Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce sunt contractiile, cum se manifesta?


43 raspunsuri la acest subiect

#21
beatriced

beatriced
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 16 mai 2005 - 13:03

Neata la fete! Eu in Romania pana sa plec ma controla pe masa doctorul, iar aici nu am avut parte de ginecolog ci doar de moasa care nu ma controleaza inauntru ci doar pipaie burta, ii asculta bataile lui bebe si-mi ia tensiunea... Era bine daca ma si controla, asa poate vedea cum este colul, cred... Am observat ca daca merg mai mult pe jos, mi se intareste burta ca tine mygirl... Apoi niste cutite... Si ma opresc si iar merg... Iar despre ce ai vazut tu pe hartia igienica este posibil sa fie dopul dar daca este curat si nu are firisoare de sange inseamna ca este doar secretia. Dimineata este mai abundenta si este normala... [gravi] 39 sapt beatrice

#22
miruna28

miruna28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 16 mai 2005 - 13:34

Bine bine..dar : 1.contractiile afecteaza fatul in trim I-II ? 2.colul (scurt sau lung ) se vede si la o eco.abdominala ? Multumesc.

#23
simmypo

simmypo
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 18 mai 2005 - 14:45

hallo beatrice as vrea sa te ajut putin cu un sfat. acum este momentul cel mai propice sa te odihnesti. odihneste-te cat poti. eu in ultimele doua saptamani dar mai les in ultimele 2 zile inainte de a naste mi-am facut de cap. am fost pe la magazine, am stat la pc.. numa somn nu.. eram nerabdatoare sa nasc odata si ma ofticam ca atunci cand imi era rau si spuneam si eu ca gata gata daca ma culcam ma simteam din nou bine... dar din exp iti spun ca e mai bine sa fii odihnita. Eu din cauza ca eram prea obosita nu am mai avut putere si dupa travaliu sa ajut pe bb sa se nasca si a trebuit sa fac epiziotomie. E normal sa ai contractii in timpul ultimei luni.. dar cele care anunta nasterea sunt regulate.. daca ai contractii din 10 in 10 minute fugi la spital.. daca ti se rupe apa nu ai voie sa mai faci nimic, in pat si salvarea sa te duca (nu te doare nimic dar e riscant ca poate sa vina si bb) La mine contractiile au inceput direct din 4 in 4 min si asa au tinut 7h pana am nascut.l Mult succes si nu te speria ca vei reusi... doar asa ai fost "construita" sa fii mamica. si in mom alea (stiu ca e greu) dar trebuie sa gandesti pozitiv. ai motive: il vei vedea pe bb in curand, esti norocoasa ca poti avea bb....etc sanatate si nastere usoara Simona (acum o luna am nascut) simmy

#24
maraki

maraki

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.336 mesaje

Postat 18 mai 2005 - 17:55

Eu cred ca Beatrice a nascut deja[:D] Asteptam vesti [pup][flo][flo][flo] Mie la prima sarcina mi s-a rupt apa dimineata la 9.00....m-am dat jos din pat in 4 labe si am vazut ca imi curge si nu se mai opreste[:D] Simptome nimic ....pe la 10 am intrat si am facut o baie fierbinte[alcool]( nu stiam ca se grabeste dilatatia si puteam sa nasc in cada) dupa care m-am apucat sa fac curatenie prin casa[:D]Pe la ora 12.00 am sunat sotul la sv iar intr.o juma de ora era acasa.Durerile au inceput pe la ora 13.00 usoare si rare( la 20 de min. diferenta )la ora 14.00 eram deja internata in sala de travaliu.De la ora 16.00 pana la 19.00 am avut contractii si nu mi.a tacut guritza decat pret de cateva secunde ( pauza dintre contractii) Tot spitalul Giulesti m-a auzit[:D] La ora 19.00 am nascut un baietel de 3.300 cu apgar 10[:X][:X][:X] Baietelul are astazi 19 ani [olala] [gravi]4+ Monica http://community.web...m/user/maraki36

#25
Monica-Elena

Monica-Elena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 296 mesaje

Postat 18 mai 2005 - 18:06

Miruna colul se vede la ecografie abdominala. Eu am contractii de la 3 luni si uite ca sunt in sapt 32. Iau gynipral si no-spa si papaverina si le tin sub control. Contractiile pot duce la micsorarea colului de asta mie la 4 luni mi-a facut cerclaj. Repausul este f important cand ai contractii in primele 2 trim si sa bei multe lichide. Monica si bocanila de 32 sapt din burtica Esentele tari se tin in sticlute mici.

#26
beatriced

beatriced
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 19 mai 2005 - 21:09

Maraki inca nu am nascut, dar asteptam sa vedem ce s-o mai intampla. Burtoiul se intareste ca un pietroi si ma doare dedesupt, acum mai nou am o durere si de picior, in os. Cand ies la plimbare trebuie sa ma mai opresc ca ma doare. Data nasterii este pe 22 mai, dar vad ca bebe nu da semne ca ar vrea sa iasa. Maine ma duc la control la moasa sa vedem ce-mi spune despre bebe cum se prezinta. In schimb astazi am simtit o nevoie imperioasa sa ma duc la baie de cateva ori... Ce-o mai fi si asta nu stiu?... Dar om vedea! Multumesc ca va ganditi la mine... [flo] Dupa ce o sa nasc o sa va dau de stire... [gravi] 39 sapt si 4 zile beatrice

#27
maraki

maraki

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.336 mesaje

Postat 19 mai 2005 - 21:45

Beatrice NASTERE USOARA !!![pup][pup][pup] Cred ca bb a coborat mai mult si din cauza asta te duci des la toaleta..te apasa.... Eu la prima nastere am avut termen 6 sept. si l-am nascut pe 1 sept. La a doua sarcina a fost termen 14 feb si am nascut ( fortat prin accident de masina ) pe 17 feb. Iti doresc o nastere cu travaliu scurt [pup][pup][pup] [gravi]5+ Monica http://community.web...m/user/maraki36

#28
beatriced

beatriced
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 21 mai 2005 - 00:07

Maraki, multumesc mult de incurajari... Din ce in ce imi este tot mai greu sa dorm noaptea, asta din cauza lui bebe care ma apasa pe orice parte m-as pune... Astazi am fost la control la moasa si a ascultat bataile inimii lui bebe si a zis ca este Ok, adica ii cam place inauntru. Si a zis ca daca depasesc DPN cu 1, 2 sapt sa vin la spital ca-mi declanseaza nasterea... Acum asteptam sa vedem ce-o mai fi, ca vad ca nici urma de dop... Mama zice ca voi naste luni ca ea asa a visat. Ar fi bine nu de alta dar mi s-a ingreunat burtoiul... [gravi] 39 sapt si 5 zile beatrice

#29
beatriced

beatriced
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 27 mai 2005 - 19:07

Fetelor am nascut! Povestea nasterii micului Alex in Copenhaga (22 Mai, ora 6 dimineata) Am sa incep cu vechea povestioara cand am ramas insarcinata si l-am anuntat pe sotul meu intr-o zi din august dupa ce a venit de la serviciu. I-am zis: „Cred ca sunt insarcinata” si el mi-a zis: „Crezi?”. Apoi l-am rugat sa-mi ia inca doua teste de sarcina sa fiu sigura. Si bineintels asa a fost!... Eram insarcinata... Apoi a urmat perioada de greturi de la inceput pana in luna a IV-a, apoi a inceput perioada cea mai frumoasa si tot asa am tinut-o pana in luna IX. Am avut o sarcina fara probleme si am urmat instructiunile moasei si ale doctorului si a fost super. Intr-o seara pe la ora 11.30-12 in timpul unui film de actiune simt ceva pe picior... Tocmai mi se rupsese apa! Dau sa ma ridic si imi curge ceva pe picior in jos. Sotul meu zice: „Sa nu ne faci figura, ca nu este inca publicitate!”... Dau sa ajung la toaleta si incep contractiile. Eu pana atunci nici nu stiam ce sunt alea. Incepusem sa ma lamuresc. Niste crampe de stomac puternice si incet-incet deveneau dureroase... Mama mea care era langa mine, imi zice: „Mi-ai facut o mare bucurie, chiar de ziua mea”, adicatelea era Sf. Constantin si Elena. Si eu ii zic: „Stai sa vedem, ca poate nu nasc asa de curand”. Termenul de nastere era chiar a doua zi... Adica se implineau fix 40 de saptamani. In timpul asta cat ai mei incepusera sa fie agitati de ziceai ca nasteau ei, eu eram in baie cu sotul meu ca sa vedem cat de mult lichid curge si ce culoare avea. Plus ca trebuia sa fim cu ochii pe ceas. Intre timp sotul meu suna la spital sa le zica ca mi s-a rupt apa si ei ne spun ca daca contractiile se succed la interval de 3 minute una de cealalta sa venim la spital, daca nu sa asteptam pana a doua zi de dimineata la ora 8 si ii spune sotului meu sa fac bine sa ma odihnesc ca o sa am nevoie. Pai ce crede-ti ca am putut? Vai de mine... Cum m-am pus in pat, au inceput contractiile sa vina... Mititelele... Una cate una... Sotul incepe sa le cronometreze si se sucedeau la interval de 2 minute una de alta. Una avand vre-o 40 de secunde. Am zis: Asta nu e lucru curat... Suna la spital... Suna sotul la spital si moasa ii zice ca daca vrem sa venim ne asteapta, daca nu, sa venim dimineata la ora 8. Se facuse vre-o 2 noaptea si incepeau sa vina contractiile, acum, alea mai dureroase si mai lungi, una de alta la interval de 2 minute... I-am zis sotului: „Eu nu mai astept atat pana dimineata, suna la taxi si hai la spital”. In taxi cand sa intru tocmai o contractie mare. Stau pe loc si soferul se uita la mine si asteapta sa treaca si se grabeste sa ajunga la spital. Simpatic danez... Am ajuns intr-un timp record... Ajungem la spital, unde ne asteapta o moasa... Ma controleaza moasa si-mi zice: „Aveti dilatatie 4". Cand sa ma dau jos din pat... Hopa si contractia. Imi explica moasa cum ar trebui sa respir si uite-ma pe mine, tragand aer pe nas si respirand... Sotul meu odata cu mine incepuse si el sa respire... Zic e bine, inseamna ca si tu nasti... Incepem sa radem amandoi si moasa imi zice: „Imi place ca aveti simtul umorului si acum”. (Bineinteles imi zice in engleza)... Pe urma imi face o clisma... Cred ca n-a durat 3 secunde si fuga la baie... Nu va mai povestesc... Imi da haine de spital super faine si pe deasupra pufoase si un mare chilotel urmat de un mare tampon. Era cat casa. Dar taman bine ca, curgandu-mi apa, la fix... Apoi ne indreptam spre sala de nasteri unde moasa ma pune la un aparat sa-mi masoare intervalul contractiilor si sa verifice inima lui bebe si dupa vre-o jumatate de ora imi pregateste cada ca sa intru in apa. In timpul asta contractiile se succedeau la intervale destul de apropiate una de alta si cand ma uit la ceas era vre-o 5... Intru in cada, super misto cam vre-o 30 de grade apa. Stau cam jumatate de ora timp in care sotul meu a filmat ce se petrecea cu mine si in timpul altei contractii aveam o nevoie urgenta sa imping. I-am zis sotului sa vina repede cu moasa ca eu vreau sa iming. Vine moasa, ma urca pe masa si imi zice: „Aveti dilatatie 10”, Oau ce repede... Ma pun pe masa si dai nenica si impinge odata cu sotul meu ca de, nastea si el... Moasa bolborosea ceva in daneza, pesemne sa imping in traducere ca saraca uitase sa zica in engleza si incepe aventura cu impinsu'. Pe masura ce venea o contractie eu impingeam, dar parca nu iesea. Ea zice impingeti si ganditi-va ca va duceti la toaleta. Pai atat mi-a trebuit, sa ma gandesc ca ma duc la toaleta. Ma scremeam atat de tare ca l-a un moment dat cred ca nu am mai avut oxigen in creier ca ametisem. I-am zis stati un pic ca eu nu mai pot... Mai asteapta sa am inca o contractie, imping atat de tare ca mi-au dat lacrimile. Sotul zice: „Mami, inca un pic ca uite i se vede capul” si intr-adevar i se vedea parul de pe cap. La urmatoarea contractie care de data asta parca nu se mai termina, iese capul micutului meu puiut. Rasuflasem usurata ca simteam cum se elibereaza ceva din mine. Dar era doar capul care iesise, acum trebuia si restul corpului. Ma mai screm si eu si sotul si iese si restul corpului. Gata ai iesit micutule? Tu erai? Ce frumos poti fi! Doamne ce minune... Si ce putica mica are!... Il aspira repede si incepe sa planga, dupa care mi-l pune in brate... Bineinteles ca in timpul asta face si un mare caca. Ca era normal. Dar nu mai conta... Intre timp moasa ma coase foarte putin ca ma rupsesem doar putin, nu m-a taiat ea deloc ci numai se rupsese o bucatica de carnita. Asta este bine am zis eu... Am uitat sa va zic: Am nascut 100% natural fara nici un pic de anestezie... Moasa zice: „Vre-o ora va lasam ca este ora familiei”, ca asa este la ei... Dupa vre-o ora vine si il masoara si il cantareste. Avea 3.150 g si 52 cm si a primit scor Apgar 10 pentru ca a plans imediat la nastere si pentru ca la controlat si era super OK. Apoi am fost dusi in alta cladire (Cea de mamici care au nascut) unde pe holuri ne asteptau moasele sa ne ureze „Felicitari” si ne-a dus in rezerva. In aceeasi rezerva sta si taticul si beneficiaza de acelasi tratament ca mama. Adica mancare si ce vroia el. Rezerva super misto: De la hainute pentru bebe si pampersi, hainute pentru mama, tampoane pentru mama si tot ce vroiai. In mare super misto... Cam asta a fost aventura noastra... Intr-adevar la nastere se uita toate durerile! Experienta este unica... Acum ne gandim pe viitor la inca un bebe... Mami si [bibe] Alex beatrice

#30
irinadum

irinadum

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 27 mai 2005 - 23:53

Felicitari !!!!!!!!!! Sa iti traiasca baiatul!! Impresionanta povestea si inca o data felicitari pentru o mamica asa curajoasa. Irina


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -