Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Consultare publica privind regimul temelor pentru acasa


82 raspunsuri la acest subiect

#11
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 08 noiembrie 2017 - 21:45

Eu sunt de parere ca la scoalan se face totul superficial si se dau teme multe ca sa compenseze superficialitatea .Intrebarea mea este ce sa compenseze?Sunt foarte multe teme....pe vacanta de exemplu a avut atat de mult incat in fiecare zi a trebuit sa munceasca cam trei ore pentru ca duminica seara sa poata sa vada un film.

 

Este absolut de necrezut ca,dupa ce un copil sta pana la ora 5 la scoala unde aprofundeaza si face teme  sa continue si dupa ce ajunge acasa cu temele.

 

Eu personal si ai mei ne ocupam cat putem dar un copil obosit de 8 ore de stat la scoala nu mai are atentia necesara analizei unui text,nu mai poate sa retina autori si figuri de stil si altele,toate astea dupa ora 17.

 

Chiar azi imi spune Eva ca la o testare fulger(au cte 2 in fiecare saptamana) a luat doar 90 puncte ca a scris Octav Pancu Goga si Octavian  Iasi .....si ca a uitat sa Explice o expresie dintr-o povestire.......

 

Ar fi de preferat ca la scoala sa aprofundeze mai bine si temele nu sa nu existe dar sa fie cat de cat rezonabile ca sa fixeze informatia .



#12
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 08 noiembrie 2017 - 22:10

Ma faci sa rad. Știi ca rusa are alt alfabet, nu ? 

Ideea e ca la rusa odata invatat alfabetul(este usor) cuvintele se pronunta cum se scriu.Exista cateva exceptii in care o litera se pronunta ca un grup de sunete.Si mie imi pare rau ca dupa 6 ani de rusa am renuntat.Cati mai stiu rusa acum?


Editat de eumada, 08 noiembrie 2017 - 22:11 .


#13
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 07:26

Eu sunt de parere ca la scoalan se face totul superficial si se dau teme multe ca sa compenseze superficialitatea .Intrebarea mea este ce sa compenseze?Sunt foarte multe teme....pe vacanta de exemplu a avut atat de mult incat in fiecare zi a trebuit sa munceasca cam trei ore pentru ca duminica seara sa poata sa vada un film.

 

Este absolut de necrezut ca,dupa ce un copil sta pana la ora 5 la scoala unde aprofundeaza si face teme  sa continue si dupa ce ajunge acasa cu temele.

 

Eu personal si ai mei ne ocupam cat putem dar un copil obosit de 8 ore de stat la scoala nu mai are atentia necesara analizei unui text,nu mai poate sa retina autori si figuri de stil si altele,toate astea dupa ora 17.

 

Chiar azi imi spune Eva ca la o testare fulger(au cte 2 in fiecare saptamana) a luat doar 90 puncte ca a scris Octav Pancu Goga si Octavian  Iasi .....si ca a uitat sa Explice o expresie dintr-o povestire.......

 

Ar fi de preferat ca la scoala sa aprofundeze mai bine si temele nu sa nu existe dar sa fie cat de cat rezonabile ca sa fixeze informatia .

 

Eumada, welcome back, dar te rog nu exagera. 

Nu se face scoala superficial, este un trend acum de a blama tot-si-toate fara limita.

Nu se dau tone de teme acasa, fii-mea are teme maxim 30min/zi, daca are. Desigur aceleasi teme le poate face si in 3ore.

Ptr vacanta si-a facut temele singura, nici nu stiu cand si cum. Cand veneam eu de la serciviu erau gata si temele zilnice sunt la fel. 

Iar copiii nu stau 8ore la scoala. Ca unii parinti aleg after-schoool din varii motive (eu sunt foarte impotriva after-elor) este alta poveste. 

 

Si o spun foarte sincer si clar, daca n-ar exista teme ptr acasa deloc, eu una i-as da eu teme zilnice lui Alex a mea. Repetitia este mama invatarii si munca trebuie sa devina o obisnuinta ptr fiecare din noi. 

 

Zicea cineva de latina. Aveam o prof foarte naspa de latina in scoala gen, dar ne punea sa citim si sa traducem texte despre viata in Roma antica. Si acum imi aduc aminte tot felul de proverbe de atunci. 

 

Edit. litere mancate. sorry  [fri]  [flo2]


Editat de dana vio, 09 noiembrie 2017 - 07:30 .


#14
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 07:31

Ideea e ca la rusa odata invatat alfabetul(este usor) cuvintele se pronunta cum se scriu.Exista cateva exceptii in care o litera se pronunta ca un grup de sunete.Si mie imi pare rau ca dupa 6 ani de rusa am renuntat.Cati mai stiu rusa acum?

 

 Nu vreau sa-ti dau eu primul minus, dar nu sunt de acord cu mesajul tau.  [flo2]



#15
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 08:29

Temele pt acasa (aici includ si proiecte/ lecturi si alte activitati complementare celor facute la scoala) nu sunt inutile. Ideea este sa fie adaptate (dpdv continut si cantitate) varstei si, acolo unde se poate, nevoilor individuale. La noi se observa o schimbare foarte mare anul acesta, copilul este mult mai responsabil si implicat (parca de abia acum, cand este constient ca il ajuta si-si asuma efortul facut pt asta, se vad cu adevarat rezultatele benefice ale temelor).

 

Lat but not the least, este important modul in care se raporteaza profesorul la teme: cum sunt incorporate in activitate de invatare (trebuie sa existe o continuitate intre ceea ce fac la scoala – teme – revizuirea temei in paralel cu alte instrumente de lucru in clasa) , daca acorda sau nu feedback imediat (si bineinteles, relevant) intr-o maniera constructiva (temele sunt o oportunitate de invatare, invatam din greseli si apreciem efortul facut de copil). Noi am resimitit chestia asta in primii ani de scoala (temele zilnice se faceau la scoala, iar temele/ proiectele pt weekend aveau un caracter oarecum optional, deci nu contau prea mult). Incepand cu anul acesta lucrurile s-au schimbat, abordarea procesului de invatate intr-o maniera structurata (de exemplu, la matematica este exact cum am descris mai sus) ii ajuta pe copii si in ceea ce priveste temele.


Editat de Adriana mica, 09 noiembrie 2017 - 09:51 .


#16
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 09:06

Dana vio, am auzit multi parinti plangandu-se exact de ceea ce povestea Eumada. Nimeni nu poate spune, fara un sondaj sau alt instrument asemanator, care e situatia reala si in cate scoli/ clase sunt probleme de felul asta. De aceea poate fi utila aceasta consultare publica.

 

Uite, de exemplu, copilul meu frecventeaza cursurile unei scoli private. Are zilnic program de la 8 la 16 (inclusiv 5 ore pe saptamana in plus la romana & mate fata de programa nationala, pt consolidare/ teme). La aceste doua materii primeste si teme pt acasa (o schimbare fata de anii trecuti). Sunt relativ ok dpdv cantitate, unele sunt pt ziua urmatoare, altele la 2-3 zile distanta. In schimb, la restul materiilor (istorie-biologie-goegrafie) nu au de facut nimic acasa, cu exceptia vreunui proiect alocat pe perioade mai mari de timp. Sunt zile cand simt ca nu are nicio problema sa sustina ritmul, tot asa cum sunt zile cand il vedem ca este obosit. Suntem constienti ca, pe termen lung, exista riscul sa se acumuleze oboseala, pe langa teme sunt si alte lucruri care pot contribui la chestia asta si cred ca ajuta ca noi, parintii, sa fim atenti si sa intervenim la timp. Vom discuta probabil la un moment dat cu profesorii referitor la teme, mai muti parinti din clasa au sesizat acelasi lucru ca si noi.


Editat de Adriana mica, 09 noiembrie 2017 - 09:53 .


#17
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 09:12

exista invatatori care dau prea multe teme in ciclul primar. am mai auzit si eu de ei, in cele doua cazuri ale copiilor mei nu am asa experiente. dar am observat ca una dadea mai multe teme decat cealalta. probabil observând clasa.. nu stiu care era motivul.

 

in cazul copilului cel mare (clasa a 7-a) sunt multumita de nivelul temelor. au multe proiecte, lucruri creative, care ii fac sa caute, sa exploreze, sa conecteze materii intre ele. chiar la anumite materii as dori sa fie mai multe teme :)

 

eumada, nu as fi chinuit in veci copilul cu 3 ore de teme in fiecare zi de vacanta. mi se pare absolut aberant. temele din vacanta de vara sunt optionale, ce se intampla daca nu le facea???



#18
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 09:40

Si eu am auzit de profesori / invatatori care dau tone de teme acasa. Si cu mare cautare. [batcap] Sau parintii au dat copiii la after ptr ca invatatoarea facea in continuare  [batcap] contra-cost lectii cu copiii resp. Aparea deci o diferenta intre cei care participau la after si care nu. O mare mare prostie dupa parerea mea. 

Am coleg care si-a retras fata de la after, a schimbat si clasa si acum imi spune ca are alt copil. Isi face temele cu drag, pana ajunge el acasa si ii place la scoala. 

 

Eu nu sunt adepta exagerarilor. Ce-i prea mult strica. Dar sunt adepta temelor acasa si a proiectelor individuale. Copilul trebuie sa-si cunoasca rezultatele muncii sale. Sa-si invete plusurile si minusurile. 



#19
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 14:10

Ma faci sa rad. Știi ca rusa are alt alfabet, nu ? 

Mai stii rusa? Probabil s-a mai pierdut, daca zici ca nu ai mai exersat-o.

A devenit limba rara in zilele noastre, fata de anii '50-'60 cand era obligatorie. 

Dar a fost o limba care nu a fost iubita deloc. Eu nu am studiat-o in scoala, dar pe toti pe care i-am auzit ca au facut rusa la scoala (ani buni, 7-8 ani de scoala) au declarat ca nu mai stiu NIMIC.

 

Eu tin minte ca am invatat singura alfabetul chirilic dupa un manual de rusa de anul 1 de studiu, ca sa pot citi si cauta in dictionar cuvinte rusesti si bulgaresti auzite pe la TV (prindeam rusii si bulgarii la sfarsitul anilor '80). Insa ulterior nu am facut rusa la scoala, desi mi-ar fi placut, imi placea cum suna. :)



#20
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 14:14

copiii nu cunosc pronuntia cuvintelor in limba straina, asa ca ce sa citeasca parintilor. poate doar pe litere. avem colegi de clasa care in engleza scriu fix cum aud. prietenei mele bune ii dictez eu raspunsurile prin telefon, de fiecare data. engleza nici nu are reguli de pronuntie precum alta limba.

Da, dar invata la scoala sa pronunte, ii invata profesorul la ore. Daca se tine ca lumea de treaba, ii invata, ca asta e job-ul lui.

Da, daca parintii nu cunosc limba, nu pot corecta o pronuntie gresita, este adevarat. Insa conteaza enorm proful de la scoala, daca isi face treaba ca lumea la clasa.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -