Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

schimbarea numelui. da sau nu?


17 raspunsuri la acest subiect

#1
Alyssa

Alyssa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 20 aprilie 2005 - 05:11

Buuunnn... S-a ajuns la divort. Am trecut si prin asta si am supravietuit. Toate sint ok, sint linistita, fetele sint ok din toate punctele de vedere. Alta dilema. Schimbarea numelui... Eu am tutela fetelor, el nici macar drept la vizitari nu are pina nu dovedeste ca e curat de droguri si ca este cit de cit stabil din toate punctele de vedere. Mi s-a spus ca avind singura tutela fetelor le pot schimba numele daca vreau, pe numele meu de fata. Mi-ar conveni asta pentru ca am avea toate trei un nume care nu este al lui. De ce? Pentru ca de un an de zile nu s-a interesat de ele, nici un telefon, nici un cadou de Craciun sau de ziua lor, nu plateste pensie alimentara.... Si atunci pentru ce sa fim legate prin nume de un asemenea om???... Pentru ce sa aducem noi onoare numelui lui care el l-a facut de doi bani incurcindu-se cu interlopii, luind droguri si afisindu-se cu tot felul de femei?... Vreau sa ma debarasez cu totul de tot ce inseamna el... E drept pentru mine sa fac asta?... Ce vor gindi fetele mele despre asta cind vor creste? Cum le va afecta in viata lucrul asta? Are importanta asa mare sau exagerez? Va crede el ca este un lucru care vreau sa-l fac ca sa il ranesc? Are vreo importanta asta pentru un barbat? In ce masura poate fi afectat?... Ce ma sfatuiti sa fac? Alice

#2
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 20 aprilie 2005 - 11:34

importantza pt tata are numele lui dat ficelor. Daca e bine sa-l schimbi? Numai voi trei puteti decide asta. Fetitzele tale te-au mai sprijinit si cand ai avut prima intalnire, poti vorbi deschis cu ele sa le explici ce inseamna schimbarea numeleui si sa decideti impreuna de ce e bine sau nu e bine sa o faceti. Eu personal am decis ca e bine sa poarte numele tatalui, desi uneori diferentza de nume imi provoaca numai probleme de birocratie. Cat despre lezarea lui in orgoliu... lezat se va simti in momentul in care va realiza cu adevarat ce a facut, si numai daca are obraz va tine pt aceasta lezare si nu iti va sublinia asta. Macar atata lucru sa faca dupa comportamentul care l-a avut. Concluzia: stai de vorba cu fetele tale si hotarati impreuna. Explica-le ce acte trebuie sa schimbi, ce modificari la gradi si la scoala ai de facut. Ca nota mai amuzanta pt ele poti face un arbore genealogic si le arati pe el modificari. nu stiu daca e o idee buna dar daca ar trebui sa faca asta acum l-as corecta arborele ei cu numele. Freia si [copil] Alexa

#3
SIMONABB

SIMONABB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 20 aprilie 2005 - 12:15

quote:
Originally posted by Freia
Eu personal am decis ca e bine sa poarte numele tatalui, desi uneori diferentza de nume imi provoaca numai probleme de birocratie. Freia si [copil] Alexa
Si eu la fel, cind am fost mica, mama fiind divortata, peste tot pe unde mergeam trebuia sa ia cu ea actul meu de nastere si decizia de divort. Simona http://community.web...m/user/simonabb

#4
Alyssa

Alyssa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 20 aprilie 2005 - 14:26

quote:
Originally posted by SIMONABB
quote:
Originally posted by Freia
Eu personal am decis ca e bine sa poarte numele tatalui, desi uneori diferentza de nume imi provoaca numai probleme de birocratie. Freia si [copil] Alexa
Si eu la fel, cind am fost mica, mama fiind divortata, peste tot pe unde mergeam trebuia sa ia cu ea actul meu de nastere si decizia de divort. Simona http://community.web...m/user/simonabb
Ca sa evit asta vreau sa schimb si numele fetelor la fel ca si pe al meu. Multumesc pentru raspunsuri![flo] Alice

#5
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 20 aprilie 2005 - 16:06

Sunt si eu proaspat ajunsa in situatia asta. Pentru copil, ca sa fie scutit de explicatii la scoala si in viitor peste tot, am cerut sa pastrez si dupa divort numele fostului sot. Dar fostul sot s-a opus motivand ca poate vrea sa se recasatoareasca si nu pot fi mai multe "doamne" care sa-i merite numele ! Sa schimb numele copilului...nu stiu daca in Romania este posibil fara acordul tatalui si apoi nici pentru echilibrul copilului nu cred ca e bine. Dupa atatea schimbari in viata lui, sa-si piarda si identitatea, parca ar fi prea mult.

#6
CristinaT

CristinaT

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 20 aprilie 2005 - 20:03

Alyssa, iti doresc multa putere si liniste cat despre problem ta, eu as incerca sa raman cu numele lui, ca sa am acelasi nume cu al copilului, nu am auzit pe cineva care sa schimbe numele copilului... KUKI, ce chestie.... daca il chema Popescu, toate doamnele Popescu din lume ar fi avut legatura cu el??? Ce ai facut pana la urma, ai putut sa pastrezi numele? 5 ani -14 februarie 2005

#7
miau-miau

miau-miau

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 20 aprilie 2005 - 21:07

Alyssa, schimba-le acum cit poti, cit timp ai custodia legala 100%. E posibil ca in ceva timp el sa se isi revina cit de cit, sa capete vizite mai multe, apoi sa ceara si parte din custodie si pierzi acum sansa. E o prostie sa ai copiii tai de care te ocupi integral cu alt nume. Eu nu am facut-o la timp si mare VACA am fost.

#8
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 21 aprilie 2005 - 13:48

Nu a fost de acord in ruptul capului sa-i pastrez numele, desi l-a rugat si copilul. Ma gandesc sa fac apel. Mai am 30 zile la dispozitie, nu stiu insa daca e o lupta care sa merite sa o duc. Numele parintilor mei mi se pare mai demn si l-as purta cu infinit mai multa placere.

#9
CristinaT

CristinaT

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 22 aprilie 2005 - 22:14

Va doresc in continuare noroc! KUKI, cred ca ai dreptate, cata ura poate sa aiba in el. 5 ani -14 februarie 2005

#10
Ramba

Ramba

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 22 aprilie 2005 - 22:26

Daca tu ti-ai schimbat numele dupa divort mi se pare ok sa il schimbi si pe cel al copiilor. Dar nu complici si mai mult treburile avand in vedere ca pe certificatul de nastere ar avea alt nume? Ala cred ca nu poate fi schimbat.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -