Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Avortul si iertarea


149 raspunsuri la acest subiect

#131
Marilena12

Marilena12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 997 mesaje

Postat 23 iunie 2010 - 13:53

Crinuta ai inteles gresit, copiii avortati au suflet, dar nu in corp, asa cum au copiii vii, de aia nu se pot boteza. Botezul este si Taina si act liturgic vizibil, savarsit numai asupra unei persoane vii.
Nu stiu ce anume induce in eroare in ceea ce am spus, sufletul copiilor avortati urca la cer in momentul mortii, nu? Ca la orice moarte de copil nevinovat, care nu are pacate personale, mai ales cand acesta este victima unei ucideri. Deja am spus toate astea o data, sper ca acum am reusit sa o spun mai clar. Ceea ce vreau sa mai subliniez inca o data, este ca nu poate nimeni sa boteze un copil avortat deja mort, in sensul in care se boteaza pruncii vii. Si spun asta pentru ca sunt zone in tara unde au existat si asemenea situatii in care indusi in eroare, unii parinti au crezut ca pot aplica Taina Botezului unor prunci avortati, care murisera deja, din cate stiu era vorba de copii avortati spontan. Eu vis a vis de asemenea situatii am intervenit. Nu cred ca am auzit pe cineva in Biserica Ortodoxa spunand ca exista categorii de oameni care nu au suflet si personal cunosc inclusiv tot ce tine de catolicism, inclusiv diferentele dogmatice, asa ca aici nu ne contrazicem cu nimic.[:)]




#132
Marilena12

Marilena12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 997 mesaje

Postat 23 iunie 2010 - 13:56

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Da, copii au suflet inca din prima clipa.Ma surprinde sa aud asa ceva de la crestini, cand si musulmanii spun ca asa numitii embrioni au suflet inca din prima ora de viata intrauterina.Da, au suflet, ca de aia si sufera. Nu stim unde le randuieste Dumnezeu sa stea, dar nu sunt in Rai, si asta este durerea cea mai mare. Toti insa exista.Crinuta[pup], ai dreptate fara doar si poate.Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Iasmin, eu ma refeream numai la a boteza un copil avortat, mort! Personal am auzit de astfel de situatii si pentru asta am intervenit.Edit: La asta m-am referit: „Sfintele Taine, acele lucrari sfinte si sfintitoare, se administreaza doar persoanelor vii pentru ca acestea sa-si poata exprima vointa lor in raport cu lucrarea Tainei. Chiar daca la botez credinta e marturisita de nasi, vointa copilului nefiind capabila atunci pentru un asemenea act, botezul nu se poate administra copiilor morti. "S-a hotarat sa nu se dea Euharistia trupurilor moarte, caci scris este: <Luati, mancati> (Matei 26;26), dar trupurile mortilor nu pot lua si nici manca" (canonul 83 al sinodului al VI-lea ecumenic). "Presbiterii sa nu boteze din nestiinta pe cei care au murit deja..."(canonul 18 al sinodului de la Cartagina). "Daca copilul moare nebotezat din neglijenta parintilor sai, parintii se inlatura de la Impartasanie pe trei ani, mancand in acesti trei ani mancare uscata si sa se roage, ca sa capete milostivire" (canonul 37 al Sfantului Ioan Postitorul). Asa expun canoanele aceasta problema. Deci parintii unui prunc mort nebotezat trebuie sa marturiseasca in scaunul Spovedaniei, tinand cont de sfatul preotului duhovnic. Referitor la copiii avortati, in Moldova exista chiar un obicei de a boteza acesti copii in ziua Sfantului Ioan Botezatorul (7 ianuarie). Este chiar o bataie de joc fata de Taina Sfantului Botez! Aceasta inseamna de fapt o Taina savarsita fara prezenta primitorului, adica a celui asupra caruia actioneaza harul celor 7 Sfinte Taine. Un slujitor care face o astfel de slujba nu este decat un fur de cele sfinte. Daca Biserica ar fi gasit necesara o asa practica, ar fi existat o slujba sau un ritual care sa faca exceptie de la slujba obisnuita a Botezului. Ori, asa ceva nu exista. Exista insa o "randuiala" foarte ciudata: stropirea unui mormant cu apa sfintita si rostirea formulei botezului. Insa niciodata botezul unui mormant nu poate fi unul si acelasi cu botezul unui prunc viu! Iar referitor la pruncii avortati botezul lor e chiar un paradox: incercarea de a sfinti o crima. Avortul este de fapt ucidere, caci stiinta a dovedit existenta unei fiinte vii imediat dupa momentul fecundatiei, iar Sfantul Vasile cel Mare a spus: "Femeile care-si omoara copilul in pantece prin mestesugire se supun canonisirii ucigasilor" (canonul 2). Deci se cuvine ca atat femeia care a savarsit pacatul, cat si sotul sau sa-si marturiseasca pacatele, ascultand sfaturile duhovnicului.” sursa http://www.parohiama...stere_botez.htmScuze pentru neintelegere, desi mi s-a parut ca m-am exprimat destul de clar, am reformulat pentru a nu se intelege altceva decat am vrut sa spun.

#133
Iasmin08

Iasmin08

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.100 mesaje

Postat 23 iunie 2010 - 13:59

Marilena[flo], aici da, asa se pune problema, copiii nu sunt nascuti, dar sufletul lor merge in alt loc (nu in Rai, caci nu au fost botezati- asa spun sfintii parinti). Nu merg in cer.

Nu se pot boteza, asa cum nu se poate boteza nici un mort pe pamantul asta. Nici copilul mort (nascut deci) nu poate sa mai fie botezat.

Dar eu am fost invatata sa dau de pomana spunand: "pentru cei care asteapta"- caci aici intra si acei copii, care asteapta si ei o vorba buna, o mangaiere, dragoste. Iar milostenia asta este: dragoste.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

#134
Marilena12

Marilena12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 997 mesaje

Postat 23 iunie 2010 - 14:07

Sunt perfect de acord cu tine![flo]




#135
Iasmin08

Iasmin08

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.100 mesaje

Postat 23 iunie 2010 - 14:12

Marilena, scuze, eu in Moldova sunt (ma rog,in regiunea Moldovei din Romania), dar eu asa blasfemie nu am auzit: sa se boteze pruncii avortati. Nici nu stiu cum ar fi posibil, dar ma rog.

Ce stiu insa, este ca multi obisnuiesc sa boteze un prunc (viu) ca sa li se ierte cumva avortul. Ceea ce din punctul meu de vedere nu stiu daca e chiar corect, caci pocainta trebuie sa fie de alt tip, intrucat avortul arunca copilul in suferinta pentru eternitate, printr-o suferinta uriasa.

Oricum, aceste ''traditii'' populare nu au a face cu credinta noastra, iar cele ce tin de credinta se afla de la preot (cel mai bine).

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

#136
Marilena12

Marilena12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 997 mesaje

Postat 23 iunie 2010 - 14:39

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08

Marilena, scuze, eu in Moldova sunt (ma rog,in regiunea Moldovei din Romania), dar eu asa blasfemie nu am auzit: sa se boteze pruncii avortati. Nici nu stiu cum ar fi posibil, dar ma rog.

Ce stiu insa, este ca multi obisnuiesc sa boteze un prunc (viu) ca sa li se ierte cumva avortul. Ceea ce din punctul meu de vedere nu stiu daca e chiar corect, caci pocainta trebuie sa fie de alt tip, intrucat avortul arunca copilul in suferinta pentru eternitate, printr-o suferinta uriasa.

Oricum, aceste ''traditii'' populare nu au a face cu credinta noastra, iar cele ce tin de credinta se afla de la preot (cel mai bine).

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori



Iasmin, eu am auzit de astfel de situatii, dar nu cunosc personal protagonistii, nici nu cred ca se mai practica. Tot asa, poate ai auzit ca unii trec la pomelnic copiii avortati cu numele de Ion sau Ioana, sau chiar trec pe pomelnic copiii morti nebotezati incluzand si pe cei avortati. Asta este o alta practica gresita, neacceptata de biserica.
Chestia cu botezul copiilor, stiu si eu ca unii preoti recomanda ca si canon, dar nici mie nu mi se pare firesc sa devii nas de botez doar pentru a ispasi pacatele avorturilor. Practic se poate face un pacat in plus daca nu se tine cont de responsabilitatile enorme pe care le au nasii fata de fini in fata lui Dumnezeu, sub aspect duhovnicesc. Insa daca cineva boteaza din dragoste copii si ii ingrijeste, eu cred ca pentru aceste suflete pe care le castiga pentru Hristos, poate capata iertare in cazul in care a avortat copii, s-a cait, s-a spovedit #537;i a facut canon si ascultare de duhovnic.




#137
Iasmin08

Iasmin08

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.100 mesaje

Postat 23 iunie 2010 - 14:45

Marilena[flo], multe mai aude omul intr-o viata. Chiar nu am avut habar de astea, sunt...nu stiu cum sa le mai numesc....orice, numai ortodoxie nu.

Imi pare nespus de bine ca le-ai amintit, ca sminteli, si nu indreptare. Ma bucur ca ai pus punctul pe i [asia], tocmai ca daca asa ceva se mai perpetueaza pe undeva, sa se scoata din traditiile ortodoxe, caci nu sunt. Sunt superstitii si atata tot.

In rest suntem evident pe aceeasi lungime de unda.[flo]

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

#138
RAMONELLA

RAMONELLA

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.894 mesaje

Postat 23 iunie 2010 - 20:24

Eu...nu stiu...am facut avort sau nu...de fapt chiuretaj am facut...dar ma intreb daca am facut o crima sau nu...[q]in sufletul meu ma simt vinovata putin...
Anul trecut in august,pierdeam o sarcina la 8 saptamani.Dar era oprita din evolutie de la 4 saptamani si s-a eliminat singura,fiind micuta.
In noiembrie am ramas din nou.Ne-am bucurat mult.Dar la prima ecografie,la 6 saptamani mi-a zis doctorita ca forma sacului emrionar e in forma de lacrima,si embrionul se afla chiar in colt si asta inseamna pericol de avort.
M-a chemat apoi peste 2 saptamani.N-am avut rabdare si peste o saptamana m-am dus la alcineva.Avea ecograf 3D,performant.Acolo mi-a zis ca inimioara nu-i mai bate.S-a tot uitat din toate partile,dar nu a vazut inimioara.Mi-a facut si Doppler,dar nu s-a vazut nimic.A doua zi m-am dus la doctorita mea,spunandu-i ca m-am simtit rau.Ea imi zice ca totul era in regula...am ramas socata.Vineri seara am avut o mica sangerare.A doua zi am fost la o clinica particulara,la alt doctor.El mi-a zos ca placenta e foarte dezlipita,si ca este sange in uter.Si ca nu vede nicaieri embrionul.[bang]
Saptamana urmatoare m-am dus la doctorita mea.S-a uitat si ea si a zis ca placenta e foarte desprinsa,si ca embrionul e exact in acea portiune si ca nu mai prieste mancare.Si ca inima ii mai pulseaza din cand in cand,dar nu mai are nici o sansa.Si ca oricand se poate produse o hemoragie mare.Si m-a programat la chiuretaj.[q]
Atunci a fost groaznic pentru mine.Ca am facut chiuretajul chiar daca ii mai pulsa inimioara...asa cum zicea ea...dar sarcina nu mai crescuse deloc de la prima ecografie...de 2 saptamani...si alti 2 doctori mi-au spus ca de fapt inima nu-i mai bate si ca nu exista nici un embrion...ma simt putin cu inima indoita...poate mai bine asteptam sa se produca hemoragia...[q]dar existau sanse sa ramana bucati...
Apoi ma descoperit ca am trombofilie,si ca din cauza asta am pierdut cele 2 sarcini...[q]

Nici nu-mi pot imagina ce e in sufletul vostru...cred ca e foarte greu...daca si eu ma simt vinovata...[q]dar sunt sigura ca unde este pocainta este si iertare!

Ramonel,mami de [aerob] Bea(08.11.2007)

2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pãmant!"


#139
Flora_2010

Flora_2010
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 23 iunie 2010 - 20:27

mamabear, patou, iris_2009,

va multumesc pentru sprijin si pentru gandurile voastre bune.
Ma straduiesc sa imi rezolv problemele fara sa mai apelez la metode drastice. Am vorbit cu un preot, care mi-a spus sa tin postul Sfintilor Apostoli si mi-a dat sa citesc mai multe rugaciuni. Ma va spovedi duminica si atunci parintele va hotari daca ma pot impartasi sau nu. Am aflat de pe forum despre Acatistul Pruncilor Avortati si am inceput sa il citesc, cu post, sapte zile de vineri, consecutiv. Sper ca Dumnezeu sa ma ierte si sa ma ierte si copilasul meu pentru ca i-am luat dreptul la viata.
A fost important si benefic pentru mine sa vad ca nu sunt singura care are nevoie sa vorbeasca despre ceea ce se intampla. Si a fost o alinare sa constat ca se poate vorbi despre un copil avortat fara sa te referi la el ca la un obiect. Fiindca asta nu au inteles si nu inteleg nici acum cei din jurul meu: ca a fost vorba despre un copil, copilul meu! Nu a fost un "lucru".
Inca odata, din suflet, va multumesc. [pup]


#140
RAMONELLA

RAMONELLA

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.894 mesaje

Postat 23 iunie 2010 - 21:17

Flora[pup] e cutremuratoare povestea ta.Cred ca Dumnezeu ne va ierta.Sunt sigura de asta!
Si sper ca nu mai esti cu acel om...[bang]

Ramonel,mami de [aerob] Bea(08.11.2007)

2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pãmant!"



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -