Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copil inafara casatorie - curaj sau egoism?


30 raspunsuri la acest subiect

#1
miruna_pavel

miruna_pavel
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 26 august 2005 - 11:03

Am citit cateva din discutiile de pe acest forum. Sunt povesti despre oameni... interesante sau nu pentru noi ceilalti, dar cu siguranta foarte importante pentru ei (ele) cei (cele) care le traiesc. M-a impresionat povestea Leei... Are 31 de ani si cred ca se crede curajoasa... Dar oare e curaj? I-am inteles dorinta de a avea un copil... sanatatea i-o cere intr-un fel... Dar asta e egoism... Un copil are 2 parinti intotdeauna... Leea nu l-a conceput singura si asa cum ea are dreptul sa decida si el, tatal, avea acest drept... Ne gandim oare cand ne dorim un copil, dar nu avem cu cine sa-l facem, ca deh, nu suntem casatorite si la copil... sau ne gandim doar la dorintele noastre egoiste de a nu fi singure? Ce va spune acel copil? Apoi barbatul, poate mai are si alti copii acasa care nu au nici o vina... la ei ne gandim? Sunt atatea copii care pot fi infiati, de ce nu-i ajutam pe ei? Nu e curaj ceea ce a facut Leea... e doar dorinta egoista... Curaj ar fi sa se rupa de barbatul acela care categoric nu are de gand sa ramana cu ea...sa infienze un copil... ala e curaj. Nu aduci pe lume un copil sa te folosesti de le... e o bucurie si trebuie sa fii tu unealta lui.. nu el unealta ta... Dar cate oare dintre noi gandim asa?

#2
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 26 august 2005 - 13:03

De ceas biologic care ticaie ai auzit?[flo]


Oana si Mara 11.08.2004
[url = "http://pg.photos.yahoo.com/ph/oanasandulescu/album?.dir=cb51&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos" ]pozici[/url]



#3
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 26 august 2005 - 13:17

Miruna,nu cunosc povestea despre care vorbesti,dar cred ca a concepe un copil in mod intentionat in afara casatoriei este si curaj,si egoism,in acelasi timp.Curaj,fiindca alegi sa aduci pe lume o viata,fara sa ai sprijin,ajutor si intelegere din partea celorlalti,dar si egoism,fiindca acel copil va fi privat de o familie si de tata.Cum zici si tu,un copil trebuie facut pentru el insusi,nu ca sa aiba cine sa ne aduca un pahar de apa la batranete. Irina si bb Ilinca(26apr04) Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#4
miruna_pavel

miruna_pavel
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 26 august 2005 - 13:39

Sa va traisca fetitele frumoase, Irina, Oana! Oana, Cum sa nu aud de "ceas biologic" care ticaie... dar parca de aceea suntem oameni ca mai si gandim si traim in societate... si stim sa ne asumam responsabilitati... Avem control pe viata noastra, sau cel putin, asa ni se pare, si ne mai dorim sa fim si apreciate pentru asta.... Iubesc copiii si de aceea consider ca atunci cand aduci un copil pe lume ai responsabilitate majora... ii esti dator sa-i oferi ce e mai bun sa evolueze, sa-i oferi un mediu in care sa poata creste DREPT, fara ura, fara complexe si cu inima deschisa. Cum poti face asta singura? Ce-i explici copilului tau cand va merge la gradinita si va vedea ca alti tatici vin sa-i ia pe ceilalti colegi, iar el nu stie nici macar notiunea de tata. Si asta nu numai din vina unui barbat care nu a stiut sa-si tina pantalonii pe el, ci si din cauza ta care stiai ca e casatorit si poate mai are si alti copii acasa... Nu-mi spuneti ca e curaj, e egisom si nebunie. Sau incompetenta in luarea unor decizii... Nu din dragoste pentru copii se face asta, ci din dragoste pentru ele insele, trebuie sa castige...

#5
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 26 august 2005 - 13:54

quote:
Originally posted by miruna_pavel
Sa va traisca fetitele frumoase, Irina, Oana! Iubesc copiii si de aceea consider ca atunci cand aduci un copil pe lume ai responsabilitate majora... ii esti dator sa-i oferi ce e mai bun sa evolueze, sa-i oferi un mediu in care sa poata creste DREPT, fara ura, fara complexe si cu inima deschisa. Cum poti face asta singura? Ce-i explici copilului tau cand va merge la gradinita si va vedea ca alti tatici vin sa-i ia pe ceilalti colegi, iar el nu stie nici macar notiunea de tata. Si asta nu numai din vina unui barbat care nu a stiut sa-si tina pantalonii pe el, ci si din cauza ta care stiai ca e casatorit si poate mai are si alti copii acasa... Nu-mi spuneti ca e curaj, e egisom si nebunie. Sau incompetenta in luarea unor decizii... Nu din dragoste pentru copii se face asta, ci din dragoste pentru ele insele, trebuie sa castige...
adica, noi parintii singuri, tati sau mame, care am ramas singuri din diferite motive din timpul sarcinii sau imediat dupa nastere nu putem sa le oferim copiilor nostrii acele valori morale pt a creste drepti?, corecti? cinstiti? loiali? responsabili? te inseli amarnic, si jignesti profund. Eu am crescut fara tata, si sora mea la fel. Si nu am avut decat o mama, care saraca a dat tot ce a avut pe lume pt noi. A muncit pt noi, ne-a luat de imbracat sa fim fete frumoase, sa aratam bine, ne-a recompensat cand terminam clasa cu mentiune, desi poate nu era cine stie ce, ne-a trimis in vacantze, ne-a dat sa mancam chiar daca ea manca numai cartofi sau fasole, ne-a dat ajutor pt scoala. Mama mea nu a fost egoista pt ca vrut sa castige. A castigat 2 copii care au invatzat sa lupte pt ei, si respectul ei si viceversa. Crezi ca eu de exemplu, mi-am dorit sa aduc pe lume un copil si sa nu aiba ce eu nu am avut si am suferit enorm? De aceea fac tot ce imi sta in putere sa ii pun fatza in fatza : tata si fiica macar 1 data pe saptamana. Nu e mult, dar asta nu inseamna ca fata mea nu va stii ce e un tata, sau nu va fi dreapta. Sincer, lezezi prin exprimarea ta. Freia si [copil] Alexa

#6
tlaura

tlaura

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 26 august 2005 - 14:00

Prietena mea cea mai buna, este in situatia care o descrie Miruna. Cand ea mi-a cerut sfatul, i-am spus ce va spun si voua: cine sunt eu sa judec ce e bine si ce e rau? Asa ca e mai bine sa lasam subiectul acesta pentru ca se va lasa cu polemici nedorite. Sunt argumente pro si contra, ambele puternice si rationale, motivate sau nu; dar cum nimeni nu detine adevarul absolut, nu avem dreptul sa judecam alte persoane. Nu trebuie decat sa fim langa ei si sa-i ajutam cu ce putem! (caci pana la urma dau o viata, nu omoara pe nimeni)! Laura, mama lui Andrei http://community.web.../user/tcatlaura http://www.imagestat...142&mode=invite

#7
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 26 august 2005 - 14:20

quote:
Originally posted by tlaura
Prietena mea cea mai buna, este in situatia care o descrie Miruna. Cand ea mi-a cerut sfatul, i-am spus ce va spun si voua: cine sunt eu sa judec ce e bine si ce e rau? Asa ca e mai bine sa lasam subiectul acesta pentru ca se va lasa cu polemici nedorite. Sunt argumente pro si contra, ambele puternice si rationale, motivate sau nu; dar cum nimeni nu detine adevarul absolut, nu avem dreptul sa judecam alte persoane. Nu trebuie decat sa fim langa ei si sa-i ajutam cu ce putem! (caci pana la urma dau o viata, nu omoara pe nimeni)! Laura, mama lui Andrei http://community.web.../user/tcatlaura http://www.imagestat...142&mode=invite
Laura,ca sa vezi,si prietena mea cea mai buna m-a intrebat acelasi lucru.In curand face 30 de ani,e singura si m-a intrebat ce parere am,nu ar fi bine sa faca un copil?Eu i-am spus ca n-as sfatui-o sa se apuce de asa ceva,fara sa fie casatorita si sa aiba langa ea un barbat care s-o iubeasca si pe ea,si pe cel mic.E destul de greu si atunci cand ai un sot care te iubeste si te ajuta,dar daca esti singura...Plus ca tatal e foarte important in dezvoltarea copilului,si nu numai.Cand o vad pe Ilinca cum alearga la tati fericita si se joaca si se iubesc amandoi,imi dau lacrimile...Cred ca e aproape o crima sa privezi in mod intentionat un copil de asa ceva. Freia,cum spui chiar tu,a fost o intamplare nefericita ca tu si sora ta sa fiti crescute doar de mama,si ,din pacate,acelasi lucru a patit si copilul tau.Dar nu ai ales tu singura,in mod intentionat ,sa faci un copil pe care sa-l cresti singura.La cazul din urmase refera Miruna,nu la cazul tau. Irina si bb Ilinca(26apr04) Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#8
miruna_pavel

miruna_pavel
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 26 august 2005 - 14:24

Departe de mine de a jigni cu ceva sau de a gandi ceva rau fata de o mama sau un tata ramas simgur/ singura cu unul sau mai multi copii din varii motive. Departe de mine acest gand, am priteni crescuti de un parinte singur si sunt niste oameni excelenti. Chiar daca uneori se simt datori prea mult fata de parintel care i-a crescut. Ma deranjeaza, in schimb, decizia unei mame necasatorite, care nu are o relatie stabila cu tatal copilului (vezi cazul Leei- de aceea l-am si dat ca exemplu). De faptul omul ala nu poate lua o decizie, nu poarta el copilul... Femeia a hotarat... Intrebarea mea era DE CE a hoatarat asa? Sa aiba acel copil... din prea multa dragoste pentru copii sau din egoism... Nu am nici un cuvant bun nici pentru tata... dar de ce as avea cuvinte bune pentru mama? Sin din tot acest "joc" pierde doar sufletel nevinovat... COPILUL...

#9
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 26 august 2005 - 14:36

nu ati inteles ce m-a deranjat in exprimarea ei. mai ca la schema logica, ca la asta lucram la unraport acum la servici ar suna cam asa: mama egoist = copil fara nici o valoare morala. Freia si [copil] Alexa

#10
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 26 august 2005 - 14:38

quote:
Originally posted by miruna_pavel
Departe de mine de a jigni cu ceva sau de a gandi ceva rau fata de o mama sau un tata ramas simgur/ singura cu unul sau mai multi copii din varii motive. Departe de mine acest gand, am priteni crescuti de un parinte singur si sunt niste oameni excelenti. Chiar daca uneori se simt datori prea mult fata de parintel care i-a crescut. Ma deranjeaza, in schimb, decizia unei mame necasatorite, care nu are o relatie stabila cu tatal copilului (vezi cazul Leei- de aceea l-am si dat ca exemplu). De faptul omul ala nu poate lua o decizie, nu poarta el copilul... Femeia a hotarat... Intrebarea mea era DE CE a hoatarat asa? Sa aiba acel copil... din prea multa dragoste pentru copii sau din egoism... Nu am nici un cuvant bun nici pentru tata... dar de ce as avea cuvinte bune pentru mama? Sin din tot acest "joc" pierde doar sufletel nevinovat... COPILUL...
cred ca ea a dat explicatia la nelamurirea ta in subiectul deschis de ea. Si ca o concluzie, a mea personala de altfel, Dumnezeu e sus si vede, si toti vom plati intr-un fel sau altul pt actiunile noastre. Freia si [copil] Alexa


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -