Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Cat ati asteptat?


271 raspunsuri la acest subiect

#251
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 09:08

Somebody, pentru mine, din punct de vedere financiar, diferenta nu este prea mare, pentru ca in familia noastra baza materiala o asigura sotul, nu eu.

Astfel, incerc sa tin cont doar de avantajele oferite de acest concediu de acomodare, in special de timpul pe care il voi petrece cu fetita mea. 

 Da..la noi este invers.. eu sunt baza dpdv financiar. 1700 ar fi doar rata la bancă. Oricum..să ajungem noi în acel punct, să fim potriviţi cu un copil, că vom vedea atunci ce decizie vom lua în privinţa asta.

 

Aşa este, concediul de acomodare este un mare plus al noii legi. 



#252
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 09:25

 Da..la noi este invers.. eu sunt baza dpdv financiar. 1700 ar fi doar rata la bancă. Oricum..să ajungem noi în acel punct, să fim potriviţi cu un copil, că vom vedea atunci ce decizie vom lua în privinţa asta.

 

Aşa este, concediul de acomodare este un mare plus al noii legi. 

 

  Somebody, dar nu puteti implica bunicii? Maica-mia a stat acasa cu mine pana la 11 luni, dupa aceea bunica-mea s-a implicat mult, si familia extinsa. La sotul meu, maica-sa a stat cu el 3 luni, dupa aceea s-a implicat matusa lui.

  Sau poate sta sotul tau, daca considerati ca va descurcati cu salariul tau + indemnizatia lui, pana la urma in zilele astea in familie fiecare face de toate. De ex. la noi, pt ca dnul Moon munceste ft mult, eu de ft multe ori preiau din chestii (care vecinele mele zic) ca e treaba de barbat: zilele astea de exemplu eu vopsesc gardul de la curte.

  In principiu dupa multe calcule facute, eu voi opta sa stau un an cu copii cu acea indemnizatie, insa daca ne reuseste FET-ul din toamna asta, dnul Moon isi va lua o perioada CIC. Teoretic, practic mai vedem pe parcurs.

 P.S. mama da ce ipoteca mare ai, sa fiti sanatosi.



#253
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 11:26

Mda, si la noi tot eu sunt baza (financiara) si in plus la servici avem o mare fuziune asa ca sper sa imi aprobe macar program redus, sa pot lua fetele de la gradi/after-school la o ora rezonabila si sa mai am timp de stat cu ele. Pe bunica nu vreau sa o implic prea mult, cel putin in prima faza in care trebuie sa dezvoltam/consolidam relatia de atasament, iar copi trebuie sa se obisnuiasca cu noutatile - pe langa noi, alta casa, alt oras, alta scoala/gradi deci noi prieteni de facut etc.

Eu astept normele si sunt curioasa daca la 2 copii pot sa isi ia concediu ambii parinti, sau nu s-au gandit la la cei care adopta mai multi copii. 


Editat de QiaoBing, 29 iulie 2016 - 12:26 .


#254
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 15:52

  Somebody, dar nu puteti implica bunicii? Maica-mia a stat acasa cu mine pana la 11 luni, dupa aceea bunica-mea s-a implicat mult, si familia extinsa. La sotul meu, maica-sa a stat cu el 3 luni, dupa aceea s-a implicat matusa lui.

  Sau poate sta sotul tau, daca considerati ca va descurcati cu salariul tau + indemnizatia lui, pana la urma in zilele astea in familie fiecare face de toate. De ex. la noi, pt ca dnul Moon munceste ft mult, eu de ft multe ori preiau din chestii (care vecinele mele zic) ca e treaba de barbat: zilele astea de exemplu eu vopsesc gardul de la curte.

  In principiu dupa multe calcule facute, eu voi opta sa stau un an cu copii cu acea indemnizatie, insa daca ne reuseste FET-ul din toamna asta, dnul Moon isi va lua o perioada CIC. Teoretic, practic mai vedem pe parcurs.

 P.S. mama da ce ipoteca mare ai, sa fiti sanatosi.

 Moon noi doi avem peste 41 - 42 ani...bunicele (mama mea şi socrela) au peste 75 ani (tatăl meu şi socrul au decedat). Atât mama, cât şi socrela, sunt f.f. bolnave şi oarecum greu deplasabile. Deci..exclud din start să-mi pun o bază în bunice.



#255
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 01 august 2016 - 14:44

Din copiii instituţionalizaţi, în 2015 au fost declaraţi ,,adoptabili” 3.436, din care 524 aveau cel mult vîrsta de 2 ani, 880 aveau între 3 şi 6 ani, 1.711 între 7 şi 11 ani, iar 321 între 14 şi 17 ani.

Marea majoritate sunt in intervalul 7-11 ani

http://www.mediafax....e-foto-15541206


Editat de QiaoBing, 01 august 2016 - 14:45 .


#256
mykaya

mykaya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 16 august 2016 - 21:22

Gabi sunt tipa din craiova te rog sa ma cauti pe mesaj privat

 



#257
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 31 august 2016 - 22:14

Gata, azi s-a hotarat in instanta incredintarea fetitelor ! A fost o simpla formalitate, mai mult am asteptat pe hol sa inceapa sedinta (cu intarziere 30 min) si dupa sa ne dea minuta. Parca in noua lege nu se mai citeaza adoptatorii si directiile pt asta, ceea ce economiseste timp. 

Cei de la directie au vrut sa vorbeasca si cu fetele asa de final, in special psihologul, asa ca le-am luat de dimineata impreuna cu asistentul maternal, i-am lasat pe toti la directie, noi am fost la tribunal, ne-am intors la directie, am primit actele lor si am semnat procesul verbal. Si uite asa a trecut mai mult de jumatate de zi, tribunalul si directia sunt in alta localitate, la aproape 1 ora de unde stau fetele.

Maine dimineata ne ducem la scoala sa luam foaia matricola pt transfer si la medicul de familie pt fisele medicalae- as maternal a fost sa le ceara si a dat doar cate o adeverinta pt ca nu le avea completate (?!?), facem bagajele fetelor si pe urma pe cai cu directia acasa !

Surpriza emisiunii este ca asistenta maternala a nascut sambata. Mie imi era teama ca de emotiile si supararea ca pleaca fetele sa nu nasca mai devreme de termen care era la sf lui sept, dar ma gandeam ca se poate intampla dupa ce le luam ... dar uite ca cea mica s-a gandit sa ii dea o preocupare in plus (are ceva probleme si a fost dusa la un spital mai mare in alt judet). Am fost cu fetele in vizita la ea la spital, nu se simtea prea bine nici fizic nici emotional, dar nu puteam sa le luam fara sa le mai vada o data si sa isi ia la revedere.

Dimineata cea mica era cam ... nu in apele ei, chiar daca zicea ca e ok. Dupa ce au discutat cu psihologul ii revenise o parte din voiosia obisnuita. Cea mare a fost f bucuroasa cand ne-a vazut si incantata ca pleca in sfarsit cu noi, chiar daca la maternitate a dat si ea ceva apa la soricei impreuna cu maternala.


Editat de QiaoBing, 31 august 2016 - 22:37 .


#258
briella74

briella74

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 01 septembrie 2016 - 07:01

Felicitari, QiaoBing! Drum bun spre casă și te asteptam in continuare cu vesti bune!

#259
Sparkytza

Sparkytza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 01 septembrie 2016 - 22:41

QiaoBing asteptam povestile si la topicul primele zile acasa! Felicitari!!! Ma bucur ptr voi 4 :-*

#260
Nico_GB

Nico_GB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 06 septembrie 2016 - 00:36

Felicitari, QiaoBing! Va doresc acomodare lina.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -