Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cine o opreste din delir pe Olivia Steer?

sanatate radioterapie chimioterapie cancer

90 raspunsuri la acest subiect

#11
Tonia Antonia

Tonia Antonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 560 mesaje

Postat 14 septembrie 2017 - 08:02

Exista un risc minim sa faci un cancer radioindus la min 15 ani de la radioterapie.

Dar prima conditie sa faci un cancer secundar radioterapiei este sa supravietuiesti primului cancer care a fost tratat cu radioterapie!

E un lucru care este usor uitat de cei care au supravietuit.



#12
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 14 septembrie 2017 - 08:20

Da, si eu m-am gandit la anii "castigati". Cum i-a simtit / trait dna Deac insa... de-asta spun ca e greu si adaug, ft probabil imposibil, sa judecam din afara. Dar sunt de acord cu dansa in ceea ce priveste onestitatea acelora care au tratat- o, pana la urma bolnavul va suporta tot si trebuie sa stie la ce se poate astepta de dinainte atat cat se cunoaste la acel moment. Adica eu asa as prefera, desi poate unii nu ar suporta sa auda adevarul si le-ar strivi starea de spirit care conteaza enorm la parcurgerea drumului cascat in fata lor , un drum neales de ei. Si pt asta spun ca e cumplit pt ei si aceia carora le sunt dragi. :(


Editat de lucialu, 14 septembrie 2017 - 08:23 .


#13
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 14 septembrie 2017 - 18:43

Asta nu o scuza pe Steer pt aberatiile scrise si pt virulenta cu care da verdicte intr-un domeniu total strain ei.

 



#14
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 14 septembrie 2017 - 21:00

Mie mi-a plăcut de OS , până să înceapă cu prostiile. Dacă s-ar potoli mi-ar placea in continuare. Sau daca ar face prezentările ei clar personale. Adică "hei, MIEîmi place așa, EU aleg așa"... Erijarea in purtător de cuvânt neoficial nu e buna deloc.

Nu am nicio idee cum s-ar putea opri în mod pașnic și liniștit. Nu ii doresc sa treacă prin experiențe negative cu oamenii care nu sunt de acord cu ea, dar e posibil să ajungă acolo. Păcat, e un om inteligent dar orbit de emoții.



#15
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 15 septembrie 2017 - 06:34

OS a postat pe contul ei de fb, unde are sub 45000 de urmaritori. Nu are emisiuni, este retrasa din media aka lumina reflectoarelor. Eu am mers direct la " sursa" ca de cum si ce face presa, mi-e podul plin si m-a intrigat acest aspect.

Este o persoana asa pretioasa ca fel de a fi, dar nu e nici proasta si nici vulgara, dimpotriva, e o persoana ft decenta si discreta, ca sa nu mai spun ca e frumoasa de pica, adica o rara avis printre VIP-urile autohtone, desi, repet, faptic, ea nu mai produce niciun fel de activitate pe la trusturile de presa. Nu se erijeaza in purtatorul de cuvant al nimanui, se erijeaza presa in purtatoarea postarilor ei de pe fb. Aka se si o baga in seama. Si aici e un semn de intrebare: de ce ea este ciuca bataii in privinta vaccinurilor si altor metode de tratare medicale? 

Sunt vedete " grele" peste ocean categoric impotriva vaccinarilor si care si fac multe in acest sens. Nu am vazut sa fie tarate precum OS. Ce putem numi activism ( categoric ) din partea ei este promovarea unui stil de viata raw vegan, a se vedea blogul si aparitiile ei publice prin capitala, cred, unde prezinta ingrediente si retete. 

Atitudine via media, in cadrul unor interviuri, repet, putine, pt ca fostii colegi deontologi se feresc in realitate de ea ca de raie, pe tema vaccinurilor a luat dpdv al obligativitatii lor, adica vizeaza strict legea care se doreste de unii sa fie adoptata si pe care are suficienta pregatire sa o toace, fiind absolventa a unei facultati de drept. Acuma, eu una as sterge toate comentariile acelora care ii cer sfaturi medicale. Si as scrie un mesaj transant pt admiratoarele care fac acest lucru, cu riscul de " a le pierde". Dar asta as face eu, nu imi permit sa ii dau sfaturi ei sau altcuiva cum sa procedeze.



#16
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 15 septembrie 2017 - 09:20

Dacă are pregătire juridică cu atât mai mult ar trebui să știe care este definiția spațiului public și ce diferență este între ceea ce spui la o întâlnire cu câțiva prieteni și ceea ce scrii în spațiul public.



#17
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 15 septembrie 2017 - 09:43

FB- ul este un spatiu public mai aparte. Nu e ca la tv, unde anume subiecte sunt despicate la infinit de catre mai multe televiziuni, iar telecomanda nu iti ofera multe alternative, adica te lovesti de subiectele respective vrand-nevrand, ca sa nu mai spun de reclame. Pe contul personal de fb fiecare publica ce doreste, idem pe blog. Am spus ca are sub 45000 de urmaritori.

Eu nu sunt av OS, dar imi place sa stiu despre ce vorbesc, deci sfatul meu este ca daca tot discutam despre OS sa vedem exact " ce spune" chiar OS. Pe fb posteaza de obicei articole care nu ii apartin, da, si despre vaccinare. Rar adnoteaza observatii personale la ele, " reactii ". Pe blog am spus despre ce am vazut eu ca scrie. Acestea sunt concluziile mele. La fel puteti si voi sa faceti si sa vedeti apoi cat adevar si fundament este in ceea ce media afirma despre ea si daca se justifica acele acuze.

Ah, mai exista un cont fb care ii foloseste numele, dar nu am aprofundat daca ii apartine sau si-a dat acordul pt treaba asta. Insa citatul care a deschis acest topic este postat pe contul personal, am vazut ieri.

 

Edit: sa explic si de ce am fost intrigata. OS nu este nici Zana, nici Raduleasca, nici Dragusanca...are la indemana putine mijloace de promovare a orice i-ar trece prin cap sa promoveze, nu a beneficiat niciodata de promovarile de care au beneficiat cele numite de mine sau alte doamne ori dudui nepomenite aici si clar are un ft mic numar de adimratoare comparativ cu doamnele amintite de mine. Tabloidele nu prea au avut cu ce sa o "promoveze", ori nu le-o fi cerut ea :D , putinele articole au fost in legatura cu sora ei decedata ori cu nepotul. Am pus in balanta aceste lucruri cu ce si cat spune OS, si raman cu intrebarile - "de ce e ea ciuca bataii ", "de ce Ministerul Sanatatii a simtit nevoia sa o indice pe ea ca si cauza principala, chiar, a nevaccinarii copiilor din Romania" ? Ca impactul afirmatiilor ei la public este la nivelul marii...


Editat de lucialu, 15 septembrie 2017 - 10:48 .


#18
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 15 septembrie 2017 - 10:20

OS a postat pe contul ei de fb, unde are sub 45000 de urmaritori. Nu are emisiuni, este retrasa din media aka lumina reflectoarelor. Eu am mers direct la " sursa" ca de cum si ce face presa, mi-e podul plin si m-a intrigat acest aspect.

Este o persoana asa pretioasa ca fel de a fi, dar nu e nici proasta si nici vulgara, dimpotriva, e o persoana ft decenta si discreta, ca sa nu mai spun ca e frumoasa de pica, adica o rara avis printre VIP-urile autohtone, desi, repet, faptic, ea nu mai produce niciun fel de activitate pe la trusturile de presa. Nu se erijeaza in purtatorul de cuvant al nimanui, se erijeaza presa in purtatoarea postarilor ei de pe fb. Aka se si o baga in seama. Si aici e un semn de intrebare: de ce ea este ciuca bataii in privinta vaccinurilor si altor metode de tratare medicale? 

Sunt vedete " grele" peste ocean categoric impotriva vaccinarilor si care si fac multe in acest sens. Nu am vazut sa fie tarate precum OS. Ce putem numi activism ( categoric ) din partea ei este promovarea unui stil de viata raw vegan, a se vedea blogul si aparitiile ei publice prin capitala, cred, unde prezinta ingrediente si retete. 

Atitudine via media, in cadrul unor interviuri, repet, putine, pt ca fostii colegi deontologi se feresc in realitate de ea ca de raie, pe tema vaccinurilor a luat dpdv al obligativitatii lor, adica vizeaza strict legea care se doreste de unii sa fie adoptata si pe care are suficienta pregatire sa o toace, fiind absolventa a unei facultati de drept. Acuma, eu una as sterge toate comentariile acelora care ii cer sfaturi medicale. Si as scrie un mesaj transant pt admiratoarele care fac acest lucru, cu riscul de " a le pierde". Dar asta as face eu, nu imi permit sa ii dau sfaturi ei sau altcuiva cum sa procedeze.

Lucialu dar unde e tirita OS? In presa, la televiziune, pe strada? Unde anume in afara de FB? Pentru ca pe FB si twitter persoane anonime sint tirite si facute de toata ciorba, pentru ca din spatele monitoarelor multi sint viteji.  De aceea multi isi inchid aceste conturi sau restrictioneaza accesul. job done! Deci are diferite metode de a scapa de trolli. Daca nu o face inseamna ca nu o deranjeaza, sau si publicitatea negativa tot publicitate este.



#19
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 15 septembrie 2017 - 10:37

Letitia, am editat. Pe langa Ministerul Sanatatii, apar mai mereu articole de presa, Hotnews gen, posturi tv, mari, cu invitati care dau cu pietre in ea, pur si simplu pt ca este antivaccinista sau, ma rog, asa e catalogata. Ca daca indraznesti si sa ridici un semn de intrebare pe tema asta, clar esti antivaccinist.

Si app,  cu toate calitatile ei, pe care nu am nicio problema sa i le recunosc, si cred ca fetele tinere ar beneficia de lucruri mai bune daca persoane precum OS ar fi promovate de media, mie nu imi place OS. :D Nu stiu, aerul ala pretios, abundenta metaforelor si in cea mai simpla reteta postata de ea...de mi se ia orice urma de  intentie de a gati ceva raw :D, nu stiu, nu imi place mie de ea. Ma batusera niste ganduri pe cand i-am purecat un pic blogul, sa vad eu ce si cum, postase poze cu feluri de mancare care aratau ft bine, basca ingredientele  erau "sanatoase" la nivel ideal, cand am citit cum se fac,mi s-a luat,  I. Teodoreanu este singurul ale carui metafore, multe, le gust. 

Ea cica nu prea vrea, din ce a spus prin interviuri...o fi vreo Catalina ca a lui Eminescu, nu am de unde sa stiu?


Editat de lucialu, 15 septembrie 2017 - 10:46 .


#20
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 15 septembrie 2017 - 11:18

Si atunci , libertatea de exprimare o exercitam numai in spatiu privat ?





Etichetat si cu sanatate, radioterapie, chimioterapie, cancer

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -