Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Avortul si iertarea


149 raspunsuri la acest subiect

#1
gabirus

gabirus

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 896 mesaje

Postat 28 decembrie 2008 - 12:40

Dumnezeu le iarta pe toate, chiar si un pacat atat de groaznic ca si avortul. Dar cum ne iertam noi? Cum sa scapam de acest urias complex de vinovatie?



Chiar si dupa spovedanie, inca ma simt apasata, vinovata, trista, ma doare ca nu am fost in stare sa fac altfel.



As dori sa cream un grup de suport, daca mai sunt si alte femei in situatia asta si au puterea sa recunoasca. Iar daca nu, e bine venit si un sfat de la femeile mai virtuoase decat mine.



Doamne-ajuta!



Hoinari suntem in viata asta, iar drumul spre casa cu greu il regasim

#2
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 28 decembrie 2008 - 15:18

eu am citit candva o carte , dupa pierderea celor doua sarcini, inainte de a avea copii. era vb de recuperarea emotionala dupa avort. acum nu-mi mai amintesc cum se numea....
dureaza o perioada mai lunga pana la recuperare, uitare si trairea cu acele amintiri.
am sa caut , cred ca mai am undeva scris cateva ganduri de atunci sa le impartasesc aici.
dar pana atunci, curaj si credinta, mai ales credinta, doar pe baza ei putem iesi la liman. si rugaciunea ajuta! in orice zi si orice ora.

Kari

Daca schimbi calitatea gandirii, vei schimba obligatoriu si calitatea vietii!

#3
gabirus

gabirus

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 896 mesaje

Postat 28 decembrie 2008 - 15:47

Au trecut 5 ani de atunci ... la inceput am bagat sub pres. Dar din acea problema au derivat probleme in mariaj, lucru pe care tarziu l-am constientizat. Mi-a fost greu si sa accept problemele sufletesti cauzate, iar acum incerc sa accept si sa ma rog pentru iertare.



Inainte sa stiu ca sunt insarcinata, atunci, am visat straniu: eram intr-o alta lume, energetica, in care pluteam eu si sotul meu. Am intalnit o alta fiinta energetica cu care am fuzionat emotional si am pus-o pe burta mea. Extrem de simbolic. E un vis pe care nu il voi uita niciodata.



Ulterior am visat un tanar, la care tineam foarte mult. A venit la mine si mi-a spus ca trebuie sa plece, iar eu plangeam. De atunci si pana acum sunt convinsa ca era baiat.



Simt ca duc o mare povara pe suflet si ca nu sunt demna de a fi iertata. [q]



Hoinari suntem in viata asta, iar drumul spre casa cu greu il regasim

#4
asi

asi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.796 mesaje

Postat 28 decembrie 2008 - 16:32

In primul rand noi trebuie sa ne acceptam asa cum suntem cu greseli mai mici sau mai mari si cu virtuti.Iertarea vine din acceptarea greselii , incercarea de a nu repeta si a convinge alte persoane ca e o gresala cu care greu poti trai.





Mami de Razvan si de Maria

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.



#5
nikole

nikole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.831 mesaje

Postat 29 decembrie 2008 - 03:00

Offfff,un subiect atat de delicat si trist...

cred ca iertarea depinde de structura interioara a fiecareia.

Eu nu ma pot ierta.E cea mai mare povara pe care o port, ma apasa f mult, nopti intregi in care imi privesc copilul si lacrimile ma inunda efectiv, nu am nici o putere sa le opresc, controlez.

Adevarul il stiu doar 2 persoane, ce e si astazi in sufletul meu, nu stie nimeni...

nu e zi sa nu imi cer iertare, sa nu imi amintesc ultima echo, bataile inimii...nu stiu, probabil constiinta e de vina, dar am sentimentul ca acel copil e..."undeva" si "vede" "simte" durerea si regretul meu.

e o durere infernala pe care o port cu mine si stiu ca nu va trece nicodata, o voi lua cu mine[q]

La 3 luni dupa acea intrerupere de sarcina, intr-una din nopti, imi amintesc ca stateam in pat si ma rugam...sa fiu iertata de D-zeu, si de baietelul meu(am sent ca era baiat)...am visat ca statem in genunchi intr-o camera, si tineam in mana o icoana tip carticica.se desfacea in 3, era icoana Maicii Domnului cu pruncul in brate, Iisus, si D-zeu Tatal.

Priveam in vis icoana, la un moment dat am impaturit-o cumva, si priveam partea cu D-zeu Tatal...undeva jos, scria cu litere mari:DUMNEZEU CEL PUTERNIC SI IERTATOR...[q]

nu stiu ce a fost, nu vreau sa cred in vise, posibil sa fie un semn de acolo de sus, desi ma indoiesc ca meritam asa ceva, dar f posibil sa fie subconstientul meu, dorinta de a gasi iertare si un alin.

nu stiu...

stiu sigur insa, ca nu durerea nu trece, iar eu nu ma pot ierta[bang]...si de aici, cam mai toate problemele mele de...atitudine, sanatate...









Nikole, mami lui Albastrel

"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"

Allan Kardec

#6
carli1617

carli1617

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 29 decembrie 2008 - 11:11

Gabirus,



Exista o maicuta care te-ar putea ajuta: Maica Siluana. O gasesti pe internet la adresa http://www.sfintiiar....ro/seminar.php Seminarul online pe care il poti face impreuna cu ea se numeste chiar asa:"Sa ne vindecam iertand".

Te va ajuta enorm.



Carli



Sa ne vindecam iertand

Carte de rugaciuni

Sfaturi

#7
zepellina

zepellina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 29 decembrie 2008 - 13:00

Citat:
citat din mesajul lui gabirus
Dumnezeu le iarta pe toate, chiar si un pacat atat de groaznic ca si avortul. Dar cum ne iertam noi? Cum sa scapam de acest urias complex de vinovatie?Chiar si dupa spovedanie, inca ma simt apasata, vinovata, trista, ma doare ca nu am fost in stare sa fac altfel.As dori sa cream un grup de suport, daca mai sunt si alte femei in situatia asta si au puterea sa recunoasca. Iar daca nu, e bine venit si un sfat de la femeile mai virtuoase decat mine.Doamne-ajuta!Hoinari suntem in viata asta, iar drumul spre casa cu greu il regasim
Eu simt la fel, si au trecut cam 8 ani. Nu pot sa ma iert pt ca nu aveam nici un motiv, decat spaima mea si idiotenia doctoritei care nu m-a lasat sa ma gandesc."Cu cit esti mai entuziasmat de viata, cu atit mai multa bucurie vei gasi in ea."zepellina

#8
violeta69

violeta69

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.547 mesaje

Postat 29 decembrie 2008 - 14:16

Intai trebuie sa te ierti pe tine pt ca Dumnezeu sa te poata ierta...

ca in rugaciune:
si ne iarta noua greselile noastre,
precum si noi iertam gresitilor nostrii..


"gresitii" astia suntem si noi...intram in aceeasi categorie cu cei exteriori noua...

[flo]
PS eu m-am iertat,pt ca doar asa am simtit ca Dumnezeu ma poate ierta!

Vio,mamica lui Mihnea [avion] viitor "descoperitor" de infinit
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
__________________________________________
Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!


#9
gabirus

gabirus

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 896 mesaje

Postat 29 decembrie 2008 - 19:03

Multumesc fetelor pentru incurajari si confesiuni si ca m-ati facut sa nu ma mai simt singura in aceasta "vijelie" emotionala.



Carli, merci pentru sugestie, ma pun imediat pe citit.



Se spune ca femeile care fac avort ar trebui ca si canon sa boteze un copil. Eu chiar mi-as dori mult sa fac asta, dar inca nu mi-a propus nimeni sa fiu nasa. M-as duce la o casa de copii eventual, poate are vreun orfan nevoie de o nasa? [:I]



Hoinari suntem in viata asta, iar drumul spre casa cu greu il regasim

#10
StMihaela

StMihaela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 30 decembrie 2008 - 15:22

Eu nu am facut niciodata avort si ma bucur ca nu a trebuit sa trec printr-o astfel de experienta.
Inteleg suferinta fetelor care au trecut prin asa ceva si ma bucur ca sufera. De ce ma bucur? Pentru ca astfel se pot indrepta catre Dumnezeu, pot face ceva care sa le usureze sufletul de aceasta povara si pot face ceva sa indrepte aceasta greseala.
[flo]Fiti tari si daca va rugati veti vedea ca in timp totul va fi bine.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -