Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce sunt contractiile, cum se manifesta?


43 raspunsuri la acest subiect

#11
andora

andora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 756 mesaje

Postat 10 mai 2005 - 14:14

Beatrice ma bag si eu in seama ca ma apucara nostalgiile....
Durerile ca de ciclu au tinut la mine cam 10 zile inainte de nastere, nu mai puteam merge ca inainte, iar cutitele din vagin ma faceau sa ma gandesc la toate prostiile.. se zice ca incepe bebe sa-si faca loc spre iesire.[:D]... Nu mai rezistam pe distante lungi si daca stateam jos nu-i convenea lui bebe, trebuia ori in picioare ori culcata... Contractii de care zici tu am avut cand s-a deschis colul, cu aproape 2 sapt inainte de nastere, cica de asta apar.(deja le cronometram ca nebuna).
Dopul mi-a cazut la control, cu o sapt inainte de nastere. In ziua anterioara nasterii am stat doar in picioare in bucatarie, ca era sambata si ma apucase treaba (alt semn ca nasti e ca te apuca aranjatul prin casa, cica e ca la pasari care-si pregatesc involuntar cuibul de venirea puiului [:I]).
Contractiile nasterii au fost la 5 minute direct (!!) si pana n-am vazut ca sangerez nu m-am dus la spital. Se simt ca niste taieturi de-a latul burtii, dar nu cum citisem eu ca te dor mai ales salele...intense si apoi treceau..ma uitam la ceas si reveneau...La spital mi-au rupt si apa, n-am simtit decat scurgerea apei calde, ca si cand ti s-ar rasturna o galeata din tine in afara [pk]. In 2 ore am nascut... Asa ca totul poate merge extrem de repede, eu cred ca in maaaxim 2 sapt nasti. Te pupacesc si ai grija de burticuta, pupaceste-o si sa stii ca ma gandesc in mod special la tine.... [pup][pup][pup] Nastere usoara!!!!! [flo]

Andreea[8**] & Gogo[majoreta]maimutica[pk] (DN 10.10.2004)
[foto]



#12
beatriced

beatriced
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 12 mai 2005 - 18:24

Multumesc Andora. Sper sa am o nastere usoara! De ieri mi-a trecut si mie soldul si am putut sa dorm si eu mai linistita. M-am agitat prin casa, am calcat, am intins rufe, doar-doar mi-o trece durerea. Si asa a fost! In schimb imi simt abdomenul foarte tare si cateodata ca niste cutite. Iar astazi am avut o durere ca de ciclu! Poate o veni momentul si eu inca nu-mi dau seama... Oi vedea! [gravi] 38 + beatrice

#13
beatriced

beatriced
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 12 mai 2005 - 18:25

Pana la urma cum e cu faza cu greutatea? Mai punem ceva pe noi spre sfarsitul sarcinii? Mai dam jos? cum o fi? [gravi] 38 + beatrice

#14
fundita

fundita
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 13 mai 2005 - 02:50

Salutari, Haideti sa vorbim.....despre dop. E special ca infatisare? Eu am eliminat ceva , altceva decat am vazut vreodata si cred ca era dopul. Inseamna ca......? Am dureri de burta, am si intepaturi ce cuprind si zona perineului, dar de o saptamana buna. Si sunt in 38 spt si bebe e la iesire asezat si are 3500 greutatea. Cat este de la dop pana la nastere? Travaliu usor si curaj, e ca la cules de flori pe campul mirosind a salcam. Hmmm.... asiei

#15
numeioana

numeioana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.513 mesaje

Postat 13 mai 2005 - 08:54

Fetelor, daca tot se vorbeste despre contractii spuneti-mi si mie daca avut cineva contractii in primul trimestru, mai precis prin saptamana 9 si ce inseamna ele....Sunt ceva de speriat? Mentionez ca este vorba despre cumnata mea, care a facut si cerclaj ca sa poata pastra sarcina. Ioana http://community.web.../user/numeioana

#16
gabitzam

gabitzam

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.859 mesaje

Postat 13 mai 2005 - 10:16

Fundita, sa ne dai de veste cind se intimpla evenimentul.
Curaj (...gaina, ca te tai [:D][:D][:D] ) !

[gravi]Gabitza si bebe Andrei Stefan [copil] DPN 25.05.05

#17
beatriced

beatriced
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 13 mai 2005 - 11:36

Neata! Aseara mi-am facut si eu ca omul o baita si la vre-o 5 minute au inceput contractiile. Mai ma lasau, mai ma lua, apoi dureri in partea de jos ca un cutit. Bineinteles ca erau false. Nu stiu insa cum va fi cu dopul, ala cand se mai elimina? In fine pana la urma le aflu eu pe pielea mea! Aseara vorbeam cu o prietena si-mi spunea ca o alta prietena de-a ei i-a murit bebele la 8 luni de zile, ca s-ar fi strangulat cu cordonul ombilical. Mai cum poate fi posibil asta? Ca eu numai la asta m-am gandit toata noaptea? Si cica in urma cu o sapt. facuse eco si ca era bine... Pe mine m-a intristat vestea asta...[V] Ne pare rau pentru ea! [gravi] 38 + beatrice

#18
miruna28

miruna28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 16 mai 2005 - 11:29

Contractiile de o jumatate de ora (calmate in final fara medicamente) pot afecta bebele la 16 saptamani ? Si daca de la contractii colul se poate scurta, acesta se vede la o eco.normala sau trebuie control gineco . sau eco.intravaginala ? Vreau sa stiu de fapt daca cand ma voi duce la control (unde de fiecare data medicul imi face o eco.abdominala)medicul va putea vedea eventualele probleme cu colul fara sa-mi faca control gineco. Pe voi cum va controleaza la fiecare control ?

#19
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 16 mai 2005 - 12:13

Miruna, spune-i neaparat dr de contractiile respective si fii pregatita sufleteste si pt control pe masa. Pe mine sarcina trecuta dr meu m-a vazut de 2 ori pe masa: o data pe la inceput si o data in luna a 9-a. Sarcina asta, pana acum, deloc. Lavi, [gravi] 14+

#20
mygirl

mygirl

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 16 mai 2005 - 12:32

Eu sut foarte aproape de termen, azi implinim 39 de sapt si 5 zile. In ultima periada am avut si eu contarctii, dar nedureroase - doar mi se facea burta pietroi. saptamana trecuta la eco mi-a spus ca bb nu era coboarat, iar la controlul pe masa(pe care mi-l face la fiecare consultatie, luna asta in fiecare saptamana) mi-a spus ca am colul lung si inchis. Am tot asteptat si eu un semn..dar pana zi dimineata nimic. Insa azi am observat la baie, pe hartie, ceva ce semana a "muci"(va rog, scuzati exprimarea), dar fara firisoare de sange sau alte simptome. O fi fost o bucata de DOP?

Mygirl si Alexandra(39 sapt+)

Poze



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -