Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 5 voturi

CREDETI IN VISE? DAR IN DUMNEZEU?


62 raspunsuri la acest subiect

#21
Marutz

Marutz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 10 octombrie 2006 - 23:43

quote:
Originally posted by olim

Si eu as vrea sa stiu ce inseamna, mai ales ca si eu sunt maritata de anul trecut, dar azi noapte ma visam mireasa, dar era o alta rochie, dar destul de asemanatoare cu a mea.
Astept si eun un raspuns,
O zi buna tuturor[bis]


-------------------------------------------
Fetelor, nu vreau sa va speriu, dar va spun din experienta mea si in care cred..:(
Mama mea s-a visat mireasa prin '90 si a intrebat colegele la serviciu ce inseamna: a murit bunicul meu la scurt timp, poate chiar in acel timp.
Eu, la randul meu inainte sa ma casatoresc (probabil si cu pregatirie de nunta) m-am culcat intr-o dupa-amiaza si m-am visat imbracata in rochie de mireasa, iar la scurt timp (cateva ore) am aflat ca unchiul meu murise (aproape in acelasi timp cu visul meu). La mine in state era zi, iar unchiul meu a murit noaptea intr-un spital in tara.
Stiam dinainte sa ma visez eu mireasa ca acest vis prevesteste moartea unui om apropiat din familie, si chiar ma gandeam dupa ce m-am trezit "Doamne, sper sa nu se fi intamplat ceva rau." Uite ca s-a intamplat.
Aveti grija de voi,
Mara

#22
nicolnic

nicolnic

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 11 octombrie 2006 - 00:37

BUNA SEARA .DEPINDE DE FIECARE CUM INTERPRETAZA VISUL ,SI EU M-AM VISAT MIREASA SI NU MI S-A INTIMPLAT NIMIC RAU.EU NU CRED CA O ROCHE DE MIREASA CARE ESTE CEVA PUR ,POATE SA INSEMNE CEVA RAU.EU DE EXEMPLU DACA VISEZ CASE DARAMATE,GROPI,GAURI IN PERETI ATUNCI DA,SE INTIMPLA CEVA RAU ,AUD DE O MOARTE,DAR NU TOTI AVEM ACEELEASI INTERPRETARI.

#23
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 11 octombrie 2006 - 01:49

M-am visat de 2 ori mireasa in toata regula cu nunta si alai si n-am patit nimic.
Nu m-am priceput niciodat sa interpretez visele dar cand visez pantofi sigur ma mut in alta casa,e litera de lege.Acum doua seri am avut un adevarat cosmar.Am visat ca fata mea se arunca pe fereastra.Eu o salvam si ea sarea iarasi si radea.M-am trezit urland.

-------------------------
In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

#24
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 11 octombrie 2006 - 02:18

Iata un dictionar de vise: http://www.acvaria.com/visea.htm



Cristina,

mama lui

Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002

Cresc...

#25
bebe03

bebe03

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 11 octombrie 2006 - 10:15

dupa ce citii dictionarul de vise, dar si altele cica nu ar fi de rau, ba chiar de bine cind visezi rochie alba...

#26
pet.cost2005

pet.cost2005

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.823 mesaje

Postat 11 octombrie 2006 - 16:54

Si eu am avut in familie cazuri de vise care s-au indeplinit (in rau, din pacate) si deci, tind sa cred in vise ... dar nu in toate. Nu stiu, am un sentiment ciudat, de neliniste care ma face sa cred ca visul repsectiv se va indeplini.

Petronela
__________________________________________________

Azi e ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.

#27
Marilena12

Marilena12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 997 mesaje

Postat 12 octombrie 2006 - 23:57

Eu cred ca cel care da o interpretare visului, dupa auzite sau altfel, da acelui vis o putere mai mare decat se cuvine. Uite ca , culmea, cei care cred in vise, primesc si roadele lor: le moare careva, patesc ceva rau la serviciu, etc. Voia Domnului nu e ca eu sa stiu ca imi moare cineva si oricum, nu cred ca ar fi cazul sa o faca asa ambiguu. Domnul ar trimite ingerul, daca cineva s-ar invrednici de asta. Si eu am avut vise si am povestit duhovnicului, care m-a sfatuit sa fiu atenta sa nu le ofer prea multa credibilitate cata vreme nu stiu cine le-a trimis. Diavolul a aparut multora in vis in chip de inger (asa cum credem noi ca arata unul). Eu am avut personal certitudinea ca visele nu sunt decat aberatii ale unui creier care proceseaza vrute si nevrute. Ca Domnul poate sa trimita cuiva un vis, asta nu neg. Dar cu voia Lui, poate sa mai trimita si altcineva vise. Si pe ale aluia nu le vreau si nici nu ma obosesc sa le interpretez. Domnul stie ca eu sunt slaba si nu ma pot feri de ispite si de-aia ma rog sa ma fereasca El. Nu consider ca are legatura credinta in Dumnezeu cu visele. Astea sunt superstitii si eu ma feresc de ele. Dumnezeu nu a lasat omului sa-si cunoasca viitorul si cu interpretarile astea, ca e de rau sau e de bine, eu zic sa nu ne hazardam, ca o luam pe campii, si Il mai taram si pe Bunul Dumnezeu cu noi, in desertaciuni. Doamne ajuta!

Mary si Anna Maria- 08.04.2006

#28
nicolnic

nicolnic

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 13 octombrie 2006 - 14:37

Eu nu zic ca tu nu ai dreptate,ba din contra te aprob ,dar visul pe care eu l-am avut intr-o zi asa de mare nu poti spune ca nu e dat de dumnezeu .Numai cineva care nu a trecut prin ce am trecut eu poate sa spuna ca "VISELE SUNT NISTE ABERATII".PS. Poate ca si eu daca nu pierdeam un copil ,si nu aveam o asa boala ziceam acelasi lucru.Nu stiu daca ai citit toata povestea mea ,dar ea a inceput imediat dupa ce am pierdut copilul si am inceput sa intreb mereu "DE CE DOAMNE TOCMAI EU".Pina cind tot un vis m-a facut sa inteleg ca nu am dreptul sa judec,si tot un vis m-a ajutat sa i-au decizia de a lasa copilul cind am ramas insarcinata ,stiind ce risc e "moartea mea si a copilului".DUMNEZEU A FOST SI E CU NOI TOT TIMPUl,fie ca dormim fie ca suntem treji.Asta e parerea mea.

#29
Marilena12

Marilena12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 997 mesaje

Postat 15 octombrie 2006 - 22:00

Nicol, eu am inteles insemnatatea visului tau si am citit cu atentie si imprejurarile dar iti vorbesc dintr-o experienta vasta legata de vise, atat ale mele cat si ale mamei mele care tot timpul are vise care prevestesc raul. Si mereu se intampla ceva atunci cand se lasa preocupata de ele. In ceea ce ma priveste, am avut vise care m-au impresionat mult. Si la ultimul, inainte de a afla ca sunt insarcinata, am visat acelasi lucru de 2 ori, care s-a confirmat pana la un punct.Apoi am testat mult, la sfatul duhovnicului, si am constatat ceea ce ti-am spus sus. Visele sunt bune sau rele, dar asta nu inseamna ca nu pot fi arme ale dusmanului lui Dumnezeu. Nu exclud posibilitatea ca Domnul sa lucreze prin ele, doar El poate lucra prin orice, ca este atotputernic, dar nu exclud nici posibilitatea ca intr-o zi mare, sa ai vise trimise de unde nu trebuie. Si scopul e simplu: sa crezi in ele, ca dupa aia vor veni si altele care sa-ti faca rau.Eu nu te-am sfatuit decat sa fii atenta cu cata putere dai acestor vise. Roaga-te, si Dumnezeu iti va descoperi care-i cea mai buna atitudine pentru sufletul tau. Minunile Lui sunt mari, asta o simti si tu cu copilasul tau.
Mi-as dori sa iti pot spune povestea mea si experientele legate de vise, dar e o poveste lunga...pot sa-ti spun ca sunt un om care a suferit coma profunda si moarte clinica in copilarie, la 17 ani am suferit un accident grav cu operatie pe plaman si pareza, situatii de viata si de moarte. Si visele au fost mereu prezente in aceste momente si Dumnezeu a fost mereu cu mine, in inima mea si pe buzele mele. Am trecut prin clipe in care oamenii nu mai puteau face nimic pentru mine. Si am visat. Si m-am luptat. Si doar Dumnezeu a fost acolo. Si in coma, si in somn, si , slava Domnului, treaza.

Mary si Anna Maria- 08.04.2006

#30
nicolnic

nicolnic

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 16 octombrie 2006 - 18:07

Marinela ,pai tocmai deaia spun ca e trimis de DUMNEZEU pt. ca eu sunt o femeie credincioasa si visul meu nu l-am avut imediat dupa ce am pierdut copilul,ci dupa ani de rugaciune si de mers la biserici.DUMNEZEU Mi-a ascultat rugile si apoi mi-a trimis un semn prin acel vis pe care eu l-am avut.Pt ca serios vorbind eu nu asi fi lasat copilul daca nu asi fi avut acel vis.Tu ai perfecta dreptate in ceea ce spui dar si eu in ceea ce spun ,si asta pt. ca avem o experienta si am trecut prin ceea ce am trecut amandoua.Ps.asi vrea sa cunosc si povestea ta pt. ca simt ca ceva ne leaga ,poate suferinta prin care am trecut.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -