Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 5 voturi

CREDETI IN VISE? DAR IN DUMNEZEU?


62 raspunsuri la acest subiect

#61
monica11

monica11

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 381 mesaje

Postat 12 decembrie 2007 - 20:02

buna fetelor

pe la inceputul vietii eram sceptica la vise pt ca nu intelegeam mai nimic din ele pana cand a murit bunica mea...mi-a fost foarte draga pt ca ma crescuse, toate amintirile copilariei erau din curtea ei si sub mangaierea ei. tare mult si-a dorit sa ma vada mireasa si nu i s-a implinit vointa. au mai trecut ani si m-am casatorit. cu o saptamana inaintea nuntii dimineata duminica am avut un vis extraordinar de frumos..din acelea care iti lasa o adiere plina de dragoste si bucurie..si ea imi spusese in vis ca totul va fi bine si m-a imbratisat, mi-a spus cat sunt de frumoasa si de norocoasa cu sotzul meu.
a mai trecut un an..am visat-o nervoasa si agitata si taia carnea cu cutitul spunand s-o las in pace ca e grabita...a doua zi tatal meu a suferit un atac cerebral..am fost socata de veste, am suferit enorm pe perioada spitalizarii si din fericire tatal meu a primit o a doua sansa la viata de la Dumnezeu.
a mai trecut o perioada si am visat-o cum a venit in casa si a prins un paianjen care se urca pe mine, m-a pupat si a plecat...peste 2 saptamani veneam dinspre bucuresti acasa si nasa mea adormise la volan..de fapt toti adormisem in masina si sotzul meu s-a trezit instinctual inainte ca masina s-o ia de pe carosabil.
uitandu-ma in urma o consider ingerul meu pazitor si s-o tina Dumnezeu impacata unde este ca a fost o femeie extraordinara.
Acum ma rog sa ma lumineze Dumnezeu intr-o problema grava si ma educ zi de zi in rabdarea si perseverenta de a trece peste obstacolul acesta pentru a ne binecuvanta si pe noi Dumnezeu cu un bebe.

Pupici fetelor

#62
ManyHope

ManyHope

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 12 decembrie 2007 - 23:07

quote:
Originally posted by acsintetina


Nu cred ca a face din vise un tel in viata reprezinta un lucru bun.

"Tel"? "Tel" sau TELUL?
...ca daca e pus visul ca "tel" in ordine ierarhica la nr. 473 pe lista importantei/prioritatilor... chiar nu vad in aceste conditii care-i problema sa am "un tel" chiar si din intelegerea viselor in propriul folos, al vietii pamantesti si al celei spirituale desigur !


quote:
Ca si crestin cred Sfanta Scriptura care-mi spune:
(FAPTE 1: 7 El le-a raspuns: ,,Nu este treaba voastra sa stiti vremurile sau soroacele; pe acestea Tatal le-a pastrat supt stapinirea Sa.

Cred ca viitorul meu este in mana lui Dumnezeu si atunci chiar daca trec prin valea umbrei mortii voi avea pace si liniste!


E treaba ta ce crezi si ce faci cu ce crezi tu! Repet ce am spus: o sursa de informatii, oricat de nesigura ar fi, n-ar trebui automat descalificata, doar din pricina dificultatilor de-a discerne de la ea ceva utilizabil... ceva poate ca un bob de grau intr-un noian de paie goale !
...poate pentru tine sau pentru alte persoane numai un bob nu merita efortul, ca... nu stiu, nu satura numai atat sa zicem, dar asta nu inseamna ca esti tu sau eu sau Cutare sau Cutarica etalonul perfect, ca dupa persoana X se da ora exacta pe glob si ca toata lumea trebuie sa se alineze in front dupa modelul respectiv si ca altfel nu se poate sau ca altfel n-ar fi bine, ci ca ar fi facere de rau si vrajitorie [vrajitor] sau mai stiu eu ce nebunie...

E marturia ta, e trairea ta, foarte bine, o respect, dar esti tu sigur ca cele care le tot exsp_spui tu-tu-tu p-acilea "sunt marfa de export" ? esti sigur ca va functiona "sistemul" tau sau "produsul" tau sau "aplicatia" ta la fel de optim ca la tine acasa si in curtea altcuiva de si-o transpune cineva ? Daca nu se potriveste 100% ?
Putina moderatzie la proiectat sfaturi potrivie tie, catre persoane care-s altfel-ALTFEL decat tine...ar strica oare ?
[medic]



quote:
Originally posted by Bic

...
Sa fi fost un vis care sa ma pregateasca pentru ce a urmat si va urma???
De la cine e visul asta?

Pai dupa tine cine oare in universul asta si din afara de cercul tau interior, ar avea interes sa-ti faca tie un asa bine, sa-ti faca cum de pilda se procedeaza cu cetatenii romani ce urmeaza sa calatoreasca in Africa, carora preventiv, inainte de-a fi inevitabil expusi la diferiti agenti patogeni indigeni pe continentul african(dar inexistentzi in spatiul danubiano-pontic), sunt vaccinati si li de administreaza medicamente pentru imunizare, ca sa reziste solicitarii aparte care va urma... dupa tine nu e destul de evident raspunsul la intrebarea ta ?
Scrie in Biblie si ca "pomul se cunoaste dupa roade", adica dupa rezultate itzi potzi da seama ce fel a fost actiunea si dincotro ti-a venit.



De vise remarcabile probabil ca toata lumea are parte si fiecare am avea cate ceva special de povestit, insa e o tema ce cam descalifica in societate si de aia e evitata intensiv...se fuge de marturist asa ceva ca ___ala de tamaie !!
[pic]

--------------------------
"Las-o ba ca merge-asa,
Ne-am obisnuit cu ea!
Las-ooooo! Las-ooooo!
Las-o ba ca merge-asa,
Ne-am indragostit de ea!
Las-ooooo! Las-ooooo!"
[cusca]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -