Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

Alegerea numelui copilului si destinul ...


168 raspunsuri la acest subiect

#161
gabriela87

gabriela87

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 12 octombrie 2012 - 20:19

Intradevar nu este o alegere usoara...eu zilele trecute am aflat ca o sa am baietel..am simtit de la inceput ca va fi baiat..pana sa mi se confirme imi facusem o lista cu cate doua prenume si nu ma puteam hotari..In ziua cand am venit de la eco stateam linistita in pat si vorbeam cu bebe gandindu-ma ce nume i s-ar potrivi si mi-a venit in minte "David Gabriel", i-am spus si lui tati si a fost deacord. pupici la burtici [pup]!
19+

#162
Tilia

Tilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 28 octombrie 2012 - 00:01

Citat:
citat din mesajul lui kasha_ro

si eu observ ca multi parinti aleg sa isi boteze copii cu nume de pet-uri.am auzit niste idei de nume de iti sta capu' si greu le poti retine si reproduce.am in cercul meu de priet
eni o tipa care are un baietel pe nume Aris si o alta prietena cu un catzel care poarta numele Aris.mai cunosc pe cineva care vrea sa ii puna fetitzei cand se va naste numeleAlma si un prieten care avea o catzea pe nume Alma.dupa mine numele astea li se poatriveau perfect catzeilor.am cicit un articol legat de alegerea numelor pt copii in care un studiu facut de americani spunea ca majoritatea parintilor cu IQ scazut si conditie sociala precara tind sa aleaga nume sofisticate si mai putin comune copiilor sai,in ideea de a le schimba destinul.insa nu se gandesc spca din contra le pot creea un handicap in viata.saracii copii!bine ca au posibiliatatea sa isi schimbe numele cand devin majori.



Alma e un nume de sine statator in mult culturi, mie imi place f. mult, mai ales ca inseamna si suflet. Cum la fel de mult imi place si Cora, de cand citeam mitologie, nume, din pacate, impracticabil pe la noi (am o colega pe nume Cora, deci nu e chiar atat de rar).

Am citit si eu Freakonomics, dar acolo zicea ca cei din paturile de mai jos aleg ceea ce cred ei ca-s nume sofisticate, adica nu Victoria, ci Vicktorriah.

Tot acolo era povestea a doi frati, Winner si Loser. Winner ajunsese un bativ vagabond, iar Loser se recomanda Lou si era un om la casa lui.

#163
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 28 octombrie 2012 - 12:50

Citat:
citat din mesajul lui kasha_ro
si eu observ ca multi parinti aleg sa isi boteze copii cu nume de pet-uri.am auzit niste idei de nume de iti sta capu' si greu le poti retine si reproduce.am in cercul meu de prieteni o tipa care are un baietel pe nume Aris si o alta prietena cu un catzel care poarta numele Aris.mai cunosc pe cineva care vrea sa ii puna fetitzei cand se va naste numeleAlma si un prieten care avea o catzea pe nume Alma.dupa mine numele astea li se poatriveau perfect catzeilor.am cicit un articol legat de alegerea numelor pt copii in care un studiu facut de americani spunea ca majoritatea parintilor cu IQ scazut si conditie sociala precara tind sa aleaga nume sofisticate si mai putin comune copiilor sai,in ideea de a le schimba destinul.insa nu se gandesc spca din contra le pot creea un handicap in viata.saracii copii!bine ca au posibiliatatea sa isi schimbe numele cand devin majori.
Ei, nume de pet-uri...Si eu stiu un baietel Aris, mi se pare un nume cu sonoritate frumoasa. In schimb la locul de joaca am auzit niste bunici strigandu-si nepoteii, una:"Ruben" (era sa pufnesc in ras) si una "Anhelo"(probabil scris "Angelo"). Chestie de gusturi, mie Aris nu-mi provoaca ilaritate, dar ultimele doua..hihi. Alma mi se pare un nume simplu si frumos. Da, si eu cand ezitam daca sa-mi iau caine mascul sau femela ma gandeam ca pe femela as numi-o Alma..dar tocmai fiindca mi se parea un nume frumos si iesit din comun (acum 15 ani:)) Pe cainele meu l-a chemat Manu si majoritatea copiilor numiti Emanuel sau Emanuela sunt alintati "Manu"...ar trebui sa se simta prost ca e "nume de caine"?:))IULIA va invinge CANCERULI'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#164
mianna

mianna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.480 mesaje

Postat 28 ianuarie 2013 - 01:20

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
la locul de joaca am auzit niste bunici strigandu-si nepoteii, una:"Ruben" (era sa pufnesc in ras) si una "Anhelo"(probabil scris "Angelo"). Chestie de gusturi, mie Aris nu-mi provoaca ilaritate, dar ultimele doua..hihi.


nu-s evreica, da' nici la telenovele nu ma uit, asa ca-mi scapa motivul ilaritatii la auzul unui nume evreiesc.


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...




#165
virgo

virgo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 774 mesaje

Postat 01 februarie 2013 - 16:27

Daaaa, cel mai frumos nume de baiat: Sentiment Brusli :-)))

Alessia mi se pare exagerat de folosit si foarte parlate italiano. Ca si numele de inspiratie capsuneasca aka spaniola. Desi stiu o fetita pe nume Gloria si chiar suna bine si in romaneste.

Eu am baiat si il cheama Matei, dar fiind nascut in Olanda e Mathias in acte. Intotdeauna mi-a placut numele si asa a ramas pana la capat.

Acum, la bb 2, daca e baiat am o problema: nu m-am gandit. Daca e fata imi place foarte mult Briana, dar evident rimeaza cu Rihanna, deci ma mai gandesc. Emilia e frumos, Lucia suna bine, Astrid sau Patricia dintre numele mai putin folosite. Am auzit de curand Ofelia si chiar avea ceva Shakespearian domnisoara in cauza. Me Like !

#166
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 25 februarie 2013 - 03:38

Mda, sunt mama unei domnisoare pe nume Alma si sunt mandra de alegerea facuta pentru ca e un nume latin. Tocmai ca mi-a placut cum suna si pentru semnificatia lui (suflet), am ales numele acesta pentru primul meu copil. Numele complet al Almei e Alma Bianca Aimee (suflet pur si iubit). Numai in Romania mai exista persoane care isi numesc si animalele cu numele acesta si, culmea culmilor, exista persoane suficient de destepte (ca sa ma exprim soft) care sa creada ca acesta ar fi nume de animal. Persoana care a scris mai sus ca ar fi nume de pet, ar trebui sa invete sa stiudieze mai bine provenienta numelor inainte sa dea cu bata-n balta.

Uitandu-ma la Alma mea acum, nu cred ca as fi putut face o alegere mai buna, dat fiind faptul ca e un copil extrem de bun si sensbil.



Nume care imi plac mult acum sunt Mara, Patrick, Eduard, Antonia si Medeea. Dintre numele acestea voi alege pentru gemenii mei.



Daniela Veuger [gravired] 10+ si Alma Bianca 21 octombrie 2004







Povestea Almei

#167
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 25 februarie 2013 - 12:51



influenteaza dar nu mereu in favoarea beneficiarilor...

http://www.cancan.ro...esti-16204.html

Nina,mami de, [fetita]




#168
lacralacry

lacralacry

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 04 decembrie 2013 - 00:53

Carina mi-a fost un nume drag inainte de a ramane insarcinata..imi placea cum suna cand il pronunti...Cand am aflat stiam si numele Carian si Ioana pentru ca se apropia o  sarbatoare atunci cand am nascut-o. Am avut discutii cu sotul ca nu-i placea Carina...ce nume e asta..de rus [:)] ...dar s-a obisnuit pe toata perioada sarcinii cu numele si asa i-a ramas..   [:)]



#169
mami_cris

mami_cris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 12:19

noi ne-am hotarat asupra numelui in drum spre... spital

o cheama iulia teodora si isi spune la aproape doi anisori "ailoo"




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -