Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Se va putea naste legal acasa in Romania in 2011?


72 raspunsuri la acest subiect

#1
ralucis

ralucis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 750 mesaje

Postat 06 ianuarie 2011 - 18:04

Tocmai ce am citit initiativa asociatiei Mame pentru Mame de a cere legiferarea nasterii acasa asistate in Romania, cu sperante pentru anul 2011. Mie una mi-ar parea bine sa stiu ca demersul lor va avea succes, as avea curaj sa nasc in acest fel, alaturi de o moasa cu experienta, desi nu mi-e clar cum se va desfasura ulterior inregistrarea copilului si constatarea nasterii. Am vazut ca a mai aparut povestea unei alte romance care a decis sa nasca acasa si ma intreb daca nu sunt, de fapt, mai multe femei care fac lucrul asta deja in Romania, dar le este teama sa recunoasca.

http://www.mamepentr...terea&Itemid=54



#2
larasarit

larasarit

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 06 ianuarie 2011 - 18:09

De ce le-ar fi teama sa recunoasca?

#3
ralucis

ralucis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 750 mesaje

Postat 06 ianuarie 2011 - 18:13

Ma gandeam ca poate unele nasc acasa, dar cu o moasa care nu are legal voie sa faca acest lucru, caci ar fi acuzata de malpraxis.

#4
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 06 ianuarie 2011 - 18:17

Eu una nu as face asa ceva sub nici o forma. Nu e pt mine o asemenea treaba. Nu ma tem de durere si nici nu mi-ar diplace sa am intimitate maxima si sa pot naste in ce pozitie doresc intr-un mediu familiar dar niciodata casa mea nu va fi atat de safe ca un spital pentru un bebe atunci nascut.
Nasterea acasa fara moasa, asistenta, medic care sa isi asume responsabilitatea daca ceva nu merge bine nu mi se pare ok. De aceea cine a facut-o pana acum in afara cadrului legal este dupa parerea mea o femeie inconstienta.
Am zis ca asa ceva nu e pentru mine si nu va fi niciodata pentru ca daca ceva se intampla cu bebe eu voi regreta amarnic si voi trai toata viata cu gandul ca ceea ce s-a intamplat gresit poate ar fi putut fi evitat daca alegeam sa nasc intr-un spital.
Mereu m-as gandi ce vina are bebe sa trebuiasca sa sufere poate toata viata ca am avut eu fitze si nu mi-a placut la maternitate?



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

#5
ralucis

ralucis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 750 mesaje

Postat 06 ianuarie 2011 - 18:31

emilia, eu ma refeream la nasterea acasa, dar asistata, nu cred ca as avea curajul sa nasc nici eu singura, doar cu sotul, dar cu o moasa, da, as naste acasa. In ceea ce priveste mediul de acasa, daca e mai safe decat cel de la spital, banuiesc ca te referi la igiena. Fetita mea mai mica a plecat din spital cu un stafilococ la ochi, nu cred ca acasa ar fi avut de unde sa-l ia. Iar ca igiena, hmmm, CF2 nu sclipea de curatenie, din contra.

#6
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.652 mesaje

Postat 06 ianuarie 2011 - 18:43

Ralucis, si daca ceva merge rau in timpul nasterii o hemoragie sau altceva, ce faci? Crezi ca in Romania ajunge salvarea in 5 minute? Si daca ajunge sunt echipati sa faca o cezariana de urgenta? Sau daca bb are nevoie de asistenta imediat dupa nastere, cand fiecare minut conteaza. Eu nu as risca. Am sansa de a trai in secolul 21, profit de ea.

____________________________
Vicky si Printzesone




#7
ralucis

ralucis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 750 mesaje

Postat 06 ianuarie 2011 - 20:26

mcoca, in mod sigur daca as fi fost acum la prima nastere as fi fost mai sceptica, dar am nascut asa de usor de doua ori, incat as fi putut naste bine mersi acasa si asta ma face sa cred ca a treia oara ar fi mai simplu, chiar (sigura ca nu este o certitudine lucrul asta, sunt doar in saptamana 20). Ba cred ca era mai bine si nu imi mai facea nimeni epiziotomia asta pacatoasa. Am inteles ca in alte tari unde se practica nasterea asistata acasa se au in vedere si situatiile neprevazute si nu stiu cine zicea aici pe forum ca o ambulanta poate fi la dispozitia nasterii respective, la nevoie. Poate si la noi sunt pe lista si aspectele astea, cred ca cei care au proiectul in minte si-au trecut pe hartie toate punctele importante.

#8
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 07 ianuarie 2011 - 00:02

Sigur daca s-ar accepta asa ceva (desi ma indoiesc), s-ar pune niste preturi fantastice.


**Fur is for petting***
http://www.facebook....#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

#9
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 07 ianuarie 2011 - 00:19

Mi se pare foarte periculos in Romania la ora asta. O gramada de femei vor accepta ceva similar si vor fi o multime de accidente.



Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]



Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)



Am blog



#10
Claudi@

Claudi@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 07 ianuarie 2011 - 00:37

aici se naste acasa, si daca sunt pb, moasa isi da seama din timp si poate veni ambulanta si chiar elicopterul in timp util

Eu am vrut sa nasc acasa, la cel mic, dar din cauza problemelor avute la nasterea celui mare m-am gandit de 2 ori (era cat pe ce de cezariana de urgenta) si am nascut la spital dar ambulant, adica dupa 8 ore am plecat.

Foarte multe femei nasc acasa, poate daca voi mai avea inca un copil (in viitorul indepartat)voi naste acasa.



[mamica] de Tony 07.04.07 si Nico 23.02.09

Nunta





Poze






Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -