Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cum suflam in iaurt ?...


18 raspunsuri la acest subiect

#11
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 26 mai 2005 - 19:06

Darael, cred ca ai fost bine intentionat, dar uiti un lucru. Pt noi, mamicile singure este greu sa avem in credere iar in cineva, si asa cum spunea si Dr Alyssei parca numai pe cei nepotriviti ii alegem. Daca ai fi pus problema ca i ultimul post nu ar fi existat nici o paranteza, nu? Kehleyr, nu am ce sa sterg, ti-ai exprimat gandul, dar impartasito pe larg ceea ce ganditi, nu scurt trebuia sa i se spuna "barbatul perfect". Sper ca ati inteles ce am vrut sa spun, interventiile fiecaruia dintre noi sunt binevenite, dar haideti sa le facem clare nu cu loc de interpretari in stilul intriga sau misto. multumesc, Freia si [copil] Alexa

#12
DARAEL

DARAEL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 956 mesaje

Postat 26 mai 2005 - 23:35

quote:
Originally posted by Freia
Darael, cred ca ai fost bine intentionat, dar uiti un lucru. Pt noi, mamicile singure este greu sa avem in credere iar in cineva, si asa cum spunea si Dr Alyssei parca numai pe cei nepotriviti ii alegem. Daca ai fi pus problema ca i ultimul post nu ar fi existat nici o paranteza, nu? Sper ca ati inteles ce am vrut sa spun, interventiile fiecaruia dintre noi sunt binevenite, dar haideti sa le facem clare nu cu loc de interpretari in stilul intriga sau misto. multumesc, Freia si [copil] Alexa
[asia] Scuze daca am spus ceva nepotrivit [floare3] ! Sper ca data viitoare voi fi mai inspirat. Cu stima, Singur, DARAEL Ratacitor prin Lume http://www.geocities.com/dara2el/ “A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

#13
inca o zi

inca o zi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 27 mai 2005 - 01:57

Eu cred ca ceea ce conteza intr-o relatie este ca cei 2 sa se potrivesca si mai pot sa scriu ( si asta scriu din proprie experienta) ca atunci cand un barbat este cu ADEVARAT indragostit se poate schimba EXTREM de mult! la mine a fost asa,cei din jur afirma ca el este acum cu totul altfel de cum a fost.si nu in sensul rau al cuvantului! ca sa cauti mereu unul care nu face asta, nu zice asta...cred eu ca e un pic cam greu.in fiecare exista si parti bune si parti rele,eu zic mereu asta ca acolo unde e iubire adevarata e loc de schimbare si il poti ´´modela´´indiferent de varsta.eu afirma asta din proprie experienta si nu din cele citite sau auzite de la altii![amoras] am sa indraznesc totusi in incheiere sa dau un exemplu din experienta unui colege,care a cunoscut un barbat care ii place,o placea ,dar tipul i-a spus de la inceput ca el nu vrea copii,ca nu suporta galagia pe care o fac copii...si alte chestii de acest gen.colega asta a mea a fost un pic dezamagita[zid],dar totusi a dat o sansa relatiei,imi aduc aminte ca a spus ca 4-5 ani nu are de gand sa piarda langa el daca el totusi nu isi va schimba ideea,dar ...un anisor din viata ii ´´ofera´´[;)].au iesit impreuna cam vreo 6-7 luni dupa care barbatul asta a cerut-o in casatorie ( ea s-a bucurat mult[il]),dar l-a intrebat cum ramane cu....copiii?ea isi doreste, el nu....la care ea mi-a povestiti ca el a raspus ceva de genul: ´´cine i-a zis ei ca el nu isi doreste sa aiba cu ea copii?[copil]acum sunt casatoriti si au impreuna....2 copii!![bis]si inca se inteleg super! deci,repet cu ce incepusem: eu cred ca acolo unde e iubire ´´pe bune´´ e loc de schimbare, de multa schimbare!![:D] Inca o zi(Mela)

#14
Mirunaa

Mirunaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 59 mesaje

Postat 27 mai 2005 - 15:44

Si eu cred ca psiholoaga ta e un pic aiurea.Crezi ca va veni o zi in care sa-ti spuna: "gata, de maine incolo esti pregatita sa-l alegi pe cel bun?"Aiurea...Eu cred ca esti pregatita de acum de acest lucru.In loc sa-ti insufle incredere....?! Ai dreptate....acele tipuri de barbat trebuie evitate.Dar crezi ca mai ramane ceva?Nu umbla dupa sabloane.... Eu nu am nici-o problema(serioasa) in casnicie....Si totusi sotul meu este mamos, dar nu la modul absolut.Si sotul meu se crede, intr-o oarecare masura buricul pamantului(dar asa-s majoritatea barbatilor). Cu toate astea suntem de 14 ani impreuna...cu bune dar si cu rele! Toate cele bune! M.P

#15
a2p

a2p
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 30 mai 2005 - 00:03

Hm... interesant subiect... si atit de dificil... dar totusi atit de simplu... Cu totii tindem sa suflam si in iaurt... nu numai femeile, dar si barbatii, nu? Odata, o prietena m-a rugat sa mai stau la o masa in oras (intr-o tara straina si poate nu tocmai sigura) intru noapte si peste timpul ce mi-l propusesem (promitind unui coleg ca voi pleca impreuna cu el la o ora data, impartind un taxi spre casa, si el deci asteptindu-ma pentru asta)... Ea a insistat mult prea mult si eu cavaler nu mi-am tinut promisisunea fata de mine insumi si amicul meu. Morala: prietena tinde sa controleze si sa nu ia in considerare opinia sau preferintele altora din jurul ei daca se bat cap in cap cu ale ei... Interpretarea: suflu si in iaurt pentru ca mi s-a mai intimplat asta in trecut si n-as vrea sa se mai repete... Realitatea: de fapt ce spun mai sus la "morala" nu s-a si intimplat, nu? E probabil numai in capul meu... Ce s-a intimplat e ca prietena a vrut sa stea mai mult numai cu mine... atit... este ceea ce a spus de fapt... restul e interpretarea mea... in care aduc din trecut rani vechi si interpretez prezentul prin prisma lor... astfel blocindu-mi singur abilitatea de a ma mai trai liber de asemenea constringeri si temeri... Cred ca facem asta nu numai in (re-)alegerea unui nou partner de viata, ci in viata de zi cu zi, printre cunoscuti si prieteni, printre rude mai apropiate sau nu sau printre colegii de serviciu... Daca "viata ne-a ranit", tindem sa credem ca ne va mai rani inca... si ca ne putem feri... si asta e bine... Ce nu e bine e sa traim continuu in teama... pentru ca asta e ceea ce reusim sa facem de fapt... O Solutie posibila: comunicarea si infringerea temerilor... I-am spus prietenei ce am simtit... Am inteles amindoi ca nu era in intentia ei sa controleze, ca nu aveam de ce sa-mi fie teama... ca nu exprimase decit dorinta de a sta mai mult cu mine... si ca asta ii orbise atentia la ce doream eu in secunda aceea (a doua zi aveam cu totii zile pline si dure, si in plus in semi-vacanta fiind statusem serile tirziu zilnic cam o saptamina intreaga in urma)... problema rezolvata... Aplicarea directa inapoi la problema in cauza... "De ce ti-e frica nu vei scapa..." Daca intr-adevar avem incredere in fortele noastre, in alegerile noastre, in noi insine, vom stii sa alegem bine... fara graba... cu atentie si speranta, dar nu cu teama... Alissa va stii sa "testeze" si comunice cu toti cei 1000 inainte de a alege... si cind o va face in cele din urma il va fi ales pe cel mai potrivit pentru ea barbat din cei 1000... Hm, oare reversul sa fie si el de valoare? Parafrazind-o pe Alissa, e corect sa privesc asa?: - voi evita o femeie care vorbeste urit despre fostul sot sau prieten, cu cuvinte jignitoare (nesimtit etc) - voi evita o femeie care ma telefoneaza/interogheaza mereu si care ma intreaba suspicios unde am fost, silindu-ma silit sa ii dau o explicatie - voi evita o femeie care isi vorbeste de rau tatal sau fratele, care vorbeste urit de neamul ei - voi evita o femeie careia nu ii plac copiii. - voi evita o femeie care se vrea mereu centrul atentiei (la un party sau in alte contexte) - voi evita o femeie care nu e independenta si stabila financiar [care nu are statut stabil de emigrare, etc] - voi evita o femeie care are o parere proasta despre barbati, care crede ca femeia (sau oricine, functionind deci prin excluderea categoriei "opuse") e centrul pamintului. - voi evita o femeie care isi doreste numai cariera si care crede ca avind copii sau familie e nedemn! Hm, merge? Oare sa nu existe cale de mijloc? Oare chiar sa nu putem sa vedem lucrurile in perspectiva? Un lucru imi pare cert: sintem egali in fata temerilor noastre... si putem sa le infringem daca ne acordam singuri increderea ca o putem face... transformind temerile in comunicare, respect si incredere mutuale... Bafta tuturor ce au de "suflat in iaurt"... Doar doi centii mei... a2p Copiii au dreptul la doi parinti... si ei n-au nici o vina... "Let's keep it that way!" (Haideti sa pastram lucrurile asa)

#16
romana

romana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 30 mai 2005 - 14:19

Hmm. E greu de spus ce ar trebui sa faci. E si de cum tie norocul. Daca vrei cu adevarat sa ai din nou un barbat linga tine ( eu am citit mai demult niste postari de-ale tale si te-am perceput ca pe o femeie puternica si care poate sa razbata in viata singura), deci daca vrei un barbat linga tine trebuie ca acesta sa nu fie nesimtit, sa nu fie nepasator la sentimentele tale si ale persoanelor apropiate tie ( familia) si mai ales sa se poata pune si in pielea ta cind iti e mai greu. Nimic nu e mai rau decit o fiinta nesimtita fie ea femeie sau barbat deoarece face totul doar ca sa-i fie lui-ei bine fara sa conteze restul persoanelor. Si daca mai reusesti sa-ti dai seama ca nu e mincinos e si mai bine. Sanatate tie si fetitelor tale. Romana, Cristian (22.06.2003), Alin (25.06.2004) si burtica de 24 sapt http://www.geocities...unie_iulie_2003 si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com ****************************************** Nulla dies sine linea!

#17
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 30 mai 2005 - 16:51

Alice [flo]
eu sint de acord cu ce a spus psiholoaga ta (nu in ceea ce te priveste pentru ca nu te cunosc, ci in general). cred ca sintem tentati sa ne alegem acelasi tip de partener (nu stiu de ce insa, probabil ceva in subconstient ne spune asa ... o fi vreo obisnuinta sau vreo dorinta ascunsa adinc, nu stiu)
sint de acord si cu ce ai scris tu, dar as mai adauga:
- evit un barbat care accepta sa-i faca mama lui menajul (curat, spalat, calcat, mincare)
- evit un barbat care atunci cind pregatesc eu cina nu ma ajuta
- evit un barbat care face cheltuieli pe care nu si le poate permite, dar si unul prea zgircit
- evit un barbat care are reactii urite sau necontrolate fata de straini (la o altercatie intimplatoare)
- evit barbatii care beau peste masura sau des
- evit barbatii care mint (nici minciunelele mici nu sint admise)

sa stii ca eu cam asa am facut. am facut o lista cu ce trebuie musai sa aiba, una cu ce trebuie musai sa n-aiba si fiecare "eventual" era pus in grila. daca una nu corespundea spuneam "pa" fara regrete. sau continuam relatia, dar stiam clar ca nu va fi nimic de durata.

iti doresc mult noroc

Anca si [cri] Matei (1 ianuarie 2004)
gasca MAO, Mateiutz
know your mind, love your body





#18
simina2005

simina2005

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 408 mesaje

Postat 04 iunie 2005 - 00:49

·[grup] Bogatia, gloria si puterea sunt fum, neant. Bogatul gaseste pe unul si mai bogat decat sine, gloria oricui poate fi intunecata de o glorie mai mare a altuia, cel puternic e invins de altul si mai puternic. Doar dragostea ne face egali cu zeii. (H. Sienkiewicz)

Inainte de a ma casatori tatal meu[ilp] m-a intrebat:
"-De ce vrei sa te casatoresti? Nu-ti place sa ai grija doar de [8**]tine? De ce vrei sa ai grija de doi?
-Vai tata, dar noi facem totul impreuna[spala][rufe][vase][sofer]...unde-i unul nu-i putere, la nevoi si la durere![titanic]"
Acum timpul a trecut, mai am grija si de doi copilasi[si-eu], dar din cand in cand ma gandesc la intrebarea tatalui meu...[ups]oare de ce trebuie sa ne complicam viata?!
Eu daca as alege cred ca l-as alege pe cel care simt ca ma iubeste[i][:I] si ma respecta cel mai mult, nu cred ca l-as cauta pe [neand]Fat Frumos!
· Dragostea este sentimental cel mai maret, care face minuni, care faureste oameni noi, creeaza cele mai mari valori morale. (A. S. Makarenko)


Simina [zana]


#19
SIMONABB

SIMONABB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 06 iunie 2005 - 10:48

- e de evitat un barbat care e obisnuit sa fie servit ca la mama acasa - e de evitat un barbat cicalitor, care il uita Dumnezeu tot criticind - e de evitat un barbat incapabil sa-si asume greselile personale, gasindu-ti tie o vina indirecta (te-am lovit pentru ca TU ai inceput sa ma certi) Simona http://community.web...m/user/simonabb


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -