parte bebelul meu...Daca as fi avut nevoie de calai,as fi zis aici pe forum :ASTA SINT,LUATI-MI GITUL.Si mama ce noroc as fi avut cu tine, ca dintre toti cei care au fost intr-un fel sau altul linga mine,tu te-ai fi oferit sa o faci. Va pup pe toate cele care sinteti realiste. [gravi]23 leea

#29
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 27 august 2005 - 16:35

Fetelor,Leea, asta e un subiect de doi bani! Sincer,ma mir ca dati atentie la asa un kk

#30
Alyssa

Alyssa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 27 august 2005 - 16:45

Leea draga, sarcina usoara si un bb sanatos! Cred ca ar trebui inchis subiectul pentru ca incalca regulamentul si discuta o persoana anume si asta fara voia ei. Pe bune, ce rost are acest subiect??? Haideti sa il aruncam la groapa cu furnici! Alice


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -