Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cu bunicii sau cu bona???


23 raspunsuri la acest subiect

#1
ad_risnov

ad_risnov

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 21 aprilie 2005 - 18:14

Salutare dragii mei[flo]!!!

Am si eu o maaaaaaare problema si vreau sa aflu parerile voastre, care sigur ma vor ajuta sa iau o decizie.

La toamna va trebui sa reincep serviciul si Rares va avea atunci 1 an si 6 luni.
Parintii mei s-au oferit sa-l ia la ei, la Campulung Muscel. Situatia lor este urmatoarea: mama mea este educatoare, dar inca lucreaza, insa, la vara, va iesi tata la pensie si el va fi de baza. In plus mama mea a fost operata de hernie de disc anul trecut in mai si nu este f. bine refacuta. Avantajele ar fi acelea ca va sta intr-un mediu curat, nepoluat, va manca produse din gradina, de la bunicii mei, va fi inconjurat de dragoste si grija nemarginita.

Mie insa imi este f. greu sa ma obisnuiesc cu ideea ca Rares nu va mai sta cu noi o vreme[q], sunt urmarita de ideea ca se va indeparta de noi. Apoi ma si gandesc si la solicitarile la care va fi mama supusa cu un copil plin de energie si cred ca-i va face rau dpv fizic.

Asa ca exista si varianta BONA!
Mai mereu insa aud povesti horror in ce priveste bonele, multi ma sperie ca nu va avea grija suficienta de copil, ca nu stii ce face cand nu esti acasa, ca nu poti avea incredere in nimeni ca in proprii parinti.
Chiar acum cateva minute am sta de vorba cu o prietena care a lucrat intr-o gradinita particulara si mi-a spus ca ea a intalnit prea multe persoane din domeniu care zambeau doar in fata parintilor, ca mai apoi sa aiba o alta atitudine fata de copilasi. Ea m-a sperait cel mai tare.

Va cer parerea voua, celor care v-ati confruntat cu aceeasi situatie, pentru a-mi impartasi din experienta voastra si a-mi da sfatul care credeti ca ma va ajuta sa iau o decizie cat mai buna pt. Rares. Este BONA o solutie chiar atat de rea?

Va multumesc mult de tot si astept cu MARE interes raspunsurile voastre[pup]!!!

Adriana[sofer] si [:o)] Rares

(13.febr.2004)
poze cu Rares


#2
adjadyn

adjadyn

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 85 mesaje

Postat 21 aprilie 2005 - 18:29

mai bine bunici ca e sigur ca o sa aibe grija de copil ca de ochii din cap..despre bona nu stiu daca pot spune acelasi lucru ..poate ma insel..totusi e o straina.. adjadyn

#3
Kalid

Kalid

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 21 aprilie 2005 - 18:37

Buna. Daca parintii ar fi locuit in acelasi oras cu tine ti-as fi spus fara ezitare: cu bunicii. Asa, nu stiu ce sa zic. Cand am inceput serviciul, o lasam pe fii-mea la maica-mea duminica seara si o luam vineri seara (eram parinti de weekend). Dupa o luna i-am spus mamei: vii dimineata la mine si pleci cand vin de la munca; eu o vreau pe fii-mea acasa la mine, sa o vad in fiecare zi si sa-i citesc seara, inainte de culcare, povesti. Eu as inclina catre o bona. Este f. adevarat ca poti da peste cine stie ce persoana, dar poti la fel de bine sa o nimeresti cumsecade. Eu sunt la a doua. Cu prima am avut ceva divergente si nu am mai vrut-o, insa de Matei avea grija (baiatul era curat, lua in greutate, dormea noaptea-adica nu ii dadea cine stie ce sa o lase ziua in pace etc.). Si cea de-a doua il iubeste pe Matei (tot asa se vede pe copil ca are grija de el). Asta a fost parerea mea. Sa vedem ce mai zic si alte mamici. kalid [mamica] si copiii : matei (18.06.04) [baietel] si lidia (22.04.99) [zana]

#4
Laura _Oprescu

Laura _Oprescu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 21 aprilie 2005 - 19:08

aceeasi situatia a fost si la noicand era Rares mic.Parintii de parte,noi in BV. Am cautat o tanti prin cunostinte si am gasit.Am cautat-o initial pentru menaj,calcat lenjerie,etc. Am, vazut cum se comporta cu Rares.Il scotea afara in parc, si ii vedeam .In plus am remarcat ca Rares era ok cu ea...se amuza teribil ...am avut cateva luni bune la dispozitie sa observ timp in care ea venea pentru curatenie si alte alea.Intr-un final i-am facut propunerea insa ea a spus ca nu se poate angaja la asta ,dar ca ma va ajuta cum poate.Pana la urma, Rares a devenit al ei...dimineata cand plecam la scoala, spunea: fugi, mami,sa nu intarzii..avea doi ani deja..nu a vrut bani pentru asta, insa am ajuns cumva la un consens...am fost multumita tare si sigura ca ii e bine.. Am avut varianta bunici, insa nu puteam sa rezist fara el.Am incercat o saptamana,casa goala..nu a mers.. Sincer, nu cred ca te poti lipsi de bebe..si cred ca are nevoie de tine cat e mic.Esti mama lui ...sigur gasesti pe cineva prin recomandari ...si incepe treptat ca sa observi, sa simti ca e ok... te pupic Laura

#5
Ramba

Ramba

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 21 aprilie 2005 - 19:24

Bona - zic eu. De ce? Pentru ca bunicii nefiind in aceeasi localitate copilul va suferi din cauza ca ii vor lipsi parintii sau chiar mai rau se va instraina de voi. Apoi pentru ca bunicii, de obicei rasfata copii, mai mult decat parintii. Parerea mea este sa incepi sa cauti o bona inca de pe acum, sa vezi cum se comporta si cum o accepta copilul. Daca reusesti sa gasesti persoana corespunzatoare e ok, daca nu, ca ultima varianta, bunicii.

#6
otis41

otis41

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 21 aprilie 2005 - 20:56

Ce bine era daca erau bunicii cu tine in Bucuresti. Eu sunt pentru a avea copilul langa mine, sa-l poti vedea zilnic, greu va fi cu gasitul unei bone care sa-ti mearga la suflet, sa-l iubeasca pe bebe, sa-i faca toate placerile, sa aiba grija de masa lui sa pape tot, sa-l scoata la plimbare... Sanatate multa si sarbatori fericite alaturi de familie! Otilia

#7
Ven

Ven

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.064 mesaje

Postat 21 aprilie 2005 - 22:37

Adriana, si eu zic la fel: daca parintii erau in Buc., nu se mai punea nici o pb.
Dar asa, eu zic: bona. Noi nu avem bunici in oras, si am gasit o femeie, painea lui Dumnezeu, Doamne, da-i sanatate sa il ingrijeasca pe Markus cat am nevoi. Deocamdata sta cu el 5 h/zi, ca sa reusesc sa-mi fac si eu treburile si sa invat (am un ex. in iulie), dar probabil din sept. voi incepe munca si va fi full-time, adica cca 8 h/zi. Am observat-o destul (din nov.) ca sa-mi dau seama ca e o persoana de incredere si ca pot sa stau linistita la serviciu. Plus ca e o femeie destupata la minte, pe care, cand m-am intors de undeva, n-am gasit-o vizionand telenovele, si TV-ul era mereu pe Realitatea (stiri) saui pe Discovery [:D] - Na, pt. mine asta conteaza f. mult!

Ca sa inchei: cauta mai bine prin cunostinte si recomandari o persoana care sa stea aproape de voi ( e tare inportant!)
Mult succes!
Pupici la Rares!

Venera, mama lui Markus (10 dec.2003)
Poze - [bibe] si[copil]

#8
lena

lena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 709 mesaje

Postat 22 aprilie 2005 - 01:01

Din experientza sorei mele pot spune pe scurt doar atat: e mai bine cu bona, neavand tendintza sa faca numai ce vrea, bunicii rasfatandu-l evident. Numai bine, Lena si [bibe] Freya

#9
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 22 aprilie 2005 - 11:03

Ehh ce-as vrea sa fiu eu copil acuma sa ma duc la Campulung Muscel.. [:)] Daca parintii tai sunt blajini, nu incearca sa te inlocuiasca, si mai ales nu sunt posesivi, atunci da baiatul la aer curat, parerea mea. Dar trebuie sa mai stea si cu voi acasa. Deci poate faci 3 luni la tara pe perioada verii.. apoi acasa cu mama si cu tata(eventual bona) si tot asa.. Pupici lui Rares [:)] ---------------------------------------------------------------------------------- Adriana, mamica lui Codrin[testoasa](19 aprilie 2002) si a Olgutei[hippi](6 decembrie 2003)

#10
ad_risnov

ad_risnov

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 22 aprilie 2005 - 11:19

Dragelor,
Multumesc mult pentru raspunsuri[asia]!!!

Adriana, nu bag mana in foc ca nu sunt posesivi si de asta ma tem si eu. Nu vreau ca Rares sa se indeparteze de noi si sa-i fie greu sa se adapteze cand il vom lua inapoi (imi cunosc propria experienta[q] pt. ca eu am crescut la bunici de la un an si o luna).
Si eu m-am gandit ca poate sta destul de mult acolo vara, in vacante in general si, de fapt, ori de cate ori se va putea.

Problema este : ce face bona in perioada cat copilul este plecat, cum o voi plati atunci? Ca ar fi aiurea sa o angajez, iar Rares sa stea jumatate din timp plecat, iar eu sa dau bani degeaba.

Adriana[sofer] si [:o)] Rares

(13.febr.2004)
poze cu Rares



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -