Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Iulie 2018 (Trandafirasi de Iulie 2018)

sarcina iulie 2018 gravida

110 raspunsuri la acest subiect

#51
NextGen

NextGen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 05 decembrie 2017 - 11:00

Eu sunt la prima sarcina si pentru mine totul este super new and exciting!!! Pana acum nu am avut greturi sau stari de rau, decat de doua ori, cand nu am mancat. Am observat ca mi se face foame la 3 ore si ma ia brusc o durere de stomac, de zici ca nu am mancat de 4 zile :)))) [batcap] Eu am metabolismul foarte rapid, avand 50 de kg constant. Ma cantaresc la doua zile sa observ micile variatii. Am crescut cu un 1 kg in cele 10 sapt. de sarcina :)) Avand un abdomen plat in general, mi s-a parut atat de ciudat sa vad ca s-a umflat burtica, ca nu stiam ce sa cred zilele trecute..daca este de la alimentatie, tranzit sau...... uter. [flo2]

 

Eu am tot sub 50 kg in mod normal. La sarcina trecuta, pana in luna a 6-7 luasem doar vreo 6 kile, am mai adăugat 10 in ultimele 2-3 luni  [fal]  [batcap]  [:-)))]

Tin minte ca un ultima lună era săptămâna si kilul



#52
spufi

spufi
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 06 decembrie 2017 - 12:50

[biz] WooW. Eu din cauza

ca am artrita (afectiune autoimuna), incerc sa mananc cat mai sanatos: fara sucuri din comert, fara dulciuri (foarte rar fac exceptii), fara mancaruri fast food, fara conservanti/E-uri si cam fara carne (cu exceptii). Nu vad cum as putea sa ma ingras. Mai are cineva afectiuni autoimune? Parca citisem ceva de tiroida. Ce zice dr, se transmite ceva la bebe? Il afecteaza cumva?



#53
Talida87

Talida87
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 07 decembrie 2017 - 01:53

@spufi Eu am tiroidita autoimuna. La prima sarcina aveam valori normale si nu am luat nici un tratament! Urmm eaza sa mi fac analizele.



#54
NextGen

NextGen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 07 decembrie 2017 - 11:26

[biz] WooW. Eu din cauza ca am artrita (afectiune autoimuna), incerc sa mananc cat mai sanatos: fara sucuri din comert, fara dulciuri (foarte rar fac exceptii), fara mancaruri fast food, fara conservanti/E-uri si cam fara carne (cu exceptii). Nu vad cum as putea sa ma ingras. Mai are cineva afectiuni autoimune? Parca citisem ceva de tiroida. Ce zice dr, se transmite ceva la bebe? Il afecteaza cumva?

Impropriu spus că te ingrasi daca manânci sanatos... acumulezi niste kile necesare sarcinii, copilu, lichid, uterul mărit plus niste rezerve pentru alaptare, dar toate necesare. La mine s-au dus de la sine toate plus încă ceva in cateva luni. Chiar fac bine ceva rezerve cu atatea nopti nedormite si mese pe fugă cu bebe in brate  [:-)))]



#55
NextGen

NextGen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 07 decembrie 2017 - 11:27

Am următorul control la 10s1zi pe 16, de abia astept sa vad ce imi spune 



#56
andreea_dlc

andreea_dlc
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 07 decembrie 2017 - 14:27

Buna, mamici de iulie! Va doresc multa sanatate si liniste sufleteasca!

 

Cat despre mine: DPN 30.07, prima ecografie a fost pe 4 decembrie, apoi am fost chemata de doamna doctor la spitalul unde lucreaza pentru setul de analize uzuale si Papanicolau (pentru ca in urma cu 6 luni mi-a efectuat o procedura ERAD cu biopsie si nu am mai apucat sa fac Pap-ul de verificare pentru ca ... bebe  [aho] )

 

In seara asta urmeaza sa merg inapoi la spital pentru a ridica rezultatele si pentru a-mi recupera cardul de sanatate, dar vreau sa fie ultima oara cand mai calc in acel spital. A fost o experienta tare neplacuta, pentru ca (mi s-a spus ulterior) nu am sarit cu bani de cand am ajuns. Drept urmare, am plecat si cu mana invinetita, si cu banii luati, pentru ca asistenta a profitat de momentul de intimitate al prelevarii pentru Pap ca sa-mi spuna ca ma costa 65 de lei, dar ii dau ei direct - "E secretul nostru". Am plecat plangand de acolo mai multa de ciuda pe sistemul asta si de scarba ca, de multe ori, barbatii empatizeaza mai mult cu gravidele decat femeile.

 

Astazi mi-am revenit si privesc inainte. Am reusit sa fac si o programare pentru ecografia de trimestru 1 si bitest la Filantropia (am zis ca mai incerc si acolo sa vad cum e). Are cineva experienta cu maternitatea Filantropia - ecografii, nastere? Tot asa te maltrateaza daca nu cotizezi?



#57
NextGen

NextGen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 08 decembrie 2017 - 10:18

Buna, mamici de iulie! Va doresc multa sanatate si liniste sufleteasca! Cat despre mine: DPN 30.07, prima ecografie a fost pe 4 decembrie, apoi am fost chemata de doamna doctor la spitalul unde lucreaza pentru setul de analize uzuale si Papanicolau (pentru ca in urma cu 6 luni mi-a efectuat o procedura ERAD cu biopsie si nu am mai apucat sa fac Pap-ul de verificare pentru ca ... bebe [aho] ) In seara asta urmeaza sa merg inapoi la spital pentru a ridica rezultatele si pentru a-mi recupera cardul de sanatate, dar vreau sa fie ultima oara cand mai calc in acel spital. A fost o experienta tare neplacuta, pentru ca (mi s-a spus ulterior) nu am sarit cu bani de cand am ajuns. Drept urmare, am plecat si cu mana invinetita, si cu banii luati, pentru ca asistenta a profitat de momentul de intimitate al prelevarii pentru Pap ca sa-mi spuna ca ma costa 65 de lei, dar ii dau ei direct - "E secretul nostru". Am plecat plangand de acolo mai multa de ciuda pe sistemul asta si de scarba ca, de multe ori, barbatii empatizeaza mai mult cu gravidele decat femeile. Astazi mi-am revenit si privesc inainte. Am reusit sa fac si o programare pentru ecografia de trimestru 1 si bitest la Filantropia (am zis ca mai incerc si acolo sa vad cum e). Are cineva experienta cu maternitatea Filantropia - ecografii, nastere? Tot asa te maltrateaza daca nu cotizezi?

 

Mie mi-a spus doctorul meu ca mai nou nu se mai face Papanicolau la 6 luni, ci ca ar fi de ajuns la 2 ani, tin minte sigur pentru ca e o analiză din punctul meu de vedere foarte invaziva, iti zgarie la propriu colul, eu o urăsc din tot sufletul, mereu am luni de zile dureri după.

Cat despre spirale, eu am nascut la Bucur, nu am intalnit chiar asa nesimtire cum zici, nimeni nu iti cere nimic direct, doctorul meu nu a acceptat sub nicio formă bani, am dat doar mici atenții la restul personalului, dar niciodată la analize, doar la nastere 


Editat de NextGen, 08 decembrie 2017 - 10:23 .


#58
spufi

spufi
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 08 decembrie 2017 - 22:34

NextGen, noi doua avem DPN similare!! Esti la cateva zile fata de mine. Eu am teoretic DPN 8 iulie. 



#59
NextGen

NextGen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 09 decembrie 2017 - 15:06

NextGen, noi doua avem DPN similare!! Esti la cateva zile fata de mine. Eu am teoretic DPN 8 iulie.

Eu pe 11 iulie la prima măsurătoare, alaptez si am ramas fara menstruatie asa ca o sa modifice după măsurători presupun

Si prima nastere a fost cezariana asa ca presupun ca acum o sa ma opereze mai devreme decât dpn, deși as vrea cât mai aproape. Prima dată am nascut la 40 saptamani fix

 


Editat de NextGen, 09 decembrie 2017 - 15:08 .


#60
Deea1287

Deea1287

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 11 decembrie 2017 - 12:24

Buna mamici, intru si eu in grup daca ma primiți




Etichetat si cu sarcina, iulie 2018, gravida

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -