Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cu bunicii sau cu bona???


23 raspunsuri la acest subiect

#21
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 23 aprilie 2005 - 13:43

Adriana, cind voi merge la lucru voi fi exact in situatia ta.
insa eu sint hotarita sa gasesc pe cineva sa stea cu Matei si sa-l tin acasa. cred ca locul copilului e linga parintii lui din mai multe motive (legaturi afective, educatie, siguranta psihica a copilului si, de ce nu, confortul meu sufletesc).
nu voi ezita insa sa-l duc pe Matei in vacante la bunici (cite 2-3 saptamini). cred ca voi incepe chiar vara asta cu o saptamina [:D]

Anca si [cri] Matei (1 ianuarie 2004)
gasca MAO
know your mind, love your body




#22
Chaton

Chaton

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 23 aprilie 2005 - 14:26

Dar de ce ocolesti varianta cresei???poti sa gasesti si crese mai bunicele,te interesezi din timp si are copilul si colectivitate,program de joaca,masa,somn,caca.pipi,alea alea,il luati de acolo cine vine primul de la serviciu. Stiu ca multe mame vor zice ca se imbolnaveste copilul,ca sunt o gramada de virusi si ei stau si se joaca bot in bot si la varsta asta nu prea au nici gurita sa zica ce si cum..dar colectivitatea si joaca,personalul specializat..fac multe totusi.De imbolnavit se poate imbolnavi si mai tarziu la gradinita,la scoala.etc,iar de boli precum o raceala..nu ma sperii,trebuie sa le faca,bine,impropriu spus 'boli".. eu nu o sa am ce sa fac,din ianuarie 2006 il voi da sigur la cresa,m-am si interesat, e curat,femeile au grija,sunt atasate de copii,au grija sa faca caca,pipi sa faca nani,si ceellalte. Nu o sa avem cum sa il lasam cu bunicii pt ca la fel,sunt in alta localitate si nu sunt de acord sa stea copilul departe de mine din motivele enumerate de fete mai sus;la bona,o exclud din start!!nu voi avea niciodata incredere intr-o femeie pe care nu o pot controla decat cu camera video!!!!!!!!!!!hai sa fim seriosi..la cresa e alta treaba,sunt de cand lumea si pamantu, s-au purtat si se mai poarta..si,repet, e personal specializat,am mai multa incredere il cresa chiar daca nu vad ce face copilul..asa,hai sa nu ii mai dam la gradinita,nici la scoala,sa le punem profesori particulari.. sper sa nu supar pe nimeni, mi-am zis parerea,tu vei face cum crezi ca e mai bine pt puiul tau va pup si Paste Fericit tuturor!!!!![paste][paste][paste][paste][paste] http://www.babiesonl...babies/c/cosmin http://community.web...m/user/motancea

#23
stoichitescu cristina

stoichitescu cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 23 aprilie 2005 - 16:55

Nu stiu ce sa-ti rspund exact dar am sa-ti povestesc cite ceva, poate te ajuta. Pe mine m-au crescut bunicii in alta localitate, de la patru luni. Asa a fost situatia .Vara stateam la parintii mei impreuna cu bunica, iarna stateam la bunic iar primavara mai mergeam o perioada cu amindoi bunici la parinti. Peste luni sau mmai tot timpul cind aveau concediu sau delegatii, parintii mei veneau la Craiova sa ma vada. Nu pot sa spun ca i-am iubit mai putin pe parinit sau mai mult pe bunici dar stiu sigur ca atunci cind stateam la bunici eram sanatoasa si vesela. De ce? Simplu, parintii mei lucrau pina seara tirziu si trebuia sa merg la crese , ma rog atunci eram la camin. Nu-mi placea sa dorm dupa-amiaza si nici mincarea nu-mi placea si nici educatoarele nu se dadeau in vint sa se apropie de mine. In citeva luni m-am imbolnavit de tristete si plingeam mereu desi as fi vrut sa stau si cu parintii. Practic , eu nu plingeam de bunici ca i-as fii iubit enorm ci de linistea si siguranta pe care o simteam la ei acasa. Mai tirziu peste ani le-am spus parintilor ce simteam atunci, copil fiind si nu puteam sa explic. Au inteles si le-a parut rau ca m-au " chinuit" citeva luni pina m-au dat inapoi la bunici.Am stat la bunici pina am inceput scoala. La scoala nu am mai avut probleme fiindca stiti bine ca este altceva... Acum am si eu copil si mi-l creste mama mea fiindca pina la doi ani a crescut cu bona( eu am mers la serviciu de la 5 luni ale lui bebe). Bona o cunosteam de 7 ani inainte de a se naste copilul meu si am revenit la serviciu dupa ce am vazut cum imi ingrijeste copilul citeva saptamini. Copilul a fost ingrijit bine zic eu dar stateam ca pe ace la serviciu.Mai tirziu, dupa ce l-a luat mama mi-am dat seama ca nu poti avea incredere intr-un strain. O bona presupune si ea mai multe riscuri pentru ca micututl este, indiferent cit s-ar lega de el tot un " serviciu" pentru ea. Uneori era suparata, uneori poate nu avea chef sau era obosita de acasa de la ea. Cu bunica este altceva - face totul cu devotament si lasa totul pentru micut.Bunicii inseamna -dragoste parinteasca si experienta. Bona mea pina la urma a renuntat ea ,fiindca s-a vazut depasita de situatie si fiindca mama mea o putea controla mai des cum se comporta cu copilul meu . Practic a fost bine atita vreme cit nu stiam exact ce face. Mai clar: la doi ani ai lui Robert ne-am mutat cu locuinta foarte aproape de mama mea si aceasta putea sa vina la nepotul ei chiar daca statea cu bona. Asa am aflat ca nu-i pregatea tot timpul mincarea la timp, ca il scotea afara nu tocmai la o ora potrivita sau nu-l scotea deloc, sau ii fierbea cartofii pentru piure de jumatate si copilul facea des diaree si eu nu stiam de ce. Nu mai spun ca la un an al copilului cind a vazut ca nu am pe nimeni in schimbul ei mi-a spus ca nu mai vrea decit cu o suma de bani mult mai mare si mi-a spus doar cu o saptamina inainte incit nu aveam cum sa-mi gasesc pe altcineva in locul ei atit de repede.Nu zic ca nu l-a ingrijit bine dar cred ac uneori lasa garda jos si daca eu cind veneam de la servciu nu vedeam nimic suspect era ok.Daca Robert nu minca bine la prinz poate nu-mi spune pe cind mama mereu are ea grije de lucru acesta si imi spune:" copilul nu a mincat cu pofta sau azi Robert a facut pe mofturosul". Trebuie sa iei in calcul si aspectul acesta.Plus ca stia tot ce misca in casa mea si citi bani cheltui pe haine si pe mincare fara sa o informez eu. In privinta faptului ca micutul meu s-ar apropia de bunici mai mult ...Si de bona se poate apropia la fel ...A patit-o o colega si atunci cind a schimbat bona din motive intemeiate copilul a devenit agitata si a fost emotional afectat destul de rau. La mine a fost bine fiindca atunci cind bona a plecat, Robert dormea deja noaptea cu mama mea si se apropiase foarte mult de ea. Pentru mine mama este o mana cereasca pentru ca stiu sigur ca daca copilul este racit sau are ceva mama isi da seama imediat, pina sa vin de la serviciu si ia primele masuri. In privinta platii pe timpul concediului nostru sau cit am fost cu copilul plecati din oras sa stii ca bonei i-am platit aceeasi suma pentru ca altfel ne-a spus dintr-un inceput ca isi gaseste in alta parte. In primavara aceasta si mama mea a avut o problema cu spatele dar pe care a depasit-o. La tine ar fi bine pentru ca exista si tatal tau, deci are si bunic.Totusi daca problema sanatatii mamei tale este grava accepta o bona, mie imi pare rau ca mama este nevoita daca are dureri de spate sa stea cu Robert si chiar sa mai fac efort fizic, dar sper ca din toamna sa-l duc la gradinita . Oricum, cind mai creste cum este al meu , la trei-patru ani efortul nu mai este acelasi fiindca este deja un copil mare. Robert se aseaza singur pe oala la virsta asta, maninca singur, se urca singur in pat, singur se da jos, urca pe scaun la masa fara ajutor...Ma gindesc la aspectul fizic al cresterii unui copil mic, cind trebuie sa-l mai ridici in brate sau mai stiu eu ce altceva ... Sanate si sper ca am contribuit si eu putin la decizia pe care o vei lua. csth

#24
firutza

firutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 30 aprilie 2005 - 23:45

Adriana,eu mai am putin pana la inceperea serviciului,dar spre norocul meu am parintii si socrii aproape...Eu cred ca Rares ar trebui sa stea cu voi,ar fi cel mai bine si pt.el dar si pt. relatia voastra;la bunici se poate duce in vacante,iar cu bona poti stabili de la inceput ca pe timp de vara ii dai liber,poate accepta sa-i dai mai putin si sa-ti faca menajul...vezi tu!Nu stiu,dar sa-l vezi destul de rar pe pui....iti va fi greu si tie si lui,poate si mamei tale[avand in vedere starea ei de sanatate],asa ca,parerea mea!,incearca o bona,doua,cat timp esti si tu acasa,vezi cum va `intersectati`,si apoi in cunostinta de cauza,decizi!...Stiu ca-i usor sa dai sfaturi,dar am scris cum as face eu....Multa bafta,indiferent de hotararea pe care o vei lua!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -