Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cum suflam in iaurt ?...


18 raspunsuri la acest subiect

#1
Alyssa

Alyssa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 24 mai 2005 - 19:50

Daca sintem in clubul mamicilor si taticilor singuri am trecut prin experiente nedorite, nefericite. Ne-am mai maturizat in gindire, ne-a mai calit viata un pic. Ce invatam din lectiile date de viata? Cum putem folosi experientele noastre spre a evita greseli viitoare? Care sint steguletele rosii sau becurile de alarma pe care trebuie sa le luam in seama cind gasim curajul sa incepem o noua relatie? Eu de exemplu voi incerca sa iau in consideratie urmatoarele: - voi evita un barbat care vorbeste urit despre fosta nevasta sau prietena, cu cuvinte jignitoare (curva, nenorocita etc) - voi evita un barbat care ma telefoneaza mereu si care ma intreaba suspicios unde am fost, facindu-ma silita sa ii dau o explicatie - voi evita un barbat care isi injura mama sau sora, care vorbeste urit de neamul lui - voi evita un barbt caruia nu ii plac copiii. - voi evita un barbat care se vrea mereu centrul atentiei la un party - voi evita un barbat care nu e stabil financiar, care nu are statut stabil de emigrare, etc - voi evita un barbat care are o parere proasta despre femei, care crede ca barbatul e centrul pamintului. - voi evita un barbat care isi doreste numai fii si care crede ca avind o fata e nedemn de el! (mai sint din astia pe lume!) Chiar si cele si cei care sinteti in relatii super va rugam sa ne dati un sfat, ceva care ne poate ajuta sa evitam greseli si dureri de cap preventibile! Alice

#2
adivio

adivio

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 24 mai 2005 - 20:27

As adauga ca e de evitat barbatul tipicar, maniac in sensul ca ceasca sa stea doar cu coada la dreapta spre exemplu. Deasemenea barbatul mamos, care nu iese din cuvintul mamei si eventual chiar locuieste cu ea la o virsta la care trebuia demult sa aiba rostul lui. Dupa mine barbatul potrivit este acela care stie sa se bucure alaturi de tine pentru ceea ce esti si ceea ce faci, stie sa te sustina atunci cind esti jos si stie la rindul lui sa ceara ajutorul cind este el jos fara mandria aceea nebuneasca, barbatul care ofera siguranta si mai ales acela care nu fuge atunci cind afla ca exista copii dintr-o casatorie anterioara, ci dimpotriva iubeste femeia dar si copilul/copii acesteia ca pe un tot. Ca sa prinzi radacini iti trebuie pamint bun, altfel te poate smulge asa,...orice val. Adivio&Ioana-nazdravana

#3
Kehleyr

Kehleyr

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 974 mesaje

Postat 25 mai 2005 - 17:11

Poate ar fi trebuit ca acest subiect sa fie intitulat "Barbatul perfect" [il]. Eu as mai adauga sa alegi un barbat cu preocupari similare -- adica, daca tie iti place sa dansezi, sa stii ca si el vrea, sau daca iti place sa mergi pe munte, sa nu fie un lenes. Stiu ca sunt lucruri care se pot face si cu prietenii, nu neaparat cu soztul, dar sa nu fie prea multe... sa va treziti ca de fapt nu aveti cum sa va petreceti timpul impreuna si sa faceti amandoi ceva ce va place... Eu am suferit destul de tare ca soztul meu nu danseaza, nu joaca tenis, nu merge cu patinele, e friguros [:D], toate acestea fiind lucruri care sunt total opuse firii mele. Pe alocuri am facut concesii, si pe alte alocuri sper inca sa il dau pe brazda [biz].
The Answer to the Great Question of Life, the Universe and Everything Is Forty-two.

#4
DARAEL

DARAEL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 956 mesaje

Postat 25 mai 2005 - 23:12

quote:
Originally posted by Kehleyr
Poate ar fi trebuit ca acest subiect sa fie intitulat "Barbatul perfect" [il].
The Answer to the Great Question of Life, the Universe and Everything Is Forty-two.
[cool] De la DARAEL, un buchet mare de [floare3] [floare3] [floare3] ! Cat despre intrebarea initiala "cum suflam in iaurt ?... ", raspunsul este dezarmant de simplu: cu buzele uror apropiate, se face ffffffffffffffffffffffffffff.... [^] Cu stima, Singur, DARAEL Ratacitor prin Lume http://www.geocities.com/dara2el/ “A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

#5
Alyssa

Alyssa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 26 mai 2005 - 00:11

ok! Puteti voi sa rideti, dar a fost o intrebare foarte serioasa care ma macina de citva timp! Nu am intitulat subiectul "barbatul perfect" pentru ca nu vinez asa ceva, sint realista si cu piciaorele pe pamint. Nu barbatul perfect il caut ci modalitatea de a evita greselile de pina acum. De exemplu cind exul meu o vorbea pe cea diainte mea de rau trebuia sa imi dau seama ca asa ma va vorbi si pe mine. Cind a injurat-o pe mama lui trebuia sa imi dau seama ca va veni vremea sa ma injure si pe mine. Faptul ca peste tot se vroia centrul atentiei iar ar fi trebuit sa ma faca sa vad ca ceva nu e ok... Cam asta am vrut eu sa spun... Discutind cu psiholoaga mea i-am spus de incercarile mele de a iesi din carapacea mea la care mi-a spus ca nu sint gata inca pentru o noua relatie... De ce? am intrebat-o eu curioasa? Pentru ca nu stii sa alegi, nu ai abilitatea de a alege un barbat bun! Nu cunosti barbatii, nu stii cu ce se maninca, nu le stii mecanismul si atragi numai ce nu e bun pentru tine. Mi-a spus ca de exemplu daca intr-un loc sint o mie de barbati si 999 sint foarte buni, cu calitati extraordinare si unul dintre ei e un barbat care in combinatie cu mine este dezastru, eu la ala ma duc!... De aia mi-e teama si intr-un fel vreau si eu sa invat sa "aleg"... Ca a devenit un motiv de misto... poate nu e asa de important si poate intr-adevar sint o naiva!... Mersi pentru timp! fffffffff!!!! Alice

#6
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 26 mai 2005 - 09:45

Alice, ar trebui sa ignori remarcile si intrigile rautacioase. E un subiect binevenit pt multi dintre noi. Freia si [copil] Alexa

#7
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 26 mai 2005 - 14:39

Alice, eu am citit subiectul tau si n-am stiut ce sa-ti raspund atunci pe loc. Vazind reactiile de dupa, ma lansez. Eu cred ca trebuie sa fii foarte circumspecta si sa inregistrezi imediat ceea ce nu-ti place si sa intelegi apoi de ce nu-ti place si ce se (poate) ascunde dupa. E greu, cred, sa vezi dintr-o data daca satisface lista ta din primul mesaj la care drept sa-ti spun nu stiu daca ar mai fi de adaugat ceva. Cred, mai degraba, ca trebuie vazut si cunoscut pe indelete in ipostaze diverse (in tete-a-tete, in familie (de ambele parti), intre prieteni, la serviciu). Darael si ceilalti, nu trebuie cautat barbatul ideal ! idealul e intotdeauna vazut de ceilalti de dinafara (e frumos, policitos, manierat). Trebuie gasit un OM responsabil si capabil sa ne faca fericite. [flo][flo][flo] pentru Alice ! Mik.

#8
Kehleyr

Kehleyr

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 974 mesaje

Postat 26 mai 2005 - 15:42

Alyssa, imi pare rau, nu am vrut sa te supar in nici un fel.. eu am vrut numai sa spun ca este greu sa gasesti un barbat care sa aib atoate calitatile descrise de tine. Scuze, nu s-a vrut o remarca rautacioasa, si eu ti-am raspuns serios... Freia daca ti se pare ca am stricat ceva te rog sa stergi postarile mele... le-as sterge chiar eu dar oricum am fost citata si am vrut sa imi cer si scuze.
The Answer to the Great Question of Life, the Universe and Everything Is Forty-two.

#9
smillaraaq

smillaraaq

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 199 mesaje

Postat 26 mai 2005 - 16:45

Evit un barbat care ma controleaza excesiv, chiar daca la inceput se poate confunda cu o frumoasa dovada de dragoste. Evit barbatii care se imprietenesc extrem de repede cu toate prietenele mele, care ajung sa aiba intalniri private cu prietenii mei (in care eu sa nu fiu inclusa), care intr-un cerc de prieteni ma fac sa ma simt complexata sau nelalocul meu. Evit barbatii zgarciti, neingrijiti, prost-crescuti. Si apropo de ceea ce spunea psiholoaga ta, multa vreme si eu am trait cu impresia ca din 999 de barbati fix la ala nepotrivit ma opresc ... Cred ca numai Dumnezeu ti-l poate scoate in cale pe acel 1 cu care te potrivesti. Curiozitatea ii impinge pe unii sa descopere America si pe altii sa asculte la usa.

#10
DARAEL

DARAEL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 956 mesaje

Postat 26 mai 2005 - 18:32

quote:
Originally posted by Freia
Alice, ar trebui sa ignori remarcile si intrigile rautacioase. E un subiect binevenit pt multi dintre noi. Freia si [copil] Alexa
Vorbesc doar in numele meu: nu am vrut sa fiu deloc ironic si nici rautacios. Dar este asa de greu sa raspunzi la o tema asa de vasta. Sa cunosti pe celalalt ??? E minunat. Dar poate ar trebui initial sa ne cunoastem pe noi. Dar sa revin:
quote:
Originally posted by Alyssa ok! Puteti voi sa rideti, dar a fost o intrebare foarte serioasa care ma macina de citva timp! Discutind cu psiholoaga mea [ ] mi-a spus ca nu sint gata inca pentru o noua relatie... [ ] Mi-a spus ca de exemplu daca intr-un loc sint o mie de barbati si 999 sint foarte buni, cu calitati extraordinare si unul dintre ei e un barbat care in combinatie cu mine este dezastru, eu la ala ma duc !... Ca a devenit un motiv de misto... poate nu e asa de important si poate intr-adevar sint o naiva!... fffffffff!!!! Alice
Nu a ras nimeni de tine. Iar intrebarea este evident foarte importanta. Dar raspunsul este IN TINE ! Si este incredibil cred eu: uita de ex. Nu mai trai in trecut. Uita-l. Asa, simplu - uita-l. Si deschide ochii spre prezent, incearca sa vezi Cerul si Pamantul, si zambetul copacilor, si furnica de pe trotuar. Asa vei intelege ca nu ai pierdut nimic, ci ai castigat. LIBERTATEA ! Si cunoasterea - da, cunoasterea care te va ajuta sa nu mai faci alegeri gresite. Zambeste si cel care va fi al tau, da acea jumatate a ta iti va zambi. Cum o sa-l recunosti ? Evident, cu inima si cu sufletul, nu cu o analiza matematica care sa-ti spuna ca este sau nu intr-un sablon (cred ca aici este pericolul cel mai mare sa ajungi sa cauti sabloane nu oameni reali !!!) de genul: „barbat care nu bea, nu se uita dupa tzatzele-unei-tipe-de-18-ani-de-pe-strada-care-le-arata-provocator, nu bea bere mai mult de 3 seri / luna cu prietenii” – stiu ca ma intelegi ! Iar subiectul nu este deloc ceva „misto”. Este serios, asa cum serioase sunt toate subiectele legate de Viata reala ! Tocmai de aceea am incercat sa te fac sa nu mai pui atata suflet – sa il recuperezi, sa te detasezi un pic. Stii, este la fel ca la un pictor. Chiar daca picteaza o „Cina cea de taina” mai minunata decat a lui Leonardo, nu va putea sa o admire daca sta cu nasul in ea – trebuie sa faca 3 pasi inapoi !!! Nu uita ce am spus despre suflat ! Fffffffffffffffffffff... zambesti [^] ? Vezi ce simplu este ? Esti deja cu un pas mai aproape de fericire. Oricum, sa nu uit ! Schimba pisaloaga (scuze ca ii spun asa, ai sa intelegi de ce !) – daca ea nu vede frumusetea ta interioara si nu are ea incredere in tine (vezi treaba aceea cu cei 1000 de barbati !), cum poate sa ti-o redea ??? Tuturor, o [flo] ! Sa fiti iubiti / iubite !!! Cu stima, Singur, DARAEL Ratacitor prin Lume http://www.geocities.com/dara2el/ “A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -