Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

schimbarea numelui. da sau nu?


17 raspunsuri la acest subiect

#11
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 aprilie 2005 - 19:25

Schimbarea de nume este un lucru care ar trebui sa fie la latitudinea celui afectat; cred ca la maturitate fetele nu-ti vor multumi, dar s-ar putea sa ma insel. Eu am fost de acord ca fosta sotie sa pastreze numele meu, desi copilul este sub tutela mea. Da, unui barbat ii pasa daca, dupa ce si-a recunoscut copiii, fosta nevasta le schimba numele. Sau cel putin mie mi-ar pasa. http://community.web...com/user/tora97 "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#12
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 03 mai 2005 - 19:48

eu personal nu sunt in cauza dar am avut cateva cazuri in fata: nasa mea a pastrat numele copilului dupa divortul de tatal lui, desi ea si l-a schimbat. e mai corect asa.

colega mea de facultate si-a pastrat si ea si copilul numele de la sot, respectiv tata, dupa divort.

[*]Fetita mea este Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 [*] http://www.babiesonl...abies/f/fatamea
http://www.desprecop...id=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecop...ckname=danielac

#13
adrienne12

adrienne12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 05 mai 2005 - 15:17

Alyssa eu as schimba toate numele. In definitiv sinteti 3 femei si va veti casatori la un moment dat (cu care ocazie il schimbati din nou, ok?). APoi nu vad ce-ti mai pasa ce gindeste ex-ul daca se ocupa de droguri and such. Iar fetele probabil ca nu vor voi sa poarte numele unui drogat. Ma rog, asa e ce as face eu. Tu vorbeste cu fetele si hotariti.

#14
Loma

Loma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 446 mesaje

Postat 07 iunie 2005 - 21:19

Alyssa, eu in locul tau as schimba numele fetitelor fara sa mai stau pe ganduri, el si-a ales drumul singur daca a facut ce a facut, asa ca nu-l lezezi cu nimic, trebuie sa fie responsabil de faptele sale. Nu stiu cum e procedura aici, insa daca vrei pot afla, sau daca ai avut avocat la divort intreaba-l pe el. Kuki
quote:
Originally posted by KUKI
Nu a fost de acord in ruptul capului sa-i pastrez numele, desi l-a rugat si copilul. Ma gandesc sa fac apel. Mai am 30 zile la dispozitie, nu stiu insa daca e o lupta care sa merite sa o duc. Numele parintilor mei mi se pare mai demn si l-as purta cu infinit mai multa placere.
Kuki, daca faci apel numai pentru a-ti pastra numele fostului sot, eu te sfatuiesc sa renunti, iti pierzi banii, daca el totusi nu vrea, legea spune clar dupa divort tu poti purta numele dobandit prin casatorie numai cu acordul fostului sot. Exceptie: instanta il poate obliga pe el sa-ti permita sa-i folosesti numele daca sub numele lui tu ai devenit o persoana publica cunoscuta, o celebritate si schimbarea numelui pentru tine ti-ar afecta cariera, viata, finantele. Loma Smerenia este regina virtutilor.

#15
axia

axia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 08 iunie 2005 - 00:43

Alyssa, Din experienta mea de copil al unor parinti divortati, crescut de mama, va spun ca este bine ca mama si copilul (copii) sa aiba acelasi nume, dar daca fetele tale sunt destul de mari, intreaba-le. Poate ca o schimbare de identitate ar fi picatura care umple paharul si pentru ele cum e acum e mai bine...... Kuki, In ciuda celor spuse de mine mai sus, nu cred ca merita individul sa te umilesti insistand sa-i porti numele. Copilul nu-l va ierta daca zici ca l-a rugat, pentru ca se va lovi de ce m-am lovit eu, o tona de hartii ca sa dovedesti ca mama e mama ta pentru cel mai mic fleac, incepand cu catalogul de la scoala si terminand cu buletinul si abonamentul la mobil. Concluzia mea este ca ideal - vreau sa zic practic -(daca se poate) este ca toata lumea sa pastreze acelasi nume - al sotului Andre si BB Tibi

#16
mnarcisa

mnarcisa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 04 iulie 2005 - 18:10

Alyssa In aceasta problema si fetele trebuie sa-si spuna parerea. Si cum tatal lor nu a mai aparut cred ca nu ar mai avea de ce sa obiecteze sau sa se simta jignit. Daca tu simti asta fa-o dar sa nu le afecteze pe fete. george [copil] si narcisa

#17
Tonia Antonia

Tonia Antonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 560 mesaje

Postat 04 iulie 2005 - 18:52

Draga Narcisa, Cred ca ai cam pierdut un pic sirul evenimentelor...Citeste din urma povestea Alyssei. Pa!

#18
miris_

miris_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 12 iulie 2005 - 17:21

Fetelor, eu la divort am ales sa pastrez numele fostului sot pentru a avea si eu si baietelul meu acelasi nume. Consider ca e mai bine pentru copil.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -