Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Cat ati asteptat?


271 raspunsuri la acest subiect

#1
dacris77

dacris77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 261 mesaje

Postat 29 ianuarie 2013 - 23:37

Fetelor, intitulez un nou subiect pentru cele care asteapta ca sa fim mai bine pregatite. Cele care au adoptat deja poate ne vor spune cat au asteptat, daca l-au luat prin plasament sau prin adoptie si cati copii au vazut pana l-au gasit pe cel dorit.

#2
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 00:58

ma bucura initiativa ta .

am mai multe cunostinte care au adoptat :
- o fetita de 1.8 luni adoptata dupa cateva luni de atestare . au vazut-o si le-a placut .
- un baiat de 1,6 ani adoptat dupa cateva luni de atestare . l-au vazut si gata .
- o fetita de 10 ani , plasament de urgenta , pentru intregirea familiei fiind sora baiatului deja adoptat . acum dupa 10 luni toate sunt gata . incredintatrea , adoptia , numele . tot .

[flo]

"niciodata nu e prea tarziu"

#3
qicoletta

qicoletta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 13:06

Buna,

Am adoptat un copil de 1 an si 4 luni.
Am primit atestatul la sfarsitul lui octombrie,pe 20 martie am fost sunati ca e un copil disponibil,pe 1 iulie l-am adus acasa.Intre 20 martie si 1 iulie l-am vizitat de vreo 4 ori,pt ca era din alt judet.Inainte de al lua definitiv acasa am stat cu el 4 zile la asistentul maternal.

#4
printe

printe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 223 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 13:41

qicoletta, ati asptept putin...si copilul a fost micut. Si eu tot din Iasi sunt, am acusi 1 an de cand asteptam si nimic....si mai prevad macar inca unul :(

Sa va traiasca micutul si sa va aduca numai bucurii!



Mutatiile MTHFR C677T si A1298C ambele heterozigote, 1 sarcina oprita in evolutie la 6s

#5
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 14:11


Noi am adoptat acum 4 ani un copil.
Dupa obtinerea atestatului, mai exact dupa 9 luni de la obtinerea atestatului ni s-a prezentat copilul (mentionez ca a fost primul si singurul copil vazut). In saptamana urmatoare l-am luat acasa (incredintare in vederea adoptiei)iar dupan inca un an a iesit si hotararea definitiva de adoptie. Acuma recunosc, nu stiu ce spune legea care este in vigoare acuma, nu am citit-o niciodata, astfel incat......

Va doresc tuturor multa putere, rabdare si nu va pierdeti increderea. Stiu ca e greu dar... pana la urma iese soarele pentru fiecare (stiu ca e un cliseu, dar credeti-ma, e adevarat).

alina

#6
Pia

Pia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 31 ianuarie 2013 - 12:48

Noi am adoptat acum 6 ani, in ianauarie 2007 ne-am luat atestatul, pe 25 februarie ne-au sunat de la directie ca au un baietel care corespunde profilului nostru,avea 1 an si 7 luni, pe 7 Martie am mers sa-l vedem,ne-am indragostit de el de cum a intrat pe usa DPC-ului, am stiu ca el este copilul pe care ni-l dorim, era exact baietelul pe care mi l-am dorit toata viata. Dupa 2 ore petrecute cu el la directie am plecat spre casa plangand ca nu puteam sa-l luam cu noi acasa, dupa 2 zile trimis cererea la DPC-ul de care apartinea ca vrem sa-l adoptam, a urmat o saptamana de cosmar pana l-am revazut, a 2/a saptamana l-am luat pt.prima data acasa in invoiere, a fost de vis cateva zile,cand a trebuit sa-l duc la asist.maternala si sa-l las acolo pt.cateva zile am crezut ca mor, dupa 2 zile eram iar la el:) a urmat 2 luni de drumuri si invoiri Bucuresti -DPC-maternala, pe 23 Mai 2007 a avut loc adoptia, din acea zi nu ne-am mai despartit niciodata.Acum suntem scolari, isi stie povestea, il iubim enorm, este totul pt.noi, viata noastra s-a schimbat din momentul in care l-am vazut, pana atunci parca traisem degeaba[:D], ne rugam la D-zeu sa ne dea sanatate sa-l putem creste frumos.
Va doresc la toate rabdare, rabdare si nu va pierdeti speranta.[flo][pup]

Mamica de ingeras Valentin

#7
Gianni

Gianni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 31 ianuarie 2013 - 15:39

In 2009 cind mi-am luat al doilea atestat pt. al doilea copil, mi s-a spus clar ca timpul de asteptare va fi de aprox un an si asa a si fost , atestat sept. 2009 , copil prezentat august 2010.

Am repetat de nenumarate ori, daca ati stii cit de mult dureaza in tarile vestie sa adopti un copil, intre 5-7 ani de asteptare , copii mai ales din China , in niciun caz european, cu limita de virsta pt. parinti adoptivi , nu se prezinta nici macar poza , primesti telefon in care ti se spune sexul, virsta si atit , ai spus da , prima primesti poza ,ai spus nu ... mai astepti 5-7 ani, daca ai timp si nu intri in probleme cu virsta....
eu stiu ca asteptarea este grea....dar in Ro procedura este incomparabil mai simpla.
Mult noroc.

Catalina

#8
dana19dana

dana19dana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 02 februarie 2013 - 10:52

Buna fetelor.
Sunt destul de noua pe aici. Noi am obtinut atestatul in august 2012. In decembrie ne-au prezentat primul copil, dar mama acestuia avea niste probleme de sanatate care se puteau transmite si la copil. L-am refuzat.
In ianuarie ne-au prezentat alt copil care s-a lipit de noi si noi de el. Pe 5 februarie suntem chemati la Tribunal in vederea incredintarii pentru 90 de zile. Asadar saptamana viitoare vom avea copilasul acasa.


#9
malex

malex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 02 februarie 2013 - 20:44

Dana, felicitari....sunteti norocosi ca a mers repede la voi.Daca nu sunt indiscreta, ce varsta are copilul?


#10
LIANA22

LIANA22

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 59 mesaje

Postat 02 februarie 2013 - 23:17

Dana , felicitari si adaptare usoara pentru voi si copilas .



Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -