Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Undeva în lume trăiește un copil pe care l-am născut...

mama surogat

57 raspunsuri la acest subiect

#41
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 08 noiembrie 2018 - 10:59

Nu toate femeile pot fi mame surogat. Unele pot, altele nu. Nu-i nici o mirare,



#42
AritinaR

AritinaR
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 03 februarie 2020 - 14:10

Buna,

 

Sunt in situatia de a apela la mama-surogat, as avea mare nevoie de informatii de la cineva care cunoaste aceasta procedura. Daca a trecut cineva de aici prin asta, v-as fi recunoscatoare daca ati putea impartasi aceasta experienta.

Multumesc!



#43
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 04 februarie 2020 - 13:40

Buna,

 

Sunt in situatia de a apela la mama-surogat, as avea mare nevoie de informatii de la cineva care cunoaste aceasta procedura. Daca a trecut cineva de aici prin asta, v-as fi recunoscatoare daca ati putea impartasi aceasta experienta.

Multumesc!

Buna  - citeste aici  si vei afla multe informatii. Ii cunoastem, sunt seriosi,



#44
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 12 februarie 2020 - 21:55

Pentru mine, a fi mama inseamna mai mult decat material genetic si responsabilitati. 

E vorba de acea legatura energetica ce se realizeaza intre mama si copilul ei... este si mai mult decat iubirea neconditionata.

Nu prea inteleg la ce te referi cu aceasta "legatura energetica". Exista instinct, atasament si dragoste, dar atasamentul nu este prezent neparat imediat dupa nastere, uneori dureaza pana apare, alteori nu se intampla deloc. Nu toate femeile sunt facute sa fie mame si aste e in regula, sunt destule roluri pe care le poate avea o femeie in societatea moderna. Intodeauna am crezut ca a fi mama inseamna mai mult decat sa dai nastere unui copil. Si mai cred ca atasamentul si dragostea sunt intretinute de momentele petrecute impreuna.


Editat de Camelia09, 12 februarie 2020 - 21:58 .


#45
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 13 februarie 2020 - 11:26

Nu prea inteleg la ce te referi cu aceasta "legatura energetica". Exista instinct, atasament si dragoste, dar atasamentul nu este prezent neparat imediat dupa nastere, uneori dureaza pana apare, alteori nu se intampla deloc. Nu toate femeile sunt facute sa fie mame si aste e in regula, sunt destule roluri pe care le poate avea o femeie in societatea moderna. Intodeauna am crezut ca a fi mama inseamna mai mult decat sa dai nastere unui copil. Si mai cred ca atasamentul si dragostea sunt intretinute de momentele petrecute impreuna.

 

Sa-ti raspund la aceasta intrebare ar insemna sa pasim pe un taram ezoteric.

Mesajul meu este scris in 2018. Intre timp am ajuns la concluzia ca astfel de subiecte nu pot fi abordate pe forumuri de genul acesta.

Imi pare rau.



#46
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 13 februarie 2020 - 11:44

mianda, ba da se poate - insa nu la un loc cu mesaje care pot rani pe cineva care nu poate face copii.  [flo2]



#47
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 13 februarie 2020 - 12:20

mianda, ba da se poate - insa nu la un loc cu mesaje care pot rani pe cineva care nu poate face copii.  [flo2]

 

Mie personal, mi se pare ca mesajul tau a picat ca nuca-n perete. 

 

Daca ar fi sa dezvolt subiectul n-ar insemna ca ranesc pe cineva de pe acest forum, ar insemna doar schimb de replici neintelese de participantii la discutie, prin urmare, energie consumata inutil. 

 

Interventia mea la subiect ti se pare ofensatoare pentru femeile care nu pot sa faca copii??? OMG!!!



#48
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 13 februarie 2020 - 16:01

Sa-ti raspund la aceasta intrebare ar insemna sa pasim pe un taram ezoteric.

Mesajul meu este scris in 2018. Intre timp am ajuns la concluzia ca astfel de subiecte nu pot fi abordate pe forumuri de genul acesta.

Imi pare rau.

 

Nu cred ca e bine sa-ti bazezi argumetele pe lucruri pe care nu le poti explica. Recunosc ca nu asteptam o explicatie,nu cred ca ar putea exista o explicatie care sa ma convinga de existenta unei "legaturi energetice intre mama si copil". As fi fost curioasa sa vad totusi o incercare de a explica. Nu are de ce sa-ti pare rau, inteleg ca percepi lumea altfel.



#49
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 13 februarie 2020 - 16:32

Nu cred ca e bine sa-ti bazezi argumetele pe lucruri pe care nu le poti explica. 

 

Fals. Eu le inteleg si le pot explica, doar ca nu doresc sa fac acest lucru, tocmai pentru ca marea majoritate are alta formare. S-ar ajunge la discutii si contraziceri fara sfarsit. 

Daca mi-ai fi pus acesta intrebare in urma cu 2 ani as fi rspuns. 

 

Nu cred ca intelegi ca "percep lumea altfel" din moment ce in celasi mesaj faci afirmatia citata mai sus. 



#50
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 13 februarie 2020 - 16:37

Nu cred ca e bine sa-ti bazezi argumetele pe lucruri pe care nu le poti explica. Recunosc ca nu asteptam o explicatie,nu cred ca ar putea exista o explicatie care sa ma convinga de existenta unei "legaturi energetice intre mama si copil". As fi fost curioasa sa vad totusi o incercare de a explica. Nu are de ce sa-ti pare rau, inteleg ca percepi lumea altfel.

 

Poate foarte bine sa o faca (sa explice). Faptul ca alege sa nu poarte aceasta discutie este asumat, nu bazat pe nestiinta / lipsa de argumente.

 

O explicatie exista, dar e foarte lunga. Si ca sa merite efortul, trebuie sa stii ca esti macar ascultat. 

 

O sa incerc eu ceva, dar foarte pe scurt. In orient (Asia, India) sistemul de credinta se bazeaza pe ideea ca in afara de corpul fizic, cel pe care il percepem cu simturile, toate fiintele din lumea asta au si un corp energetic. Denumirile variaza voarte mult, fiecare ii spune cum vrea. Energia respectiva exista atat in noi cat si pretutindeni in jurul nostru. Intre noi si mediu are loc un schimb permanent de energie, exact asa cum ne hranim si respiram, tot asa atragem aceasta energie proaspata si o eliminam spre curatare pe cea folosita. In timpul sarcinii, pe langa ca bebelusul este protejat de influentele negative din exterior de corpul mamei, el este protejat si de campurile ei energetice.  La nastere, plexurile lui energetice sunt nedezvoltate, doar doua dintre ele functionand la maxim, cea care asigura legatura cu pamantul si cea care asigura legatura eterica. Celelalte (care aspecteaza emotiile si vointa) nu sunt functionale. Asa ca, desi legatura placentara fizica s-a intrerupt odata ce bebelusul s-a nascut, ombilicul energetic se pastreaza, fiindca cel mic are nevoie de campul energetic al mamei sa faca schimbul de energie in locul lui. 

 

Asta este o scurta explicatie. Daca ti se pare interesanta, si vrei sa-ti spun mai multe, sunt deschisa la povesti (sunt practicant de QiGong), dar nu am sa intru in polemica, ok?


Editat de BlackCat4evR, 13 februarie 2020 - 16:51 .




Etichetat si cu mama surogat

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -