Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Clasa a VIII-a, batalia pentru liceu


214 raspunsuri la acest subiect

#21
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 28 august 2006 - 19:00

Noi am pus chitara-n cui, dupa trei ani de concursuri si premii. E drept ca a fost alegerea copilului, eu doar l-am sustinut pentru ca mi-a convenit. Daca o fi asa talentat cum pare, poate fi si de la anul, nu?

KUKI, de cati ani face Cristi handbal? Si la Iasi tot asa bun era?



Nu certati copiii cand viseaza!



Poze





#22
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 28 august 2006 - 19:51

Face de 3 ani si anul asta e propus pentru selectie la lotul national.
Problema e ca a fost visul lui sa faca handbal, nu l-a trimis nimeni cu forta si nici prin cap nu-i trece sa renunte. Nici nu indraznesc sa ridic problema. Cum as putea cand el toata vara s-a trezit la ora 6 ca sa ajunga la 7 la antrenament? Si asta zi de zi, toata vacanta !


Iulia



#23
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 28 august 2006 - 20:22

Poti sa-l lasi cateva luni si daca da rateuri la scoala, rediscutati situatia.



Nu certati copiii cand viseaza!



Poze





#24
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 28 august 2006 - 22:48

Da, exact in sensul asta am si discutat la un tete-a-tete[cina2] in seara asta si a fost de acord cu mine. Ahh ce copil bun am !

Si ca sa-mi arate ca intelege importanta acestui an, miercuri incepem pregatirea la matematica, ca pana incepe scoala sa fim gata cu recapitularea. Am noroc ca ii place prof-ul de mate, se duce cu placere. Sa vedem daca o sa am acelasi succes si cu doamna de romana.

Shhh...faceti liniste, copilu' citeste Baltagul[alcool]

Iulia



#25
ana_maria222

ana_maria222

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.803 mesaje

Postat 29 august 2006 - 01:02

quote:
Originally posted by KUKI
Face de 3 ani si anul asta e propus pentru selectie la lotul national. Problema e ca a fost visul lui sa faca handbal, nu l-a trimis nimeni cu forta si nici prin cap nu-i trece sa renunte. Nici nu indraznesc sa ridic problema. Cum as putea cand el toata vara s-a trezit la ora 6 ca sa ajunga la 7 la antrenament? Si asta zi de zi, toata vacanta !Iulia
Kuki...eu am facut handbal 6 ani si cand a trebuit sa renunt am fost extrem de dezamagita....tot asa...alegerea mamei. Acum imi pare tata de rau...poate viata mea ar fi fost alta daca as fi continuat!!!Pozeeee Mancarica

#26
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 29 august 2006 - 12:03

Kuki,daca copilul e un talent in acest sport e pacat sa-l opresti.Cred ca ei au destule resurse sa se imparta intre sport si scoala si uneori ii subestimam.Si noi am fost in situatia sa renuntam la vioara anul trecut si m-am lasat induplecata de Anca sa continue.N-am facut rau.Acum vad ca are potential si putere sa le imbine pe amandoua.Trebuie sa ai incredere in copilul tau si sa nu-l tragi inapoi de la nimic.


In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

#27
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 29 august 2006 - 13:34

Va invidiez.

Eu am facut volei de performanta si am chiulit mult de la scoala in perioada aceea, lectiile erau vraiste, e drept ca la antrenamente era cool dar scoala era pe planul doi. Din cauza asta nu am incredere ca un copil poate imparti scoala si sportul in folosul scolii.



Nu certati copiii cand viseaza!



Poze





#28
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 29 august 2006 - 14:49

Iar sunt de acord cu tine.
Mai ales ca eu nu-l pot aprecia singura daca e intr-adevar talentat la handbal si are vreo perspectiva sa ajunga vreodata sa traiasca (bine) din asta sau e doar unul din miile de copiii din tara asta care face un sport si care se va pierde pe drum intre sport si scoala si nu va face nimic ca lumea.
Pe de alta parte...crezi tu, Craciunitzo ca daca nu era perioada aia din viata ta cu scoala vraiste si ai fi invatat mai mult si mai bine si acum erai mai fericita sau mai implinita? Macar ai avut o perioada cool si te-ai bucurat de ea. Zic si eu...

Iulia



#29
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 29 august 2006 - 15:03

KUKI, eu nu sunt ca baiatul tau, eu am avut o adolescenta plina de nazbatii, am facut prostii cu carul, m-am dat cu capul de toate pragurile, eu nu as face fatza si scolii si sportului. Pentru ca asa sunt eu, stiu sa fac un singur lucru bine, restul este umplutura, depinde ce prioritate am.

Din cauza asta am sustinut ca baiatul meu sa puna chitara in cui, in parcul de langa noi au aparut trubaduri tineri, grupulete de 2-3 baieti si o fata, toata ziua canta la chitara, imi sta in gat cand ii vad, nu vreau ca al meu sa fie cu ei.

Copilul meu imi seamana leit, cel mic l-a copiat pe Mihai, e analitic si rabdator ca el, dar asta mare e nebun ca mine.

Din perspectiva asta vorbesc, de asta va invidiez, tu stii cum e Cristi, din ce ai povestit el nu seamana cu mine, nu cred ca e in pericol sa uite scoala.



Nu certati copiii cand viseaza!



Poze





#30
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 30 august 2006 - 21:16

Craciunitza, pai eu te invidiez pentru copilaria ta plina de nazbatii.
Eu am fost mereu fetita cuminte si ascultatoare. Nici n-am ce povesti din copilarie. Am invatat bine mereu,citeam toate lecturile suplimentare si-mi faceam toate temele de vacanta, ba si in plus din gazeta matematica, iarna intram in casa la 19.30, vara la 21, nu adunceam copii straini in casa cand nu erau parintii acasa. Zau daca am avut vreo abatere. Si acum ca mi-a mai venit mintea la cap, ma uit in urma si copilaria mea plictisitoare imi pare timp pierdut din viata, timp fara acumulari, fara experiente.

Din pacate gena asta i s-a transmis si copilului. Taica-su a fost mai zburdalnic. Si asa a si ramas.
Cristi e cuminte si potolit, ca mine. De-asta am incredere in intentiile lui de a nu lasa scoala pe locul doi. Totul e sa si poata.

Si acum, declar deschis sezonul la meditatii. Copilul a inceput de azi la matematica. Doamne ajuta !

Iulia




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -