Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

A mai construit cineva casa!?! (4)


147 raspunsuri la acest subiect

#51
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 19 iunie 2005 - 13:13

Dia, [cheers][pup] Racushoarele Cristina[indecis]& [:p] Alexia crixia@gmail.com

#52
olim

olim

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.590 mesaje

Postat 19 iunie 2005 - 19:27

Dragele mele. Mi-am cumparat si eu 2000 de m2 la Tg Mures si vrem si noi o casa, insa habar nu avem cu ce sa incepem.V-as fi recunoscatoare sa imi spune-ti si mie ce trebuie facut.PLANURI, NOTAR, ACTE , PRIMERIE, PROIECT.Sinurul lucru care il avem clar este ca vrem o casa pe trei niveluri cam de 180m2.Garaj si crama,salon, sufragerie, baie si bucatarie si 3 dormitoare si 2 bai in mansarda. As vrea sa stiu daca imi puteti spune unde sa maduc sa vad de toate acestea. Multumesc mult pentru orice informatie si spor la construit.

#53
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 20 iunie 2005 - 00:51

Olim! Sper ca terenul cumparat sa fie al vostru deja! Asta inseamna ca aveti deja act de vanzare-cumparare si schita terenului( Fisa, numar cadastral). Urmatorul pas ar fi sa consultati un proiectant! Daca stit deja ce vreti ar trebui sa fie simplu, el doar sa stabileasca anumite detalii de orientare a camerelor! Acum depinde ce va face proiectantul! Mai ales ca suntetti de departe, si poate nu are cine sa umble pentru voi, sa va faca absolut totul: schite si proiect pentru autorizare, proiect de executie, schite si documentatii pentru obtinerea diverselor avize. Cum vreti sa contruiti, cu o firma sau regie proprie? Din ce sa fie casa, caramida sau BCA? Unele detalii conteaza, chiar si la stabilirea pretului de catre proiectant! Ca sa nu vi se para enorm pretul spus de proiectant, consultati cel putin 2! Fiecare va explica si totodata veti intelege si aceasta noua filosofie " casutza voastra" Noroc si curaj! Racushoarele Cristina[indecis]& [:p] Alexia crixia@gmail.com

#54
bebe03

bebe03

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 21 iunie 2005 - 13:26

buna fetelor desi bintui pe forum de ceva timp v-am descoperit de vreo citeva zile,am citit tot ce ati scris la acest subiect...si sa va spun despre noi si eu am destule cunostinte in domeniul constructiilor caci de doi ani suntem angrenati in construirea casei noastre acum doi ani am achizitionat terenul, undela la iesirea din oras intr-un cartier de constructii noi, tot atunci l-am ingradit cu gard din lemn pus pe fundatie din beton in iarna ne-am ocupat de acte, proiect, avize, am vorbit de materiale la unii furnizori...si in primavara anului trecut am inceput cu fundatia casa are p=1, fara mansarda,parterul se compune din hol mare..22mp, living...30mp, baie...12mp, bucatarie...16mp, care se deschide catre o terasa in spatele casei de 12mp. si o camara de 9 mp. la etaj sunt trei dormitoare pozitionate pe holul care corespunde cu cel de jos .dormitoarele au 25mp, 16, si respectiv 12mp. proiectul a fost gindit de sotul meu in functie de necesitatile noastre, nu am vrut bucatarie deschisa deoarece gatesc frecvent si nu-mi place sa miroasa a mincare in toata casa, am renuntat sa mai facem baie sus la etaj din considerente financiare, costa prea mult, in conditiile in care noi nu avem apa curentasi trebuie sa o scoatem din pamint de la 12m adincime.. cam asta e casa noastra, e construita din boltari cu stilpi din beton, cam ca cea a crixiei(am vazut foto)dar invelisul e din tabla, la etaj avem doua balcoane, unul cu acces din dormitor, altul din hol, pe care sper sa le umplu la anul cu muscate curgatoare... anul trecut am turnat fundatia, am zidit peretii, am facut acoperisul, si ne-am oprit, nu mai aveam bani in primavara anului acesta am tocmit meseriasi si am tencuit cu ciment interior si exterior, am pus ferestrele si usile, toate din lemn facute la comanda( nu ne-am permis termopan, si ne place asa ceva mai rustic) pe care in prezent le lacuim, urmeaza sa asezam tavanele care vor fi din rigips, sa gletuim... de o saptamina avem si curent electric, urmeaza sa umblam pentru gaze....oricum sunt multe de facut,speram ca la anul sa scapam de apartament si sa ne mutam in casuta noastra m-am lungit cam mult, daca va pot ajuta cu ceva va astept, avind in vedere ca noi suntem intr-un stadiu mai avansat va pup nicol

#55
maggda

maggda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 513 mesaje

Postat 21 iunie 2005 - 23:36

Fetelor azi am cumparat gresia si faianta pt baia Biancai.Am gasit super la magazinul Delta(cred ca au si in Bucuresti), e pe albastru, faianta imi place ca e mare(40/28) si pt o baie de 9mp ne-a costat (cu un rand de bordura cu tot)aproape 16 mil(si cu adezivul si rosturile).Am vorbit si pt vana sa ne-o monteze cu jacuzzi dar acum asteapta sa vina motoarele din Italia.Oricum pana pune mesterul gresia si faianta apare si vana.Mai trebuie sa vad de chiuveta, ca vasul wc si bideul le luam "normale".Cand va fi gata o sa va pun poza.pana atunci sotzul meu cu ajutorul meu s-a apucat sa puna din nou rigips la etaj,pana la toamna vrem sa terminam la etaj cu rigipsul. pupici la toate Magda [ispita] si [zana] Bianca http://community.web.../user/danut1965

#56
jone_2

jone_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 633 mesaje

Postat 22 iunie 2005 - 15:27

cam tarziu am descoperit subiectul. am cateva intrebari in special ptr cele care au in cta sau imprejurimi constructie: cam cat costa sa ridice parter + tavan cam pe o suprafata de 100 mp? casa trebuie sa fie p+e+m ma gandesc ca mi-e mi sa parut ca ne-a luat cam mult cand au turnat fundatia.cam vreo 60 mil si nici nu au facut treaba ca lumea decat dupa multe certuri. acum trebuie sa cautam sa ne ridice si restul? de fapt ash fi vrut un pret la tot adik sa ridice parterul, tavanul, etajul, si mansarda care este doar jumatate din suprefata etajului ptr ca restu e balcon. voi in interior ati pus pereti de rigips? sunt mai ieftini? voi cum v-ati descurcat cu meseriasi? ptr ca e tare greu sa gasesti oameni care sa te intelegi cu ei, ptr ca daca dai un ban ar trebui sa faca si treaba nu sa stai sa le zici tu ce sa faca. (cumnatul meu a trebuit sa studieze in amanunt din carti cum se face o fundatie [q]) jo si alexandra [copil] campania impotriva soferilor care parcheaza aiurea pe trotuar. ****************** http://tickers.Ticke.../k/18cf/age.png

#57
mirelas76

mirelas76
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 22 iunie 2005 - 21:12

am si eu aceeasi problema! in primul rand poate ne poate explica cineva pasii de dupa obtinerea terenului pana la construirea casei..dar asa ca pt incepatori, daca are cineva timp..[:(] cu scoaterea din circuitul agricol cum se face si cat costa? in al doilea rand...aveti vreun arhitect pe care l-ati recomanda ( raport calitate/pret )..si cam cat v-a costat proiectul?? m-ar interesa si o echipa de constructori pt o casa in jud Dambovita!- regie proprie adica!( am cautat pe net dar sa faci casa cu o firma specializata e super scump!) va rugam dati-ne o mana de ajutor![flo]

#58
karula

karula

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.535 mesaje

Postat 23 iunie 2005 - 09:13

Mirela, casuta noastra de vacanta la care visam tot in jud Dambovita va fi, mai exact in Runcu. Deocamdata am luat terenul, am trantit o "magazie" de lemn locuibila vara si acum adunam ca furnicile date despre preturile zonei. Noi o s-o facem cu oameni din sat (mana de lucru e ieftina si au experienta), se cer cam 200.000 de lei pe ziua de lucru, fara mancare, dar evident ca e recomandabil sa-i platesti la lucrare. O vom face din piatra de rau (preturi: 250-400.000 m), iar mansarda din lemn. O caruta de nisip, care ajunge la 3 saci de ciment, costa cam 150.000. La lemn inca nu m-am lamurit caci e musai sa fie bine uscat si atunci preturile difera. In ceea ce priveste actele, avizele, trecerea din faneata-intravilan in construibil (cam 700.000 lei taxa) de astea toate ne-am ocupat impreuna cu cei de la primarie. Ce sfat iti dau: oamenii aia chiar stiu ce inseamna 100.000lei! Incearca sa gasesti pe cineva de incredere in zona sa-ti recomande preturile corecte, si o sa ai surpriza sa constati ca e mult mai ieftin totul decat iti planificasesi. Ma bucur ca ne-am nimerit amandoua in zona aia, mai schimbam impresii... Daca mai aflu una-alta iti zic. Spor!

#59
mirelas76

mirelas76
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 23 iunie 2005 - 10:21

KARULA, ce bucurie mi-ai facut! O sa te exploatez![bis]...noi vom fi in Branesti, care e la 2 km de Pucioasa! Deci cred ca suntem aproape! De care primarie apartii? Poti sa-mi dai niste detalii eventual pe pm cum v-ati descurcat acolo si ce a trebuit sa faceti? Te rogggggg! ca inteleg ca deja ati rezolvat problemele cu avizele! Cam cat timp v-a luat aceasta faza?Ati facut planul la arhitect?? Cam cat v-a luat? Si noi vrem sa folosim toate resursele locale ( nisip, piatra de rau, etc...)...si te rog da-mi mai multe pe pm si despre constructori..ca inteleg ca deja i-ai gasit in sat! Poate ei cunosc si altii de incredere![;)], eu nu cunosc oameni in zona! Ti-au spus si cam in cat timp o sa ridice casa? Noi vrem macar la rosu deocamdata! Ce vrem noi : o casa cu amprenta cam de 80 mp, parter ( hol, bucatarie, living, grup sanitar, camera "tehnica", debara ), etaj ( 3 dormitoare si o baie ) si mansarda necompartimentata. Tu cam ce vrei? scuze de atatea intrebari dar vom fi "vecine" asa ca...[:D][flo][flo] PS noi vrem sa mergem in week end acolo!

#60
jone_2

jone_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 633 mesaje

Postat 24 iunie 2005 - 21:23

of!numai raspunde nimeni aici? ca am gasit pe unii care vor sa ne ia 110 mil pe faptu ca ridica parte si etaj fara peretii interiori jo si alexandra [copil] campania impotriva soferilor care parcheaza aiurea pe trotuar. ****************** http://tickers.Ticke.../k/18cf/age.png


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -