Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Undeva în lume trăiește un copil pe care l-am născut...

mama surogat

57 raspunsuri la acest subiect

#51
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 13 februarie 2020 - 17:05

Fals. Eu le inteleg si le pot explica, doar ca nu doresc sa fac acest lucru, tocmai pentru ca marea majoritate are alta formare. S-ar ajunge la discutii si contraziceri fara sfarsit. 

Daca mi-ai fi pus acesta intrebare in urma cu 2 ani as fi rspuns. 

 

Nu cred ca intelegi ca "percep lumea altfel" din moment ce in celasi mesaj faci afirmatia citata mai sus. 

Nu ai inteles ce am vrut sa spun. Din ce ai spus reiese ca explicatia nu este la indemana tuturor si ca nu te poti face inteleasa de neinitiati, nu asta ai vrut sa spui? Inteleg ca pentru tine explicatia e foarte clara, dar din ce spui, eu ca interlocutor as putea sa nu pricep nimic, asa ca din punctul meu de vedere lucrurile nu ar fi explicate.  Eram curioasa sa iti aflu rationamentul daca ar fi unul care nu ar necesita o pregatire anterioara, ca timpul e limitat. Si nu mi se pare ca e o contadictie in ceea ce am spus.



#52
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 13 februarie 2020 - 17:16

Poate foarte bine sa o faca (sa explice). Faptul ca alege sa nu poarte aceasta discutie este asumat, nu bazat pe nestiinta / lipsa de argumente.

 

O explicatie exista, dar e foarte lunga. Si ca sa merite efortul, trebuie sa stii ca esti macar ascultat. 

 

O sa incerc eu ceva, dar foarte pe scurt. In orient (Asia, India) sistemul de credinta se bazeaza pe ideea ca in afara de corpul fizic, cel pe care il percepem cu simturile, toate fiintele din lumea asta au si un corp energetic. Denumirile variaza voarte mult, fiecare ii spune cum vrea. Energia respectiva exista atat in noi cat si pretutindeni in jurul nostru. Intre noi si mediu are loc un schimb permanent de energie, exact asa cum ne hranim si respiram, tot asa atragem aceasta energie proaspata si o eliminam spre curatare pe cea folosita. In timpul sarcinii, pe langa ca bebelusul este protejat de influentele negative din exterior de corpul mamei, el este protejat si de campurile ei energetice.  La nastere, plexurile lui energetice sunt nedezvoltate, doar doua dintre ele functionand la maxim, cea care asigura legatura cu pamantul si cea care asigura legatura eterica. Celelalte (care aspecteaza emotiile si vointa) nu sunt functionale. Asa ca, desi legatura placentara fizica s-a intrerupt odata ce bebelusul s-a nascut, ombilicul energetic se pastreaza, fiindca cel mic are nevoie de campul energetic al mamei sa faca schimbul de energie in locul lui. 

 

Asta este o scurta explicatie. Daca ti se pare interesanta, si vrei sa-ti spun mai multe, sunt deschisa la povesti (sunt practicant de QiGong), dar nu am sa intru in polemica, ok?

Aici aduci in discutie un sistem de credinte, pe care daca nu il impartasesti tot ce deriva din el nu are sens. Poate exista o explicatie pentu cei care nu impartasesc acest sistem de credinte?



#53
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 13 februarie 2020 - 17:17

Aici aduci in discutie un sistem de credinte, pe care daca nu il impartasesti tot ce deriva din el nu are sens. Poate exista o explicatie pentu cei care nu impartasesc acest sistem de credinte?

 

:))) Nope

 

(sau cel putin nu gasesc eu una acum...)

 

:)))



#54
Raindrops

Raindrops

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 91 mesaje

Postat 13 februarie 2020 - 19:50

Aici aduci in discutie un sistem de credinte, pe care daca nu il impartasesti tot ce deriva din el nu are sens. Poate exista o explicatie pentu cei care nu impartasesc acest sistem de credinte?
E stiinta pura. Pentru un prim pas, poti sa cauti informatii despre aparatul Kirlian, prin care se poate vedea aura, adica invelisul bioenergetic al fiecarei structuri vii, invelis care nu se vede cu ochiul liber. Black si Mianda s-au referit la ceva mai profund, insa asa cum exista invelisul bioenergetic pe care il poate vedea oricine prin aparatul Kirlian, la fel pot exista si alte energii care nu pot fi vazute cu ochiul liber

Edit. Nu e credinta, e stiinta. Tot legat de energii, un om cu un picior amputat poate simti ca il mananca talpa piciorului respectiv, asta pentru ca, energetic, piciorul este acolo, cu el. 


Editat de Raindrops, 13 februarie 2020 - 19:57 .


#55
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 februarie 2020 - 22:34

Aici aduci in discutie un sistem de credinte, pe care daca nu il impartasesti tot ce deriva din el nu are sens. Poate exista o explicatie pentu cei care nu impartasesc acest sistem de credinte?

Eu nu impartasesc acest sistem de credinte, insa pentru mine totul are sens.

 

Nu exista o astfel de explicatie. Trebuie doar o  minte deschisa doritoare sa vada, sa inteleaga si  sa nu respinga.



#56
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 13 februarie 2020 - 23:20

E stiinta pura. Pentru un prim pas, poti sa cauti informatii despre aparatul Kirlian, prin care se poate vedea aura, adica invelisul bioenergetic al fiecarei structuri vii, invelis care nu se vede cu ochiul liber. Black si Mianda s-au referit la ceva mai profund, insa asa cum exista invelisul bioenergetic pe care il poate vedea oricine prin aparatul Kirlian, la fel pot exista si alte energii care nu pot fi vazute cu ochiul liber

Edit. Nu e credinta, e stiinta. Tot legat de energii, un om cu un picior amputat poate simti ca il mananca talpa piciorului respectiv, asta pentru ca, energetic, piciorul este acolo, cu el. 

 

 

BlackCat4evR a facut clar referire la un sistem de credinta practicat in Asia.

Faci afirmatii pe care nu le demostrezi, din informatiile pe care le-am gasit despre fotografia Kirlian nu rezulta existenta unui camp bioenergetic, asta-i o interpretare subiectiva, ci pune in evidenta rezultatul procesului de ionizare electrica stocastica, iar existenta altor tipuri de energie ramane a fi demonstrata. De asemenea, ipoteza stiintifica pe care se merge in cazul senzatiilor intr-un membru amputat, este ca acestea sunt cauzate de activarea cortexului somatosenzorial si problema inca se cerceteaza. Nu ai demostrat ipotezele pe care le-ai formulat pentru a o putea numi stiinta.

Deja discutia asta este offtopic, nu are legatura cu relatia dintre mama surogat si nou nascut.


Editat de Camelia09, 13 februarie 2020 - 23:20 .


#57
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 14 februarie 2020 - 00:28

Eu nu impartasesc acest sistem de credinte, insa pentru mine totul are sens.

 

Nu exista o astfel de explicatie. Trebuie doar o  minte deschisa doritoare sa vada, sa inteleaga si  sa nu respinga.

 

Eu consider ca o doza de scepticism e sanatoasa. Pot sa-mi imaginez ce a descris BlackCat4evR, dar asta nu inseamna ca am sa consider adevarat, sau a-mi sa-mi bazez argumentele si deciziile pe aceste notiuni. Cred ca e bine sa treci orice informatie sau notiune noua prin filtrul ratiunii. Si mai cred ca nu e nevoie sa complici anumite relatii, cum ar fi ceea dintre mama surogat si bebelus, pentru care deja exista explicatii in procesele hormonale, in instinctele si nevoia de a proteja pe cei mai mici si fragili dintre noi, in posibila existenta a unui atasament emotional creat din timpul sarcinii.


Editat de Camelia09, 14 februarie 2020 - 00:32 .


#58
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 14 februarie 2020 - 09:15

BlackCat4evR a facut clar referire la un sistem de credinta practicat in Asia.

Faci afirmatii pe care nu le demostrezi, din informatiile pe care le-am gasit despre fotografia Kirlian nu rezulta existenta unui camp bioenergetic, asta-i o interpretare subiectiva, ci pune in evidenta rezultatul procesului de ionizare electrica stocastica, iar existenta altor tipuri de energie ramane a fi demonstrata. De asemenea, ipoteza stiintifica pe care se merge in cazul senzatiilor intr-un membru amputat, este ca acestea sunt cauzate de activarea cortexului somatosenzorial si problema inca se cerceteaza. Nu ai demostrat ipotezele pe care le-ai formulat pentru a o putea numi stiinta.

Deja discutia asta este offtopic, nu are legatura cu relatia dintre mama surogat si nou nascut.

 

In mesajul tau sunt doua parti. In prima parte mergi pe explicatia occidentala a unor fenomene observate si confirmate ca fiind reale. Un lucru poate avea mai multe explicatii, care nu e obligatoriu sa se contrazica reciproc. Dar asta e partea aia de polemica in care ziceam ca nu ma bag. :)))

 

Stii poza asta?

237075016.jpg

 

Ce mi se pare cu adevarat important este ultima ta propozitie... legatura cu mama surogat si nou nascut. Din cele ce le scriam mai sus, ea exista. Si totusi acel bebelus este legat energetic si de parintii lui naturali. Este foarte interesant pentru mine, si ma tot gandesc la asta de cand am citit prima oara subiectul asta... :))))

 

[edit] ca sa nu mai zic de faptul ca in mod evident aceasta legatura se construieste si in cazul parintilor adoptatori... numai ca e "muncita"... mi se pare fascinant..


Editat de BlackCat4evR, 14 februarie 2020 - 09:20 .




Etichetat si cu mama surogat

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -