Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Iulie 2018 (Trandafirasi de Iulie 2018)

sarcina iulie 2018 gravida

110 raspunsuri la acest subiect

#41
NextGen

NextGen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 01 decembrie 2017 - 11:25

Eu am fată așa că acum poate fi orice sex, nu ma supăr


#42
miaw

miaw

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 02 decembrie 2017 - 08:37

Acum 2 saptamani am facut programarea, dar ca sa se vada inimioara acum ar fi cam devreme... am 6 saptamani azi. Am si o durere care imi da de gandit si parca i-as scrie un mesaj. Ea m-ar putea chema si la spital sa ma vada, pentru ca m-a mai chemat. Ma stradui eu sa stau linistita pentru ca poate doar e in mintea mea totul. Maine daca tot ma doare ii scriu un mesaj. Sunt din Iasi. Succes la consultatie! Sa ne povesteti si noua cum a fost! Sa dea Domnul sa fie totul bine!

 

betsie, ce ai facut la control ? 



#43
miaw

miaw

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 02 decembrie 2017 - 08:40

fetelor, am uitat de la prima sarcina vad : ce pot lua pt o durere de gat groaznica? atunci luam niste pastile de supt albastre dar am uitat cum se numeau. 

si inca ceva: stiu ca gravidele sunt f calduroase, asa am fost si eu, imi era ff cald in mijlocul iernii. Dar acum ma apuca niste frisoane de frig mai mereu, apoi ma ia cu calduri. Dar cand imi e frig, de ex chiar daca am 25 C in casa, trebuie sa imi pun pe mine halat, vesta de lana, etc si tot nu imi revin din tremurat. Ce apucaturi or fi si astea? 



#44
AnaBianca123

AnaBianca123
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 02 decembrie 2017 - 08:49

Buna mamici de Iulie 2018,

Betsie , noi avem azi 6 saptamani si 4 zile .

La 6 saptamani nu se auzea inca inimioara dar se vedea embrionul si 

GS -18 mm . Avem programare joi . Speram sa auzim inimioara 

si totul sa fie bine . 

Pentru dureri in gat : miere de albine - la mine a facut minuni. 



#45
NextGen

NextGen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 02 decembrie 2017 - 10:07

fetelor, am uitat de la prima sarcina vad : ce pot lua pt o durere de gat groaznica? atunci luam niste pastile de supt albastre dar am uitat cum se numeau. si inca ceva: stiu ca gravidele sunt f calduroase, asa am fost si eu, imi era ff cald in mijlocul iernii. Dar acum ma apuca niste frisoane de frig mai mereu, apoi ma ia cu calduri. Dar cand imi e frig, de ex chiar daca am 25 C in casa, trebuie sa imi pun pe mine halat, vesta de lana, etc si tot nu imi revin din tremurat. Ce apucaturi or fi si astea?

 

Senzația de cald/frig e de la variațiile hormonale, e normal. 

Cere la farmacie ceva din plante pentru supt, si eu stiu de la doctorul meu ca poti lua si cate jumate de paracetamol simplu daca e nevoie.



#46
Betsie

Betsie

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 03 decembrie 2017 - 19:19

betsie, ce ai facut la control ? 

Buna,

 

La ecografie a fost foarte bine! Aveam 6 sapt si 4 zile. Bebelusul nostru are activitate cardiaca! Am vazut un punctulet care palpaie si am si auzit si bataile! E o minune si sunt recunoscatoare lui Dumnezeu pentru aceasta experienta unica! Nu mi-a scris interpretarea ecografiei si nu prea stiu sa o citesc... de emotii am uitat sa o intreb 1f605.png



#47
Talida87

Talida87
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 03 decembrie 2017 - 20:00

[hia] Buna fetelor! Sunt mamica unei fetite de 1 s 7 luni. [inbaita] Sunt insarcinata cu bebe 2 (7 sapt). Am mari emotii... si ma incearca niste sentimente ... mama, mama!!! Am aceleasi simptome ca la bebe 1; greata all day long si daca nu mananc se intensifica greata. Dpn 23 iulie. [:)] Ma bucur sa va cunosc... si sper sa legam o prietenie frumoasa asa cum am legat cu mamici de buburuze Mai 2016.


Editat de Talida87, 04 decembrie 2017 - 08:42 .


#48
NextGen

NextGen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 04 decembrie 2017 - 16:10

Bine ai venit! Eu o sa sun azi pentru programarea următoarei vizite, sper să mă primească luna asta, cu sărbătorile si toate cele



#49
spufi

spufi
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 04 decembrie 2017 - 22:20

Dragi mamici, bebe al meu intra de azi in sapt. a 10-a. Am facut o eco de confirmare sarcina in saptm. a 4-a, apoi in sapt. a 7-a (pe 20 noi) am facut o eco unde i-am auzit bataile inimii (160 bpm), iar urmatoarea eco (dublu test) este pe 20 dec. Tineti-mi pumnii, am emotii !! Ma duc la dr. Albu Dinu, de care am citit ca este expert in morfologie fetala. Inca nu am un medic "constant" care sa imi urmareasca sarcina.. pentru ca nu ma pot hotari. Doctorita mea (la care mergeam inainte de sarcina) este minunata, insa lucreaza doar la stat...iar eu de spitale de stat am o mare frica. Este o chestie personala, desigur. La a doua eco am fost la dr. Romila Marius de la Medicover, insa experienta mi s-a parut oarecum ..."rece". Poate era tarziu...sfarsit de program...nu stiu. De competent, este foarte competent, insa nu l-am simtit "apropiat", daca ma intelegeti. Voi ce experiente aveti cu doctorii ? La ce spital va ganditi sa nasteti ..si vreti natural sau cezariana?  Sa aveti zile usoare si sa creasca bebe !



#50
spufi

spufi
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 04 decembrie 2017 - 22:35

Eu sunt la prima sarcina si pentru mine totul este super new and exciting!!! Pana acum nu am avut greturi sau stari de rau, decat de doua ori, cand nu am mancat. Am observat ca mi se face foame la 3 ore si ma ia brusc o durere de stomac, de zici ca nu am mancat de 4 zile :))))  [batcap] Eu am metabolismul foarte rapid, avand 50 de kg constant. Ma cantaresc la doua zile sa observ micile variatii. Am crescut cu un 1 kg in cele 10 sapt. de sarcina :))  Avand un abdomen plat in general, mi s-a parut atat de ciudat sa vad ca s-a umflat burtica, ca nu stiam ce sa cred zilele trecute..daca este de la alimentatie, tranzit sau...... uter.  [flo2]





Etichetat si cu sarcina, iulie 2018, gravida

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

  • Saptamana 25

    lili.95
    - Ieri, 13:44

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -