Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Inca discutii cu ex-ul


13 raspunsuri la acest subiect

#11
brotacel03

brotacel03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 26 iulie 2005 - 09:07

Voi vedea ce solutie voi adopta, dar sa-mi lanseze el ultimaturi mi se pare total deplasat. Pana la urma, el aplica exemplul patern pe care l-a avut: tata de vacanta, desi e impropriu spus tata.

#12
alma

alma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 26 iulie 2005 - 10:32

Ai renuntat la pensia alimentara pentru a ramane in apartament. Recunosti ca n-ai fi putut cumpara altceva cu partea ta de bani si-ti spun ca rata la casa face mai mult decat pensia alimentara pe care mi-o plateste ex-ul. Deci invoiala voastra trebuie respectata. Ca nu contribuie cu bani la cresterea copilului e mai putin important, mai ales ca spui ca te descurci cu ceea ce ai tu. El nu vede cat se cheltuie cu un copil pentru ca nu sta efectiv cu el. Cate discutii n-am avut si eu pe tema asta! Numai ca fata mea e marisoara si trage ea de el. Incearca sa lasi resentimentele de-o parte si sa faci ce e mai bine pentru copil. Da-i voie fostului sa-l ia la plimbare, sa stea cu el o zi intreaga eventual. Va fi nevoit sa-i dea de mancare, sa-i poarte de grija... E tatal lui si nu cred ca l-ar neglija daca isi doreste atat de mult sa-si petreaca timpul cu el. http://community.web.../user/freediaro

#13
mircea42

mircea42
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 29 iulie 2005 - 16:06

Raspunsul meu poate fi intrucitva departe de subiect. Ma uit la sumedenie de batrini neajutorati in jur. Poate am inima de piatra, poate un realism crud. Nu pe putini ii intreb: "Matale ce-ai facut, cind erai ca mine, de 30-40 ani?" La care raspunsul este indeobshte tacere. Fara indoiala multi actionam in functie de constructia personala mai mult sau mai putin precara. Nu e usor sa lasi multe, sa faci eforturi pentru un copil. Iti scoate peri albi, te umple aproape permanent de griji (bineinteles ca aduce si fericiri teribile - scuzati licenta originala). Multi lasa balta o asa ocupatie. Si traiesc cum le vine mai bine, FARA GRIJA ZILEI DE MIINE, cu atit mai putin a propriei batrineti. Sotul tau, Brotacul-mascul, pare sa fie din aceasta categorie. N-as vrea sa fiu in locul lui (daca nu se schimba dramatic) peste 20-30 ani (ca pasionat de istorie, jonglez cu deceniile). Te seaca la inima atunci ca alde fiul/fiica nu e linga tine cind ai probleme, fie si dintre cele ce tin de simpla adaptare la o noua etapa a vietii tale. Oare, atunci, constientizeaza eroarea, sau dau vina pe altii, pe Dumnezeu etc? Intrebare retorica... mircea42

#14
mircea42

mircea42
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 29 iulie 2005 - 16:08

Raspunsul meu poate fi intrucitva departe de subiect. Ma uit la sumedenie de batrini neajutorati in jur. Poate am inima de piatra, poate un realism crud. Nu pe putini ii intreb: "Matale ce-ai facut, cind erai ca mine, de 30-40 ani?" La care raspunsul este indeobshte tacere. Fara indoiala multi actionam in functie de constructia personala mai mult sau mai putin precara. Nu e usor sa lasi multe, sa faci eforturi pentru un copil. Iti scoate peri albi, te umple aproape permanent de griji (bineinteles ca aduce si fericiri teribile - scuzati licenta originala). Multi lasa balta o asa ocupatie. Si traiesc cum le vine mai bine, FARA GRIJA ZILEI DE MIINE, cu atit mai putin a propriei batrineti. Sotul tau, Brotacul-mascul, pare sa fie din aceasta categorie. N-as vrea sa fiu in locul lui (daca nu se schimba dramatic) peste 20-30 ani (ca pasionat de istorie, jonglez cu deceniile). Te seaca la inima atunci ca alde fiul/fiica nu e linga tine cind ai probleme, fie si dintre cele ce tin de simpla adaptare la o noua etapa a vietii tale. Oare, atunci, constientizeaza eroarea, sau dau vina pe altii, pe Dumnezeu etc? Intrebare retorica... mircea42


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -