Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Inca discutii cu ex-ul


13 raspunsuri la acest subiect

#1
brotacel03

brotacel03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 25 iulie 2005 - 13:59

Buna. De mai bine de 20 de luni imi cresc singura baiatul(care are acum 2 ani), ca tatal lui a considerat ca o casnicie de 7 ani nu are valoare. In urma partajului am ramas cu ap(28mp) iar el cu masina, in schimb am fost de acord sa nu contribuie financiar pt. voinic. Si tot el, astazi, imi spunea ca sunt egoista si egocentrista, ca am adus in discutie ca nu l-a interesat deloc cum m-am descurcat financiar in acest timp, si ca pana la urma el mi-a facut o favoare lasandu-mi casa. Chiar asa? Sa fiu eu egoista ca incerc sa-mi acopar cheltuielile singura, si voi stiti ca un copil are necesitati. In plus, ma mai si preseaza sa-i dau si lui copilul(el habar n-are ce program are un copil la varsta asta). E vreo sansa sa priceapa si el ca un copil nu se creste cu vizite de cateva ore pe luna?

#2
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 25 iulie 2005 - 14:50

io am incercat sa_l conving de acelasi lucru si nu am reusit. dar voi continua sa il bat la cap pana imi vor iesi peri albi. Freia si [copil] Alexa

#3
brotacel03

brotacel03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 25 iulie 2005 - 16:12

Inca ma doare stomacul in urma discutiei; ce usor e sa fiu tot eu egoista si egocentrica, cata vreme dl. isi respecta weekend-ul, si doarme pana la 11, in vreme ce eu ma trezesc cel tarziu la 7, sa fac diverse pana se trezeste voinicul. Sau ca nu a venit o data cu un bax de scutece sau o cutie de lapte praf. Sau ca eu plecam la piata pe fuga, in timp ce copilul dormea singur in casa. Oare sunt eu anapoda, sau ii lipseste lui gena de parinte? Acum mi-a dat ultimatum sa-i spun pana vineri cand i-l dau pe voinic la el...

#4
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 25 iulie 2005 - 16:33

cum adica ultimatum? ultimatum ca ce? numai vine sa vada copilul? oricum din ce ai scris inteleg ca nu prea se agita. la noi situatia e cam asa. cotizeaza lunar pt ca s_a oferit cu o suma de bani, uneori mai da in plus sub f de jucarie, de 1 iunie de ex sau craciun. o vede 1 data sau de 2 ori pe sapt, alteori ma duc eu peste el cu copilul. si atat. nu stie unde e cresa, cat dorm, ce fac, dar imi spune sa mai am grija de mine si sa mai imi cumpar si mie lucruri nu numai la copil... de parca ... in fine. faptul ca ai fost de acord cu necontributia nu am inteles_o. a fost impusa de el ca sa ai casa? sau asa ai vrut tu din ... mandrie? in oricare caz un tata ar trebui sa participe si material la crestere pt ca o face pt copil nu pt tine. io iti sugerez sa te linistesti si ca sa ne putem spune opinia la ce sa faci ar trebui sa ne spui mai multe detalii despre ultimatum. sa ai o zi linistita. Freia si [copil] Alexa

#5
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 25 iulie 2005 - 17:08

Brotacelule, da' eu n-am inteles. Pe de o parte zici ca habar nu are ce program are copilul la varsta asta, pe de alta daca ti-l cere (o zi) nu vrei sa i-l dai. Pai cum vrei sa afle?
Incearca sa lasi la o parte toate sentimentele astea negre. E clar; v-ati despartit, fiecare are calea lui. Nu provoca discutii dureroase si inutile, de fapt. Vezi-ti de viata ta, incearca sa ti-o refaci.
Cu banii - nici eu nu am inteles de ce ai refuzat tu pensia alimentara. Dar totusi daca ai facut-o, nu-i scoate ochii. Daca iti pare rau ca ai facut-o, spune-i asa si reconsiderati ideea. Altfel ajungeti la acuze reciproce pe care nici unul de fapt nu le gandeste cu adevarat, ci sunt spuse la nervi.
Tu nu faci altceva decat sa te macini inutil. Te enervezi aiurea. Tatal copilului nu s-a dovedit a fi un sot bun pentru tine, ei si? Incearca sa iesi din starea asta negativa si sa privesti partea plina a paharului.


Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004
pozele noastre



#6
brotacel03

brotacel03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 25 iulie 2005 - 17:15

Nici eu nu am inteles ce a vrut sa spuna cu ultimatumul; l-am intrebat daca este o amenntare voalata, da nu mi-a raspuns. Legat de acea renuntare la intretinerea copilului, nu a fost alta cale de a-i returna 1/2 din valoarea casei. Cu suma ce-mi revena, nu puteam lua nimic(ap fiind confort redus), iar sa stau cu chirie cu copilul nici discutie. Asa ca singura cale de iesire la acel moment a fost aceasta. La inceput, venea in vizita la copil fara macar un fruct, dar fiidca i-am tot spus ca nu se face, a inceput sa vina cu 2 banane, 2 kiwi. Dar lui i se pare echitabila acea invoiala, si nu se simte obligat in nici un fel. Am norocul ca ma pot descurca(deocamdata)singura, dar as fi vrut sa vad si din partea lui macar un pic de consideratie, nu sa arunce cu vorbe(ca eu sa nu vorbesc de partea financiara, ca nu stiu cum e sa ma mut de 4 ori intr-un an sau ca sunt egoista si nu vreau sa-i dau baiatul (cu care se mandreste, de altfel). Credeam ca timpul ma va face mai imuna la astfel de atacuri, dar, nu, am venit aproape plangand de la munca.

#7
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 25 iulie 2005 - 18:56

Invoiala-i invoiala si trebuie sa o respecti, ca sa te respecti pe tine. Nici pe mine nu m-a inteles nimeni de ce tin mortis sa-mi respect cuvantul dat fostei, cand a acceptat ca fata noastra sa fie in ingrijirea mea. Ca pe ea nu o intereseaza nimic, nimic, dar vrea sa o vada cand are chef... Si eu zic ca franele nu-si au rostul, desi si eu simt ca tine. Oricat de incorect ar parea. http://community.web...com/user/tora97 "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#8
brotacel03

brotacel03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 25 iulie 2005 - 21:10

Da, Rufus, invoiala e invoiala, si nu am de gand sa o incalc. Dar as fi vrut ca macar sa fie constient ca un copil inseamna multe, nu numai dragalaseniile pe care i le vede el intr-o ora de vizita (o data, de doua ori pe luna). Ca nu e o papusa cu care doar te mandresti. Probabil ca sunt eu anapoda...Oricum, iti areciez interventia, fiindca stiu ca ai observatii pertinente.

#9
Ioana Sora

Ioana Sora

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 26 iulie 2005 - 01:17

Brotacel, eu una m-am saturat sa ma rog de "Maria Sa" sa vina sa-si vada copilul sau sa contribuie cu ceva. Si crede-ma... chiar nu pricepe si nu intelege ce inseamna un copil, din nici un punct de vedere. O singura data am incercat sa-i spun eu lui ca o sa-i dau copilul in weekend, pentru ca nu aveam cu cine s-o las pe fetitza, si a iesit un mare scandal... moment in care mi-am promis ca eu nu mai fac nici un efort sa il implic in viata copilului. Singurele "ultimatumuri" pe care mi le-a dat ex-ul au fost sa nu mai indraznesc sa-l deranjez cu telefoane sa-i amintesc de pensia pentru copil, ca altfel... L-am intrebat si eu "Altfel, ce ?" Evident ca n-a fost in stare sa-mi raspunda si pana la urma a gasit un raspuns foarte inteligent:"Te dau in judecata ca esti mama denaturata, te plimb prin tribunale si iti iau copilul." In clipa aia, am izbucnit in ras si i-am spus sa afle intai ce inseamna asta. Am ajuns la concluzia ca nu merita sa ma enervez de fiecare data si sa port discutii aprinse interminabile. Pur si simplu, nu ma mai intereseaza acest aspect. Nu esti egoista sa-i pretinzi sa te ajute financiar. Multa vreme si eu am luptat spunandu-mi ca, de fapt, lupt pentru dreptul copilului pana la capat. Dar mi-e mult mai bine de cand am ajuns singura la concluzia ca acele scandaluri nu-mi usurau viata, din contra, ma aruncau intr-o stare de deprimare. Ioana & Maria Catalina http://photos.yahoo.com/ioana_sora

#10
anamari

anamari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 219 mesaje

Postat 26 iulie 2005 - 02:15

eu zic ca daca va lua copilul pentru o zi, va vedea ca a-l creste nu e numai joaca , ci mult mai mult-ideal ar fi sa-l ia un week end...

si atunci
1. fie va renunta la idee
2. fie va fi mai interesat de cheltuielile cu copilul si de nevoile sale in genere...

pe de alta parte te inteleg ca nu ai incredere ca poate avea grija de un copil, dar altfel nici nu poate invata-atata timp cat nu e alcoolic sau total iresponsabil eu i l-as da...

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-20 [baietel]
poze de copii cuminti

povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -