Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Avortul si iertarea


149 raspunsuri la acest subiect

#141
Flora_2010

Flora_2010
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 23 iunie 2010 - 21:34

Ramonel,[flo]
Multumesc. Toate povestile in care sunt implicati copii sunt cutremuratoare, indiferent ca e a ta, a mea, a oricui. Iar ce se intampla in sufletul unei femei care renunta la copilul ei, desi il doreste, e ceva cumplit. Sper si eu sa fiu iertata si sa ma pot ierta fiindca mi-am omorat copilul.

#142
Iasmin08

Iasmin08

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.100 mesaje

Postat 23 iunie 2010 - 21:41

Ramonella nici povestea ta nu e mai prejos decat a Florei. O tarie atat de mare ca a ta, sa treci printr-o astfel de incercare si totusi sa simti atata pocainta pentru ceva ce nu ai dorit este extraordinara.

Sunt sigura ca va va ierta Dumnezeu, ca nu ati dorit asta[asia][asia][asia], si in fata Lui bunatatea inimii voastre nu va ramane ascunsa.

Flora, sa stii ca Dumnezeu vrea sa traiesti. Caci El "nu doreste moartea pacatosului, ci sa se intoarca si sa fie viu". Sa iti ajute Dumnezeu sa te spovedesti in postul asta (ca mult nu mai este) si sa te linistesti sufleteste.

Sa va ajute Bunul Dumnezeu [asia][flo]

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

#143
Flora_2010

Flora_2010
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 23 iunie 2010 - 22:03

Ramonella,

trebuie sa fie cumplit pentru tine. Imi pare rau, sincer. Si te admir pentru taria ta! Fiindca nu e putin lucru sa poti trece peste doua astfel de incercari. Cu siguranta vei gasi iertarea. Doar trebuie sa o ceri. [pup]

#144
RAMONELLA

RAMONELLA

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.894 mesaje

Postat 23 iunie 2010 - 23:54

Cand am fost chiuretata,stateam si asteptam sa intru in sala si plangeam intruna...[q]Altele,se laudau pe acolo,ca cate avorturi au facut ele...si fac in fiecare an...si una zicea ca acum 2 ani a avut gemeni...[q]Pacat ca avortul e folosit ca mijloc de contraceptie...[bang]
Insa ma bucur ca mai sunt si femei,care dupa un avort sau mai multe,realizeaza ca au facut un pacat si le pare rau...si incearca sa impiedice si alte femei sa faca acest lucru...

Ramonel,mami de [aerob] Bea(08.11.2007)

2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pãmant!"


#145
Marilena12

Marilena12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 997 mesaje

Postat 24 iunie 2010 - 00:20

Ramonella noi ne stim de pe la inceputuri pe-aici, imi pare sincer rau ca ai trecut prin asa ceva...[pup]
Si la tine si la Flora au fost situatii greu de purtat, Dumnezeu sa va dea putere sa treceti peste toata durerea!

#146
RAMONELLA

RAMONELLA

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.894 mesaje

Postat 24 iunie 2010 - 13:48

Citat:
citat din mesajul lui Marilena12

Ramonella noi ne stim de pe la inceputuri pe-aici, imi pare sincer rau ca ai trecut prin asa ceva...[pup]
Si la tine si la Flora au fost situatii greu de purtat, Dumnezeu sa va dea putere sa treceti peste toata durerea!


Da,noi ne stim de mult.[pup]Pacat ca ne-am reintalnit la un asemenea subiect...[q]

Ramonel,mami de [aerob] Bea(08.11.2007)

2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pãmant!"


#147
Anto_Olimpia

Anto_Olimpia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 16 august 2010 - 00:11

Nu sunt mamica, desi imi doresc foarte mult, am pierdut o sarcina la 9 saptamani.
Vreau si pe aceasta cale sa MULTUMESC cu sufletul si inima doamnei dr Maria Vantu de la Maternitatea Botosani care mi-a fost alaturi in cele mai grele momente din viata mea, efectiv mi-a salvat viata fara a primi in schimb vreo recompensa materiala.
UN MARE OM, UN PROFESIONIST DE EXCEPTIE, UN MARE CARACTER, UN SUFLET CALD SI BUN si totusi sunt prea putine cuvintele pentru a descrie adevaratul caracter al acestui medic.
DUMNEZEU SA VA BINECUVANTEZE DOAMNA DOCTOR!![flo][flo][flo]

#148
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 07 septembrie 2010 - 20:35

O imbratisare pt fiecare din voi care ati trecut prin asemenea traume![flo]



Ce pot sa spun si eu vis a vis de acest subiect: ca am fost de cealalta parte a baricadei, intr-un anumit fel...

Adica, la fel, trebuia sa fac un avort terapeutic (care de fapt se vroia la cerere, doctorita se grabea sa mai "prindem" alea 14 saptamani legale), erau suspiciuni de probleme la fat datorita unor analize proaste (ma rog, nu asa dramatic ca in cazul lui Flora_2010), eram si programata la spitalul unde lucra doctorita respectiva, pe 29 dec. 2006, la ora 8 dimineata. Numai ca... nu am mai ajuns. Exact in dupaamiaza zilei precedente (28 dec) am reusit sa dau de o informatie pretioasa in cazul meu si sa iau legatura cu un medic de la laborator, prin email, am vorbit apoi la telefon, dansul m-a pus in legatura cu un alt medic ginecolog (care de altfel m-a si preluat apoi cu urmarirea sarcinii), care a gasit o alta solutie in cazul meu, si anume amniocenteza, care a dovedit ca fatul era sanatos, fara nici o problema... As fi facut avort terapeutic degeaba, ma uit la copilul meu, ca-l am in fata ochilor, si ma gandesc ce prostie as fi facut si unde s-ar fi "dus"... Asa ca va inteleg perfect[flo]..Am avut bafta, noroc, sansa de la Dumnezeu... a fost si o conjunctura favorabila la vremea aia... pe 21 dec mi-a zis ca gata, intrerupere de sarcina, dar nu se poate decat pe 29, ca ea pleaca a doua zi din tara, vin sarbatorile etc...Eu in timpul asta am avut ceva timp sa mai cercetez, si de abia in 28 dec a venit solutia salvatoare (pana atunci, nimic, si alti medici carora le-am prezentat sitiatia, toti mi-au indicat intreruperea, caci considerau ca ar fi riscuri la fat, ca voi avea un copil cu probleme etc)

Repet: copilul meu (cel mare, ca de el e vorba) e sanatos tun...

De atunci merg in fiecare data de 28 decembrie la biserica sa aprind o lumanare si sa-i multumesc lui Dumnezeu pt copii... (intre timp a mai aparut o surioara). Pana acum am aprins 3 lumanari de 28 dec, in 2007, 2008 si 2009, urmeaza anul asta a 4-a...



[flo][flo][flo][flo]



Monica cu [zana] Andreea Ioana - 11 iulie 2007

Povestea sarcinii si a nasterii





si [copil] Ana Maria - 13 noiembrie 2008

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

#149
RAMONELLA

RAMONELLA

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.894 mesaje

Postat 08 septembrie 2010 - 14:29

Monica ce frumos!Chiar ca exista un Dumnezeu acolo sus!

Ramonel,mami de [aerob] Bea(08.11.2007)

2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pãmant!"


#150
Ale_1000

Ale_1000
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 09:50

Oare s-a mutat in alta parte discutia aceasta?




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -