Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

Alegerea numelui copilului si destinul ...


168 raspunsuri la acest subiect

#1
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 04 martie 2009 - 20:35

Cercetarile in psihologia numelor au aratat ca un copil care are un nume mai putin dezirabil tinde sa aiba un respect scazut de sine, ia note mai mici la scoala si are probleme psihologice mai mari decat copiii carora li s-au dat nume mai po p u l a r e. Cu o asemenea miza pusa pe numele cuiva, nici nu este de mirare ca viitorii parinti petrec ore nesfarsite pe Desprecopii.com gandindu-se si uneori certandu-se – asupra numelui pe care il vor da copiilor. Iata mai multe despre alegerea perfecta a numelui copilului dvs si inflenta pe care o poate avea asupra destinului sau.



Mai cititi:








Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

#2
LindaZ

LindaZ

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 277 mesaje

Postat 15 aprilie 2009 - 01:36

Eu stiam ca vreau ca pe fetita mea sa o cheme IOANA dinainte de a ramane insarcinata. Si asa a chemat-o. Cand avea 4 ani eram cu ea la o manastire la Horezu iar o maicuta m-a auzit cand o chemam pe nume si m-a intrebat:
Cand o sarbatoriti de ziua numelui?
Pai ... de Sf.Ioan.
Dar stiti ca exista si Sfanta Ioana??
Nuuu, nu stim. Cand e?
Pe 27 iunie, imi raspunde maicuta.
CAND?????????
Pe 27 iunie e de fapt nascuta fetita mea, Ioana. Si inclin sa cred ca o fi ceva adevarat intre nume si destin, pentru ca ... s-a nascut sanatoasa desi la 1400 grame si inainte de termen, a supravietuit chiar daca a fost nascuta de urgenta din cauza unei hemoragii oribile cu scor apgar 6, n-a avut nici sindrom Down, nici displazie osoasa, nici alta boala genetica, nici n-a murit subit in sarcina, nici n-a fost nedezvoltata intelectual, nici ... dupa ce s-a nascut n-am operat-o pe inima desi avea "gauri", nu am operat-o pe creier ca are prea mult lichid cefalorahidian si nici nu i-am pus tub de dren pe sub piele care trebuia schimbat la cativa ani ... ASA CUM NE-AU SPUS MEDICII. Asa ca doar Dumnezeu o sti de ce pe fetita mea o cheama Ioana si e nascuta de Sfanta Ioana .... Eu pot doar sa-i multumesc ca e sanatoasa.

#3
DianeAli

DianeAli

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 24 aprilie 2009 - 15:12

am o familie mare..si eu si partenerul meu..si suntem intr-o mare dilema cu numele, pentru ca la oricare ne gandim care ne place,deja este cineva in familie cu acel nume. macar o lista cu cele care nu ne plac avem.. da cam atat. si eu insist mult pe nume de fata, desi inca nu stiu ce va fi.. cred ca o sa ne batem putin capul. [bang]

[gravi] 6+

#4
byabeatrice

byabeatrice

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 100 mesaje

Postat 28 aprilie 2009 - 21:09

Si eu vreau sa gasesc un nume care sa il caracterizeze pe viitor...dar tre sa astept intai sa-i aflu sexul[:)]si apoi hotaram numele

bya [gravi] 7

#5
nebunica-zapacica

nebunica-zapacica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 395 mesaje

Postat 28 aprilie 2009 - 22:48

Sa va spun ce ni s-a intamplat noua, nu stiu exact cum sa numesc, probabil coincidenta, poate destin, dar e clar ca bebicului nostru ii este destinat numele Victor.

Asaaa.. eram insarcinata in 4 luni, aflasem deja ca o sa avem baietel si am purces la alegerea numelui, cum era firesc. Dupa indelungi dezbateri am hotarat sa fie Victor Nicolas. Dupa ceva timp, uite ca nu-mi mai amintesc exact cand, la Odiseea de noiembrie-decembrie cineva a dat urmatorul site unde introduci numele parintilor, sexul viitorului copil si iti genereaza un nume pentru el. Buun, zic hai sa ma distrez un pic. Rezultatul a fost...Vincent, nume latin care inseamna..Victor..Am fost surprinsa si fericita, gandindu-ma cat de inspirati am fost in alegerea numelui. Dar nu se termina aici..DPN-ul dupa ecograf era 11 noiembrie. In ziua respectiva de dimineata dau drumul la radio si aflu ca se sarbatorea Sfantul...ati ghicit..Victor.

El nu s-a nascut atunci, ci 4 zile mai tarziu, iar eu sunt sigura ca numele acesta ii este predestinat.



Mult succes in alegerea numelui perfect pentru bebelusii vostri [pup]







[mamica]fericita de [bebic] Victor Nicolas (15.11.2008)



Nasterea cozonacelului nostru iubit



[foto]

#6
Tanta-Lucica

Tanta-Lucica
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 29 aprilie 2009 - 18:38

sunt o mamica 36 saptamani din bucuresti de 3 luni ma chinui sa gasec un nume pt baelelul meu
astemp sugesti

si inca o rugaminte unde treuie sa astept momentul sa dau raspunsul la concurs

luminita

#7
Dorica78

Dorica78
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 04 mai 2009 - 13:15

Noi credem ca avem fetita. Abia maine vom avea confirmarea, dar noi deja ne-am gandit cum o sa o cheme pe ingerasul nostru: Natalia Elena

22+[gravi]

#8
marylus_22

marylus_22
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 04 mai 2009 - 17:01

buna.sunt noua pe forum,am 6 luni de sarcina si voi avea o fetita.noi am vrea sa o cheme SARA dar nu ne hotaram la cel de-al 2 nume.am vrea sa aiba si un nume de sfant.astept sugestiile voastre in combinatie cu primul prenume Sara.

#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 04 mai 2009 - 19:23

Buna,

Eu stiam de la inceput ca va fi fetita, am avut o intuitie sau o presimtire.

Desi initial ne-am gandit sa-i punem numele Adriana, nu stiu de ce, ulterior nu ne-a mai placut (probabil si din cauza faptului ca si sotii Columbeanu doreau sa-i puna fetitei lor acelasi prenume).

Asa ca pana la urma am listat de pe forum nume de fetite, am bifat prenumele care mi-au placut cel mai mult "la prima citire", apoi am incercat sa facem combinatii prenume+nume familie, nume familie+prenume (sa "sune" bine impreuna), am verificat sa nu iasa diminutive caraghioase sau ciudate (pentru ca la scoala copiii sunt uneori rautaciosi si se striga in fel si chip), si in final ne-am decis la prenumele Loredana, fara al doilea prenume (nici macar de sfant). Am mai tinut cont si de faptul ca unele prenume sunt foarte des intalnite, in perioada aceea auzeam peste tot Alexandra, Bianca-Maria, Alexia, etc., asa ca am vrut pentru puiul nostru un prenume deosebit si mai rar intalnit.

Pana la urma, karma sau nu, cred ca cel mai important este sa fie sanatos, indiferent daca va fi fetita sau baietel.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

#10
roxana_geana

roxana_geana
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 08 mai 2009 - 23:47

noua ni s a intamplat ca inainte sa fiu insarcinata am spus ca atunci cand vom avea copii ii vom chema laura si alexandru.numai ca acum ca sunt insarcinata si stim ca o sa avem un baietel ne am dat seama ca alexandru este un nume foarte comun,si de cand o prietena de a noastra care trebuie sa nasca cam 2 luni inaintea mea s a inspirat din inspiratia noastra si a decis sa si numeasca baiatul alexandru,am decis sa schimbam numele si acum ne gasim in dificultate ca habar nu avem ce nume sa i punem.nu credeam ca alegerea numelui e asa de dificila.daca aveti sugestii eu accept!poop!


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -